Удосконалення естетичного виховання засобам залучення старших дошкільників до музично-театралізованої діяльності

Види театралізованої діяльності та їх характеристика. Загальні напрямки, методи та принципи керівництва музично-театралізованою діяльністю. Система опосередкованого і безпосереднього керівництва музично-театралізованими іграми старших дошкільників.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 27.11.2007
Размер файла 242,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

- Комарі порозліталися. Нікого не покусали? А тепер вже час додому!

Повторне читання казки “Рукавичка”, розподіл ролей для подаль-шої інсценізації лялькового театру.

Конспект заняття № 13

Тема: “В гостях у дідуся-Лісовичка”

Мета:

- розвивати логіку та мислення;

- формувати знання про етичні норми;

- розвивати інтонаційну виразність мови;

- вчити дітей відчувати, розуміти і співставляти характер му-зики з образами тварин;

- розвивати пантомімічні та імітаційні навички;

- спонукати дітей до активної участі в театралізованих іграх.

Хід заняття:

В гості до дітей прийшов Дідусь - Лісовичок (вихователь).

Лісовичок:

- Добрі слова я не лінуюсь повторювати цілий день.

Тільки вийду я із дому, кажу знайомим: „Добрий день”.

Я вітаю вас, діти, добрий день.

А які добрі слова знаєте ви? (Відповіді дітей)

- Молодці! Я Дідусь - Лісовичок, прийшов до вас із лісу і приніс у мішку лісову загадку (дістає листівку і читає)

Весною веселить, влітку холодить, восени вмирає, весною оживає. (Ліс).

Діти, а для кого ліс - це дім? (Відповіді дітей).

Дідусь - Лісовичок закликає дітей підійти до нього і пропонує про-мовити фразу „Наша Оля в лісі зустрілася із лисом” з різними інто-націями: захоплено, злякано, обережно (пошепки), щоб не злякати, стверджено, із запитом.

Гра „Чарівне перетворення”.

- Діти, в моєму мішку є чарівна паличка. Варто мені нею змахнути, і ви перетворитесь в моїх друзів - лісових мешканців, а я буду вгаду-вати. 1, 2, 3, 4, 5-зараз спробую вгадать.

Керівник заздалегідь добирає музику для кожної тварини і дає ді-тям де - який час прослухати її, щобрухи тварини відповідали ха-рактеру музики. Керівник допомагає дітям запитаннями.

Під музику діти імітують рухи тварин. Дідусь - Лісовичок заохочує дітей і відгадує.

Лісовичок:

- У нашому лісі є чудовий оркестр.

Хтось грає на баяні,

Зайчик наш - на барабані.

А ведмедик на трубі

Грати поспіша тобі.

Якщо будеш допомагати -

Почнемо всі разом грати.

Гра „Уявіть собі”.

Уявіть собі, що у вас в руках музичні інструменти. Ви - оркестр, а я - диригент. Я змахну паличкою, і оркестр „заграє”.

Вмикається народна інструментальна музика, діти імітують гру на музичних

Інструментах .

Лісовичок:

Час настав мені прощатись і всього найкращого вам побажати.

Ніколи не забувайте про чарівні слова. До побачення.

Читання казки “Рукавичка” в ролях, робота над характерами.

Конспект заняття № 14

Тема: “Світ навколо тебе”.

Мета:

- розвивати фантазію, образне мислення, акторські здібності (вміння діяти в запропонованих обставинах), інтонаційну ви-разність і пластику;

- формувати активну позицію (бажання брати на себе ролі).

Хід заняття:

Керівник:

- Учись любити все навколо себе:

Траву і квіти, кущик, деревце.

Жучка і пташку, і блакитне небо,

І синьооке чисте джерельце.

Усе прийшло на білий світ, щоб жити,

Щоб дарувати радість і красу.

Учися дивуватись і любити

Чистеньку, мов перлин очка росу.

Поглянь на світ - це дивовижна казка!

А квіти - це, мабуть, душа землі.

У кожній з них струмить любов і ласка,

Вони, неначе діточки малі.

Яка земля! Чарівна, пречудова!

Вона нам мати. Ми - її дитя!

Летить на землю весняна обнова,

Бурлить, вирує на землі життя!

(Надія Красоткіна).

- Діти, про що розповідає вірш, який я вам прочитала? ( відповіді дітей).А що таке природа? ( трава, квіти, тварини, небо, ліс...)

- Уявіть собі, що ви маленьке зернятко будь - якої рослини.

( Діти довільно розходяться по залу. Керівник змахує рукою (сіє зе-рна), діти присідають і стискаються в „зернинку”.

Вправа „Зернятко”.

Вправа проводиться під музичний супровід. (За вибором музичного керівника).

Керівник:

- Лежать зернятка в землі, їм тепло, зручно. Пройшов дощик, при-гріло сонечко. Насіння почало набрякати, оболонки зерняток лус-нули і зявились перші пагінці. Вони пробили землю і потягнулися до сонечка. (Діти по - малу встають, погойдуючись, витягуючи руки вгору).

На стебелинках зявилися перші листочки. І ось загойдалися молоді деревця, квіти, травичка...

Що ж виросло в нашому лісі? (Керівник запитує кожну дитину, якою рослиною вона була).

Вправа повторюється 2 - 3 рази.

Робота над музично-театралізованою грою „Аліса в країні казок”

Міні - сценка „Тетянка і мячик”.

Тетянка сердиться на мяч:

- Знову ти пустився вскач!

Знову вирвався із рук,

Ну хіба ж ти добрий друг?

Дує щічки круглий мяч:

Сам образився, хоч плач:

Буду я з тобою дружити

Ти ж навчись мене ловити!

Діти діляться на пари і розігрують сценку по ролям. Кожній парі можуть дати завдання, наприклад, Тетянка промовляє слова дуже сердито або з жалем, а мячик з образою чи сердиться.

Діти з муз. керівником стають в коло.

- Ось мяч. Подивіться, „я тримаю його в руках”.

(Муз. керівник „ передає мяч” дитині, що стоїть поруч).

- Тримай мяч, не упусти. Розкажи, який він? (Великий, круг-лий, мякий).Передавай його далі.

- Ой, наш мячик раптом перетворився в повітряну кульку. Яка кулька в твоїх руках? Кулька прагне полетіти в небо, тримай міцніше за ниточку. Передавай її далі.

