Використання комп’ютера на уроках художньо-естетичного циклу в навчальному процесі початкової школи

Аналіз літератури та узагальнення досвіду використання ПК в школі. Розробка та впровадження методики використання нових інформаційних технологій в початковій школі. Практика використання ПК на уроках художньо-естетичного циклу, впровадження методики.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 17.06.2009
Размер файла 132,9 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Формування в дітей художньо-естетичного ставлення до дійсності, відчуття краси та гармонії.

Розвиток специфічних для художнього процесу універсальних якостей: художньо-творчої уяви, асоціативно-творчого мислення, спостережливості, зорової пам'яті та ін.

Формування знань про образотворче мистецтво, його історію.

Формування потреб і здібностей для продуктивної художньої творчості.

Розвиток сенсорних здібностей дітей.

Відповідно до методичних принципів, мети і завдань предмета програма з образотворчого мистецтва складається з двох головних розділів:

Сприймання;

Практична художня діяльність.

На нашу думку найширше використати новітні інформаційні технології можна в першому розділі, адже саме він включає в себе такий вид діяльності як сприймання мистецтва.

Сприймання мистецтва передбачає формування навичок сприймання й оцінки художнього образу у творах образотворчого мистецтва. Як розділ роботи, сприймання здійснюється на матеріалі шедеврів світового образотворчого мистецтва та творів сучасних авторів. За допомогою комп'ютера діти можуть ознайомитись з мистецькими творами різних майстрів. Оформивши цей сюжет з відповідним текстовим, музичним забарвленням вчитель дозволить школяреві поринути в чудовий світ прекрасного, що вирішить три наступні завдання:

Формування уявлень про особливості образної мови різних видів образотворчого мистецтва, розуміння ролі виражальних засобів у створенні художнього образу (певного стану, настрою, характеру тощо) твору мистецтва;

Розвиток уміння виразити своє ставлення та емоційне переживання щодо твору, який аналізується;

Формування знань та уявлень про мистецтво і художників, специфіку їхньої праці. Засвоєння спеціальних художніх термінів.

Такі сюжети слід використовувати на початковому етапі засвоєння нового матеріалу з подальшим обговоренням в класі.

Використання комп'ютерних програм під час сприймання творів мистецтва допоможе набути учням на кінець 4 класу початкових відомостей про:

види образотворчого мистецтва;

засоби художньої виразності;

основні матеріали, інструменти з якими працюють художники;

види декоративно-ужиткового мистецтва;

архітектурні засоби художньої виразності.

Щодо можливості використання комп'ютера у практичній художній діяльності, то тут слід зауважити, що в деяких випадках, при опрацюванні певних тем (кольорознавство, геометричні форми) при достатній наявності машин воно буде досить ефективним навіть без особливих знань учнями комп'ютерної техніки. Під пильним керівництвом вчителя діти можуть самі розмальовувати найпростіші деталі чи цілі картинки, малювати прості геометричні форми тощо, використовуючи при цьому найпоширеніші графічні редактори (Paint чи Paintbrash).

2.2. Уроки образотворчого мистецтва із використанням персонального комп'ютера.

В цій частині роботи будуть наведені примірні конспекти уроків в різних класах, з акцентуванням на використання комп'ютерних програм PowerPoint, Paint, Paintbrash, CorelDRAW та ін.

Конспект уроку з образотворчого мистецтва (1 клас)

Тема: Є в садках чарівники, яких звуть садівники.

Мета: ознайомити з професією чарівника-майстра паркового мистецтва. Навчити вибирати особистісно-ціннісний матеріал для праці. Розробити графічний проект емблеми садівника (листок, груша). Навчитися створювати композиції з живих квітів.

Обладнаня: комп'ютер з програмомю CorelDRAW, програмою перегляду зображень, малюнки садів та парків.

Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за темою уроку.
Чи були ви у парку?
Що вас там здивувало?
Які незвичні рослини ви побачили?
Як оформлені там звичайні рослини?
Як ви думаєте, чи самі вони так дивакувато ростуть?
Хто займається їх вирощуванням?
Розповідь про професію садівника (використовуються малюнки чудернацьких рослин у парках і садах).
Розробка графічного проекту емблеми садівника.

У програмі CorelDRAW або Paint вчитель, користуючись підказками класу, ведучи постійний діалог з учнями створює за їх ідеями емблему садівника. (В даному випадку дітям пропонується вибрати певні початкові елементи із зразків, а потім оформити з них композицію - емблему садівника).

III. Робота над темою уроку.
Повідомлення теми та завдань уроку.
Вправи для очей.
Перегляд ілюстраційного матеріалу композицій з живих квітів (програма перегляду зображень).
Правила техніки безпеки та гігієни праці.
Практична діяльність учнів.
IV. Підсумок уроку.

Перегляд, демонстрація робіт і їх оцінювання.

Конспект уроку з образотворчого мистецтва (2 клас)

Тема: Передавання форми та декору предметів та об'єктів графічними засобами. Рівномірне заповнення площини аркуша. Виконання композиції на тему: «Хто живе у ставку?»

Мета: провести бесіду про різноманітність форм і забарвлення рослин та живих істот, мешканців озер, річок, морів, океанів. Розвивати уяву, фантазію, образне мислення; формувати навички культури роботи з різними художними матеріалами; виховувати естетичні почуття, смаки учнів.

Обладнання: комп'ютер з програмою PowerPoint та програмою перегляду зображень.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.
II. Актуалізація опорних знань.

1. Відгадування загадок про риб.

2. Бесіда за темою уроку.

