Формування у молодших школярів загальнолюдських моральних цінностей у процесі вивчення курсу "Християнська етика"

Характеристика моральних цінностей, їх психолого-педагогічні основи на засадах християнської моралі. Стан духовності у масовому педагогічному досвіді. Шляхи формування загальнолюдських моральних цінностей у процесі вивчення курсу "Християнська етика".

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 07.11.2009
Размер файла 3,2 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

На цьому уроці ми намагалися показати якою є добра людина, а якою є зла. Заохочували чинити добрі справи.

Тема: “Вміння слухати і почути”

Розпочинаємо урок із простої вправи. Пропонуємо дітям, щоб одночасно крикнули своє ім'я. В цей час вчитель говорить слово «Зерно». Просимо, щоб діти повторили, те що було сказане вчителем. Після того, діти ложать голівки на парту і закривають очі. Вчитель плескає в долоні і запитується, що було зроблено.

Потім розриваємо бумагу і знову запитуємо дітей. Також пропонуємо послухати тишу. Запитуємо, що вони почули(спів пташок, стукіт годинника). Отже, щоб почути , треба слухати уважно.

На уроці ми використовували відео матеріали: «Притча про сіяча», «Дівчинка із сірниками».

Притчу про сіяча вибрали саме тому, оскільки тут розповідається про потребу слухати Слово Боже. Після перегляду ми аналізуємо цю притчу.

-За часів Ісуса сіячі сіяли, кидаючи зерно в землю руками. Потім поле орали для того, щоб закрити зерно.

Земля в Палестині суха і піщана. Тут гаряче сонце, вітри і бракує дощу. Врожай збирають звичайно 3-4 рази на рік. Тридцятикратний врожай був би надзвичайно добрим, чудесним.

Ісус пояснює, що ріст зерна залежить від землі (від умов).

У Палестині ніхто ніколи не збирає ЗО, 60 чи 100-кратний урожай. Такий урожай був би знаком, що між людьми присутній Месія - Спаситель.

Пророк Ісая говорить, що коли прийде Месія, «гори будуть плавати в меді і молоці».

Месія принесе 100-кратні плоди.

Фарисеї, книжники та старшини народу добре знали пророцтва і розуміли, що Ісус їм каже і це їх турбувало.

Ісус пояснює притчу апостолату, пояснює своїм учням, що вони мають особливий дар розуміти Боже Слово.

Притчі допомагають людям з добрим наставленням (відкритим серцем) пізнати правду.

Слова «вони дивляться і не бачать, слухають і не чують» звучать спочатку жорстоко. Виглядає, що Ісус хоче, щоб деякі не зрозуміли Його слів. Однак Ісус говорить ці слова з милосердя до них.

Якщо вони будуть знати правду і не навернуться, вони пропадуть.

Ті, чиї серця закам'яніли, відвернулися від світла (нерозуміння притч), їм ще не дано світла вповні тому, що їх серце, ще тверде, як затоптана земля. Тим, хто любить темряву, світло не допоможе.

Притчі доброзичливо представляють правду так, щоб вона не дуже боліла. Деякі ще не готові до покаяння. Ісус дає їм час. Притча побудована за такою схемою:

План

Порівняння

Навчання

Ріст зерна залежить від землі

Зерно - це Боже Слово

Зріст Слова Божого залежить від серця

Земля: стежка

Зерно: викрадено

Пристосування: Я не слухаю Боже Слово

каміння

висохло

Я слухаю, але не затримую Божого Слова

тернина

заглушене

Я слухаю і забуваю Слово Боже

добра земля

росте

Я слухаю і росту

Жити згідно словом Божим важко, бо це вимагає нашої щоденної праці, жертви. Розповідаємо історію про жабку(Див.додаток Д).

- Почувши слово Боже ми повинні його виконувати і жити згідно нього. Та не все ми хочемо почути нашого ближнього, який не раз благає нашої допомоги. Ми стаємо байдужими, холодними до потреб інших.

Разом з дітьми переглядаємо мультфільм «Дівчинка із сірниками» іаналізуємо його.

На цьому уроці ми старалися прищепити дітям хоч крихту милосердя, співчуття до тих хто нас оточує.

Тема: “Закон любові”

Мета: ознайомити учнів із двома головними заповідями любові. Допомогти дітям зрозуміти, що основою у житті людей має бути любов. Довести дане твердження на конкретних життєвих прикладах. Вчити учнів правильно сприймати навколишній світ, аналізувати події, знаходити причину, передбачати наслідки. Сприяти розвиткові мислення, мовлення, уяви та уваги. Виховувати загальнолюдські цінності.

Обладнання: макет дерева, яблучка, каструля, шнурочки, карточки із частинами заповідей, паперові свічечки для кожного учня.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку.

- Слава Ісусу Христу! Ось минув вже цілий тиждень і знову з вами зустрілися. Сьогодні ми знову помандруємо по слідах Ісуса Христа і відкриємо велику таємницю, яку він залишив для всіх нас.ІІ. Молитва: « Отче наш».

