Електропровідність напівпровідників. Власна і домішкова провідність напівпровідників. Напівпровідниковий діод. Застосування напівпровідникових приладів

Навчальна програма для загальноосвітніх шкільних закладів для 7-12 класів по вивченню теми "Напівпровідники". Структура теми: електропровідність напівпровідників; власна і домішкова провідності; властивості р-п-переходу. Складання плану-конспекту уроку.

Рубрика Физика и энергетика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 29.04.2014
Размер файла 3,2 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Атоми, що віддають "зайві" електрони в кристали напівпровідників називають донорами. Напівпровідники такого типу називають електронними або напівпровідниками п-типу.

Якщо в кристалічній решітці Германію один із атомів замінити атомом трьохвалентного елемента, наприклад Індію (Іп) (рис. 4), то для повного комплекту ковалентних зв'язків, необхідних для решітки Германію, не буде вистачати одного електрона. Утворюється вакансія, яка може бути заповнена за рахунок захоплення електрона сусіднього атома

Германію. Тоді на місці захопленого електрона в атомі Германію утворюється дірка. В свою чергу ця дірка може бути заповнена електроном із наступного сусіднього атома Германію. В електричному полі дірка почне рухатися в напрямку вектора напруженості, аналогічно до переміщення позитивно зарядженої часточки.

Атоми, що утворюють у ковалентних зв'язках вакансії, називають акцепторами. Напівпровідники такого типу називають дірковими або напівпровідниками р-типу.

III Закріплення вивченого матеріалу.

Задача. Концентрація електронів провідності в германію при кімнатній температурі п = 3-1019лГ3. Яку частину становить кількість електронів провідності від загальної кількості атомів? Густина германію р - 5400кг/м3, молярна маса германію М - 0,073 кг/м3.

IV Завдання додому.

Задача. Є два резистори: звичайний радіотехнічний і напівпровідниковий (термістор). їх форма і розміри і значення опорів при температурі 20°С одинакові. Як визначити резистор, виготовлений із напівпровідникової речовини?

Тема №3 Застосування напівпровідникових приладів.

Лабораторна робота: Дослідження електричного кола з напівпровідниковим діодом.

Мета: з'ясувати яким чином використовуються напівпровідникові прилади в техніці; розвивати логічне та політехнічне мислення в учнів. Обладнання: напівпровідниковий діод, джерело постійного струму напругою до 4,5 В; лампочка розжарення напругою 2,5--3,5 В; вимикач, з'єднувальні проводи.

План уроку

Етапи

Тривалість

Методи, що застосовуються

Лабораторна робота

20хв

Пояснення вчителя ходу роботи. Виконання учнями дослідів.

Пояснення нового матеріалу

20хв

Коментарі вчителя.

Завдання до дому

5хв

Коментарі вчителя

Хід уроку

І Лабораторна робота.

Дослідження електричного кола з напівпровідниковим діодом.

Мета: дослідити, як проводить електричний струм напівпровідниковий діод.

Обладнання: напівпровідниковий діод, джерело постійного струму напругою до 4,5 В; лампочка розжарення напругою 2,5--3,5 В на підставці; вимикач, з'єднувальні проводи.

Вказівки до роботи.

1. Розгляньте напівпровідниковий ДІОД

2. Ознайомтеся з написами та умовними позначеннями на його корпусі, звернувши особливу увагу на напрям стрілки.

3. Складіть електричне коло за схемою, зображеною на рисунку 3. Зверніть увагу на світіння лампочки під час замикання кола. Не розмикаючи коло, закоротіть діод провідником, як показано на схемі пунктиром. Що ви спостерігаєте?

4. Вимкніть вимикач і перемкніть діод, повернувши його на 180°. Замкніть коло. Що ви спостерігаєте?

Замкніть діод провідником. Що змінилося порівняно із попереднім випадком?

Зробіть висновок про те, як напівпровідниковий діод проводить постійний струм, як пов'язані між собою полярність вмикання джерела струму, напрям стрілочки на діоді та світіння лампочки.

