Тепловий стан. Температура та її вимірювання

Розробка уроку фізики, на якому дається уявлення про тепловий стан тіла і довкілля. Аналіз поняття "температура", ознайомлення зі способами вимірювання цієї величини. Опис шкал Цельсія, Реомюра, Фаренгейта, Кельвіна. Огляд конструкцій термометрів.

Рубрика Физика и энергетика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 20.12.2013
Размер файла 8,4 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

11

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема уроку

Тепловий стан. Температура та її вимірювання

1. Тип уроку: Особистісно-орієнтований урок з вивчення нового матеріалу

фізика температура вимірювання

Форма проведення: групова робота.

Навчальна мета уроку:

* дати поняття теплової рівноваги; навести приклади, продемонструвати;

* дати поняття температури;

* розглянути різні види термометрів; вивчити будову рідинного термометра;дати поняття реперна точка; навчитись будувати шкалу по реперних точках

* вивчити які бувають типи шкал.

Мета уроку, орієнтована на розвиток особистості учня:

сформувати уявлення про тепловий стан тіла; ввести поняття «температура», ознайомити з основними способами вимірювання температури.

* актуалізувати особистісну мету учнів до вивчення теми;

* сприяти розвитку вміння робити висновки за результатами дослідів;

* створити умови для підвищення інтересу до досліджуваного матеріалу, показуючи застосування фізичних явищ;

* допомогти учням осмислити практичну значимість, корисність придбаних знань;

* створити умови для розвитку вміння формулювати власну думку, висловлювати і аргументувати її.

Виховна мета:

* сприяти розвитку уміння спілкуватися між собою;

* допомогти учням усвідомити цінність спільної діяльності;

* продовжити формування позитивної особистості учнів.

Устаткування:

* комп'ютер;

* мультимедійний проектор;

* презентація;

* демонстраційне обладнання: три посудини однакового об'єму, вода.

2. План уроку

1.Організаційний момент (привітання, повідомлення теми, мети, форми проведення уроку)(2 хв.)

2. Вивчення нового матеріалу.(25 хв.)

Записуємо число, класна робота.

Усім змалку є звичайними слова: гаряче, тепле, холодне. «Обережно, чашка гаряча обпечешся» - застерігали нас дорослі. Ми не розуміли, що означає «гаряча», доторкалися до чашки - і обпікалися. «Сніг холодний», не знімай рукавичок, пальчики змерзнуть, умовляла бабуся. Нам дуже хотілось дізнатись, а як це - «холодний»? Ми знімали рукавички й невдовзі розуміли значення цього слова.

«Доведеться побути в ліжку. Температура висока» - наполягав лікар. А що таке температура з погляду фізики?

Початкових уявлень про температуру людина набула за допомогою дотику. Визначаючи наскільки нагріті ті чи інші тіла ми порівнюємо їхні температури. Коли говорять: «сьогодні надворі тепліше,ніж учора» - це означає що температура повітря на вулиці сьогодні вища, ніж учора; фраза « сніг на дотик холодний» означає що температура снігу нижча від температура руки. Таким чином на інтуїтивному рівні ми визначаємо температуру тіла як фізичну величину, що характеризує ступінь нагрітості тіла.

Відкрити підручник на ст.168 рис. 33.1

Демонстрація (три посудини з водою)

Три посудини з водою,одна з тепла,друга з холодною а третя з водою температури кімнати. Занурити ліву руку в теплу воду, праву - в холодну,а через певний час обидві руки помістити в посудину з водою кімнатної температури. Що ви відчуваєте? (Виникає дивне відчуття:ту саму воду ліва рука сприйме як холодну,а права - як теплу.)

Занурити ліву руку в теплу воду, праву - в холодну

А через певний час обидві руки помістити в посудину з водою кімнатної температури.

Виникає дивне відчуття:ту саму воду ліва рука сприйме як холодну,а права - як теплу.

