Машини і механізми. Прості механізми. Коефіцієнт корисної дії механізмів. "Золоте правило" механіки
Ознайомлення учнів з простими механізмами та їх застосуванням. Формулювання "золотого правила" механіки, коефіцієнт корисної дії механізмів. Методи розвитку логічного мислення при розв’язуванні якісних завдань з теми. Закон збереження механічної енергії.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 12.04.2016 |
Размер файла | 584,7 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Машини і механізми. Прості механізми. Коефіцієнт корисної дії механізмів. «Золоте правило» механіки.
Мета. Ознайомити учнів з простими механізмами та їх застосуванням; сформулювати «золоте правило» механіки, сформувати уявлення про коефіцієнт корисної дії механізмів.
Розвивати логічне мислення при розв'язуванні якісних завдань з теми.
Продовжувати виховувати інтерес до фізики як науки, уважність працелюбність, охайність на уроці.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: фронтальна.
Обладнання: підручник «Фізика 8» Ф.Я. Божинова, І.Ю.Ненашев, М.М. Кірюхін, похила площина,брусок.
План уроку
I. |
Організаційний етап |
2хв. |
|
II. |
Перевірка домашнього завдання |
10хв. |
|
III. |
Актуалізація опорних знань |
3хв. |
|
IV. |
Мотивація навчальної діяльності |
2хв. |
|
V. |
Оголошення теми, мети та очікуваних результатів уроку |
1хв. |
|
VI. |
Пояснення нового навчального матеріалу |
15хв. |
|
VII. |
Закріплення нового матеріалу |
10хв. |
|
VIII. |
Підбиття підсумків уроку |
1хв. |
|
IX. |
Домашнє завдання |
1хв. |
Хід уроку
I. Організаційний етап
1. Привітання.
2. Перевірка присутніх на уроці.
3. Оголошення плану уроку.
II. Перевірка домашнього завдання
Вправа №30 (c.153)
2) Ні, закон збереження енергії в цьому випадку не виконується, оскільки в розглянутій системі діють сили тертя.
Відповідь: 180Дж.
III. Актуалізація опорних знань
Запитання
1. Наведіть приклади перетворення потенціальної енергії тіла на кінетичну та навпаки (падіння води у водоспаді; коливання нитяного маятника).
2. Сформулюйте закон збереження механічної енергії. (У системі тіл, які взаємодіють тільки одні з одними і тільки силами тяжіння та силами пружності повна механічна енергія не змінюється).
3. За яких умов виконується закон збереження механічної енергії? (коли тіла взаємодіють лише між собою і лише силами тяжіння і пружності).
4. Наведіть приклади, коли повна механічна енергія не зберігається (маятник коливається - повна механічна енергія зменшується, бо є сили тертя; м'ячик піднімається щоразу на меншу висоту, бо є сили тертя).
IV. Мотивація навчальної діяльності
На лівому узбережжі Ніла, на краю пустелі Сахара, височать знамениті єгипетські піраміди. Нас вражають їхні розміри, велич та загадковість. Наприклад, висота піраміди Хеопса 137 м, а щоб її обійти, необхідно пройти не один кілометр. Цю піраміду будували близько 20 років, а дорогу до неї - 10 років. Побудована ця дорога з 2млн 300 тис кам'яних блоків, маса кожного - 2,5 тонн. Яким чином людина, яка не має великої сили, спромоглася звести ці споруди?
V. Оголошення теми та мети уроку
VI. Пояснення нового навчального матеріалу
Отож, для зведення величезних споруд ще з часів античності люди використовували прості механізми.
Прості механізми - це пристрої, які змінюють сили за значенням та за напрямом.
Архімед ввів правило, яке можна застосовувати не лише до важеля, але й до всіх простих механізмів. Це «золоте правило» механіки:
У скільки разів простий механізм дає виграш у силі, у стільки ж разів він дає програш у відстані.
;
механіка енергія корисний дія
Прості механізми не дають виграшу в роботі!
До простих механізмів належать: важіль та його різновиди (блок, коловорот); похила площина та її різновиди (клин, гвинт).З важілем та його різновидом блоком ви уже знайомі.
Похила площина дає виграш в силі в стільки разів, у скільки разів її довжина більша від її висоти.
Але похила площина, як і будь-який простий механізм, не дає виграшу в роботі.
Для гідравлічного преса (рис. 31.8 в підручнику с.157) справедлива рівність
У скільки разів прес збільшує силу на великому поршні, у стільки ж разів зменшується відстань, на яку пересувається великий поршень.
Простий механізм - неодмінний складник сучасних машин.
На практиці корисна робота, яку ми виконуємо за допомогою будь-якого механізму, завжди менша за повну роботу:.
Тільки в ідеальних випадках корисна робота дорівнювала б повній роботі, але цього ніколи не відбувається.