ІІІ. Повторення вивченого.

- Оскільки ми з вами вивчили вже всі заповіді Божі, то сьогодні пригадаємо їх. Та для цього нам буде потрібна каструля, в якій варились шпагеті. Ось бачити, вони навіть виглядають з - під покришки. / В каструлю ми кладемо різнокольорові шнурочки, які і виглядають з - під покришки. Дітей ми ділимо на дві команди. Кожній задаємо питання по-черзі /

-Якщо ви правильно даєте відповідь на поставлене питання, то не відкриваючи покришки дістаєте шнурочок. Його тримаєте в себе. Коли знову дали правильну відповідь, то берете знову шнурочок і прив'язуєте його до попереднього. В кінці перевіримо чия « шпагеті» довша.

Запитання:

1.Скільки заповідей було на скрижалях, вручених Мойсею?

2.На якій горі Бог вручив Мойсею заповіді?

3.Продовжіть заповідь: « Нехай не буде ……»

4.Продовжіть заповідь: «Не взивай ім'я ……….»

5.Що забороняє нам друга Божа Заповідь?

6. Що забороняє нам перша Заповідь Божа?

7.Чому ми Господнім днем вважаємо неділю?

8. Як повинен святкувати сьомий день християнин?

9. В якій Заповіді Божій йдеться про ставлення дітей до батьків?

10. Які випадки з Біблії про пошанування батьків ви запам'ятали?

11. Хто подарував людині життя?

12. Як людина повинна ставитися до свого й чужого життя? і т.д.

/Підводимо підсумки/

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Погляньте уважно на дошку. Тут зображенні різні предмети. В них закодовано слово, яке дуже важливе для кожного з нас. Спробуймо розгадати його.

- Давайте розпочнемо з останнього малюночка. Яка є перша буква у слові ведмедик (в), а у сонечка друга.(о), і т.д.

- В нас вийшло слово - ЛЮБОВ. Отже, сьогодні ми будемо говорити про любов, а точніше про закони любові. /Пишемо тему на дошці, а діти в зошит/

V. Ознайомлення з новим матеріалом.

Вчора переглядаючи газети, я прочитала одну дуже цікаву фразу : «Роби добро, не питаючи кому». Мене це дуже здивувало. Адже, чому я маю допомагати тим, хто мене скривдив, не допоміг мені. Я повинна робити добро, тільки тим, хто до мене добре ставиться.

Мені дуже цікаво знати вашу думку, стосовно даної фрази. В кожного з вас на парті є намальовані яблучка. На дошці в нас зображено дерево, але воно без плодів. Отже, якщо ви вважаєте, що ми повинні робити «добро не питаючи кому », то приклейте до дерева червоне яблучко, а якщо не погоджуєтесь, то зелене. /Діти виконують завдання. Вкінці аналізуємо результати/

- Ми не все хочемо допомагати тим, хто нас скривдив. Та Ісус Христос прийшовши в світ відкрив нам справжню любов. Свою науку про любов Ісус виклав у двох заповідях любові. Спробуймо і ми їх прочитати. Перед вами на парті лежать конверти, в якому є записана частина заповіді. Та ця заповідь

119

119

119

119

119

119

119

119

119

Ю

И

Л

Б

Г

С

О

А

П

Д

є закодована. Розгадайте її. Кожна буква має свій значок.

__ ___ __ __ ___ __ ___ ___ __ __ __ .

/Відповідь діти пишуть на листочках. Складаємо їх по порядку. Зачитуємо. Діти записують їх зошит/

2 Головні Заповіді Любові

1.Люби Господа Бога твого всім серцем, усією твоєю душею і всією думкою твоєю. Це найбільша й найперша заповідь.

2. Люби ближнього твого як себе самого.

/Перевіряємо правильність записаного у Біблії.Мт.22.37-40/

- Господь Бог любить кожну людину, кожному зсилає свої ласки. Він дуже хоче, щоб ми його любили, щоб з ним розмовляли у молитві. Та дуже часто ми не знаходимо часу для Бога, бо дуже заклопотані. Давайте проаналізуємо, скільки часу вміщує один рік.

- Скільки днів у році? (365)

- Скількох годин складається доба? (24 год)

- Скільки хвилин вміщує 1 година? (60 хв)

- Як нам взнати скільки хвилин є в одному році, коли відомо, що рік має 365 днів? (1) 60*24 =1440; 2)1440*365 = 525600 хв).

-Як багато часу дає нам Бог. Ми не повинні витрачати його тільки на забави, але й на навчання, на працю, добрі вчинки.

Ісус просить нас допомагати кожному, хто є в потребі (Читаємо з Біблії):«Бо, що зробили одному з найменших те мені зробили».Саме про це ми з вами вивчимо пісню - руханку./ Слова записані на дошці/

Тому, хто біля тебе, руку дай, руку дай

Тому, хто біля тебе, руку дай.

П-в: Не залежно від віри чи кольору очей

Ти люби усіх, усім роби добро.