II Пояснення нового матеріалу.

На попередніх уроках ми говорили про те, що напівпровідники широко використовуються в техніці. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо які з відомих нам напівпровідникових приладів у якій галузі техніки використовують.

Напівпровідниковий діод - це є напівпровідник, одна частина якого містить донорні домішки (і тому є напівпровідником типу), а друга - акцепторні домішки (і тому є напівпровідником р-типу). Від двохелектродної лампи його відрізняє те, що у ньому вільні носії заряду утворюються при додаванні домішки, донорної чи акцепторної, і потреба у джерелі напруги для

розжарювання катоду відпадає. У складних схемах зекономлена внаслідок цього енергія буває досить значною. До того ж, вони компактніші за лампові. Зазначені переваги напівпровідникових приладів дозволяють використовувати їх на штучних супутниках Землі, космічних кораблях та ЕОМ. Найчастіше напівпровідникові діоди виробляють з Германію, Селену.

Принцип роботи напівпровідникового діоду: в поверхню напівпровідника п-типу вплавляють акцепторну домішку(наприклад, Індій). Створюється р-п-перехід там, де атоми Індію змішалися з атомами Германію. Там, де цільний Германій, у напівпровіднику катод, а там, де цільний Індій - анод.

На аноді багато дірок, бо там переважає діркова провідність, а на катоді - електронів, бо там переважає електронна провідність. При пІд'єднаннІ катода до мінуса, а анода - до плюса джерела напруги електрони будуть переходити від мінуса до плюса, а дірки - навпаки. І струм при такому під'єднанні буде відносно великим, бо заряд будуть передавати основні носії заряду, ті, яких більше на електроді(частині напівпровідника). При інакшому під'єднанні (напрямі струму) заряд будуть переносити неосновні носії, яких менше, тому струм буде порівняно малий. Такий діод також випрямляє струм.

Щоб запобігти шкідливим впливам повітря, світла і т.д., напівпровідниковий діод вміщують у герметичний корпус.

Термістори є в значній мірі нелінійними приладами і найчастіше мають параметри з великим розмахом. Саме тому багато хто, навіть досвідчених інженерів і розроблювачів схем мають певні незручності при роботі з цими приладами. Однак, познайомившись ближче з цими пристроями, можна бачити, що термістори насправді є цілком простими. Власне кажучи термістори являють собою напівпровідникову кераміку.

Термістори знаходять застосування в багатьох областях. Практично жодна складна друкована плата не обходиться без термісторів. Вони використовуються в температурних датчиках, термометрах, практично в будь-якій, зв'язаній з температурними режимами, електроніці.

Фоторезистор -- елемент електричного кола, який змінює свій опір при освітленні. Принцип дії фоторезистора заснований на явищі фотопровідності -- зменшенні опору напівпровідника при збудженні носіїв заряду світлом. Найпопулярнішим напівпровідником, на основі якого виготовляються фоторезистори є СсШ. Фоторезистори застосовуються у фотоелементах, які автоматично включають вуличне освітлення в сутінках, у турнікетах метро тощо.

Світлодіод -- напівпровідниковий пристрій, що випромінює світло при пропусканні через нього електричного струму (ефект, відомий як електролюмінесценція). Випромінюване світло традиційних світлодіодів лежить у вузькій ділянці спектру, а його колір залежать від хімічного складу використаного у світлодіоді напівпровідника. Сучасні світлодіоди можуть випромінювати на довжині хвилі від інфрачервоної до близького ультрафіолету, та навіть існують методи поширення смуги випромінювання І створення білих світлодіодів. На відміну від ламп розжарювання, які випромінюють світловий потік широкого спектру рівномірно на всіх напрямках класичні світлодіоди випромінюють світло певної довжини хвилі і в певному напрямі. Світлодіод був розвинений до лазерних діодів, які працюють на тому ж принципі, але дозволяють направлене випромінювання когерентного світла.