Уявні предмети передаються по колу, перетворившись в тарілку з гарячим супом, їжака, сніжку, маленьке кошеня, жменьку піску, жменьку води, тощо. Гра продовжується до тих пір, доки дітям цікаво. Правила гри можна змінювати. Запропонувати дітям са-мостійно називати перетворені предмети.

Гра „Уявіть собі”.

Керівник:

- Сонце потрібно всім! Квітам, метеликам, мурахам, жабенятам. А кому ще потрібне сонечко? (Діти перераховують)Зараз ви вигада-єте, в кого ви перетворились і під музику зобразите того чи те, що загадали, а я спробую відгадати.

Вмикається музика, діти імітують рухи загаданого персонажу. Це можуть бути квіти, комахи, тварини, птахи, тощо. Муз. керівник вгадує, уточнює.

- Сонечко заховалось за хмарку і пішов дощик. Скоріше під па-расольку. Парасолька схожа на великий гриб. А де ж ростуть гриби? (в лісі) тож давайте перенесемося до лісу і пригада-ємо, що ж відбувалося з казковими героями в лісі, коли вони знайшли рукавичку.

Спробувати інсценізувати казку “Рукавичка” від початку до кінця.

Конспект заняття № 15

Тема: “Граючись навчаємось”.

Мета:

- створювати позитивний емоційний настрій;

- розвивати логіку, творчі здібності;

- виховувати доброзичливе відношення до оточуючих;

- розвивати імітаційні навички;

- вчити дітей поєднувати рухи і мову.

Хід заняття:

Керівник:

- Діти, а що ви робите, коли вам весело? (Відповіді дітей).

Гра „Продовжи фразу і покажи”.

- Якщо холодно на вулиці, що ви одягнете? (Шубу, шапку, ру-кавички...)

- Якщо вам подарують маленьке кошеня, що ви зробите? (По-гладимо, приласкаємо).

- Якщо ви залишились в лісі один, що ви будете робити? (Го-лосно кричати: „Ау!”)

- Якщо мама відпочиває, як ви будете поводитись? (Ходити навшпиньках, не шуміти).

- Якщо плаче ваш друг, що робити? (Втішити, погладити, за-глянути в очі...)

- Якщо вам на очі трапились сірники? (Відповіді дітей, які ви-хователь узагальнює висновком: сірники дітям не ігра-шки).

Розминка для пальців.

Вихідне положення рук - зжаті в кулаки. Керівник пропонує ді-тям повторювати за нею рухи.

До великого пальчика на гостину діти виставляють вгору

Великі пальці і з'єднують

Їх між собою.

Приходили пальчики у хатину діти почергово виставля-

ють пальці і ті, що нази-

ваються з'єднуються між

собою.

Вказівний і середній,

Безіменний і останній.

А мізинчик - малюк мізинчики стукають

Зобразив веселий стук. Один об одного.

Наші пальчики друзями стали пальці переплітаються

Один одного обійняли. І міцно зжимаються.

Керівник:

- Щоб гарно розмовляти, потрібно чітко вимовляти. Давайте зараз трішки пограємось з нашими язичками.

Артикуляційні вправи.

“Конячка” - присмоктати язик до піднебіння і клацнути.

Ритмічне виконання під вірш:

Цок-цок-цок, біжать конячки,

Дуже весело біжать.

Як малечу покатають,

Будемо їх годувать.

“Гойдалка” - напруженим язиком тягнутися то до носа, то до піднебіння.

Ми на гойдалці гойдались.

Вгору - вниз, вгору - вниз.

Дуже жваво ми гойдались,

Покатались, зупинись!

“Смачне варення” - облизати верхню губу і заховати язик в рот.

Ах, яке смачне варення,

Забруднились губи всі.

Язичком ми поведем,

І варення підберем.

“Дудочка” - Діти співають:

Ду-ду, ду-ду, дудочка,

Ду-ду, ду-ду, ду.

Ось заграла дудочка,

Ту-ру, ту-ру, ру.

А зараз лягайте на ковдру, і будемо вчитися розслаблятися.

От як ми відпочиваєм,

Сном чарівним засинаєм,

Уповільнюються рухи,

І нема більше напруги.

І приємно стало зразу,

Як розслабили ми м'язи.

(Грає спокійна музика, керівник говорить тихо, з довгими паузами).

Відпочили, діти, а тепер вставайте - і пішли чітким рівним кроком по залу.

Ми говоримо сміливо,

Вірно, чітко і красиво.

Ми не поспішаємо, слова ми не ковтаємо.

Руки вгору - вдих, вниз - видих. Заняття закінчено. До поба-чення.

Конспект заняття № 16

Тема: “Подорож до Антарктиди”.

Мета:

- вчити дітей поєднувати рухи і мову;

- розвивати фантазію, спонукати дітей до імпровізації;

- закріплювати знання дітей про Антарктиду;

- розширювати голосовий діапазон дітей при читанні ві-рша.

Хід заняття:

Керівник пропонує дітям вирушити у морську подорож на кораблі.

Театр рук „Кораблик”

По морю пароплав пливе,

З труби у нього дим іде.

(Обидві долоні поставлено на ребро, мізинчики прижаті (як ко-шик), а ве-ликі пальці підняті вгору. Діти разом з вихователем читають вірш низь-ким голосом (як гуде труба) і погойдуються праворуч - ліворуч).

Керівник:

- Довго плив наш корабель і приплив в Антарктиду. Тут на білих слизьких льодинах ходять парами пінгвіни.

Гра з рухами „Пінгвіни на льоду”

- Лід та лід, лід та лід, а по льоду пінгвін крокує.

Діти йдуть на внутрішній стороні стопи, перевалюючись з ноги на ногу, поплескуючи себе долоньками по боках.

Гра повторюється три рази.

Самомасаж.

- Пінгвіни піднімають голови до сонечка, адже сонечко так рі-дко з'являється в Антарктиді, потім підставляють сонечку щі-чки, погладжують щічкою праве плече, ліве. Пінгвіни люблять погладити собі животика, поплескати крильцями по боках, по ніжках.

Гра з рухами „Море хвилюється”

- Пінгвіни дуже люблять гру.

Море хвилюється раз,

Море хвилюється два,

Море хвилюється три,

Морська фігура, на місці замри.