….. дай любов, серце дай

- Ісус розумів, як важко любити і робити добро тим, хто нас скривдив. Тому Він розповів притчу про Милосердного самарянина. Ми її теж почуємо і побачимо./Звучить пісня : «Добрий самарянин». Діти ставлять на цю притчу пантоміму. Див. додатокЕ //Обговорення притчі/

- Ми, дійсно, не знаємо, чому перші два перехожі не зупинились. Але знаємо, що третій подорожній, Самарянин, мусів бути надзвичайною людиною. Нелегко було зупинитись. Дорога була небезпечною. Все ж він розумів значення слів «Люби ближнього свого».

- Самарянин вирішив допомогти незнайомому. Він прийняв добре рішення. Часом ми зустрічаємось з людьми нещасливими або з тими, які потребують допомоги. Ми не повинні відвертатися від них, а простягнути руку допомоги.

- Скажіть, щоб ви зробили , у таких ситуаціях: 1.У вас в класі з'явилась нова дівчинка Марта. Вона дуже сором'язлива. ЇЇ одяг досить старий і зношений. Тому її ніхто не запрошує гратися. Що ви можете зробити для неї?

2.Івась має проблеми з читанням. Ваші товариші кепкують з нього і дають йому різні негарні прізвиська. Ви бачите, як під час перерви між уроками Івась стоїть осторонь. Дехто з ваших друзів починає насміхатись з Івася. Що ви можете зробити для нього?/Обговорення даних ситуацій/

- Кожен з нас покликаний дарувати любов, радість нашим ближнім. Не чекаймо, поки хтось перший зробить нам добро. Робімо його не чекаючи винагороди.

- Послухайте уважно одну історію, яка називається: « Коло радості». Добре подумайте, чому така назва.

КОЛО РАДОСТІ

Одного дня селянин, який жив неподалік від обителі, підійшов до монастирської брами й енергійно застукав у неї своєю мозолистою рукою. Коли воротар відчинив, чоловік, усміхаючись, показав йому великий кетяг соковитого винограду:

- Брате-воротарю, - сказав селянин, - знаєте, кому хочу подарувати цей чудовий виноград?

- Може, настоятелеві або комусь із старших отців монастиря?

- Ні! Вам!

- Мені?! - монах з радості аж почервонів. - Хочете дати його саме мені?

- Авжеж! Тому що ви зі мною поводилися як приятель і завжди допомагали мені, хочу, щоб ви поласували цим виноградом.

Монах-воротар поклав виноград на тарілку і поставив її на стіл. Він довго-довго дивився на нього. Який гарний і смачний виноград!

Та ось у нього майнула думка: «Чому не занести цей кетяг настоятелеві, щоб і його втішити?»

Він узяв тарілку з виноградом і поніс до настоятеля.

Настоятель і справді щиро зрадів. Але пригадав собі, що в монастирі живе старий та хворий монах, і подумав: «Занесу йому цей виноград. Нехай він хоч трохи потішиться».

І кетяг винограду потрапив до келії хворого монаха. Але надовго він там не затримався. Хворий подумав, що виноград, напевно, сподобається кухареві, який цілий день працює, і передав виноград йому.

Але кухар послав його монахові-паламареві, а той поніс його наймолодшому монахові, котрий вирішив подарувати його іншому монахові.

І так від монаха до монаха той виноград знову повернувся до воротаря.

Отак замкнулося коло. Коло радості.

/обговорення прочитаного/

- Не чекаймо, щоб хтось інший починав, ми перші маємо почати коло радості. Часто достатньо дуже маленької іскри, щоб вибухнула велика кількість динаміту. Досить іскорки доброти, щедрості і світ почне змінюватися.

Любов -це єдиний скарб, що помножується, це єдиний дар, що росте тоді, коли його роздають.

Любов... Даруй її, розсівай її, випорожнюй свій гаманець, свої кишені... а завтра будеш мати більше, ніж сьогодні.

Слова Ісуса Христа: «І як бажаєте, щоб вам чинили люди, чиніть їм і ви так само»(Лк. 6, 31).

VI. Підсумок уроку.

VIІ. Домашнє завдання.

1.Вивчити 2 Головні Заповіді любові.

2.Роздаємо дітям макети паперових свічечок. Діти на кожній із них пишуть, які добрі вчинки, вони б могли зробити наступного тижня. Коли зробили те, що записано, то замальовують вогник свічки.

