У пошуках Герди
Сценарій позакласного заходу із світової літератури: літературна мандрівка "У пошуках Герди". розвиток логічного та критичного мислення шестикласників, творчої уяви, зв’язного мовлення, вміння працювати у співпраці. Виховання інтересу до літератури.
Рубрика | Литература |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 09.05.2016 |
Размер файла | 22,9 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Міністерство освіти і науки України
Кам'янець - Подільський національний університет імені Івана Огієнка
Позакласний захід з зарубіжної літератури
на тему: «У пошуках Герди»
Студента 4 курсу групи Ang 1 B 12
Факультету іноземної філології
Корника Тараса Олександровича
Вчитель зарубіжної літератури : Максюта Діна євгенівна
Кам'янець - Подільський 2016р.
Сценарій позакласного заходу із світової літератури
Літературна мандрівка «У пошуках Герди»
(6 клас)
Мета. Повторити та узагальнити знання шестикласників вивченого матеріалу; розвивати логічне та критичне мислення, творчу уяву, зв'язне мовлення, вміння працювати у співпраці; виховувати інтерес до літератури, культуру читача.
Обладнання: картинки із зображенням давньогрецьких богів, картинки із зображенням золотого ключика, троянда, елементи костюму для «Кая», «Королеви Літератури» та «Охоронця твору».
Учні об'єднані у три команди. Команди розміщені за окремими столиками. Обираються капітани команд.
Хід заходу
Кай (із трояндою у руках).
Сьогодні у моєї Герди День народження! Як би я хотів привітати її. Вона така гарна і смілива. Вона врятувала мене від злих чарів Снігової королеви. Який же я їй вдячний!
Я хочу подарувати їй улюблені троянди. Але не можу. Герда зникла. Ось уже третій день я приходжу на наше місце на балконі і чекаю на неї.
Вона ніколи ще не змушувала мене так довго чекати. Де моя Герда? Якщо з нею сталося лихо, я врятую її, як вона врятувала мене. Я не злякаюсь небезпек!
Учитель - «Королева Літератури»
Каю, з Гердою справді трапилася біда. Вона вийшла із своєї казки і заблукала в інших казках і літературних творах. Щоб повернути її додому, потрібно пройти непростий шлях. Ти не злякаєшся залишити свою казку, щоб вирушити на пошуки дівчинки?
Кай. Ні, звичайно, ні! Я готовий вирушити на пошуки Герди.
Королева «Література». Каю, це буде непростий шлях. Тому я раджу тобі запросити із собою у дорогу вірних друзів - знавців літератури із 6-го класу. Я бачу вони вже об'єдналися у команди і готові вирушити на пошуки Герди.
Кай. Я дуже вдячний шестикласникам, що не залишили мене у біді.
Учитель - «Королева Літератури». Шановні літературні мандрівники! Я буду вказувати шлях, а ви будьте дуже уважні та слухайтесь моїх підказок.
І мандрівка сторінками твору Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
Учні виконують завдання. За кожне завдання отримують певну кількість балів. Та команда, яка набере найбільше балів, отримує символічний ключ від твору.
Підказка 1. (За правильну відповідь команда отримує 5 балів). Перший твір, у який потрапила Герда, дуже небезпечний. Лише послухайте, що про свого героя говорить автор цього твору: «Хто-хто, а вже він умів давити, вичавлювати соки, витягувати жили, заганяти в могилу, загрібати, хапати, захоплювати, вимагати… Бо то ж був не чоловік, а кремінь».
Шестикласники, чи здогадалися ви, у який твір потрапила Герда? У кожної команди є лише одна спроба, щоб назвати цей твір. (Ч.Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»).
Якщо учні не можуть назвати твір, «Королева Література» дає ще одну підказку:
Підказка 2. (За правильну відповідь команда отримує 2 бали). У цьому творі живуть три Духа: Дух Минулого, Дух Теперішнього і Дух Майбутнього (Прийдешнього). Це привиди, які можуть налякати кого хочеш. Тож скоріше називайте твір, у який потрапила Герда. Її потрібно рятувати! (Ч.Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»).
Так, Каю іди скоріше. Твої друзі допомогли тобі знайти дорогу до твору. Будь рішучим, нічого не бійся. Знавці літератури з тобою.
Кай. Гердо, я йду до тебе. Ой, а хто це?
Учень - «охоронець твору». Я охоронець «Різдвяної казки у прозі» Ч.Діккенса. Каю, ти зможеш мандрувати цим твором, якщо твої друзі-шестикласники здобудуть золотий ключик від його воріт.