Гра проводиться декілька раз під музичний супровід. Заздалегідь необхідно уточнити з дітьми, що росте, плаває, живе в морі: медузи, корали, риби, кити, кораблі, пінгвіни, тощо...

Вправа на прояв основних емоцій „Сніжинка”

- На язик ловив сніжинку, наче вітер, довго я на неї дув,

Із сніжинкою смішинку я, напевно, проковтнув:

Без веселощів не можу ні хвилинки,

Дуже я люблю ловить сніжинки.

Виразні рухи: Дитина розглядає на руці уявну сніжинку, відки-дає голову назад, ловить язиком „сніжинку”, весело сміється.

Міміка: При підняті брови, посмішка на обличчі.

Повторити таночок пінгвінів, який діти танцювали на новоріч-ному святі.

Ознайомити дітей з сценарієм муз-театралізованого дійства “Березневі пригоди Червоного Капелюшка”.

Конспект заняття № 17

Тема: “Зимові розваги”.

Мета:

- уточнювати і закріплювати правильну умову звуків У, Х, Р, Ш, С, вимовляти їх протягуючи та з різною силою голосу;

- вчити дітей довгому та переривчастому видиху;

- розвивати фантазію;

- розвивати пам'ять фізичних дій.

Хід заняття:

Керівник:

Діти сідають півколом на килимі.

- Діти, яка зараз пора року? Які звуки ви можете почути взимку на вулиці, в лісі, в дворі? (Відповіді дітей).

- Як завиває заметіль? - У - у - у - у! (З різною силою голосу).

- І летять сніжинки в різні боки (Діти, імітуючи політ сніжинок, розбігаються по залу під грамзапис).

- Як морозним днем рипить сніг під ногами? - хр - хр - хр - хр (.Діти йдуть по залу. Уявляючи, що вони йдуть морозяним ран-ком по снігу).

- Як двірник змітає сніг з порогу? -Ш - ш - ш - ш! Беріть „мі-тлу”, зметемо сніг з доріжок.

- Який звук утворюють лижі, що сковзають по сніжку? С - с - с - с!(Діти імітують ходьбу на лижах).

- Послухайте! Які звуки ви можете почути за вікном?(Діти при-тишено слухають, а потім намагаються відтворити ті звуки, які вони почули.)

Дихальні вправи.

Керівник пропонує дітям встати, поставити долоньку горизонта-льно перед підборіддям.

- Уявіть собі, що до вас на рукавичку впала сніжинка. Яка вона? Спробуйте її здмухнути:

1. Вдих носом і короткий сильний видих (5 - 6 разів);

2. Вдих носом і повільний видих через стулені губи(5 - 6 ра-зів);

Тепер вам на рукавичку впало де - кілька сніжинок.

1. Вдих носом і повільний переривчастий видих (5 - 6 разів).

Гра „Сніжки”.

Керівник підкликає до себе дітей.

- Уявіть собі, що ви перетворились в маленьких сніжинок, а я ві-тер.

Керівник робить вдих і дмухає на дітей. Вмикається грамзапис („Пори року” П. І. Чайковського).

- Розлетілися сніжинки, кружляють у повітрі, ніби танцюють. Спочатку спокійно, плавно і повільно лягають на землю. Але здійнявся вітер, закружляла хурделиця і намела цілу кучугуру снігу.(Діти збираються в щільну групу.)

Гра на пам'ять фізичних дій.

- Як багато снігу! Зліпимо з нього велику кулю.(Діти насліду-ючи дорослого, „ліплять сніжку”, котять її по уяв-ному снігу і поступово у кожної дитини виходить „сніжна куля”, з них муз керівник пропонує зліпити снігову бабу.

- Снігова баба готова! А тепер пограємось в сні-жки.(Вмикається весела, рухлива мелодія. Діти ліплять уявні сніжки і „кидають їх” в різні боки.)

Конспект заняття № 18

Тема: “Давайте веселитись”.

Мета:

– розвивати інтонаційну виразність мови, монологі-чну мову;

– розвивати навички імпровізації;

– спонукати дітей до участі в театралізованих іграх;

– розвивати уяву, пантомімічні навички.

Хід заняття:

„Давайте сміятися”

Керівник пропонує дітям згадати улюблену пісню. Заспі-вати її, а потім мелодію пісні без слів “просміяти”. Споча-тку грає керівник: він передає мелодію пісні за допомогою сміху, а діти вгадують, що це за пісня. Потім кожен з дітей „просміює” мелодію своєї пісні, всі інші вгадують.

Керівник:

- Давайте з вами пригадаємо вірш.

Ходила квочка коло кілочка,

Водила діток коло квіток.

Квок, квок, золотий клубок.

Завдання:

Уявіть собі:

1. Вас образили до сліз, і ви розказуєте нам свою образу словами цього віршика.

2.У вас радісна подія, вам подарували довгоочікувану іг-рашку. Розкажіть про ваші враження словами вір-шика. (Діти знахо-дять потрібні інтонації, викорис-товуючи міміку, жести, текст, намагаються пере-дати душевний стан людини, що потрапила в задану ситуацію. Вони самі можуть вигадати або прига-дати життєві ситуації)

3.Задзвонив будильник. Ви прокинулися, потягнулися, відкрили очі, на підлозі шукаєте свої тапки. Знайшли, взули і пішли в ванну. Раптом ви відчуваєте, що не можете йти. В вашому тапочку - камінчик. Ой, як бо-ляче!

4.Ви гуляєте в лісі. Навкруги сніг, на ваших ніжках валя-нки, і раптом щось гостре встромилося вам у п'яту...Це кнопка!

5.Ви солодко спите, та раптом вас будить мама і каже, що ви проспали. Всі швидко одягаються і - бігом в дитячий садок. По дорозі ви побачили, що взули чобі-тки вашої молодшої сестрички. Вони на вас дуже малі. Але повертатися немає часу. Ви ледь дійшли до садочка...

- Дуже болять ноги? Посидьте і відпочиньте. Можна зро-бити масаж ніг.

- А тепер, щоб було веселіше, звучать мелодії живого орке-стру.

Гра „Живий оркестр”

- Як ви думаєте, які звуки може видавати ваше тіло? А ось які: оплески, тупання, клацання пальцями, цокання язиком, губами...

