Фізичне виховання в сучасних умовах: нестандартний підхід

Фізичне виховання – основа всебічного розвитку дитини-дошкільника. Основні форми організованого систематичного навчання дітей руховим діям. Активний відпочинок як засіб активізації рухового режиму. Повсякденна робота з фізичного виховання дошкільників.

Рубрика Спорт и туризм
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 21.07.2011
Размер файла 52,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Тема: В гості до сонечка.

Програмовий зміст:

Вчити дітей послідовності навчання рухів способом "педагогічного спідометра";

Провести розминку для розігрівання м'язів для ефективного освоєння основних рухів;

Використовувати установчі вправи в цілях розвитку пластичності, гнучкості, стрункості постави у дітей;

Розвивати у дітей творчу уяву, увагу, спостережливість.

Хід заняття.

Заводжу всіх дітей в спортзал і проводжу з дітьми коротку бесіду.

Діти, сьогодні є на дворі сонечко чи немає (немає). А може хтось з вас знає закличку, щоб сонечко вийшло (діти говорять закличку). Діти, ми вже з вами й закличку сказали, а сонечка і ще не видно. Що це з сонечком, а може з ним щось трапилось! Може якась біда! Зараз вже сонечко тепло гріє, і коли вийде, то нам всім стає весело. Зараз діти надворі весна, а його закрили хмаринки і не пускають, а може наше сонечко заснуло. То ж давайте ми з вами помандруємо в гості до сонечка. Ви всі хочете піти в гості до сонечка? Але щоб піти, нам треба подолати багато перешкод. Ви вже всі великі, фізично здорові, ви готові вирушити в нашу мандрівку? То ж в добру путь вам всім!

Діти, перед нами стежина через великий ліс, нам треба пролізти (стати на четвереньки) щоб не розбудити ведмедя, бо він уже пробудився від зимової сплячки (діти пролазять певну відстань, в цей час уже звучить тиха, спокійна музика).

Діти, ми пролізли з вами по стежині, і перед нами річка, нам треба перепливти через цю річку (діти рухами руками і ніг імітують ніби вони пливуть по річці).

Діти, що це за хатинка на поляні? (показую дітям хатинку). Діти, це хатинка сонечка ... А давайте ми з вами пройдемо за хатинку і побачимо, що там є (заздалегідь приготувала обручі, які лежать в два ряди, одні обручі сині - для хлопчиків, інші - червоні - для дівчаток).

Хлопчики пройдіть і сядьте кожен біля синього обруча, а дівчатка сядьте біля червоного обруча.

А зараз давайте ми всі уявимо, що всі ці обручі, це маленькі дітки сонечка, адже ці обручі дуже схожі на сонечко, вони теж такі круглі і маленькі. Ви хочете погратися з цими сонечками? То ж давайте ми з вами з ними пограємося.

I. В. п. - на спині, руки прямі тримають обруч. Потім повертаються на живіт, знову на спину.

II. Але щось сонечка залежались, а вже пора вставати, ручки і ножки розминати В.п. - лежачи; 1 - підняти обруч перед собою, зігнути праву ногу в коліні; 2 - в.п.; 3 - те ж лівої ноги; 4 - в.п.

В. п. - лежачи повертатися то на живіт, то на спину.

В. п. - лежачи. Повернувшись на живіт, витягнулись сонечка: руки вперед, ноги назад.

В. п. - лежачи на животі. Стало сонечко привставати і оглянутися кругом: в одну сторону нахилитись, в іншу.

VI. І вирішило сонечко, що пора землю зігрівати. В. п. - лежачи на животі обруч вперед; 1 - прогнувшись у попереку, підняти обруч вгору, ноги вгору; 2 - в.п.

Діти, ось ми з вами і побували в гостях у сонечка, погралися з ним, але нам вже час повертатися додому, в нашу групу. А підемо ми іншою стежкою.

Перед нами річка, через яку покладений місток, але цей місток дуже старенький, весь хитається, по ньому не можна ніяк пройти, і нам треба пробратися на той берег річки, тому нам треба пролізти через нього (діти пролазять по лаві лежачи на животі підтягуючись руками). А в кінці річки розвалений місток - обрив прямо в річку, тому нам треба встати і перестрибнути в цей обруч, далі знову починається погана стежина, і нам знову треба пролізти цю стежину (на четвереньках). (Діти долізають до дверей).