Кай. Друзі, я дуже розраховую, що ви добре знаєте цей твір і допоможете мені знайти Герду.
Конкурс знавців «Різдвяної пісні у прозі»
«Охоронець твору» задає командам запитання по черзі. На роздуми відводиться 1 хвилина. (Бали 2-5)
Якщо команда не може дати відповідь, запитання передається іншій команді.
Запитання.
1. У яке приміщення переніс Дух Колишнього Різдва Скруджа? ( У школу, в якій він маленьким навчався і в якій залишився самотнім на Різдво).
2. З якими літературними героями маленький Скрудж святкував Різдво? (Алі-Баба, Робінзон Крузо)
3. Куди спочатку відніс Дух нинішнього Різдва Скруджа? (До оселі Боба Крачита, скруджевого клерка)
4. Із яких страв складалася святкова вечеря Боба Крачита? (Гуска з начинкою, картопля, пудинг, яблука й помаранчі, каштани, напій)..
5. Чому Дух Прийдешнього Різдва відніс Скруджа на цвинтар? (Щоб показати його могилу та ставлення людей до його смерті, тобто показати сумне майбутнє)
6. Який різдвяний подарунок зробив Скрудж Бобові Крачиту? (Індичку)
«Охоронець твору». Молодці! Ось я вже дістаю золотий ключик. Хто ж його отримає. Це вирішить останнє випробування. Його проведе Королева Літератури.
Учитель - «Королева Літератури». Я знаю точно, що Герда була у цьому творі і навіть зустрічалася зі Скруджем. Герда дала йому якісь дуже гарні поради. Знавці літератури, зараз вам доведеться спробувати себе у ролі екстрасенсів.
Літературне змагання «Битва екстрасенсів»
Спільне завдання для команд
Уявіть, про що могли говорити Герда і Скрудж. Які поради могла дати Герда Скруджеві? Інсценізуйте уявну розмову Герди і Скруджа. (Герда могла розповісти Скруджеві про те, як важливо чинити добро людям, не бути байдужими до чужої біди, треба любити людей і допомагати їм. Вона могла навести приклад своєї історії врятування Кая; розповісти про те, скільки людей безкорисливо допомагали їй у біді тощо).
Команди демонструють виконання завдань. Інсценізація оцінюється від 1 бала до 5.
Учитель-«Королева Літератури». Саме так усе і було. Герда дуже допомогла героям твору. Можливо, якби не Герда, то Скрудж так би і залишився жорстоким скрягою.
Підведення підсумків першої мандрівки
Кожна команда підраховує бали. «Королева Літератури» урочисто вручає ключ від твору тій команді, яка набрала найбільше балів.
ІІ мандрівка розділом «Міфи»
Учитель - «Королева Літератури».
Ми так наполегливо здобували ключ від твору, а, як виявляється, Герда вже залишила сторінки цього твору.
Конкурс «Упізнай давньогрецького бога!»
Щоб здогадатися, де саме зараз знаходиться Герда, вам потрібно назвати імена давньогрецьких богів та розповісти, що ви про них знаєте.
Можлива кількість балів (2-5).
Кожна команда отримує малюнок із зображеннями богів.
І команда отримує малюнок із зображеннями Посейдона та Гермеса.
ІІ команда отримує малюнок із зображенням Зевса та Ареса.
ІІІ команда отримує малюнок із зображеннями богів Аїда та Еола.
Учитель - «Королева Літератури». Молодці! Ось ми і втрапили з вами до розділу літератури, який називається «Міфи». Щоб відчинити ворота міфів, потрібно здобути золотий ключик.
Гра «Далі… далі… далі…»
Кожній команді дається по 10 запитань (на обдумування кожного 30 секунд). За правильну відповідь - 1 бал. Якщо команда не може відповісти, право відповіді передається іншій команді.
І команда.
1. Богиня мудрості та переможної справедливої війни (Афіна)
2. Дружина Зевса. (Гера)
3. Що охороняв пес Кербер? (Вхід до Аїду).
4. Що означає ім'я Прометей? (Провидець)
5. Батько Геракла. (Зевс)
6. На честь якого бога названа криваво-червона планета, яка виглядає войовничо. (Марс).
7. За допомогою чого Геракл очистив Авгієві стайні? (Потоку ріки)
8. Міфічна «модель світу». (Світове Дерево)
9. Хто украв у Персефони її доньку Деметру? ( Бог підземного царства мертвих Аїд)
10. У чому Прометей приніс іскру вогню людям? (В очеретині).