У яких водоймах водиться риба?
Хто з вас бував на риболовлі?
Яку рибу особисто вдалось спіймати?
III. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда.

- Діти, можливо комусь з вас доводилось бувати на морі. А чи знаєте ви, що підводний світ приховує безліч таємниць і загадок?

У глибинах морів і океанів мешкає неймовірно багато риб, крабів, восьминогів, морських зірок, молюсків. Такі схожі і водночас різні.

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

-.Як ви вже, напевно, здогадались, тема нашого уроку - рибки. Але рибки живуть не тільки у водоймах. Ще одне помешкання для рибок - це акваріум. Сьогодні ми будемо малювати рибок в акваріумі.

3. Перегляд демонстраційного матеріалу.

4. Послідовне виконання композиції з коментарем вчителя (використовується програма перегляду зображень).

4. Вправи для очей. Фізкультхвилинка.

5. Правила техніки безпеки та гігієни праці.

6. Практична діяльність учнів.

IV. Підсумок уроку.

Перегляд, демонстрація робіт і їх оцінювання.

V. Домашнє завдання.

Конспект уроку з образотворчого мистецтва (3 клас)

Тема: Архітектура як будівельне мистецтво. Виконання ескізу казкового будинку на тему: «Що може розказати про себе будинок» (гуаш, акварельні фарби).

Мета: провести бесіду про різноманітність будівельних споруд, основні принципи архітектури; розвивати уяву, фантазію, образне мислення; виховувати повагу до всіх народів, акуратність при роботі з фарбами.

Обладнання: малюнки будинків. Комп'ютер з програмою PowerPoint та програмою перегляду зображень.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.
II. Актуалізація опорних знань.

- Хто такі будівельники?

- Для чого потрібне будівництво?

- Які будівлі вам відомі?

- Дійсно, якщо виглянути на вулицю, то можна побачити, що все що збудоване - зроблене руками людей.

III. Робота над темою уроку.

1. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні ми будемо говорити про будівельне мистецтво - архітектуру.

2. Розповідь про архітектуру (використовується презентація в PowerPoint із звуковою вставкою або інша програма з аналогічними можливостями).

Історія архітектури;
Матеріали для будівництва;
Тимчасові житла (юрти, чуми);
Принципи архітектури (зручність, міцність, краса).

3. Перегляд демонстраційного матеріалу про послідовність виконання композиції з коментарем вчителя (використовується програма перегляду зображень).

4. Вправи для очей.

5. Правила техніки безпеки та гігієни праці.

6. Практична діяльність учнів (у перерві - проведення фізкультхвилинки).

IV. Підсумок уроку, демонстрація робіт, оцінювання.
V. Домашнє завдання.

Конспект уроку з образотворчого мистецтва (4 клас)

Тема: Особливості форми і пропорцій голови людини (обличчя). Виконання композиції на тему «Малюємо портрет» (гуаш, акварельні фарби).

Мета: ознайомити з поняттям портрет, портретом як жанром мистецтва, розвивати пропорційні уявлення учнів; виконати малюнок-портрет фарбами.

Обладнання: репродукції робіт великих художників-портретистів, малюнки обличчя людей. Комп'ютер з програмою PowerPoint.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.
II. Актуалізація опорних знань. (На дошці вивішені репродукції портретів відомих художників, виконані за різних часів)
Розгляньте малюнки на дошці. Це репродукції картин великих художників. Які картини вам вже знайомі?
Що спільного між всіма цими картинами? (На всіх зображені обличчя людей.)
З яких частин складається обличчя людини? (Ніс, рот, очі, вуха, щоки, брови, підборіддя, чоло.)
III. Робота над темою уроку.

1. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми будемо говорити про портрет людини, як його виконати та з яких частин він складається.

2. Розповідь з елементами бесіди:

Визначення поняття портрету;
Розповідь про великих художників-портретистів;
Визначення пропорційних відношень основних частин обличчя.

3. Перегляд демонстраційного матеріалу про послідовність виконання композиції з використанням презентації в PowerPoint та коментарем вчителя.

На слайдах демонструється послідовність малюнку (через появу частин обличчя на екрані):

Силует обличчя з зачіскою;
Визначення розташування частин обличчя на силуеті;
Ескіз очей, брів;
Ескіз носа і губ;
Ескізи другорядних деталей (щоки, чоло, підборіддя тощо);
Розфарбовування портрету.

4. Правила техніки безпеки та гігієни праці.

5. Початок практичної діяльності учнів.

6. Фізкультхвилинка (звертаємо увагу на вправи для очей).

7. Продовження практичної діяльності учнів.

IV. Підсумок уроку, демонстрація робіт, оцінювання.
V. Домашнє завдання. Закріплення знань про портрет, с. 131-135 з підручника.

2.3 Уроки трудового навчання із використанням персонального комп'ютера

Конспект уроку з трудового навчання (1 клас)

Тема: Різання паперу.

Об'єкт праці: геометричні фігури (квадрати, прямокутники, трикутники) з картону.

Мета: ознайомити з прийомами різання паперу ножицями по прямих лініях, навчити правилам безпечної роботи з ножицями та іншими колюче-ріжучими предметами, розвивати геометричні здібності.

Обладнання: зразки готових виробів, картон, олівець, комп'ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.

Хід уроку

1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.

- Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.

2. Повторення вивченого матеріалу:

а) Що таке папір?

б) З чого він складається?

в) Як його виготовляють?

г) Які види паперу існують?

3. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми з вами навчимося різати папір, виготовляючи з нього різні геометричні фігури.