- Ось ми з вами і подолали перешкоди назад. Ми знову вийшли на нашу знайому стежину. Діти, вам сподобалось у гостях у сонечка?

Один із комплексів загальнорозвиваючих вправ "Танок дельфінів". Діти заходять в спортивний зал в колоні по трьох. Звучить музика, тихенька, яка навіює асоціацію теплих, екзотичних країн.

- Діти, давайте уявимо собі такий гарненький зелений острівець в морі, де пінисті океанські хвилі набігають на золотистий пісок, свіжий вітерець гойдає розлогі пальми. Спекотне сонце цілковито панує на блакитному небі, а ось і затишна милина, де зібралася зграйка дельфінів.

Давайте уявимо себе дельфінами. Дельфіни лежать на своїх круглих спинах відпочивають ... Але ось дельфіни прокинулися, похитали голівками, порухали верхніми кінцівками (руками). Рухи плавні, повільні, хвилеподібні від плеча до ліктів і кистей (1). Дельфіни рухають нижніми плавцями (ногами). Спочатку обома одночасно а потім почергово згинають і розгинають то праву, то ліву ногу, роблять колові рухи в повітрі (2).

Легка тепла хвиля гойднула дельфінят і вони радо перекинулися із спинок на животики, продовжуючи рухати плавцями: рухи рухаються ніби гребуть у воді (3). Дельфіни підвели голівки - що там в далечині моряки? (4). Та ж там у далечині неподалік красивий і затишний острівець, де дельфінчики так люблять погратися. Нумо попливемо до нього (5).

Дельфіни знають дорогу і, не збочать з неї. Вони весело розгойдуються на хвилях, ніби птахи - чайки перевертаються, бовтаються ніби бочечки (6), хоч до острівця недалечко, але дельфіни втомилися трохи і знову перекинулися на спинки перепочити, тепер передні плавці (руки) перепочинуть (7). Скоро допливемо, бо вже видно верхівки високих пальм. Щоб краще їх розгледіти, дельфіни вище задирають голівки, опускають у морські хвилі, щоб освітитися. Поспішаючи прогинають спинки усіма плавцями працюють (8, 9). Ось і острівець! Як тут чарівно, як гарно навкруги. Дельфінчики вибираються на мілину, і починають бавитися хто як хоче (10).

Аж ось і друзі дельфінчиків - мавпочки злізли з пальм, щоб показати, на що вони здатні у своїх розвагах, і діти виконують мавп'ячі рухи (11, 12).

Захопилися дельфінчики, не помітили як сонечко опускатися почало. Час їм додому до мам і тат повертатися. Попрощалися вони з мавпочками і повернулися назад, озираються, змахують плавцями, ніби, "до побачення" кажуть (13).

Однак не тільки дельфіни люблять свій океан. Хто тут тільки не живе. Ось розпласталася наче млинець риба камбала (14). Он Акула - Каракула метнулася у глибині, як темна блискавка (15), повільний кальмар випнувся у воді. Поспішає серед кальмарів краб (16), розминає усі свої ноги восьминог, виставляючи їх почергово в сторони. Розмаїтний підводний світ океану теж радіє сонечку, тягнеться до його теплих промінців, що пробиваються крізь океанські хвилі. Але скоро сонечко закотиться на спочинок ... Доброї тобі ночі, сонечко! Ми чекаємо тебе завтра. На слідуючий день до дельфінчиків завітали в гості інші дельфінчики.

Дельфінчики запропонували попливти до красивого острівця, щоб там погратися ... Але щоб допливти до острівця потрібно подолати багато перешкод. Пливуть вони, граючись, але ось великий камінь перегородив їм дорогу. Вони всі дружно перестрибують через камінь.

«Оси, трутики і джмелі».