Однак визначаючи ступінь нагрітості тіл на дотик, можна дати лише приблизну оцінку їхньої температури. Крім того не завжди можна торкнутися тіла та оцінки наскільки воно гаряче або холодне. Більш того відчуття можуть обманювати нас. Справді за тієї самої кімнатної температури металеві предмети здаються холоднішими від дерев'яних або пласмасових, а жорсткі - теплішими за гладенькі (рис. 33.1,а). І навіть одне тіло в той самий момент може мати на дотик різкий ступінь нагрітості (рис 33.1,б). Тому для якіснішого порівняння температур тіл використовують не суб'єктивні а об'єктивні чинники.

3. Поняття теплової рівноваги

Досліди показують: коли більш нагріте тіло контактує з менш нагрітим, то більш нагріте тіло завжди охолоджується, а менш нагріте - нагрівається. До того ж можуть змінюватися й інші властивості тіл:вони можуть стати більшими або меншими за розмірами, перейти в інший агрегатний стан, краще чи гірше проводитимуть електричний струм, випромінюватимуть світло іншого кольору. Натомість однаково нагріті тіла контактуючи одне з одним не змінюють свої властивостей і тоді кажуть що ці тіла перебувають у стані теплової рівноваги (рис. 33.2). Отже, більш нагріті тіла віддають теплоту,охолоджуючись,а менш нагріті поглинаючи теплоту нагріваються. Процес відбувається до досягнення теплової рівноваги.

Приклад теплової рівноваги наведено на слайді

Записати в зошит: Температура -величина, яка характеризує тепловий стан тіла чи інакше міра «нагрітості» тіла.

• t - температура.

• t - вимірюється в Цельсіях [°С]

4. Фізичний зміст поняття температура

Із курсу 7-го класу фізики ви знаєте що температура тіла тісно пов'язанв зі швидкістю хаотичного руху його мікрочастинок (атомів,молекул). Цей рух так і називається - тепловий.

Частинка тіла завжди рухається отже завжди мають кінетичну енергію. Чим швидше рухається частинка тим вища температура тіла.

А тепер давайте відповімо на такі питання:

1.Як називається прилад для вимірювання температури?

2.Які бувають термометри?

Вимірювання температури

Прилад для вимірювання температури називається термометр (від грец. thermos - тепло)

Відкрийте підручник і подивіться на рис. 33.3 ст.170 там зображені різні види термометрів.

Більш детальніше розглянемо рідинний термометр принцип дії якого ґрунтується на розширені рідини під час нагрівання. Найпростіший рідинний термометр зображений на (рис.33.4 ст.171) складається з резервуара,наповненого рідиною, довгої тонкої трубки в яку виступає стовпчик цієї рідини,і шкала. Довжини стовпчика рідини є мірою температури: чим вища температура тіла,тим вищим є стовпчик рідини в термометрі. Для побудови шкали термометра використовують реперні точки. Тобто точки температури танення льоду(0 градусів) та температуру кипіння води (100 градусів). Реперні точки - точки, на яких грунтується шкала вимірювань. На даному слайді як ви бачите зображена побудована шкала

Крім основної шкали Цельсія, використовують інші температурні шкали: Кельвін, Реомюра, Фаренгейта.

Давайте розглянемо а які ще є види термометрів

5. Цікаві факти

Незвичайний термометр

Цікавими термометри на рідких кристалах. Під впливом світла,тепла молекули рідких кристалів “вишиковуються” у такому порядку що перестають пропускати світло або пропускають світло тільки хвиль, які мають певну довжину. Як наслідок - колір поверхні такого “термометра” змінюється. Найменший термометр сконструйований для вимірювання температури окремих живих клітин. Діаметр наконечника такого термометра -1 мікрон, тобто 1/50 діаметра людської волосини.

Різні частини людського тіла мають різну температуру. Під пахвами вона дорівнює 36,8 С у ротовій порожнині 37,2 С. Температура тіла 43 С є смертельною для людини. А як же людина витримує температуру, що набагато перевищує це значення, наприклад, у сауні?

Бо спрацьовує механізм захисту: відкриваються пори потових залоз, які починають активно виробляти піт; випаровуючись, піт охолоджує тіло.