4. Технологія виготовлення виробу (показ вчителя).
5. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструменту.

- Ось роздивіться зразок виробів, які ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті (прямокутники, квадрати, трикутники з картону).

Правила техніки безпеки при роботі з ножицями.

Для ознайомлення з правилами техніки безпеки вчитель використовує комп'ютер та розроблений на ньому файл (картинки безпечного поводження з ножицями, а також вставлені звукові файли з характеристиками ситуацій). Можна використати найпростіший вид програмного забезпечення, наприклад Microsoft Word.

Ось так може виглядати частина документу:

Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли).

Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика). Обов'язково додати вправи для зняття навантаження на очі.

Продовження самостійної роботи.

Оздоблення виробів. Усунення недоліків.

Оцінювання. Відбір на виставку.

Прибирання робочих місць.

- А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.

Конспект уроку з трудового навчання (2 клас)

Тема: Розкрій тканини.

Об'єкт праці: серветка з бахромою.

Мета: навчити прийомам різання тканини ножицями, ознайомити із поняттям «бахрома», її призначення, розвивати знання учнів про назви матеріалів, виховувати любов до праці.

Обладнання: зразки готових виробів, комп'ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.

Хід уроку

1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.

- Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.

2. Бесіда за темою заняття (унаочнення на стенді або на екрані комп'ютера):

а) вироби з тканини;

б) професія кравця;

Профорієнтаційна робота.

- Сьогодні ми з вами сформуємо швейний цех, але перед тим подивимось, де ж можна здобути професію кравця (показ на карті).

Теребовлянське училище;
Волинське училище;
Училища м. Тернополя.

3. Технологія виготовлення виробу. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструменту.

- Ось роздивіться зразок виробу, який ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті

Технологічна карта виробу (звукова) прослуховується дітьми. (Створюється технологічна карта - попередньо - як будь-який звуковий файл, на якому вчитель самостійно записує порядок виготовлення виробу).

Закріплення профорієнтаційних знань.

- Отже, з якою новою професією ми сьогодні ознайомились?

- Де її можна здобути?

4. Правила техніки безпеки.

- А зараз інженер з техніки безпеки нагадає нам правила, яких слід дотримуватись під час роботи з голкою.

5. Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли або звичайний магнітофон).

6. Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика). Обов'язково додати вправи для зняття навантаження на очі.

- Інструктор по спорту проведе виробничу гімнастику.

7. Продовження самостійної роботи.

8. Оздоблення виробів. Усунення недоліків.

9. Оцінювання. Відбір на виставку.

- Контролери зберуть вироби. Ми їх оцінимо. А кращі зберемо на виставку.

10. Прибирання робочих місць.

- А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.

Конспект уроку з трудового навчання (4 клас)

Тема: Виготовлення аплікації з пластиліну.

Об'єкт праці: аплікація з пластиліну.

Мета: ознайомити учнів з професією художника, зокрема художника-аплікатора; ознайомити з прийомами виготовлення аплікації з пластиліну. Виховувати любов до праці, мистецтва, акуратність. Формувати художнє та конструктивно-технічне мислення.

Обладнання: зразок готового виробу, картон, пластилін, олівець, ілюстрації, комп'ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.

Хід уроку

1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.

- Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.

2. Бесіда за темою заняття:

а) художні жанри;

б) художники, що працюють поодинці;

в) роботи художників;

г) великі художники різних часів.

Профорієнтаційна робота.

- Сьогодні ми з вами сформуємо художню майстерню, але перед тим подивимось, де ж можна здобути професію художника (показ на карті).

Київський національний університет культури і мистецтв;

Теребовлянське вище училище культури;

Волинське училище культури.

- Тож сьогодні ми спробуємо створити майстерню художників-аплікаторів. Але для цього нам потрібно сформувати наш колектив, вибрати майстра і двох контролерів.

3. Технологія виготовлення виробу. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструментів.

- Ось роздивіться зразок виробу, який ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті (технологічна карта розробляється вчителем у Word і роздається кожному учню, або використовується презентація у програмі PowerPoint.)

Закріплення профорієнтаційних знань.

- Отже, з якою новою професією ми сьогодні ознайомились?

- Де її можна здобути?

4. Правила техніки безпеки.

- А зараз інженер з техніки безпеки нагадає нам правила, яких слід дотримуватись під час роботи в майстерні.

5. Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли).

6. Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика).

- Інструктор по спорту проведе виробничу гімнастику.

7. Продовження самостійної роботи.

8. Оздоблення виробів. Усунення недоліків.

9. Оцінювання. Відбір на виставку.

- Контролери зберуть вироби. Ми їх оцінимо. А кращі зберемо на виставку.

10. Прибирання робочих місць.

- А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.

2.4 Уроки музики із використанням персонального комп'ютера

Конспект уроку музики (1 клас).

Тема: Як розповідає музика. Розчарування народної пісні «Подоляночка» (ознайомлення). Вправа на ступені Зо, Ві. Слухання: П.І.Чайковський, «Cтаровинна французька пісенька».

Навчальна мета:

· працювати над виробленням вокально-хорових навичок;

· ознайомити з новою піснею. Вивчити перший куплет;

· розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення певного образу.

Виховна мета:

· формувати художні смаки, музичні інтереси дітей;

· виховувати любов і шану до народних пісень і народних традицій;

· виховувати шану до творчості П.І.Чайковського.