Застосування: Ефективність світлодіодів найкраще проявляється там, де потрібно генерувати кольорові світлові потоки (сигнали). Світло від лампи розжарювання доводиться пропускати через спеціальні оптичні фільтри, що виділяють певну частину спектру (червону, синію, зелену). Усі 100% випромінювання світлодіода є забарвленим світлом, лампа ж розжарювання втрачає близько 90% енергії світлового потоку при проходженні крізь світлофільтр. Більш того, від 80-90% споживаної потужності лампи розжарювання витрачається на нагрів лампи для досягнення потрібної колірної температури (шкала Кельвіна) для якої вони спроектовані.

Світлодіодні лампи споживають приблизно від 3% до 60% потужності необхідної для звичайних ламп розжарювання аналогічної яскравості. Удароміцна конструкція твердотілих випромінювачів (світлодіодів) дозволяє використовувати світлодіодні лампи при підвищених вібраціях, частих вмиканнях і вимиканнях (стрибках струму) без помітного впливу на термін роботи світлодіодної лампи -- більше 100000 годин (більше 11 років).

Використовуючи світлодіоди можна одержати світло з високою насиченістю кольору. Світлодіоди застосовуються у Індикаційній техніці, при побудові світлодіодних джерел світла -- інформаційних табло, світлофорів, ліхтариків, гірлянд тощо.

II Завдання до дому.

Висновки

Вивчення теми "Напівпровідники" у шкільному курсі фізики є дуже важливою, оскільки саме ця тема може пробудити інтерес дітей до подальшого вивчення фізики. Розгляд застосування напівпровідників у техніці та електроніці розвиває політехнічне мислення в учнів.

Варто відмітити, що на вивчення даної теми, згідно нової програми, відводиться досить мала кількість годин. Враховуючи цей факт цих три уроки, що відводиться на вивчення напівпровідників повинні проходити у досить швидкому та насиченому темпі, оскільки багато інформації вчитель повинен донести до учнів за дуже короткий проміжок часу.

Також вчителі при підготовці до уроків по темі "Напівпровідники" зіткнуться із ще однією проблемою: недостатня кількість розрахункових задач. Розв'язування задач є одним із важливих процесів в ході вивчення фізики, оскільки вивчення фізики полягає у тому, що учень знає закони може їх використати (застосувати) у конкретній ситуації (задачі).

При підготовці вчителем матеріалів до уроків, як уже було сказано, можуть виникати значні труднощі, проте при вивченні саме цієї конкретної теми є можливість багато чого показати, провести значну кількість експериментів та дослідів, самостійно дослідити усі властивості напівпровідникових матеріалів, подивитися різноманітні напівпровідникові прилади та їх застосування. Це можливо тому, що напівпровідники дуже часто використовуються у різноманітній техніці.

Вивчення даної теми у шкільному курсі фізики є дуже цікавим як для вчителя так і для учнів, оскільки розвиток новітніх технологій знаходить все нові застосування напівпровідникових приладів у техніці.

Список використаної літератури

I. Иваница С.В. Физика. Новейший универсальный справочник школьника и студента. - Донецк: ООО "ПКФ "БАО", 2009. - 560с.

2. Фізика. Астрономія. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів 7-12 класи.

3. Коршак Є. В. та інші. Фізика 10 клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів/ С. В. Коршак, О. І. Ляшенко, Савченко. - K.: Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. - 296с.

4. Римкевич А. П. Збірник задач з фізики для 8-10 класів середньої школи. - 9-те вид. - K.: Рад. шк., 1989. - 176с.

5. Римкевич А, П. Збірник задач з фізики для 9-11 класів середньої школи. - 12-те вид. - X.: ББН, 2006. - 208с.

6. Новий довідник: Математика. Фізика. - K.: TOB "Казка", 2004. -

864с.

7. Тимочків М.І. Уроки фізики. 10 клас: Книга для вчителя. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2010. - 256с.