2.3 Аналіз результатів експериментального дослідження

Діти, які приходять до 1 класу, відрізняються між собою як за розвитком інтелектуальних, так і сформованістю моральних якостей. Ця різниця спостерігається і в наступних класах, а піднесення рівня зазначених особистісних характеристик значною мірою залежить від зусиль і вмінь класного керівника. При цьому результат роботи розуміємо не тільки як кінцевий продукт процесу засвоєння молодшими школярами відповідних знань і вмінь, а і як процес застосування цього кінцевого продукту і (сформованої системи знань і вмінь) для правильного орієнтування в реальному житті й застосування його у власній поведінці та діяльності. Тобто, виходячи з теми нашого дослідження, метод переконування розглядаємо як важливий інструмент педагогічного впливу на особистість з метою формування в неї готовності до застосування набутих знань, умінь і норм стосунків для відповідної орієнтації у різних явищах дійсності. Формування такої готовності пов'язано, на наш погляд, з особливостями особистісного ставлення до набутих знань, до тих прийомів, які застосовуються для переведення їх у відповідні поведінкові акти.Іншими словами, віра учнів у правильність змісту запропонованої їм оцінки залежить не тільки від оволодіння відповідники знаннями, а, перш за все, від особистого ставлення школярів до засвоєних знань того, чи сформована в них готовність керуватися: ми у власній діяльності. Якщо така готовність є, знання будуть реалізовані відповідним чином. За умов відсутності в учнів зазначеної готовності, їхнє власне ставлення може стати домінуючим і, якщо воно помилкове, завадити належному аналізу й оцінці того чи іншого явища, життєвої ситуації, негативно вплинути на виявлення морально обумовленої позиції щодо конкретних подій.

З огляду на сказане, стає цілком очевидною необхідність вивчення духовних потреб учнів експериментального класу. В експерименті було залучено 39 учнів, двох 4 класів Збаразької загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів №3. В 4-А ми проводили заняття по нашій методиці, а в 4-Б - ні. І це дало нам можливість переконатися в ефективності нашої методи.

Молодшим школярам пропонувалося назвати якості, що, на їхню думку, характеризують добре виховану людину і поціновуються ними як важливі й необхідні. Проте таке, здавалось би, нескладне завдання викликало в учнів певні утруднення. Для полегшення виконання завдання на дошці написали перелік різних особистісних якостей, а потім попросили вибрати з них 4 якості, які відповідають поставленому завданню. Всього було названо 5 різних якостей. Узагальнені дані наведено в таблицю 3.

Таблиця 3

Аналіз сформованості моральних якостей

п/п

Назва

Результати учнів експериментального класу (22 учні)

Результати учнів контрольного классу (17 учнів)

1

Доброта

22

14

2

Чесність

20

12

3

Дружелюбність

18

11

4

Співчуття

15

8

5

Вміння прощати

13

6

6

Вміння спілкуватися

-

10

7

Любов до тварин

-

7

З метою уточнення розуміння змісту обраних понять, учням 4 класів було запропоновано дати відповіді на такі запитання: "Що означає "бути добрим?", "Що означає "бути справедливим"?", "Що таке чесність?"

Як засвідчили результати анкетування, переважна більшість молодших школярів правильно розуміє суть понять, які їм пропонувалося пояснити. Отже, в експериментальному класі - 19 школярів ототожнюють доброту з допомогою для ближнього, 5-з милосердям, 4 - з співчуттям. Хоч деякі учні до зазначених якостей додали ще й такі , як «не ображати інших», «бути дружнім», «молитися». В контрольному відповіді ми отримали такі результати : 6 школярів вважають, що це допомога ближньому, 5 - «не ображатися», 4 - «не говорити поганих слів», 2 - не змогли дати на це запитання ніякої відповіді.

Що стосується другого запитання, то діти давали різні відповіді. Ось, наприклад у експериментальному класі: 13 - дали відповідь «правильно все вирішувати», 6 - пов'язують із грою, що «треба справедливо грати», а ще 3 - ототожнювали, як «справедлива оцінка», а у контрольному класі: «справедливо ставитись до інших», « не звертати на інших, якщо щось зробив не так», «ставити справедливу оцінку».

Відповіді на третє запитання розподілилися таким чином: «не обманювати», «виконувати обіцяне», «не треба говорити одне, а робити інше», «не казати неправду».

Під час дослідження враховували, що застосовувані на цьому етапі методи анкетування, бесіди дещо обмежені. Це зумовлено тим, що, по-перше, учням молодших класів через вікові особливості часто важко добирати відповіді, навіть за умов розуміння ними запитання; по-друге, за допомогою зазначених методів можна спробувати виявити думку дитини, її знання з того чи іншого питання: що вона про нього думає, як розуміє; чи знає, як треба ставитися до різних явищ. Тому учням було запропоновано серед відповідей вибрати одну правильну. Дані записано у таблицю 4.

Таблиця 4

Аналіз відповідей учнів на запропоновані ситуації

п/п

Ситуація

Відповідь учнів

Експериментальний клас

Контрольний клас

1

Якщо хтось плаче, то я…

прагну завжди допомогти

розбираюся з тим хто скривдив

не звертаю уваги

19

3

-

4

6

7

2

Якщо у компанії хтось дуже сумую через те, що не потрапив у гру, або програв

скажу, що треба навчитися грати в цю гру і допоможу

не зверну уваги

21

1

11

7

3

Твій однокласник на тебе образився, ти..