1.Нормальна температура людського тіла 36,5-37 С

2.Найбільша температура на поверхні Землі 57,8 С

3.Температура плавлення золота 1063 С

4.Температура в сталеплавельній печі 2000 С

5.Температура ниткі розжарення електричної лампи 2500 С

6.Температура електричної дуги 4000-6000 С

7. Температура максимальна отримана у лабораторії 50 000 С

8. Температура у центрі Землі 20 000 С

Існують водорості,які живуть і розмножуються в гарячих джерелах з температурою 70-90 С. А інші,навпаки, можуть жити при дуже низьких температурах. Наприклад,хламідомонада сніжна чудово себе почуває при температурі -90 С, але гине вже при +4 С. Спори і найпростіші мікроорганізми можуть виживати при температурі,близькій до абсолютного нуля.

Закріплення матеріалу. (10 хв.)

Задача

Порівняти покази термометрів які зображені на рисунку.

Домашнє завдання:

1.Опрацювати параграф 33.

2. Дати відповідь на контрольні запитання після параграфа

3. Підготуватись до лабораторної роботи №11.

Підведення підсумків (самоаналіз).(5 хв.) Рефлексія. Друзі, наш урок закінчується. Я хочу попросити вас оцінити вашу роботу і роботу ваших товаришів.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Класифікація та методи вимірювання. Термодинамічні величини. Термодинамічна температура. Температурний градієнт. Температурний коефіцієнт відносної зміни фізичної величини. Теплота, кількість теплоти. Тепловий потік. Коефіцієнт теплообміну. Ентропія.

    реферат [65,6 K], добавлен 19.06.2008

  • Математична модель, яка включає замкнуту систему рівнянь і співвідношень, що описують зумовлений зовнішнім тепловим опроміненням термонапружений стан частково прозорого тіла. Визначення параметрів електромагнітного випромінювання і термонапруженого стану.

    автореферат [66,8 K], добавлен 10.04.2009

  • Контактні методи вимірювання температури полум’я та особливості їх застосування. Метод абсолютної та відносних інтенсивностей спектральних ліній. Безконтактні методи вимірювання температури полум’я. Визначення "обертальної" та "коливальної" температури.

    курсовая работа [247,0 K], добавлен 04.05.2011

  • Процедура оцінювання невизначеності вимірювання. Її впровадження в метрологічну практику. Порівняльний аналіз концепцій похибки та невизначеності вимірювання. Знаходження коефіцієнту охоплення. Процедурні етапи оцінювання невизначеністі вимірювання.

    презентация [584,2 K], добавлен 17.04.2014

  • Тепловий баланс парогенератора та температура робочого тіла на вході в міжтрубний простір поверхні нагріву. Конструктивні характеристики пучка теплообмінних труб. Обчислення зануреного дірчатого листа. Паросепараційний пристрій горизонтального генератора.

    курсовая работа [624,8 K], добавлен 10.11.2012

  • Вивчення законів теплового випромінювання. Ознайомлення із будовою радіаційного пірометра та пірометричного клину; області їх використання. Формули знаходження радіаційної, колірної та яскравісної температур тіла. Розподіл енергії випромінюючого тіла.

    реферат [633,7 K], добавлен 24.12.2011

  • Шляхи пароутворення як виду фазових переходів, процес перетворення речовини з рідкого стану в газоподібний. Особливості випаровування й кипіння. Властивості пари, критична температура. Пристрої для вимірювання вологості повітря (психрометри, гігрометри).

    реферат [28,6 K], добавлен 26.08.2013

  • Температура як фізична величина, яка характеризується внутрішньою енергією кіл і безпосередньому вимірюванню не піддається. Інструменти та обладнання, що використовується в даному процесі в промислових умовах. Вибір та обґрунтування елементів термометра.

    контрольная работа [481,1 K], добавлен 11.12.2015

  • Підрахунок кількості продуктів горіння. Розрахунок ентальпії газів. Тепловий баланс котла. Визначення теплонадходжень в топку. Розрахунок конвективної частини котла. Тепловий розрахунок економайзера. Перевірка теплового балансу котельного агрегату.

    контрольная работа [84,8 K], добавлен 02.04.2013

  • Основні напрямки в конструюванні теплового устаткування. Тепловий розрахунок котла. Рівняння теплового балансу пристрою електричного варильного. Розрахунок трубчастого нагрівального елемента. Основні технологічні вимоги до конструкцій варильних апаратів.

    курсовая работа [970,0 K], добавлен 13.03.2013

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.