Прослухавши знайому мелодію, діти за допомогою живих звуків відтворюють її. Варіантів відтворення може бути безліч. Все залежить від бажання дітей фантазувати. Можна навіть вибрати диригента.

Гра на імітацію рухів „Хто як ходить?”

- Згадайте, як ходять діти?

Маленькі ніжки йшли по доріжці.

Великі ніжки йшли по доріжці.

Діти спочатку йдуть маленькими кроками, потім великими - велетенськими кроками).

– Як ходить дідусь?

– Як сірий вовк у лісі нишпорить?

– Як заєць, прижавши вуха, втікає від нього?

Гра на розвиток уваги.

„Давайте потанцюємо”.

Мета гри: Розвивати увагу дітей, вчити реагувати на зо-рові сигнали.

Педагог пропонує дітям потанцювати. Дівчатка танцюють тільки тоді, коли муз керівник піднімає квітку, а хлопчики - коли піднімає прапорець. Хлопчики й дівчатка танцюють разом, коли одночасно підняті і квітка, і прапорець. Звучить народна танцювальна мелодія. Діти імпровізують танцюва-льні рухи.

Повторне прочитання сценарію “Березневі пригоди Черво-ного Капелюшка”. Обговорення характерів героїв, їх особис-тісних якостей. Ознайомити з піснями до театралізованого дійства.

Конспект заняття № 19

Тема: Ознайомлення з твором К. Ушинського „Умій почекати”.

Мета: - створювати позитивний емоційний настрій;

– розвивати логіку, творче мислення;

– розвивати імітаційні навички;

– розвивати фантазію

– спонукати дітей до імпровізації.

Хід заняття:

Діти сідають навколо керівника, який дивиться у вікно і схвильовано каже:

- Ой, діти, сонечко ховається, і казка не починається. Давайте попросимо сонечко, щоб не хова-лося. Простягніть руки до нього і промовте:

Сонце, сонце, не ховайся!

Люба казка, починайся!

Керівник показує дітям клубок.

- Котився клубочок згори на долину.

І, гляньте, вкотився до нас у гостину.

В клубочку тім казка для діточок наших

Назара і Ані, Валі і Маші.

„Умій почекати” К. Ушинський.

Жили собі брат і сестра - півник та курочка.

Побіг півник у садок та й почав клювати зеленісіньку смородину, а курочка й каже йому:

- Не їж, півнику! Почекай, поки смородина достигне.

Півник не послухався, клював та й клював і наклювався так, що насилу додому дійшов.

- Ох! - кричить півник. - Лишенько моє! Боляче мені, сестричко, боляче!

Напоїла курочка півника м'ятою, приклала гірчичник, - і пройшло.

Видужав півник і пішов у поле; бігав, стрибав, зогрівся, спітнів і побіг до ручаю пити холодну воду; а курочка йому гукає:

- Не пий, братику, почекай, поки прохолонеш!

Не послухався півник, напився холодної води, - і тут почала його трусити лихома-нка; насилу курочка додому його довела.

Побігла курочка до лікаря, прописав лікар півникові гірких ліків, і довго пролежав півник у ліж-кові.

Поки хворів півник, вже й зима настала. Видужав півник і бачить, що річка льодом укрилася.

Схотілося півникові на ковзанах поковзатись; а курочка й каже йому:

- Ой, почекай, півнику! Дай річці зовсім замерзнути, тепер ще лід дуже тонкий, втопишся.

Не послухався півник сестри: покотився по льоду; лід проломився, а півник - шу-бовсть у воду! Тільки того півника й бачили.

Під час читання розповіді керівник демонструє ілюстрації до неї.

Далі діти виконують наступні вправи:

1. Під музичний супровід імітувати рухи та голос півника та курочки.

2. „Ку - ку - рі -ку” та „ко - ко - ко” вимовляти: радісно, сумно, з подивом, зля-кано, тихо, го-лосно, сердито, м'яко.

3. „Бій двох півників” під музичний супровід, галасуючи як півні, стрибати на од-ній нозі. Руки за спиною. Намагатись плечем виштовхати суперника за коло.

4. Попросити півника від імені курочки бути слухняним: ніжно, голосно, тихо, се-рдито, нака-зуючи, просячи, тощо...

5. Пофантазувати і вигадати інше продовження історії.

Конспект заняття № 20

Тема: “Вчимося говорити правильно”.

Мета: - вчити дітей чітко вимовляти слова чистомовок, змінюючи інтонацію;

– вчити поєднувати рухи та мову;

– розвивати уяву, пантомімічні навички;

– спонукати до активної участі у театралізованій грі.

Хід заняття:

– Щоб гарно розмовляти, потрібно чітко вимовляти.

Діти промовляють чистомовку, по черзі потім всі разом.

Ра-ра-ра - багато у бобра добра.

Ру-ру-ру - шкода бобру

Ро-ро-ро - своє добро

Рі-рі-рі - віддавати дітворі.

Ри-ри-ри - Ось такі бобри!

Са-са-са - у лісі лисенька - краса.

Су-су-су - має довгу косу,

Сі-сі-сі - очі карії розкосі,

Со-со-со - хвостик, ніби колесо.

Си-си-си - стрункі ніжки у ліси.

Театралізована гра „Загадки без слів”.

Діти діляться на дві підгрупи.

Керівник з першою групою дітей сідають на модулі і розглядають ілюстрації до загадок без слів. Діти обирають картинки, які можуть загадати, не промовляючи ні слова. Друга підгрупа в цей час розташовується в іншій частині залу.

Діти першої підгрупи без слів за допомогою міміки та жестів зображують, на-приклад: вітер, море, струмочок, чайник (якщо важко то: кішку, собаку, що гавкає, мишеня, тощо...). Діти другої підгрупи вгадують. Потім загадує друга підгрупа, а відгадує - перша.

Гра „Пограємось - вгадаємо”.

Діти сідають навколо керівника, який загадує і показує пантомімічні загадки.

- Поважно по двору ходив з гострим дзьобом крокодил,

Головою він хитав, дуже голосно бурчав.

У дворі всіма керує. Найсильнішим бути звик!

Нумо, діти, відгадали? Це справжнісінький...Індик.

(Вмикається музика. Діти, зображуючи індика, ходять по всьому залу, високо піднімаючи ноги, прижавши руки до тулуба, вимовляючи звуки - гль-гль-гль, тря-суть головою, гуляючи в цей час язиком в роті).