Обладнання:

· портрети П.І.Чайковського і Р.Шумана;

· таблиця-наочність з ритмічною вправою;

· ілюстрація до української народної пісні «Подоляночка»;

· ілюстрація до музичного твору П.І.Чайковського «Баба-Яга»;

· комп'ютер із стандартним набором прикладного програмного забезпечення;

· сигнальні картки.

План роботи (35 хв.)

1. Організаційна частина, музичне вітання (2 хв.);

2. Розспівування з освоєнням музичної грамоти (6-8 хв.);

3. Розучування пісні (10-12 хв.);

4. Музично-ритмічні рухи (3-5 хв.);

5. Слухання музики (5 хв.);

6. Закріплення, опитування (3-4 хв.);

7. Підсумок уроку, завдання додому (1-2 хв.).

Хід уроку

1. Розспівка на одному звуці на склади «ду», «ля», «тук-тук» по півтонах вгору (різні ритмічні варіанти).

· Діти ви вже знаєте, що є довгі триволості і короткі.

· А як ми називаємо довгі триволості? (Та).

· А короткі? (Ті-ті).

· А як позначаються довгі триволості? (Однією паличкою).

· А короткі? (Двома паличками, з'єднаними між собою)

· Подивіться на цю вправу і скажіть, які тут зустрічаються тривалості? (Довгі і короткі).

· Давайте проплескаємо ритмічний малюнок вправи.

· А може хтось сам придумав ритмічну вправу?

· Зараз уважно подивіться на мою руку і скажіть як називається ступін який я показую? (Зо)

· А це який ступінь? (Ві)

· А тепер послухайте, як звучить ступінь «Зо».

· Співаємо разом.

· А тепер давайте заспіваємо ступінь «Ві».

· Давайте заспіваємо як кує зозуля (Ку-ку!).

· А тепер заспіваємо теж саме, але на «Зо-Ві»

· А зараз співаємо за моєю рукою. Послухайте ще раз як звучить «Зо»

(Спів вправи на ступені «Зо», «Ві», за рукою вчителя).

Домашнє завдання

Придумати вдома ритмічну вправу.

3. Розучування пісні (використання комп'ютера)

· Вже весна.

· Люди завжди радіють весні. З давніх-давен, зустрічали прихід весни, збираючись десь за селом на галявині, хлопці і дівчата водили хороводи, співаючи пісні.

· Подивіться на цю ілюстрацію, тут ми бачимо як дівчатка взялися за руки і водять хоровод, співаючи пісні.

· Але це були не просто пісні, а пісні-ігри. Їх виконували показуючи рухами все те, про що розповідається в пісні. До нас дійшло чимало таких ігрових пісень. Одну з них ми сьогодні розучимо. Називається вона «Подоляночка».

· Зараз ви послухаєте цю пісню і скажете, про кого в ній розповідається і який її характер?

(Звучання пісні; використання музичного редактора).

(Про подоляночку. Характер пісні - ніжний, лагідний, наспівний)

· Місцевість, де ми з вами проживаємо, називається Поділля. А люди, що проживають на поділлі називаються подолянами. Отже, ця пісня про дівчинку з Поділля, дівчинку-подоляночку.

· А зараз ми будемо вчити слова цієї пісні:

Розучування пісні.

· Гра «Луна» при вивченні слів першого куплету пісні. (Текст пісні попередньо записаний вчителем на комп'ютері)

Робота над дикцією: вчитель промовляє текст голосно, а діти повторюють за ним, але тихо.

· Гра «Луна» при вивченні мелодії пісні (Використання музичного редактора).

· Виконання першого куплету пісні без супроводу і з акомпониментом.

Художнє виконання першого куплету пісні. Виконується в помірному темпі, не поспішаючи.

Домашнє завдання.

Намалювати малюнок до пісні.

4. Музично-ритмічні рухи

«Біла квочка»

Українська народна пісня

1. Біла - чубатурочка.

По двору ходила.

За собою маленьких курчаток водила.

Руки над головою. Склавши долоню до долоні робимо чубчик. При цьому легенько похитуємось і крокуємо на місці.

Праву руку відводимо назад і трошки повертаємо тулуб, голову вправо, дивимось назад.

2. Ой ви мої дрібні діти, та не розбігайтесь. А як буде близько яструб.

До мене ховайтесь.

Вказівним пальцем правої руки, якби показуємо. Руки підносимо догори і розвівши в сторони опускаємо вниз

Руки навхрест і прикладаємо до грудей.

3. Ой, як яструба лихого,

 

Угледіла квочка. То до себе приквоктала усі курчаточка.

Руки підносимо до гори і розвівши в сторони опускаємо вниз.

Похитування головою. Руки складаємо навхрест і прикладаємо до грудей.

4. Як курчатка позбігались під крила сховались.

І з лихого яструбонька тихенько сміялись.

Руки над головою складаємо навхрест.

Руки над головою складаємо навхрест і легенько похитуємось, посміхаємось.

5. Слухання музики

· Діти, уважно слухаючи музику, можна дізнатись багато цікавого. Ви напевне помітили, що музика може мати різний характер (вона може бути веселою, радісною або сумною, наспівною або танцювальною), відповідно до того, про що в ній розповідається.

· Діти. Подивіться уважно на цей портрет. Може мені хтось скаже, чий це портрет. (Це портрет видатного російського композитора Петра Іліча Чайковського)

· Петро Іліч Чайковський часто подорожував. Якось перебуваючи у Франції, він почув пісеньку, яка йому дуже сподобалась і він її записав. А коли повернувся в Росію, то написав твір, в якому звучить мелодія цієї пісеньки і назвав його «Старовинна французька пісенька».