ІІ команда
1. З якою богинею пов'язана назва столиці Греції? (Афіною).
2. У яку пору року Персефона повертається на землю із Аїда? (Весною)
3. Який птах клював печінку Прометея? (Орел).
4. Чим займається наука міфологія? (Вивченням міфів).
5. Яку деталь одягу здобув Геракл у цариці амазонок Іпполіти? ( Пояс).
6. Що зробило стріли Геракла смертоносними? (Геракл умочив стріли в отруйну кров і жовч лернейської гідри).
7. Із скількох частин складається міфологічне Світове Дерево? (Із трьох).
8. Який бог постійно підбурював людей до чвар та воєн? (Арес)
9. У греків Гермес, а у римлян? (Меркурій)
10. Від імені якого титана походить назва Атлантичного океану? (Атлант)
ІІІ команда література герда шестикласник
1. Який бог карав непокірних блискавками і громом? (Зевс).
2. Якого бога часто зображували з крильцями на шоломі або на ногах. (Бога торгівлі та посланця богів Гермеса або за римською назвою Меркурія).
3. Який бог керував дев'ятьма Музами? (Аполлон).
4. Лернейська гідра хотіла вкусити Геракла. Що його врятувало? (Плащ із шкури немейського лева).
5. Який титан допоміг Гераклові здобути яблука Гесперид? (Титан Атлант.)
6. З ким пов'язано виникнення цивілізації? (Прометеєм).
7. Як називалася гора, на якій мешкали боги? (Олімп)
8. Бог - володар морів та океанів. (Посейдон)
9. Від імені якої богині походить ім'я Геракла? (Гера)
10. Хто ці два два божества - Уран та Гея? (Уран - Небо, Гея - Земля)
Учитель - «Королева Літератури». Молодці! А тепер підрахуємо кількість балів, яку набрала кожна команда у другій мандрівці. Найбільше балів набрала …. команда. Вона отримує символічний ключ від давньогрецьких міфів. Спільними зусиллями ми відчинили для Кая ворота розділу «Міфи».
Але ми знову запізнилися. Я тільки-но дізналася від охоронця міфів, що Герда уже залишила країну Міфів. Її бачили в іншому творі. Тож, швиденько вирушаємо за нею.
ІІІ мандрівка сторінками роману Д.Дефо «Робінзон Крузо»
Відшукати дорогу до цього твору допоможе ось це запитання. Та команда, яка першою дасть відповідь на нього, отримає 2 бали.
Запитання. Поштовхом для написання якого твору стала історія моряка Александра Селькірка, який провів на безлюдному острові 4 роки? (Д.Дефо. «Робінзон Крузо»).
Молодці! Ви вже знаєте, щоб здобути ключ від твору, потрібно набрати якомога більше балів. І у вас така можливість буде.
Перший конкурс, до участі у якому я вас запрошую, - брейн-ринг. Запитання для брейн-рингу склав для вас Робінзон Крузо. За кожну правильну відповідь у залежності від її повноти і змістовності можна отримати 3-5 балів.
Брейн-ринг від Робінзона Крузо
Я читатиму вам спільне для всіх команд запитання. Команди мають 1 хвилину на обдумування. Та команда, яка першою підготує відповідь, має дружно проскандувати слово «Герда», а потім дати відповідь на запитання.
Запитання
1. «Аж ось одного разу я розклав великий вогонь, щоб засмажити м'ясо. Коли воно було готове, я хотів погасити жаринки й знайшов між ними…»
Ш Що саме знайшов Робінзон між жаринками? Яку ідею йому підказала ця знахідка? («черепок від розбитого горщика… Він став твердий, як камінь, і червоний, як черепиця… виходить так само можна випалити на вогні й цілу посудину»).
2. «Я викопав кілька глибоких ям, закрив їх плетінками власного виробу, присипав їх землею, накидав на них колосків рису та ячменю».
Ш Для чого це зробив Робінзон? (Пастка для кіз).
3. «Треба було бачити, з якою королівською гідністю я обідав сам, оточений своїми слугами!»
Ш Назвіть «слуг» Робінзона Крузо. (Папуга, пес, дві кішки).
Учитель - «Королева Літератури». Молодці!
Робінзон Крузо дуже задоволений тим, що ви так багато знаєте про нього. Він розказав Каю, що дійсно бачився з Гердою на безлюдному острові. Він навіть пригощав її обідом, бо дівчинка геть зовсім зголодніла, подорожуючи різними творами.