- Тут почав індик гарчати, і на всіх людей кидатись. Розгубився я і втік, це вже зовсім не індик. Хто ж це, діти?

(Діти під музику зображують собак: гавкають, гарчать, бігають на „чоти-рьох” та „махають хвостом”).

- Хто з хвостиком і з вушками,

в кого лапки з подушками?

Як ступа, ніхто не чує,

Тихо крадучись полює.

І маленькі сірі мишки

Утікають геть від...кішки.

(Під музичний супровід діти зображують кішку: вони пересуваються на „чо-тирьох” плавно, нявкають, муркочуть, „вмиваються” лапкою, шиплять, фирка-ють, „показують кігтики”.

- Ви все правильно вгадали, гарну кішку показали.

А тепер давайте ми в ліс поїдемо по гриби.

(Діти розсаджуються в уявну машину і вимовляючи різноманітні звуки, іміту-ють рух на машині).

- Приїхали! Виходьте!

Подивіться-но, малята, тут лисички, там маслюки.

Нумо всі часу не гайте, в кошик їх мерщій складайте.

(Діти розходяться по залу („по лісу”) і збирають „гриби”(муляжі)).

- Так старанно ми збирали - кошики важкими стали

На галявині присіли, трішечки всі відпочили.

У машину всі сідайте і додому вирушайте.

(Діти сідають в уявну машину і „їдуть” додому).

Конспект заняття № 21

Тема: “Подорож у країну Фантазію”.

Мета: - спонукати дітей до активної участі у театралізованих іграх;

– розвивати фантазію, уяву, пантомімічні навички;

– розвивати здібності працювати з уявними предметами;

– розвивати творчу ініціативу.

Хід заняття:

Керівник: - Діти, сьогодні ми з вами вирушимо у подорож до країни Фанта-зії, де нас чекають багато друзів і цікавих ігор. Давайте сядемо у поїзд і по-їдемо.

“Діти “їдуть” по колу, імітуючи рухи поїзда і промовляючи: “Чух-чух-чух”.)

- Поїзд прибув на зупинку “Іграшкову”. Виходьте і подивіться, яка гарна га-ля-вина. Погляньте, нас хтось зустрічає. (На великих квітах сидять качечка, жа-бка, кошеня, мавпочка). Чомусь іграшки дуже сумні. Давайте ми їх розве-се-лимо і затанцюємо для них таночок.

– Всі ви знаєте „Таночок каченят”. З нього ми і почнемо.

„Таночок каченят”.

- А спробуйте на цю ж мелодію вигадати:

1. Таночок маленьких кошенят.

2. Таночок жабенят.

3. Таночок мавпенят.

Керівник: - Дуже гарні таночки ми затанцювали, але нам треба їхати далі. До побачення!

(Діти “їдуть” далі).

Керівник: - Наступна зупинка “Овочева”. На цій зупинці готують дуже смачні страви. Давайте і ми приготуємо смачний суп.

Гра на імітацію рухів „Як ми варили суп”.

Правою рукою ми чистимо картоплю, шкурку знімаємо з неї помаленьку.

Тримаємо картоплю лівою рукою, картоплю крутимо і старанно миємо.

Ножем проводимо по серединці, розрізаємо картоплинку на дві половинки.

Правою рукою ножика тримаємо і кришимо картоплю на шматочки.

Ну, а тепер вмикаємо плиту, сиплемо в каструлю картоплю з тарілки.

Чисто миємо моркву та цибулю, стряхну водицю з утомлених рук.

Мілко наріжу цибулю і моркву, в жменьку зберу, виходить спритно.

Теплою водичкою жменьку рису помию, висиплю в каструлю рис лівою ру-кою.

Правою рукою візьму ополоника, перемішаю крупу і картоплю.

Кришку візьму я лівою рукою, щільно каструлю я кришкою накрию.

Вариться супчик, булькає й кипить. Пахне так смачно! Каструлька пихкає.

– Ось, супчик готовий. „Пригощайте” один одного! (Вмикається україн-ська народна музика). Діти і дорослі уявними ополониками розливають суп в уявні тарілки і „їдять”.

– Підкріпилися? А тепер кожен вимиє за собою тарілку.

Діти відкривають уявний кран, миють тарілки, ложки, закривають воду, ви-тирають руки.

Керівник: - Вирушаємо далі. Нас чекає ще одна зупинка.

(Діти “їдуть” далі і опиняються перед плакатом, на якому перекреслені губи).

- Погляньте, діти, яка загадкова зупинка. На цій станції не можна говорити, а спі-лкуватись нам все ж таки потрібно.

Мімічна гра „Передавалки”

1. Передай посмішку сусіду (по колу).

2. Передай „сердилку” (сердитий вираз обличчя).

3. Передай оплески (оплески можуть бути різними - об стіл, обома доло-нями, однією долонькою об стіл, об коліна, комбіновані оплески: плеск над столом і два об стіл). Ускладнення - оплески можуть передавати ри-т-мічний малюнок.

4. Передай „переляк”.

5. Передай „страшилку”.

6. Передай „смішинку”.

7. Передай вітання.

8. Передай прощання.

Конспект заняття № 22

Тема: “Театралізована вікторина”.

Мета: - викликати радісний емоційний настрій;

– розвивати пантомімічні навички, уяву, логічне мислення, ініціативу;

– виховувати доброзичливе ставлення один до одного, партнерські якості.

Хід заняття:

На театралізованій вікторині присутні діти всієї групи, батьки, які “Оціню-ють” виступи двох команд.

Керівник: - Сьогодні я пропоную вам трішки погратися і порозважатися.

Діти діляться на дві групи. Завдання виконуються в формі змагання.

Завдання 1

Керівник задає рими по черзі кожній групі дітей.

Зайчик - побігайчик, по стрибайчик...

Кішка - мишка, ніжка, ...

Завдання 2

Гра - пантоміма „Ніс, умийся!”

Керівник промовляє слова вірша, кожна з команд імітує рухи.

Кран, відкривайся! Ніс, умивайся!

Мийтесь відразу очка обидва!

Мийтесь, вушка, мийся, шийка!

Шийка, майся гарненько!

Мийся, мийся, обливайся!

Болото, змивайся, бруд змивайся!