· Зараз ви уважно прослухаєте цей твір і ваше завдання сказати, який його характер?

(Слухання)

(Спокійний, трошки сумний)

· Чи помітили ви, що характер музики дещо міняється?

(Спочатку музика спокійна, а потім стає більш жвавою )

· Можливо, цю пісеньку він почув від бабусі, яка її співала. А в житті бабусі було по-різному: були і сумні хвилини і радісні. Співаючи цю пісню бабуся спочатку пригадала щось сумне з свого життя, тому і мелодія пісні спочатку трошки сумна і спокійна, а потом - щось приємне, на душі її стало весело і пісня зазвучала жвавіше, більш схвильовано.

· А зараз ми ще раз послухаємо твір і коли почуєте характер музики підніміть руки.

· Де змінюється характер музики?

(Характер музики змінюється в середині твору)

· Як бачимо характер музики може змінюватися. Це допомогло композитору передати настрій людини.

· А зараз музична загадка.

· Ви послухаєте музичний твір, який ви вже слухали. Ваше завдання сказати як він називається і хто його автор? (П.І.Чайковський «Баба-Яга»)

· А який характер музики? (Злий, зловісний)

· То яка ця Баба-Яга. Добра чи зла? (Зла, підступна, хитра)

· Отже, композитор за допомогою характеру музики передав образ Баби-Яги.

· Тепер подивіться на цей малюнок. Чи відповідає намальована Баба-Яга музиці Чайковського? (Так)

7. Підсумок уроку

· То яку пісню ми сьогодні розучували на уроці?

(Українську народну пісню «Подоляночка»)

· А який твір слухали?

(«Старовинну французьку пісеньку» П.І.Чайковського)

Домашнє завдання

1. Намалювати малюнок до пісні, яку ми сьогодні розучували.

2. Придумати самому ритмічну вправу.

3. Виконати вдома для батьків Українську народну пісню «Біла квочка» з музично-ритмічними рухами.

4. Розпитати у батьків, дідусів, бабусь, які вони знають весняні ігрові пісні.

Конспект уроку музики (4 клас)

Тема: Музика народів світу. Розучування пісні Й.С.Баха «За рікою дім старий» (ознайомлення). Вправа на ступені Зо, Ві, Ра. Сольфеджування вправи. Слухання: В.А. Моцарт. Реквієм («Лакрімоза»)

Навчальна мета:

· працювати над виробленням вокально-хорових навичок;

· ознайомити з новою піснею, вивчити перший куплет;

· працювати над виробленням навичок сольфеджування;

· розвивати навички активного сприймання музичного твору.

Виховна мета:

· формувати художні смаки, музичні інтереси дітей;

· виховувати почуття поваги і любові до матері;

· виховувати любов і шану до творчості Й.С.Баха і В.А.Моцарта.

Обладнання:

· Портрети композиторів;

· Таблиці наочності (на екрані комп'ютера) з прізвищами композиторів і назвати авторів;

· Таблиця-наочність з вправою на ступені;

· Таблиця-наочність з вправою для сольфеджування;

· Ілюстрації до пісні Й.С.Баха «За рікою дім старий»;

· Сигнальні картки.

План роботи (40 хв.)

1. Організаційна частина, музичне вітання (2 хв.);

2. Розспівування з освоєнням музичної грамоти (5-8 хв.);

3. Розучування пісні (12-14 хв.);

4. Музично-ритмічні рухи (3-4 хв.);

5. Слухання музики (8-10 хв.);

6. Закріплення, опитування (5-6 хв.);

7. Підсумок уроку, завдання додому (1-2 хв.).

Хід уроку

Вправи на ступені

· Діти давайте проплескаємо ритмічний малюнок цієї вправи.

· А хто хоче проплескати сам, без допомоги класу?

· Які ступені зустрічаються у цій вправі? (Зо, Ві, Ра)

· Усі разом називаємо і показуємо ступені.

· А зараз послухайте як звучить ступінь «Зо».

· А тепер заспіваємо разом.

· А зараз заспіваємо ступінь «Ві».

· А тепер ступінь «Ра»

· Співаємо вправу.

Вправа на сольфеджування

Робота над вправою.

· Визначення розміру;

· Тактування в розмір 2/4;

· Визначення тривалостей;

· Читання нот за вказівкою вчителя;

· Сольфеджування вправи з тактуванням;

· Постановка строю і сольфеджування вправи.

Домашнє завдання.

1. Переписати вправу і навчитись її сольфеджувати з тактуванням.

2. Самостійно придумати ритмічну вправу.

3. Розучування пісні.

· Діти, подивіться уважно і скажіть, чий це портрет? (Портрет Йогана Себаст'яна Баха)

· Німецький композитор Йоган Себаст'ян Бах жив понад 3 століття тому, але його музика звучить і тепер. Писав він музику для дорослих і для дітей. І от сьогодні ми почнемо розучувати пісню Йогана Себаст'яна Баха, яка називається «За рікою дім старий».

· Зараз ви уважно послухаєте цю пісню і скажете, який її характер і про що в ній розповідається? (Виконання)

(В цій пісні розповідається, що за рікою стоїть старий дім в якому живуть птахи і лиш стемніє надворі, як птахи засинають. Характер пісні спокійний, ніжний, лагідний, мрійливий).

· Ось погляньте на малюнок, тут ми можемо побачити старий дім, навколо якого кружляють птахи (використання мелодії пісні з малюнками до неї; PowerPoint).

· Діти, чи можна цю пісню назвати колисковою? (Так).