Пропонований комплекс гімнастики пробудження являється в моєму арсеналі одним із самих відпрацьованих в практиці проведення вправ на ігровій площадці. Для ефективної роботи необхідно розкласти в формі квітки-ромашки є вже звичним. В такому випадку нам не помішає проведенню комплексу гімнастики пробудження практично ніяка погода. Єдине за чим потрібно слідкувати, це за чистою поверхнею покришок. Покладена в основу цього комплексу велика тематична гра «Оси, трутики і джмелі», а також підібрані вправи більш підходять для заняття з дітьми молодшого дошкільного віку.

Педагог декількома фразами створює у дітей необхідну ігрову атмосферу літньої поляни, де над квітками кружляють оси - дівчатка, трутки - хлопчики і великий, гудучий джміль, образ якого так вдало підходить вихователю, а ще краще - інструктору по фізичній культурі.

Діти підходять до «квітки», яка знаходиться на ігровій площадці, і кожна дитина опускається «лапками» на свою пелюстку, приймаючи упор лежачи (в.1). Тепер потрібно познайомитися зі своєю пелюсткою, обійти її (в.2.). А ну оси, а ну трутики, загляньте в середину квіточки, там повинен бути дуже смачний нектар (в.3). Виконуючи ці вправи, діти прицмокують, промовляючи звуки «ням-ням-ням»- адже всі вони літаючі солодкоїжки. Іноді осам і трутикам приходиться перебиратися то в одну, то в іншу пелюстку, але для цього потрібно витягнутись якомога далі, перекинути якби мостик між запашними пелюстками (в.4). Цікаво, а як пахне ця пелюстка? Всі нюхають пелюстки, віджимаючись на руках і піднімаючи одну із «задніх лапок» догори (в.5). Ось і донюхались, доки передні лапки не прилипли до квітки - пелюстки: діти приймають упор ззаду і пробують звільнити «лапки» із солодкого нектару (в.6). Оси і трутики можуть спокійно простояти і на трьох «лапках», ось так (в.7)! Але продовжимо роздивлятися квіточку (в 8-9), перебираючись з однієї пелюстки на іншу - прямо хоровод виходить. Час від часу разом з джмелем-вихователем малюки починають гудіти на різний лад:

« Жу-жу-жу-; жу-жу-жу; зи-зи-зи; з-з-з» і так далі.

Натанцювавшись тепер можна сісти на край пелюстки поговорити «задніми лапками» (в. 10), або просто покачують, як на гойдалці (в. 11). Ну, а як крильця у нас склеїлись, будемо тепер пересуватись тільки на задніх лапках, спочатку на пальчиках (в. 12), а затим навіть на одній «лапці» (в. 13), трішки допомагаючи собі крильцями тримати рівновагу.

Далі оси, трутики і джміль весело марширують по всій квітці (в. 14), зходять з пелюсток і ідуть на сніданок (обід).

«Комплекс на ліжку»

Цей пробний, експериментальний комплекс вправ гімнастики пробудження в відмінності від інших представлених комплексів не оформлений в виді великої тематичної гри, складається з самих різнопланових вправ-образів, кожен з яких може стати основою майбутніх математичних комплексів (наприклад «Кошенята», «Мишки-топчишки», «Хом'яки» та інших).

Як же організувати проведення такої «ліжкової» гімнастики пробудження після денного сну в дошкільному закладі? Перш за все, педагог в визначений час вмикає магнітофон або програвач з знайомою і вже звичною для дітей музикою, яка повинна м'яко і плавно, радісно заповнити простір спального приміщення служить сигналом для пробудження малюків. Потрібно уникати гучних звуків і команд, дати можливість дітям поступово і індивідуально прокинутись. На прокидання від сну можна відвести 8-12 хвилин і тільки після того як всі пробудилися, починайте гімнастику пробудження. Для цього подушки з ліжок приймаються на стільчики, ковдри також ( або складаються на ліжках) - ніщо не мусить заважати виконанню рухів на ліжках. Музика поступово стає все гучнішою, запрошуючи дітей до рухової активності. Вихователь обирає для показу позицію, зручну для огляду всіма дітьми, розміщуючись збоку, віддалік від вікон, поруч з магнітофоном. Весь комплекс проходить в повільному, спокійному, плавному стилі - ми немов «розтираємо фарбу на папері».