8. Преподавание физики и астрономии в средней школе по новым программам. Пособие для учителей./ Под. ред. Л.И. Резникова. - М.: Просвещение, 1970. -236с.

9. Лавриненко В.Ю. Справочник по полупроводниковым приборам. - К.: Техника, 1980. - 464с.

10. Электроника. Энциклопедический словарь./ Под. ред. В.Г. Колесникова и др. - М.: Советская энциклопедия, 2009. - 688с.

11. Демонстрационный эксперимент по физике в старших классах средней школы. Ч II. Электричество, оптика и физика атома. Пособие для учителей./ Под. ред. A.A. Покровского. - М.: Просвещение, 1968. - 432с.

12. Інтерактивні методи на уроках фізики/ упоряд.: Л. Хольвінська, Філоненко. - K.: Шк. Світ, 2008. - 128с.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Напівпровідники як речовини, питомий опір яких має проміжне значення між опором металів і діелектриків. Електричне коло з послідовно увімкнутих джерела струму і гальванометра. Основна відмінність металів від напівпровідників. Домішкова електропровідність.

    презентация [775,8 K], добавлен 23.01.2015

  • Елементи зонної теорії твердих тіл, опис ряду властивостей кристала. Постановка одноелектронної задачі про рух одного електрона в самоузгодженому електричному полі кристалу. Основні положення та розрахунки теорії електропровідності напівпровідників.

    реферат [267,1 K], добавлен 03.09.2010

  • Класифікація напівпровідникових матеріалів: германія, селену, карбіду кремнію, окисних, склоподібних та органічних напівпровідників. Електрофізичні властивості та зонна структура напівпровідникових сплавів. Методи виробництва кремній-германієвих сплавів.

    курсовая работа [455,9 K], добавлен 17.01.2011

  • Вивчення зонної структури напівпровідників. Поділ речовин на метали, діелектрики та напівпровідники, встановлення їх основних електрофізичних характеристик. Введення поняття дірки, яка є певною мірою віртуальною частинкою. Вплив домішок на структуру.

    курсовая работа [1002,2 K], добавлен 24.06.2008

  • Електрофізичні властивості напівпровідників та загальні відомості і основні типи напівпровідникових розмикачів струму. Промислові генератори імпульсів на основі ДДРВ й SOS-діодів, дрейфовий діод з різким відновленням, силові діоди на базі P-N переходів.

    дипломная работа [254,4 K], добавлен 24.06.2008

  • Вивчення основних закономірностей тліючого розряду. Дослідження основних властивостей внутрішнього фотоефекту. Експериментальне вивчення ємнісних властивостей p–n переходів. Дослідження впливу електричного поля на електропровідність напівпровідників.

    методичка [389,4 K], добавлен 20.03.2009

  • Характеристики та класифікація напівпровідників. Технологія отримання напівпровідників. Приготування полікристалічних матеріалів. Вплив ізохорного відпалу у вакуумі на термоелектриці властивості і плівок. Термоелектричні властивості плюмбум телуриду.

    дипломная работа [4,4 M], добавлен 09.06.2008

  • Основні властивості неупорядкованих систем (кристалічних бінарних напівпровідникових сполук). Характер взаємодії компонентів, її вплив на зонні параметри та кристалічну структуру сплавів. Електропровідність і ефект Холла. Аналіз механізмів розсіювання.

    реферат [558,1 K], добавлен 07.02.2014

  • Вивчення закономірностей тліючого розряду, термоелектронної емісії. Дослідження основних властивостей внутрішнього фотоефекту, впливу електричного поля на електропровідність напівпровідників. Експериментальне вивчення ємнісних властивостей p–n переходів.

    учебное пособие [452,1 K], добавлен 30.03.2009

  • Дослідження стану електронів за допомогою фотоелектронної й оптичної спектроскопії. Аналіз електронної й атомної будови кристалічних і склоподібних напівпровідників методами рентгенівської абсорбційної спектроскопії. Сутність вторинної електронної емісії.

    реферат [226,5 K], добавлен 17.04.2013

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.