подумаєш про його почуття і про те, що можна зробити в цій ситуації

доведеш йому, що він не правий

16

6

8

9

Ще одним завдання було закінчити речення: «Коли я бачу когось в скрутній ситуації, то я», то всі діти експериментального класу дали однакову відповідь: «Допоможу», а у контрольному - на це погодились 12дітей. Що ж стосується другого речення: «Якщо з мене хтось глузує, то я…», більшість дітей 4-А «не буде звертати уваги», що ж стосується паралельного класу, то більшість дітей виявить агресію. На третє речення: «Якщо я хочу, щоб мене взяли до гри, то я…», переважна більшість дітей обох класів будуть просити ввічливо, щоб взяли гратися.

Останнім завданням було обрати серед запронованих 10 бажань, тільки - 5. Результат записано до таблиці 5.

Таблиця 5

Аналіз вибору бажань учнів

п/п

Список бажань

Експериментальний клас

Контрольний клас

1

Бути людиною, яку поважають і люблять

20

14

2

Мати багато грошей

5

9

3

Мати найсучаснішій комп'ютер

4

9

4

Мати вірного друга (подругу)

19

11

5

Мати здорових батьків

22

17

6

Мати змогу керувати іншими

-

-

7

Мати служниць та ними керувати

-

2

8

Мати добре серце

20

10

9

Вміти співчувати та допомагати іншим

20

9

10

Жити в іншій країні

-

4

Отже, після опрацювання анкетних даних бачимо, що сформованість загальнолюдських моральних якостей в учнів експериментального класу на багато краща, ніж в учнів контрольного класу.

Висновки

Людство у процесі свого розвитку проходить складний і часто трагічний шлях. Змінюються звичаї, культура народів... Незмінним залишається прагнення людей пізнати істину, зрозуміти життя і своє місце в ньому. Разом з появою людини, а точніше з того часу, коли людина поставила собі запитання: «Хто я така?», «У чому моє призначення?», і виникла духовність.

Духовність є визначальною ознакою людства. "Майбутнє кожного суспільства, його моральний клімат визначається тим, що відбувається в душах молодого покоління. Найбільш відповідальну місію - виховання молодих поколінь - покладено на освітян.

Ще з сивої давнини школа вважалася тим осередком, де навчали читати, писати, думати і, найголовніше, виховували і прищеплювали високі духовні та моральні якості. Саме на освітян покладено завдання дати дітям, за словами філософа Генрі Сідгвіка, «моральний компас» у сучасному світі.

Проблемою формувань моральних цінностей займалися Я.А.Коменський, Г. Сковорода, К. Ушинський, П. Флоренський та інші. В останні роки над цим працювали Бех І.Д., Сухомлинська О., Савченко О.Я. тощо.

Для того, щоб зросла ефективність формулювання загальнолюдських моральних якостей потрібно використовувати різноманітні методи під час уроків „Християнської етики”.Саме це ми намагалися висвітлити в нашій дипломній роботі.

Слід підкреслити, що в передовому педагогічному досвіді питання формування моральних якостей у навчальному процесі висвітлено на досить грунтовному рівні, але в масовій школі поки що не запозичено ідеї педагогів-новаторів у повній мірі.

Щоб успішно формувати загальнолюдські цінності, необхідно знати індивідуально-психологічні особливості молодших школярів, ефективні способи виховання.

Вивчення та узагальненя теоретичних основ досліджувальної проблеми та аналіз педагогічного досвіду у цій галузі дозволили сформулювати робочу гіпотезу нашого дослідження.

В ході експериментального дослідження, яке проводилось на базі Збаразької ЗОШ І-ІІІ ступенів №3, нами нами проводилось анкетування з метою визначити, як впливає використання різних засобів навчання на сформованність моральних переконань учнів молодших класів. Дослідження проводилося на матеріалі предметів ”Християнська етика”.

Результати контрольних зрізів свідчать про те, що широке використання в процесі навчання різноманітних ігор, пісень, дослідів, оповідань на моральну тематику позитивно впливає на підвищення рівння загальнолюдських моральних цінностей, а отже підтверджує нашу гіпотезу, поставлену на початку експерименту.

Отже, кожен з нас, педагогів, повинен і надалі шукати ефективні способи розвитку загальнолюдських моральних цінностей у школярів. Сучасна методична література подає різноманітні форми і методи розвитку пізнавальних інтересів учнів, а нам, учителям, потрібно обрати ті, які найбільше відповідають потребам і запитам дітей.

Дитина не народжується моральною чи аморальною. Вона поступово стає такою залежно від того, у яких умовах живе, у якому середовищі навчається, яке виховання отримує.

Список використаної літератури

1. Авдіянц Г. Педагогічний вплив учителів і батьків на формування духовності молодших школярів// Рідна школа.-2001.-№1.-С.36-39.

2. Атаманюк З. Поговоримо про… любов// Христовий виноградник. - 2000.-№2.-С.24.

3. Бех І.Д. Моральний розвиток особистості.//Рідна школа. - 2004.-№1.- С.16-19.

4. Бех І.Д. Особистісно орієнтований підхід: теортико - технологічні засади.-К.: Либідь, 2003.-280с.

5. Бех І.Д. Як виховувати духовні цінності//Директор шк., ліцею, гімназії.-2004.-№1.-С.9-11.