Гімнастика може тривати до 8-15 хвилин, з постійною активізацією життєвого, рухового, емоційного тонусу. В дошкільних закладах, в яких є відеоапаратура, ще краще ставити відеозапис гімнастики пробудження, а діти, дивлячись на екран телевізора, будуть намагатися повторювати вправи.

На мій погляд, перспективним може стати поєднання ліжкової гімнастики пробудження з повітряними загартовуючи ми процедурами, коли осінньо-зимовий-весняний час за декілька хвилин до пробудження будуть зачинені вікна і відповідна температура повітря. Запитання до загартування дає змогу роздивитися в індивідуальній методичці, або практичному додатку.

Висновок

Дошкільний вік - це найважливіший період для формування фізичного розвитку. Під впливом різних засобів фізичного виховання (гігієнічних факторів, сил природи, фізичних вправ) зміцнюється здоров'я, поліпшується фізичний розвиток, формуються рухові навички, розвиваються фізичні якості і створюються умови для всебічного розвитку дитини. В сучасних умовах фізкультурні заняття проводять де немає традиційного поділу заняття на підготовчу, основну та заключну частини. Діти весь час від початку до кінця, перебувають в русі - вони грають у велику гру, виконують всі вправи, які передбачені в програмовому змісті. Також великого значення мають міні - стадіони в групових кімнатах, де діти рухаються коли захочуть і скільки захочуть. Для того, щоб діти з захопленням приймали участь у фізкультурних святах, розвагах треба зацікавити дітей, підібрати необхідний інвентар.

Очевидною є величезна роль, яку відіграє фізкультура, спорт і фізвиховання у людському житті, житті суспільства, ширше - цілої країни. Але продовження тієї лінії, яку провадив у фізичній культурі та її застосуванні у суспільному житті, може бути згубним для України. Нам давно уже пора приспільнятися до загальносвітових стандартів, робити фізкультуру демократичною, загальноприйнятною, пропагандувати здоровий спосіб життя. Для освітніх закладів це насамперед виявляється у необхідності зробити образ фізичного виховання привабливим, позитивним для учнів, змусити їх займатися своєю фізичною культурою «мирним» шляхом. Ані примусова медицина і охорона здоров'я, ані примусова фізична культура не є прийнятними для незалежної країни. Це в жодному разі не є заклик до скасування обов'язкового предмету «фізична культура» у системі середньої та вищої освіти. Необхідний особистий підхід, демократичні і педагогічні методи роботи з учнями. І останнє - фізичне виховання не повинне проходити без урахування реального стану здоров'я даної людини. Інакше воно може зашкодити її фізичному та психічному здоров'ю.

Головною передумовою формування всебічно розвиненої, здорової дитини є достатній рівень рухової активності під час усіх форм організації фізичного виховання (ранкової гімнастики, фізкультурних занять, днів здоров'я, рухливих ігор, фізкультурних пауз і фізкультурних хвилин, спортивних свят і розваг). Це актуалізує необхідність комплексного використання фізичних вправ з метою створення умов для найбільшої рухової активності дитини, доцільної зміни моментів напруження і розслаблення, фізичного навантаження і відпочинку.

Завдання виховання:

· виховувати бажання систематично займатися фізкультурою, спортом, загартовуватися, дбати про своє здоров'я, дбайливо ставитися до свого тіла та організму;

· виховувати коректне ставлення до своїх ровесників, розвивати організованість і самостійність;

· уміти оцінювати якість виконання своїх рухів та рухів інших дітей, порівнюючи їх зі зразком, намагатися виправити помилки;

· виховувати бажання зберігати красиву рівну поставу, зміцнювати стопу;

· розвивати рухові якості: швидкість, спритність, загальну витривалість, гнучкість і силу, поліпшувати орієнтацію у просторі та відчуття рівноваги;

· виховувати дбайливе ставлення до фізкультурного обладнання та бажання доглядати за ним; підтримувати інтерес дітей до деяких подій фізкультурного життя в Україні.