Завдання 3

Звучить знайома пісенька „Жили у бабусі”. Дітям пропонується:

1. Проплескати або простукати ритм цієї пісні;

2. Просміятися (ха-ха-ха) знайому мелодію.

Розігрування ситуації „Не хочу манної каші!”

З кожної команди по одній дитині. Одна з них буде мамою або татом, інша - дитиною. Мама або тато повинні настояти на тому, щоб дитина їла манну кашу (геркулес, гречку...), приводячи різні доводи. А дитина цю страву терпіти не може. Нехай діти спробують розі-грати два варіанти розмови. В одному випадку дитина капризує, чим дратує батьків. В ін-шому випадку говорить настільки ввічливо і м'яко, що батьки їй поступаються.

Цю ж ситуацію можна розіграти з іншими персонажами, наприклад: мама-го-робець і мале-нький горобчик, але з умовою, що спілкуватися вони повинні тільки цвірінькаючи; кішка і кошеня - нявкаючи; жабка і жабеня - кумкаючи.

Пантоміма „Ранковий туалет”

Керівник говорить, а діти виконують.

Керівник: - Уявіть собі, що ви лижете у ліжку. Та треба вставати, потягнулися,

Позіхнули, почухали потилицю. Як не хочеться вставати! Але -

Підйом!

Ідете в ванну. Чистите зуби, вмиваєтесь, розчісуєтесь, одягаєтесь. Ідете сні-дати. Фу, знову каша! Але їсти треба. Їсте без задоволення. Але вам дають цу-керку. Ура! Ви розгортаєте її і кладете за щоку. Так, а обгортка де? Правильно, кидаєте її в смітник. І швиденько на ву-лицю!

Підведення підсумків вікторини. Надається слово батькам, які діляться своїми враженнями від побаченого.

Конспект заняття № 23

Тема: “Прийди, прийди, весно красна!”

Мета:

– виховувати позитивні емоції та сприяти укріпленню кому-нікативних відносин між дітьми;

– формувати вміння емоційно і виразно спілкуватися;

– розвивати інтонаційну виразність мови;

– розвивати монологічну мову.

Хід заняття:

Керівник в костюмі весни заходить під музику і звертається до дітей:

Що за чарівниця, неначе цариця,

Наказ свій послала, щоб краса встала?

Вона надію всім вселяє і до праці закликає.

Вона приходить з ласкою

Та із своєю казкою.

Як тільки струсить рукавом,

Синіють проліски кругом.

Діти:

Весна!

Керівник:

Правда, правда, відгадали!

Бачу, ви мене впізнали.

Чекали всі весну навкруг,

Запрошую усіх на луг.

Звучить уривок з твору П.І.Чайковського “Пори року”.

Весна, заволікає дітей за собою, під музику танцює, діти вико-нують довільні танцювальні рухи.

Весна закликає дітей до себе в коло.

– А що ж відбувається весною в лісі?

Гра-пантоміма “Замет”.

Діти імітують рухи по тексту.

На галявині замет. Великий-превеликий. Та ось пригріло соне-чко. Замет потихеньку почав осідати під променями теплого со-нечка. І повільно потекли із замету маленькі струмочки. Вони ще сонні і слабкі. Та ось сонце пригріло ще сильніше, і струмо-чки прокинулись і швидко, швидко потекли, минаючи камінці, кущі, дерева. Невдовзі вони об'єдналися, і ось шумить в лісу бу-рхлива ріка. Біжить річка, захоплюючи з собою тогорічне листя та гілки. Незабаром річка влилася в озеро і зникла.

– Чому річка зникла в озері?

Гра-пантоміма “Ведмежата”.

- А ось погляньте, гора старого хмизу. Ой, це барліг! А в ньому сплять ведмежата. Та ось пригріло сонечко, розтопило сніг. Крапельки води просочилися в барліг. Вода потрапила на ніс, вуха, лапи ведмежат.

Ведмежата потягнулися, фиркнули, відкрили очі і почали виби-ратися з барлогу. Розсунувши лапами гілки, вони вибралися на галявину. Промені сонця засліплюють очі. Ведмежата прикри-вають лапами очі і ричать від обурення. Та невдовзі очі звика-ють до сонця. Ведмежата озирнулися, понюхали носом свіже повітря і тихо розбрелися по галявині. Скільки тут цікавого!

(Далі можлива імпровізація).

Заняття закінчується довільними рухами під музику.

Конспект заняття № 24

Тема: “Ми вміємо перевтілюватися”

Мета:

– вчити дітей відображати в рухах, міміці, жестах характерні риси різних тварин, використовуючи різноманітні виразні засоби;

– вчити відчувати характер та ритм музичного су-проводу;

– розвивати пантомімічні навички, уяву, логічне ми-слення, ініціативу.

Хід заняття:

Керівник:

- Діти, давайте уявимо, що ви - звірята із зоопарку: мавпе-нята, ведмедики, лисички, слоненята. Мавпенятка бігають одне за одним і кидаються бананами. Як вони це роблять?

Гра з м'ячем.

- А що роблять ведмедики? Розкочуються з боку в бік, стрибають на двох лапках, на одній, тримаючись за дерева (стільці).

Рухи під музику.

- Молодці! Так звірята жили собі в клітках, і одного разу їм набридло тішити людей. Вони вирішили втекти із зоо-парку. Коли настала ніч, звірята відкрили свої клітки і на носочках повиходили. (Ходьба під музику). Потім їхні носочки заболіли, і вони пішли на п'яточках (Ходьба під музику). Коли звірята вийшли із зоопарку, їм більше не потрібно було прокрадатися, і вони радісно пішли до лісу (марш під музику). І вийшли вони на галявину. На галявині було так красиво: росли гриби, різнокольорові квіти, літали метелики. Давайте покажемо, як літали метелики. (показ дітей під музичний супровід). А ось до звірят прилетіла повітряна кулька і хоче з ними погратись.

Гра з уявними предметами.

Керівник передає уявну кульку по колу і коментує:

- Погляньте, у мене в руках великий м'яч. Візьми його, Рома (керівник передає “м'яч” дитині, що стоїть поруч).

- Ой, у тебе він став маленьким. Передавай його Насті.

- Настя, в твоїх руках маленький м'ячик перетворився на їжачка. Його голки гострі, не вколися і не кинь їжачка. Передавай їжачка Андрію.