6. Бєланова Р. Стан духовного розвитку особистості на зламі віків// Рідна школа.-20001.-3.-С.29-33.

7. Біблія у моєму житті. Методичний збірник.- Тернопіль: Джура, 2004.-1.-68с.

8. Богуславский М.В. Генезис гуманистической парадигмы образования в отечественной педагогике начала ХХ века// Педагогика.- 2000.-№4.-С.63-70.

9. Виховання молодого покоління на принципах християнської моралі в процесі духовного відродження України: Збірник наукових праць.- Острог, 1998. - 444с.

10. Вишневський О. Теоретичні основи сучасної української педагогіки.- Дрогобич: Коло, 2006.- 608с.

11. Власова Т. И. Духовные как культурологические основы воспитания личности// Стандарты и мониторинг в образовании.- 2002.-№2.-С.41-45.

12. Гончаренко С.У., Мальований Ю.І. Гуманізація і гуманітаризація освіти// Шлях освіти.- 2001.-№2.- С.4-5.

13. Денисенко В. Реалізація принципу цінісної орієнтації у роботі педагога з молодшими школярами// Початкова школа. -2007.-№3.-С.7-8.

14. Докаш В.І., Лешан В.Ю. Загальне релігієзнавство: навчальний посібник.- Чернівці: Рута, 2001.- 143с.

15. Дьяр Г. Духовні цінності як характерні індикатори особистості// Рідна школа.- 2006.- №10.-С.24-26

16. Етика. Навчальний посібник. / За ред. Лозового В. О.-К.: Юрком Інтер, 2004.-224с.

17. Желуденко М. свобода як основа виховання моральної особистості // Наукові записки ТНПУ ім.. В. Гнатюка.- Тернопіль, 2007.- Вип. 1. - С.54-58.

18. Журба К. Виховання духовної культури підлітків// Шкільний світ. - 2004.- №34.-С.1-2.

19. Натовський А. Вічна мудрість Закону Божого:впровадження духовних цінностей в освіту - навчальна необхідність// Урядовий кур'єр. - 2004.-№137.-С. 8.

20. Звєрєва І.Д.,Коваль Л.Г., Фролов П.Д. Діагностика моральної вихованості школярів: Метод. посібник.-К.: ІСДО, 1995.-156с.

21. Із скарбнички мудрих думок// Шкільний світ.-2006.-№33-34.-С.45.

22. Інтерактивні технології навчання у початкових класах/ Авт.-упор. І.І. Дівакова.- Тернопіль: Мандрівець, 2007.- 180с.

23. Ісіченко І. Духовні пошуки України. Доповідь на науково-практичні конференції “Освіта і духовні традиції. Пошук шляхів подолання духовної кризи”. Ніжин, 15 грудня 2006// Визвольний шлях.-2006.-№12.- С. 10-18.

24. Йоан Павло ІІ. Енцикліка про Боже милосердя “Dives in misericordia” до єпископів, священників і вірних Католицької Церкви.- Ватикан, 1981.

25. Йоан Павло ІІ. Енцикліка “Redemtor hominis”. -Ватикан, 1981.

26. Калашнік А.К. Загальні методи вивчення предмета “Християнська етика” Навчально - методичний посібник. - Львів: ЛОІППО, 2003.-192с.

27. Каптерев П.Ф. История руской педагоги//Педагогіка.- 1995.- №1.-С. 95-103.

28. Карелова Г. Як виховувати духовні цінності// Шкільний світ.- 2003.- №42.- С.1-3.

29. Катехизм християнської віри для молоді і старших. -Львів: Свічадо, 20002.-240с.

30. Клімашевський С. 10 заповідей: оповідання та притчі для катехиз та проповідей.-Львів: Свічадо, 2006.- 243с.

31. Ковтуненко Л.В. Виховання у школярів загальнолюдських цінностей - один із головних аспектів розвитку особистості// Виховна робота в школі.- 2006.- №12.-С.30-34.

32. Королькова Н.Б. Формирование общечеловеческих духовных ценостей у младших школьников// Образование в современной шк.-2000.-№7.- С.3-5.

33. Красковская Л. Внедрение общечеловеческих ценностей в учебно-воспитательный процесс// Школа.- 2004.-№4.-С.21-35.

34. Кухарський В. Особистість: пошуки незамулених першоджерел мудрості// Мандрівець.-1995.-№2.-С.110.

35. Куцоконь М. Філософські засади формування духовної культури школярів та студентської молоді// Світ виховання.-№6.-С.14-16.

36. Лоза П. Віра// Зустріч.-2000.-№1.-С.20-21.

37. Минадров Н.Д. Духовные ценности и воспитание человека// Педагогика.-1998.-№4.-С.3-8.

38. Михайлова И.В. Пути формирования духовных свойств личности// Клас. руководитель.-2004.-№4.-С.7-12.

39. Мовчун А., Мовчун Л. Абетка моральності: Що в характері твоїм?- К.: Навч. Книга, 2004.-271с.