Список використаної літератури

Вільчковський Е.С. Заняття з фізичної культури в дитячому садку. - К., 2005. Вільчковський Е.С. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку. - Л., 1998.

Вільчковський Е.С. Форми виховання дітей у дошкільному закладі. - К., 2001.

Дмитренко Т.І. Теорія і методика фізичного виховання дітей раннього і дошкільного віку. - К., 2001.

Дошкільне виховання. - 1993. - № 3. - С. 10.

Дошкільне виховання. - 1992. - № 1. - С. 14. Дошкільне виховання. - 1993. - № 11. - С. 8-9.

Дошкільне виховання. - 1992. - № 12. - С. 13. Дошкільне виховання. - 1994. - № 10. - С. 6-7. Дошкільне виховання. - 1994. - № 5-6. - С. 6. Дошкільне виховання. - 1994. - № 7. - С. 3-4. Дошкільне виховання. - 1995. - № 5-6. - С. 5-6. Хухлаєва Д. В. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку. - К., 1999.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Фізичне виховання дітей і молоді в Україні. Природа як джерело фізичного розвитку людини, процедури загартовування. Форми і види оздоровчої роботи засобами фізичної культури: ходьба, біг, купання й плавання, ходьба на лижах, спортивні й рухові ігри.

    реферат [13,7 K], добавлен 08.03.2010

  • Фізичне виховання дітей у відповідності із національно-ідейними цінностями та світовою динамікою. Вивчення практики фізкультурної освіти в країнах Європейського Союзу. Аналіз програмно-методичного забезпечення фізичного виховання молоді Румунії.

    статья [22,9 K], добавлен 07.02.2018

  • Процес навчання, виховання та розвитку студента-культуролога в системі фізичного виховання. Особливості організації різних видів занять з фізкультури в юнацькому віці. Навчання сценічному фехтуванню: нанесення і відбиття ударів, способи обеззброєння.

    реферат [39,4 K], добавлен 19.02.2012

  • Витоки і традиції народного фізичного виховання. Становлення та розвиток національної фізичної культури в період Київської Русі та Козаччини. Особливості фізичного виховання в XVII-XХ століття. Сучасні пріоритети розвитку фізичного виховання в Україні.

    реферат [44,2 K], добавлен 16.11.2010

  • Впровадження елементів аеробіки і її форм в заняття з фізичного виховання студенток. Покращення показників фізичних якостей. Підвищення мотивації до систематичних занять фізичними вправами. Особливості, які впливають на вибір методів навчання в аеробіці.

    презентация [22,2 M], добавлен 20.10.2011

  • Ознайомлення із особливостями розвитку кістково-м'язової і серцево-судинної систем, органів дихання, травлення у дітей. Розгляд завдань та засобів фізичного виховання дошкільників. Організація фізично-оздоровчої роботи в дошкільному навчальному закладі.

    курсовая работа [74,6 K], добавлен 04.05.2010

  • Проблеми і перспективи використання волейболу для вирішення навчальних завдань і поліпшення фізичного стану студентів. Рекомендації щодо підготовки та специфічних прийомів гри. Навчання техніці прийому та подачі м'яча, блокування, переміщення гравців.

    реферат [27,2 K], добавлен 09.11.2011

  • Методичні основи фізичного виховання. Особливості та основні напрямки занять у вищих навчальних закладах. Формування мотивації до занять фізичною культурою. Гімнастика як вид фізичного виховання та її вплив на стан студентів вищих навчальних закладів.

    курсовая работа [44,3 K], добавлен 08.06.2015

  • Визначення понять "здоров’я" та "здоровий спосіб життя". Елементи здорового способу життя та їх характеристика. Фізична культура як складова частина загальної культури суспільства. Основні завдання фізичного виховання. Критерії фізичного розвитку.

    реферат [32,9 K], добавлен 17.09.2010

  • Фізичне виховання дітей віком від 2-3 місяців життя до 1 року. Негативний вплив рухового дефіциту на організм дитини: зниження сили скелетної мускулатури, порушення постави, викривлення хребта та гіпокінезія. Заняття плаванням, гімнастикою і масажем.

    реферат [4,5 M], добавлен 12.02.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.