Далі можна імпровізувати в залежності від кількості дітей (гарячий млинець, клубок ниток, маленьке кошеня, рум'яний колобок з казки тощо).

Керівник:

Погралися звірята і вирішили побудувати гарний будинок, щоб усім вистачило місця.

Діти під музику “будують” дім з різнокольорових модулів.

Гра на імітацію рухів.

Діти “рвуть” на галявині квіти, щоб прикрасити будинок. “Викладають” з цеглинок доріжку до будиночка. “Підмітають” в кімнаті. Водять хоровод навколо будиночка.

Керівник:

Довго працювали звірята, втомилися і лягли спати.

Діти лягають на ковдру і “засинають”. Звучить колискова за вибором муз керівника.

Керівник:

Прокидайтесь, діти: коли ви спали, ви знову стали дітками. Іншим разом ми ще побуваємо в гостях у звірят. У них тепер свій будинок, і вони живуть весело і дружно.

Конспект заняття № 25

Тема: “У нас в гостях Чарівник!”

Мета:

– розвивати інтерес до музично-театралізованої діяльності;

– знайомити дітей з театром тіней;

– розвивати уяву;

– вчити дітей вільно спілкуватися, рухатись;

– розвивати логічне мислення;

– виховувати любов та інтерес до музики.

Хід заняття:

Звучить чарівна музика і в зал заходить Чарівник-казкар(вихователь).

Чарівник:

Я казковий Чарівник

Добрий чародій.

Казки я складати звик

Для малих дітей.

Доброго вам дня! Куди це перенесла мене чарівна паличка?

Керівник:

Добрий день, шановний Чарівник! Ви потрапили в дитячий садок до дітей, які дуже люблять казки.

Чарівник:

Я дуже радий. Я оголошую Свято казок! Але спочатку ви повинні відгадати мої казкові загадки:

1. В якій казці живуть: бабуся, дідусь, заєць, вовк, ведмідь, лисиця і маленький кругленький мандрівник? (“Колобок”).

2. З якої казки ми взнали про тата, його дерев'яного синочка з довгим носом? (“Золотий ключик”).

3. В якій казці великі білі птахи віднесли маленького хлопчика в ліс до Баби-Яги? (“Гуси-лебеді”).

4. Як звали дівчинку, яка вирушила в гості до своєї бабусі і зустрілася в лісі з сірим вовком? (“Червона Шапочка”).

Чарівник запрошує дітей в тіньовий театр подивитися казку Ш.Перро “Червона Шапочка”. Виставу показують Чарівник і керівник.

Керівник:

Наше свято продовжується! Тепер, шановний Чарівник, спробуй ти вгадати, з яких казок прийшли до нас гості.

Діти:

Відвернись і не дивись!

Діти обирають костюми героїв різних казок: ніс Буратіно, маски ведмедя, вовка, лисиці тощо.

Діти:

Повернись і подивись!

Діти підходять до Чарівника і розповідають про свого героя, не називаючи казки. А Чарівник вгадує.

Наприклад: Я дерев'яний хлопчик, зробив мене старий шарманщик з поліна. В мене багато друзів. Це Мальвіна, пес Артемон, П'єро. Хто я? Тощо.

В кінці заняття включається лірична музика, діти разом з Чарівником танцюють. Музика стихає, Чарівник прощається і уходить.

Конспект заняття № 26

Тема: „Підсумкове заняття”

Запросити на святкове останнє заняття дітей з всієї групи. Привітати гуртківців та присвоїти їм звання “Народні артисти ДНЗ№ 5” з врученням пам'ятних дипломів та свідоцтв “Про проходження курсу акторської майстерності”. Провести концертну програму за бажанням дітей.

Визначення театральних здібностей

за методикою Де Хаака та Кафа

Музичні здібності

1) Дуже швидко і легко сприймає нові мелодії.

2) Добре співає.

3) Вносить в пісню свою енергію, почуття.

4) Любить музичні записи.

5) Любить співати разом з іншими.

6) Складає власні пісні.

7) Грає на музичних інструментах.

Літературне обдарування

1) Легко будує свою розповідь.

2) Додає щось нове коли розповідає про щось.

3) Розповідаючи вміє дотримуватись сюжету.

4) Вміє добирати слова, які передають стан героя.

5) Любить писати вірші, оповідання.

6) Зображує своїх героїв живими, передає почуття.

Артистичний талант

1) Легко входить в роль.

2) Цікавиться грою акторів.

3) Передає почуття через міміку, жести, рухи.

По кожному питанню ставиться оцінка від 1 до 5, потім сума балів ділиться на кількість питань - це і є середній бал. Далі малюється графік для визначення рівня здібностей.

Методичні рекомендації до організації

музично-театралізованих ігор.

Музично-театралізована діяльність має велике значення для всебічного виховання дітей: розвиває художній смак, творчу самостійність, формує почуття колективізму, розвиває пам'ять, увагу, мислення, уяву, сприймання дітей.

Час для цієї діяльності потрібно відводити окремо від занять: в ІІ половину дня в групі або на прогулянках в теплу пору року (що ускладнює використання музичного супроводу).

Музично-театралізовані ігри включають:

– дії з ляльковими персонажами (сюжетними і образними іграшками, пальчиковими, бі-ба-бо, плоскими фігурами);

– безпосередні дії дітей по ролям;

– літературну діяльність (проявляється у вигляді діалогів і монологів від особи персонажів літературних творів, перемежовуючись поясненнями від автора);

– образотворчу діяльність - носить характер просторо-образотворчої, оформлювальної: діти створюють мальовані або аплікативні декорації, костюми персонажів;

– музичну - виконання знайомих пісень від особи персонажів, авторських характерних пісень до музично-театралізованих ігор, пісень-імпровізацій, пісень та мелодій створених самими дітьми.

Керівництво театрально-ігровою діяльністю потребує від вихователя вміння будувати роботу в системі, підбирати матеріали змістовні, ставити і вирішувати педагогічні задачі, мета яких - формувати творчі та театральні здібності дітей.

Вихователь повинен допомагати дітям організовувати діяльність - об'єднуватись в невеличкі творчі групи, разом готувати, оформляти і програвати від початку до кінця літературні твори.