40. Моральна цінність християнства і відродження національної школи. Доповіді науково-практичної конференції Київ-Тернопіль.1995.-67с.

41. Мудрий С. Катехитика. Методичні вказівки до курсу “Основи християнської моралі”. -Івано-Франківськ, 1998.-159с.

42. Огієнко І.І. Українська церква. Нариси з історії Української православної церкви.-К., 1993.-284с.

43. Олійник А. Треба чекати і надіятись// Зустріч.-2004.-№11.-С.25-26.

44. Омельченко Ж. Формування в учнів загальнолюдських цінностей// Рідна школа.-1999.-№10.-С.15-17.

45. Основи християнської етики і моралі// Початкова школа.-2004.-№22.-С.2-3.

46. Павленчик В. Виховувати любов'ю //Шкіл.світ.-2003.-№17.-С.1-2.

47. Павленчик В. Любов педагога до дітей як важлива умова духовно- морального виховання// Початкова школа.-2004.-№6.-С.10-11.

48. Подвижные игры для детей. Методический вестник.-Одесса: Богомыслия, 2000.-104с.

49. Поспелкіна І. Інтерактивні технології навчання//Початкова освіта.-2006.-№8.-С.3-7.

50. Прайс С. 100 простих ідей саморобок для дітей.-Львів: Нова надія, 2006.-220с.

51. Принципи морального життя.-Львів: Свічадо, 1996.-134с.

52. Релігії: Дитяча енциклопедія./ Авт.-упоряд. О.Могила, С.В.Чумакова.- К.: Школа, 2005.-576с.

53. Світ, людина, суспільство: Хрестоматія/ Авт.-упоряд. І.П. Арцишевська, Р.А. Арцишевський.-К.: Ірпінь: ВТФ “Перун”,1997.-400с.

54. Святе Письмо. Українське Біблійне Товариство, 1994.-1370с.

55. Семез А. В.О.Сухомлинський про роль учителя у вихованні моральних цінностей учнів// Початкова школа.-2003.-№9.-С.18-21.

56. Серебрякова Г.А. Ретроспективный взгляд на прблему ценностей и их роль в развитий современной личнности// Наука и школа.-2006.-№3.-С.50-54.

57. Слобідський С. Закон Божий. Посібник для сім'ї та школи.-К., 2003.- 654с.

58. Сковорода Г . Твори: У 2-х т.- Т.2: Трактати. Притчі. Переклади. Листи. -К.: АТ «Обереги», 1994.- 408с.

59. Соколова И.И.Формирования ценносных ориентаций личности младшого школьника// Навчальная школа.- 2007.-№6.-С.82-85.

60. Стежко Ю. Морально-християнські цінності в особистісному самовизначенні учнів// Рідна школа.-2000.-№11.-С.1-14.

61. Сухомлинська О. Концептуальні засади формування духовності особистості на основі християнських моральних цінностей// Шлях освіти.- 2002.-№4.-С.13-18.

62. Сухомлинська О. Сучасні цінності у вихованні: проблеми, перспективи// Шлях освіти.-1996.-№1.-С.24-27

63. Сухомлинська О. Формування духовності особистості на основі християнських моральних цінностей// Директор школи.-2003.-№1.-С.4-6.

64. Сухомлинський В.А. Серце отдаю детям. -К.: Рад.школа, 1974.-288с.

65. Сухомлинський В.О. Слово вчителя у моральному вихованні// Вибр.твори: У 5-ти т. -Т.2.-К., 1997.-С.321-330.

66. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві//Вибр.твори: У 5-ти т.-Т.2.-К.,1976.-С.419-654.

67. Терещенко О. Майстерня, що вчить і виховує// Початкова освіта.-2007.-№37.-С.4-6.

68. Ферраро Б. Часом досить промінчика.- Львів: Свічадо, 2004.-80с.

69. Фіццула М.М. Педагогіка: Посібник.-К.: Академ-видав, 2003.-528с.

70. Франк С. Духовные основы общества.-М.: Республика, 1992.-350с.

71. Француз А.Й., Березовський М.Й та інші. Хритиснський буквар. Навчально-пізнавальний посібник.- Івано-Франківськ: Таля.-1999.-122с.

72. Християнська етика і педагогіка: статі та уроки.-Острог, 2000.-312с.

73. Християнська етик: методичні матеріали для вчителів і учнів 10-х класів української національної школи.-Трускавець, 2001.-104с.

74. Християнська етика. Методичний посібник: 1-11 класи.-Львів:Свічадо, 1998.-160с.

75. Християнська етика. Посібник для вчителів./За ред. Скомороського Б.Г. - Святин: Прут Принт, 1999.-112с.

76. Цвігун С. Пізнаємо світ через любов// Шкільний світ.- 2006.-№46.-С.22.

77. Чупило Г. Роль церкви у становленні освіти в Україні// Рідна школа.-2003.-№4.-С.74-76.

78. Шумра Л. Загальнолюдські моральні цінності як основа духовного виховання// Рідна школа.-2004.-№6.-С.28-30.