· А чому? (Спокійна, лагідна, ніжна мелодія пісні нагадує нам колискову, яку співає мама дитині).

· А зараз ми будемо вчити слова першого куплету пісні.

Розучування пісні.

· Гра «Луна» при вивченні слів першого куплету пісні. Робота над дикцією. Вчитель промовляє текст голосно, а учні повторюють за ним, але тихо.

· Гра «Луна» при вивченні мелодії пісні (використання музичного редактора).

· Спів першого куплету пісні без супроводу і з акомпанементом.

· Робота над художнім виконанням першого куплету пісні. Пісня виконується в помірному темпі, наспівно.

1 фраза - виконується на mf.

2 фраза - починаємо не голосно з наростанням звучання а потім тихіше, трошки зповільнюючи до кінця.

Домашнє завдання.

Намалювати малюнок до пісні.

4. Музично-ритмічні рухи (використання музичного редактора)

«Вишеньки».

сл. Л.Українки, муз. А.Павлюка

Поблискують черешні в листі зелененьким.

Черешеньки ваблять очі діточкам маленьким.

Дівчаточка

Й хлоп'яточка

Під деревцем скачуть

Простягають рученята.

Та мало не плачуть.

Виконуємо пружинку.

Піднімаємо руки і дивимося догори.

Відводимо в сторону праву руку.

Відводимо в сторону ліву руку.

Піднімаємось на носочки і опускаємось - все це виконуємо швидко, ніби стрибаємо на місці.

Піднімаємось на носочки, руки підносимо і дивимось догори - ніби хочемо до чогось дотягнутись.

Проводимо кулачками під очима, ніби витираємо сльози.

5. Слухання музики

· На минулому уроці ми почали говорити про західно-європейську духовну музику. І ви вже знаєте, що західно-європейська духовна музика спочатку виконувалась якою мовою? (Латинською)

· А в супроводі якого інструменту виконується західно-європейська духовна музика. (В супроводі органу)

· В нашій (Слов'янській) церкві відправляється «Служба Божа». В західній церкві «Служба Божа» називається меса. Меси бувають різні. Є меси, які виконуються щодня, є такі, що виконуються лише на великі свята. Наприклад, Різдвяна меса, Великодня меса. А ще є заупокійна меса, яка називається реквієм. Заупокійну месу замовляють родичі померлого і вона виконується за упокій душі померлого. Але поступово реквієм втратив свій обрядовий характер і почав виконуватись, як концертний твір.

· Сьогодні ми будемо слухати фрагмент «Реквієм» видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта.

· «Реквієм» має 12 частин. Ми будемо слухати 7 частину, яка називається «Лакрімоза», що в перекладі означає «Слізна». Спочатку музика, наче передає інтонації зітхання, схлипування. Людина глибоко переживає смерть близької їй людини і тому плаче, адже кажуть, що коли людина поплаче, то на душі їй стає легше. Але в кінці твору «амінь» звучить урочисто, можна навіть сказати полегшено. Як важко не було, через втрату близької людини, але треба жити далі.

Для прослуховування використовуємо Media Player (паралельно з мелодією діти бачать зображення, яке передає настрій музики).

· Ваше завдання: послухати і підібрати слова для характеристики музики. (Музика скорботна, сумна, трагічна)

· Зараз ми ще раз послухаємо цей твір і ваше завдання сказати, хто його виконує і як виконує. (Виконує хор і симфонічний оркестр)

· А який це хор? (Мішаний, камерний хор)

· Отже, «Реквієм» В.А. Моцарта виконує хор і симфонічний оркестр, але якщо цей твір звучав би в храмі, то партію симфонічного оркестру виконував би орган.

· А зараз музична загадка.

· Ви послухаєте музичний твір, який ви вже чули. Ваше завдання сказати, як він називається і хто його автор? (Й.С.Бах «Аве Марія»)

· А який зміст цього твору. Що лежить в основі написання твору? (В основі твору молитва «Богородице, Діво, радуйся» - це молитва до Божої Матері).

· А який характер музики? (Ніжний, лагідний, зворушливий)

7. Підсумок уроку

· То яку пісню ми сьогодні розучували на уроці? («За рікою дім старий» Й.С.Баха).

· А який твір слухали? («Реквієм» В.А.Моцарта)

Домашнє завдання

· Вивчити слова пісні напам'ять.

· Переписати вправу і навчитись її сольфеджувати з тактуванням.

· Намалювати малюнок до пісні «За рікою дім старий».

2.5 Використання готових програмних продуктів

На уроках трудового навчання та образотворчого мистецтва є можливість і для використання так званих готових програмних продуктів, тобто комп'ютерних дидактичних ігор, розроблених провідними програмістами у цій сфері.

В цій частині дипломної роботи ми розглянемо деякі програмні продукти програмного забезпечення «КРАЇНА ФАНТАЗІЯ», розробленого для початкової школи (автори Тур С.Н., Ковальов А.В., Бокучава Т.П.) та навчальної сфери ЛОГО, а також запропонуємо методику роботи з ними.

ПРОГРАМА «ЗБЕРИ МАЛЮНОК»

Програма працює як з допомогою миші, так і з допомогою клавіш керування курсором. Правильне складання фрагментів картинок викличе розгортання картинки на весь екран. Вибір картинки можна здійснювати, клацнув по стрілкам, що знаходяться праворуч. Дану програму можна використати як на уроках образотворчого мистецтва, на темах конструювання, так і на уроках трудового навчання, при вивченні теми «Елементи конструювання і моделювання».