Відношення корисної роботи до повної роботи називають коефіцієнтом корисної дії (ККД) механізму. ККД позначають символом («ета») та обчислюють за формулою або у відсотках . ККД завжди менший за 1.
VII. Закріплення нового матеріалу
1. Запитання
1. Які прості механізми ви знаєте? (похила площина, клин, гвинт, важіль, блок, коловорот).
2. Сформулюйте «золоте правило» механіки (у скільки разів простий механізм дає виграш у силі, у стільки ж разів він дає програш у відстані).
3. Що таке ККД механізму? (відношення корисної роботи до повної роботи).
4. Які з простих механізмів дають виграш у роботі? (жоден).
5. Конструктори завжди хочуть підвищити ККД механізму, однак досягти 100% ККД не можливо. Чому? (бо є тертя; механізми мають певну вагу).
6. Як можна зменшити втрати при виконання механічної роботи? (зменшити тертя, зменшити вагу самих механізмів).
2. Задачі
Вправа№32 (с.160)
VIII. Підбиття підсумків уроку
Отже, прості механізми - це пристрої, які змінюють сили за значенням та за напрямом. До простих механізмів належать: важіль та його різновиди (блок, коловорот); похила площина та її різновиди (клин, гвинт). «Золоте правило» механіки: у скільки разів простий механізм дає виграш у силі, у стільки ж разів він дає програш у відстані. Відношення корисної роботи до повної роботи називають коефіцієнтом корисної дії (ККД) механізму позначають символом («ета») та обчислюють за формулою . ККД завжди менший за 1.
Домашнє завдання
1. Прочитати: §31,32(с.154,158).
2. Усно: відповісти на контрольні запитання після параграфу§31,32(с.158,160).
3. Письмово виконати: Вправа №32,4(с.160);
4. Заповнити таблицю.
Простий механізм |
Різновиди |
Де використовується |
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Сутність, форми та особливості логічного мислення молодших школярів. Умови розвитку логічного мислення учнів за допомогою системи розвиваючих завдань. Діагностика рівня розвитку логічного мислення за методиками "Виключення понять" та "Визначення понять".
курсовая работа [1,4 M], добавлен 23.12.2015Логічне мислення і його складові. Традиційні методи навчання. Методи проблемнорозвиваючого навчання і логічно-дидактичних ігор на уроках геометрії. Роль основних елементів шкільного учбового процесу вивчення геометрії у розвитку логічного мислення учнів.
курсовая работа [1,9 M], добавлен 18.07.2010Роль математики у розвитку логічного та алгоритмічного мислення, зміст завдання математичної освіти. Особливості мислення молодших школярів. Характеристика логічного та алгоритмічного мислення, методи їх розвитку. Ігри та вправи, що розвивають мислення.
курсовая работа [38,9 K], добавлен 10.06.2011Аналіз розвитку логічного мислення учнів початкових класів в психолого-педагогічній літературі. Особливості мислення дітей на етапі молодшого шкільного віку. Експериментальне дослідження особливостей логіки школярів початкових класів на уроках читання.
курсовая работа [253,9 K], добавлен 02.01.2014Особливості розвитку мислення в дітей молодшого шкільного віку. Практика розв’язання проблеми розвитку мислення молодших школярів під час роботи над українським текстом. Розробка власних підходів щодо розвитку логічного мислення молодших школярів.
дипломная работа [149,0 K], добавлен 15.07.2009Поняття, думка, висновок як основні форми мислення. Формування в учнів характерних для математики прийомів розумової діяльності. Підходи до становлення логіко-математичного мислення. Його розвиток за допомогою системи нестандартних розвиваючих завдань.
курсовая работа [44,4 K], добавлен 21.02.2015Сутність, особливості процесу розв’язування простих математичних задач в початковій школі. Психологічні особливості розвитку математичного мислення молодших школярів. Методика роботи над простими задачами на розкриття конкретного змісту арифметичних дій.
дипломная работа [257,2 K], добавлен 20.10.2009Розвиток логічного мислення в молодших школярів. Використання логічних завдань та ігор на уроках інформатики для розвитку алгоритмічного мислення. Впровадження друкованих робочих зошитів в практику навчального процесу для розвитку мислення школярів.
курсовая работа [766,1 K], добавлен 05.04.2015План комбінованого типу уроку з математики. Закріплення знання учнів про переставну і сполучну властивості множення, формулювання розподільної властивості множення відносно додавання і віднімання та використання її. Розвиток в учнів логічного мислення.
конспект произведения [29,2 K], добавлен 08.03.2009Характеристика мислення, методи історичного пізнання. Дидактичні передумови навчання історії і розвитку мислення. Способи засвоєння змісту історичної освіти. Місце інформаційно-комунікативних технологій у процесі розвитку історичного мислення учнів.
дипломная работа [63,5 K], добавлен 28.03.2012