79. Шульга Л. Діагностика сформованості моральних переконань в учнів початкових класів// Початкова школа.-2002.-№6.-С.3-6.

80. Шульга Л. Ігрові методи та їх роль у моральному вихованні учнів молодшого шкільного віку// Рідна школа.-2002.-№10.-С.48-50.

81. Я - Божа дитина: Посібник для праці з дошкільнятами(5-6 років).-Львів: Свічадо, 2006.-208с.

Додаток А

АБСОЛЮТНІ, ВІЧНІ ЦІННОСТІ

Віра - Доброта

Надія- Чесність

Любов- Щирість

Гідність - Співчуття

Сумління- Милосердя

Правда- Прощення

Досконалість- Благородство

Краса- Свобода

Нетерпимість до зла- Служіння

Мудрість- Оберігання життя

Справедливість

Додаток Б

Додаток В

Додаток Г

Додаток Д

ЗЕРНЯТКА РОСТІТЬ!

Жаба мала великий город квітів. Вона доглядала свої квіти вдень і вночі. Одного разу прибігла до неї маленька Жабка і, побачивши город, вигукнула:

- Який чудовий город ти маєш!

- Це правда, - відповіла Жаба, - але цей город вимагає дуже багато праці.

- Я теж хотіла б мати такий чудовий город, - промовила Жабка. Жаба дала їй насіння різних квітів і сказала:

- Якщо хочеш, то візьми ці зернятка і посади їх у землю. Незабаром ти матимеш такий город як у мене.

- Як швидко виросте город? - запитала Жабка.

- Досить швидко, - відповіла Жаба.

Жабка стрімголов побігла додому і посадила зернятка квітів у землю. Тоді стала над ними і промовила до зерняток, що були в землі:

- Зернятка, зараз негайно ростіть.

Ходила вона по городу цілий день і чекала. Але зернятка не росли. Тоді клякнула вона на землю, прихилила голову до землі і голосно сказала:

- Зернятка, ростіть! Починайте рости!

Але зернятка не росли. Жабка прихилила голову ближче до землі і закричала з усієї сили:

- Зернятка ростіть!!!

Жаба почула крик Жабки, прибігла і запитала:

- Чому ти так кричиш? Ти налякала зернятка і вони бояться рости! Жабка здивовано запитала:

- Мої зернятка бояться рости?

- Так. Запиши їх на декілька днів. Нехай сонечко їх погріє, нехай дощик на них впаде і тоді твої зернятка почнуть рости.

Жабка послухала. Через кілька днів вона прокинулась вночі і заглянула в город. Зернятка не росли!

- Вони напевно бояться ночі, - подумала Жабка і запалила їм свічку, щоб вони не боялися темноти.

На другий день вона цілий день співала зерняткам пісні. На третій день Жабка цілий день читала їм вірші. На четвертий день програвала їм музику. Та зернятка все одно не росли.

- Що ж я маю робити? - заплакала Жабка. Мої зернятка найбільші в світі боягузи!

Вона була така втомлена, що заснула на городі. Ранком Жабка почула, що хтось її кличе:

- Жабко, Жабко! Встань і подивися на свій город!

Жабка прокинулась і глянула на квітник засіяний маленькими зеленими рослинками.

- Нарешті! Мої зернятка виросли. Я про вас піклувалась вдень та вночі, а ви виросли тоді, коли я спала? Який чудовий город будем з цих рослин, але яка це була тяжка праця!

Додаток Е

Додаток Є

АНКЕТА

І.Уявіть собі, що у вас є чарівна паличка і перед вами перелік бажань, з яких можна обрати тільки п'ять.

Список бажань: 1 .Бути людиною, яку поважають і люблять. 2.Мати багато грошей. З.Мати найсучасніший комгаотер. 4.Мати вірного друга (подругу). 5.Мати здорових батьків. б.Мати змогу керувати іншими. 7.Мати служниць та ними керувати. 8.Мати добре серце. 9.Вміти співчувати та допомагати іншим. 10.Жити в іншій країні.

II. Закінчіть речення: 1 .Коли я бачу когось в скрутній ситуації, то я_________________________________________________________________

2. Якщо з мене хтось глузує, то я________________________________

3. Якщо я хочу щоб мене взяли до гри, то я________________________

Ш.Виберіть правильну відповідь:

1 .Якщо хтось плаче , то я ...

а) прагну завжди допомогти ;

б) одразу думаю про те, що могло статися ;

в) не звертаю уваги ;

г) розбираюся з тим, хто скривдив.

2.Якщо у компанії хтось дуже сумний через те, що не потратив у гру, або програв ...

а) я не зверну уваги;

б) відверто скажу йому про всі його недоліки;

в) скажу, що треба навчитися грати в цю гру.

З.Твій однокласник на тебе образився, ти ...

а) подумаєш про його почуття і про те, що можна зробити в цій ситуації;

б) образишся у відповідь ;

в) доведеш йому, що він не правий.

IV. Дайте відповідь на запитання: 1 .Що означає бути добрим ?

2.Що означає бути справедливим? 3. Що таке чесність ?


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.