ПРОГРАМА «РОЗМАЛЮЙ-НО»

Програма використовується для розвитку у дітей кольорового сприйняття, а отже може бути використана на уроках образотворчого мистецтва, при вивченні кольорознавства

Після запуску з'являється картинка-заставка, а потім перше завдання для замальовування.

В програмі закладено 5 завдань:

Коник.

Хатинка, машина, дерево.

Пейзаж.

Зображення художника, який малює портрет.

Мозаїчне зображення коника.

Вибір кольору для розмальовування здійснюється на палітрі.

Фрагмент уроку образотворчого мистецтва в 1 класі

(за допомогою навчальної програми «Розмалюй-но»)

Тема: Розмальовування і вправляння у правильному підборі кольорів.

Мета: навчати правильно підбирати кольори.

Обладнання: кольорова гамма (на дошці), комп'ютери з готовою навчальною програмою «Розмалюй-но» (Використовується програма на етапі засвоєння нового матеріалу).

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

III. Робота над темою уроку.

1. Повідомлення теми уроку.

2. Перегляд демонстраційного матеріалу.

3. Послідовність виконання.

- Дітки, зараз ви будете розмальовувати коника, але на комп'ютері. Робимо це так: ставимо стрілочку на той колір, який нам потрібний і натискуємо ліву клавішу миші. Потім ставимо стрілочку на те місце, яке потрібно розфарбувати і знову натискуємо ліву клавішу миші. (В ході роботи дітям повідомляється, що для очищення певної частини малюнка натискуємо Bask Space, а для очищення всього малюнку «Пробіл».)

4. Правила техніки безпеки.

5. Практична діяльність учнів.

- А зараз провеземо конкурс, хто швидше розмалює коника.

6. Фізкультхвилинка. Вправи для очей та тулуба.

IV. Підсумок, перегляд робіт, демонстрація. Оцінювання.

ПРОГРАМА «УВАГА»

Програма використовується для розвитку уваги, пам'яті, логічного та образного мислення, а також для закріплення вмінь орієнтуватись на площині за клітинками.

Дану програму варто використовувати на уроках художньої праці під час вивчення теми: «Орієнтування на аркуші паперу».

ПРОГРАМА «КАДР»

Дану програму можна використати на етапі вивчення нового матеріалу при опрацюванні теми навчання елементам моделювання та конструювання (трудове навчання, 1 клас).

Фрагмент уроку трудового навчання в 1 класі

(за допомогою навчальної програми «Кадр»)

Тема: Навчання елементам моделювання і конструювання. Моделювання і конструювання машин.

Мета: розвивати технічну творчість учнів, конструкторські уміння; виховувати естетичні почуття, вміння правильно підбирати форму, розміри; розвивати творчу уяву, мислення; навчати учнів створювати моделі з частковим або повним виконанням посильних для них розрахунків.

Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням моделей автомобіля, схеми з'єднання деталей, готова модель, конструктор програма «Кадр» - (вибрати тільки складання машинок).

Хід уроку

І. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступна бесіда.

2. Перегляд малюнків машинок, готових моделей, складених з конструктора.

3. Складання моделі машини в програмі «Кадр» на комп'ютері.

4. Складання моделі вчителем, яке супроводжується поясненням.

5. Фізкультхвилинка.

6. Практична діяльність учнів.

7. Вправи для очей.

ІІІ. Підсумок уроку.

1. Перегляд і оцінювання робіт.

2. Домашнє завдання.

ПРОГРАМА «ОРНАМЕНТИ»

Використовується для розвитку в дітей кольорового сприйняття, а також для пропедевтики поняття «симетрія».

Розмальовування фрагментів орнаментів здійснюється за зразком в дзеркальному відображенні.

Вибір кольору на палітрі, а також розмальовування фрагментів орнаментів здійснюється аналогічно тому, як здійснюється подібні дії в програмі «РОЗМАЛЮЙ-НО».

Ця програма може бути використана для продовження вивчення кольорознавства в 2 класі, а також на закріпленні знань учнів з даної теми.

Програму «Орнаменти» можна використовувати на уроці трудового навчання, під час вивчення теми: «Аплікаційні композиції за власним задумом. Виготовлення орнаменту для закладки до книжки», на етапі актуалізації знань учнів.

Аналогічно може використовуватись вчителем і програма «ЗАДЗЕРКАЛЛЯ».

ВИКОРИСТАННЯ «ЛОГО»

Лого - мова програмування й разом з тим особлива навчальна сфера. Розробили Лого провідні американські дослідники в галузі штучного інтелекту. Лого - створює невичерпні можливості для моделювання, розвитку мислення й самостійних досліджень у найрізноманітніших інтелектуальних областях і з різними рівнями складності.

У Лого учні зможуть грати й працювати із простими картинками. А отже за допомогою цієї навчальної сфери можна вести уроки, починаючи з початкових класів.

Найпростіша сніжинка, що володіє симетрією, може бути запропонована дітям на початку навчання. Це і будуть перші орнаментальні побудови, у яких реалізується властива людині любов до гармонії й упорядкованості.

Творче завдання в побудові орнаменту складається, насамперед, у розробці основного мотиву орнаменту, повторюваністю якого на сусідніх ділянках і створюються орнаментальна композиція.

Для початкового етапу роботи з геометричними орнаментами можуть бути виділені тільки ті, які засновані на використанні різних багатокутників як первинних елементів. Оформлення нових команд для «черепашки» («квадрат» і «трикутник») дозволяє перейти до побудови орнаментальних композицій.