Літературне змагання « Смачний обід на безлюдному острові»
Завдання. Кожна команда має скласти за одну хвилину перелік страв, якими пригощав Робінзон Крузо свою гостю.
Виграє та команда, чий перелік буде більшим і точнішим. (Бали від 2 до 5) (Орієнтовно: сир, молоко, суп, родзинки, хліб, булочка, каша, м'ясо, компот та ін)
Учитель - «Королева Літератури». Молодці! Дійсно, Робінзон Крузо міг пригостити гостю багатьма «людськими» стравами, тому що за 28 років свого перебування на острові залишився людиною. Він створив усі умови людського життя, у тому числі і харчувався як людина: створив посуд, у якому варив їжу; розвів кіз, що забезпечувало його молочними продуктами, вирощував пшеницю, із якої виготовляв борошно і пік хліб. Історія життя Робінзона Крузо доводить, що потрібно багато працювати, щоб залишитися людиною за будь-яких життєвих обставин.
Нам потрібно на все життя запам'ятати цей урок Робінзона Крузо. А тепер дізнаємося, яка команда отримує ключ від твору.
Підведення підсумків ІІІ мандрівки.
Кай. Усе це добре. Ключі у нас є. Але ж де шукати мені Герду?
Учитель - «Королева Літератури». Мені здається, я знаю, в якому творі може знаходитися Герда. Вона там, де герої потрапили у тяжке випробування. Вона мандрує сторінками роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан». Оскільки головним героєм цього твору є юний капітан Дік Сенд, я пропоную за ключ від цього твору позмагатися капітанам команд.
Конкурс для капітанів команд «Вірю - не вірю!» (запитання задаються капітанам по черзі. За правильну повну відповідь 1- 3 бали)
1. Чи вірите ви, що капітан Халл загинув під час морського полювання на акулу? (Ні, Халл загинув під час полювання на кита).
2. Чи вірите ви, що п'ятнадцятирічний юнак виконував обов'язки капітана корабля “Пілігрим»? (Так, Дік Сенд дійсно став капітаном корабля).
3. Чи вірите ви, що Негору служив на «Пілігримі» юнгою? (Ні, Негору був коком).
4. Чи вірите ви, що Негору збив з курсу «Пілігрим»? (Так, Негору підклав під компас шматок заліза).
5. Чи вірите ви, що замість Африки Дік Сенд разом з членами екіпажа потрапив до Південної Америки? (Ні, навпаки: замість Південної Америки мандрівники опинилися в Центральній Африці).
6. Чи вірите ви, що кузен Бенедикт займався дослідженнями рослин? (Ні, кузен Бенедикт ентомолог; він займався вивченням комах).
7. Чи вірите ви, що мандрівники могли зустріти в Південній Америці жирафа? (Ні, жирафи в Південній Америці не водяться).
8. Чи вірите ви, що Гарріс і Негору работоргівці? (Так).
9. Чи вірите ви, що Дінго приніс записку Діку Сенду від місіс Уелдон? (Ні. Дінго приніс записку від Геркулеса).
10. Чи вірите ви, що Діка Сенда хотіли стратити на вогнищі? (Ні, Діка Сенда хотіли втопити).
11. Чи вірите ви, що кузен Бенедикт переодягнувся мганнгою і врятував місіс Уелдон і Джека? (Ні. Роль мганнги зіграв Геркулес, щоб урятувати місіс Уелдон).
12. Чи вірите ви, що Дінго упізнавав серед інших літер абетки літери «С.Р.»? (Ні. Дінго упізнавав літери С.В. - ініціали свого господаря Самуеля Вернона).
13. Чи вірите ви, що Негору помер від кулі Діка Сенда? (Ні. Його загриз Дінго).
14. Чи вірите ви, що Діка Сенда врятувала перекинута пірога? (Так. Під перекинутою пірогою він урятувався від нестримного потоку води у водоспаді).
15. Чи вірите ви, що Дік Сенд став сином містера і місіс Уелдон? (Так. Вдячна сім'я усиновила Діка).
Підведення підсумків конкурсу. Капітан, який набрав найбільшу кількість балів, отримує ключ від роману Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».
Учитель - «Королева Літератури».
Підходить до кінця наша літературна мандрівка. Ми побували в багатьох куточках великої і цікавої країни «Література». Ми здобули ключі від багатьох творів, продемонструвавши свої гарні літературні знання. Проте ми не знайшли Герду, хоча і дуже хотіли допомогти Каю.