Музично-театралізовані ігри повинні плануватися музичними керівниками два рази на тиждень в кожній віковій групі, починаючи від першої молодшої. Відповідно до віку враховуючи складність, завдання, репертуар тощо.

Театралізовані ігри потрібно планувати кожен день в самостійній ігровій діяльності. Однак, для того, щоб діти середньої групи могли грати самі, ще в молодшій групі потрібно приділяти увагу самостійній художній діяльності, вчити розігрувати за допомогою вихователя знайомі народні казки, народні пісеньки, потішки, невеличкі сценки, використовуючи іграшки і плоскі фігурки, пальчиковий театр.

Все це допоможе підготувати дітей до активної участі в театралізованих іграх і є чудовим засобом підвищення емоційного тонусу малюків, розвиватиме їх спілкування, прагнення приймати активну участь в спільних задумках. Для цього добре підійдуть ігри-потішки, забавки, примовки, скоромовки, в яких діти вчаться співставляти слова і рухи, виконувати заданий ритмічний малюнок.

Ігри з використанням пальців можна оживити, зробивши голівки хлопчиків і дівчаток. Їх малюють або вирізають із старих книжок і журналів, наклеюють на картон чи марлю, а ззаду пришивають резинку по розміру пальця. За допомогою таких іграшок вихователь може обіграти ряд віршів і потішок.

Наприклад, „Дружна сім'я”:

Оцей пальчик - дідусь, (1)

Оцей пальчик - бабуся, (2)

Оцей пальчик - тато, (3)

Оцей пальчик - мама, (4)

А цей пальчик - я, (5)

От і вся моя сім'я. (6)

Пояснення до гри: Дорослий пропонує дітям стулити долоні. На слова потішки пальці рук, починаючи з великого, торкаються один до одного, немовби вітаються (1-5). На останній рядок пальці стискаються в „замок” (6).

В підведенні дітей до театралізованих ігор велике значення має обігрування малих літературних форм: авторських віршів (Барто, Маршака інш.). в цьому випадку педагог сам читає літературний твір, а діти копіюють дії героїв. Подібні ігри доступні навіть вихованцям першої молодшої групи.

Так, наприклад, при розучуванні з дітьми потішки „Кішки дім” вихователь, прочитавши твір 2-3 рази, робить із стільчиків дім для кицьки і пропонує малюкам діяти відповідно до тексту. При цьому попередньо розподіливши ролі.

Вже в молодшій групі при обігруванні потішок доцільно пропонувати дітям іграшки: козлика, ляльку, дерево з плоского театру. Таке обігрування дуже близьке до театральних ігор. Глядачами можуть бути однолітки або ляльки.

В середній групі, коли діти набувають деякого досвіду, театралізовані ігри виступають як один з видів творчих ігор. Вони дають можливість виконувати літературні твори, які сподобались дітям за допомогою слів, міміки, жестів, передавати різні образи. Все це збагачує словниковий запас, розвиває пам'ять, вміння діяти відповідно до задуму.

Пропонуючи дітям театралізовані ігри, педагог повинен чітко передбачати весь хід діяльності. Головна і необхідна умова - використовувати добре знайомі дітям твори, тобто ті, які відповідають програмі передуючих по віку груп. Доцільно вибирати невеликі твори.

При доборі музичного матеріалу теж потрібно бути дуже обережними. Музика повинна бути яскравою, легкою, зрозумілою дітям залежно від вікових можливостей дітей. Пісенний матеріал повинен відповідати співацьким можливостям дітей, їх природному діапазону.

Підготовка до музично-театралізованих ігор потребує правильного керівництва. Вихователь пропонує пограти в „казку”, при чому діти повинні самі вибирати одну з двох, трьох назв творів.

Для обігрування більш складних творів доцільно підібрати ілюстрації, грамзапис. Це допоможе дітям скласти більш чіткі уявлення про героїв творів, їх характерні особливості. Вибраний літературний твір вихователь читає дітям з установкою послідуючого його обігрування з будь-якими іграшками.

Після читання педагог задає питання, які допоможуть виявити послідовність дій, пригадати характерні риси персонажів. Якщо твір великий - його слід готувати по частинам.

Потрібно намагатися відвести дітей від театру, в якому ролі дитині диктують, де її примушують приймати заучені пози, рабськи повторюючи рухи, зазубрювати репліки т.д. Удавану радість дітей в подібних виставах ми, дорослі, створюємо самі, хвилюємо і нервуємо їх своїм збудженням, і майже завжди удавана самостійність в проведенні ролі дитиною настільки нашпигована дорослими, що вся справа у більшості випадків рівносильна самообману. Замість здорової радості йдуть нудні репетиції, а за ними і сама вистава, яка дає масу суто нервових переживань. Такі вистави лише за назвою театр, а по суті вони позбавлені найголовнішого, без чого театр не може існувати, - творчості.

Використовуючи під час роботи над музично-театралізованими іграми імпровізацію, ми тим самим відходимо від рутинної праці, від зубріння, від необхідності заучувати репліки, пози, рухи. Одноманітність вбиває бажання грати в театр, робить це заняття безрадісними і нецікавим. Діти швидко втомлюються, їх увага розсіюється. Вони не можуть в силу свого віку довго зосереджуватись на чомусь одному. Творчий підхід до роботи з малюками дає можливість розвивати одночасно їх всіх, незалежно від рівня підготовленості.

Потрібно уникати призначення на ведучі ролі одних і тих же дітей. Вважаючи що кожна дитина талановита від природи, потрібно намагатися кожному допомогти розкрити свої здібності. Перед тим, як обрати роль, потрібно дати дитині можливість спробувати себе у всіх інших, таким чином дитина свідомо визначить ту, яка йому ближче.

Використовуючи в роботі з дітьми театралізовані ігри потрібно базуватися на уявленнях видатного російського психолога Л.С. Виготського: „Не варто забувати, що основний закон дитячої творчості заключається в тому, що цінність його варто бачити не в результаті, а в продукті творчості, важливо те, що вони створюють, творять, вправляються в творчій уяві та її втіленні”.

Займаючись з дітьми театром, потрібно ставити перед собою мету - зробити життя наших вихованців цікавим і змістовним, наповнити її яскравими враженнями, цікавими справами, радістю творчості. Потрібно прагнути до того, щоб навички, отримані в музично-театралізованих та театралізованих іграх, діти змогли використовувати в повсякденному житті.


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.