Кай. Я дуже всім дякую за те, що не залишили мене наодинці з моєю проблемою. Гадаю, ви не шкодуєте витраченого часу й зусиль. У нас була дуже цікава подорож! А Герда знайшлася! Вона повернулася в нашу казку. Я отримав від неї SMS. Вона пише, що чекає мене на нашому місті на балконі біля трояндового куща. Я поспішаю до неї!
А цю троянду я хочу подарувати «Королеві Літератури». Нехай вона завжди сповнює життя кожного з нас щасливими хвилинами спілкування з книгою. (Дарує «Королеві Літератури» троянду).
Учитель - «Королева Літератури». Каю, будь завжди добрим і чуйним хлопчиком. Пам'ятай, що своєму врятуванню ти маєш завдячувати мужності і любові Герди. Вирушаючи на пошук дівчинки, ти довів, що у твоєму серці більше немає криги. Воно добре, чуйне і любляче. Таке, яким і повинно бути серце людини. Ми раді за тебе і готові завжди допомогти у будь-якій складній ситуації.
А вам, діти, я щиро дякую за знання, небайдужість, активність. Залишайтеся завжди у моєму королівстві! Тоді ваше життя буде яскравим і змістовним, повним цікавих мандрівок і захоплюючих пригод.
Підведення підсумків «мандрівки». Нагородження переможців.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Художня література як один із видів мистецтва - найпопулярніший і найдоступніший усім. Зорієнтованість літературної освіти на виховання особистості національно свідомої, духовно багатої. Розвиток творчих навичок та здібностей учнів на уроках літератури.
курсовая работа [53,6 K], добавлен 25.01.2009Продовження і розвиток кращих традицій дожовтневої класичної літератури і мистецтва як важлива умова новаторських починань радянських митців. Ленінський принцип партійності літератури, її зміст та специфіка. Основні ознаки соціалістичного реалізму.
реферат [18,1 K], добавлен 22.02.2011Вільям Шекспір як найбільший трагік епохи Відродження, аналіз його біографії та етапи становлення творчості. Оцінка впливу творів Шекспіра на подальший розвиток культури, їх значення в сучасності. Гамлет як "вічний герой" світової літератури, його образ.
курсовая работа [37,3 K], добавлен 04.05.2010Австралія як країна, формування та розвиток її літератури. Аналіз творів письменників критичного реалізму, а саме К. Прічард, А. Маршала, Д. Морісона, П. Уайта та Г. Лоусона. Національно-самобутній перелом критичного реалізму в австралійській новелі.
курсовая работа [64,6 K], добавлен 29.11.2009Роль творчої спадщини великого Кобзаря в суспільному житті й розвитку української літератури та культури. Аналіз своєрідності і сутності Шевченкового міфотворення. Міфо-аналіз при вивченні творчості Т.Г. Шевченка на уроках української літератури.
курсовая работа [44,0 K], добавлен 06.10.2012Прийняття християнства - важлива подія в культурному житті Русі. Виникнення і розвиток апокрифічної літератури. Значення християнства і апокрифічних творів для народного світогляду і української народної словесності. Релігійні засади давньоруської освіти.
реферат [86,2 K], добавлен 15.12.2010Класифікація методів, які використовує вчитель на уроках зарубіжної літератури: обумовлені формою набуття знань; характером і рівнем пізнавальної діяльності; ігрові. Поєднання репродуктивної та пошукової діяльності для забезпечення ефективності навчання.
лекция [18,8 K], добавлен 23.03.2014Розвиток класичного реалізму у XIX столітті. Правдиве зображення існуючих буд. Представники критичного реалізму. Витоки виникнення соціального зла. Типізація в творчості реалістів. Нові принципи зображення персонажів. Поширення оповідної літератури.
реферат [18,8 K], добавлен 11.12.2010Зародження й розвиток літератури Середньовіччя. Становлення лицарської літератури. Типологічні риси куртуазної поезії як поезії трубадурів. Особливості немецької рицарської лірики. Найпопулярніший лицарський роман усіх часів "Трістан та Ізольда".
курсовая работа [42,1 K], добавлен 25.03.2011У глибину віків. Навчальна література для дітей. Цензура в Україні. Видавництва аграрних ВНЗ. Спеціалізовані видавництва. Перші підручники з української літератури : передумови і час створення. Навчальні книжки з літератури за доби Центральної Ради.
курсовая работа [77,0 K], добавлен 20.01.2008