Середовище Лого можна використовувати на багатьох уроках трудового навчання та образотворчого мистецтва у початковій школі. Прикладом використання можуть бути наступні теми:

Елементи конструювання і моделювання;

Елементи графічної грамоти;

Пропорції;

Організація композиції тощо.

Підсумовуюче все вище запропоноване, необхідно наголосити на таких аспектах використання готових програмних продуктів на уроках художньо-естетичного циклу у початковій школі:

1. Використання дидактичних ігор та середовищ має бути чітко підпорядковане меті та завданням уроку.

2. Використання дидактичних ігор та середовищ на уроці не має перевантажувати учня.

3. Місце комп'ютерних навчальних ігор в системі уроку має відповідати дидактичним цілям, що досягаються.

Розділ 3. Досвід використання комп'ютера в процесі навчання образотворчого мистецтва, музики та трудового навчання

Щоб вивчити думки дітей стосовно їх навчання за допомогою комп'ютера у кінці навчального року ми провели анкетування (питання анкет див. Додаток 4), яке дало наступні результати Як з'ясувалось дітям дуже подобається саме таке навчання (позитивно на питання, чи подобається їм навчатися за допомогою комп'ютера, відповіли усі діти). У якості прикладів позитивних моментів вони відзначили збільшення власного інтересу під час уроків, покращення якості викладення матеріалу та необхідність навиків роботи з комп'ютерною технікою у подальшому житті. До того ж діти у своїх відповідях зазначали, що, наприклад, сприймають значно краще показ малюнку, створеного на комп'ютері, ніж того, що намальований вчителем на дошці, або на аркуші паперу.

Вдалося також з'ясувати, що учням більше подобається слухати музичний супровід від «Windows Media Player», ніж гру вчителя на музичному інструменті. Та й порівняння глибини та якості репертуару також було на боці комп'ютерного.

Батьки, в основному, також висловилися на підтримку навчання за допомогою комп'ютера. Головним його недоліком вони вважають певне погіршення зору деяких дітей. Очевидно, що саме ці учні неналежно виконували вправи для очей, фізкультхвилинки тощо. До того ж шкільна комп'ютерна техніка далека від останніх розробок і дійсно певним чином шкодить здоров'ю. Отже, на цей аспект проведення уроку нам слід звернути підвищену увагу.

Та позитивних моментів значно більше. Батьки відзначають, що після використання комп'ютера у дітей підвищився інтерес до відвідування школи. Додому ж вони повертаються в чудовому настрої, з захопленням розповідають про свою роботу на уроках. Також батьки виступають за необхідність знання ПК в умовах комп'ютеризації сучасного життя, а, отже, дуже задоволені тим, що їх діти вже будуть мати певні знання у такому важливому на сьогодні аспекті життя.

Також протягом другого семестру навчання ми провели дослідження успішності дітей під час навчання за допомогою комп'ютера. Дослідження проводилось на базі загальноосвітньої школи с. Грабовець, Тернопільського району, Тернопільської обл. у 4 класі. Об'єктом дослідження ми вибрали знання учнів при вивченні двох розділів предмету «Трудове навчання», а саме: «Людина і знаки інформації» та «Людина і техніка». Перша частина уроків за цими розділами була проведена без використання комп'ютера, а друга частина з використанням ПК. Протягом навчання було проведено 10 зрізів знань учнів (по п'ять на кожну частину уроків). В таблиці наведені результати середніх балів, які були отримані учнями класу на цих зрізах:

Середній бал учнів класу

Навчання без використання комп'ютера

8,7

8,5

8,9

9,2

8,1

7,6

9,5

10,4

9,6

8,4

Навчання з використанням комп'ютера

9,5

9,4

9,1

10,2

10,5

10,9

9,8

9,9

11,2

10,7

Як видно з порівняльної таблиці навчання учнів після використання комп'ютера вийшло на новий, значно вищий рівень. До того ж при проведенні двох уроків-екскурсій (в умовах сільської місцевості проведення екскурсій стало неможливим, тож дітей довелося ознайомлювати з ними на місці), без допомоги та з допомогою комп'ютера, різниця знань учнів вражає. Урок «Світ професій «Людина -- знакові системи». Екскурсія на робочі місця працівників сфери «Людина -- знакові системи» довелося проводити за допомогою підручних засобів, а урок «Світ професй «Людина -- техніка». Екскурсія на робочі місця працівників сфери «Людина -- техніка» ми проводили за допомогою комп'ютера. Різниця середнього балу учнів класу після закінчення цих уроків вражає: 9,2 та 11,2 відповідно.

З досвідом використання комп'ютера у навчанні дітей намітилися певні додаткові труднощі та шляхи їх вирішення, основні з яких і будуть запропоновані нижче.

Готові програмні продукти, що використовувались (дидактичні ігри, електронні посібники тощо) створені на російській мові, що погіршує сприймання матеріалу у дітей в цьому випадку. Виходом з такої ситуації є створення вітчизняних програм або ж переклад російськомовних. Зробити це вчителю - практично неможливо, тому дане питання має вирішуватись на вищому рівні.

Наявність комп'ютерної техніки жадає бути кращою, адже використання 1 машини на клас створює деякі труднощі в часі на занятті. Хоча за вдалої побудови навчально-виховного процесу на уроці в певних випадках можна з успіхом позбутися цієї проблеми самому педагогу.

З використанням комп'ютерної техніки дещо погіршується дисципліна на уроці, що спричинено підвищеним емоційним збудженням дітей. Вихід вбачається у підвищенні насиченості занять, використанні методів, направлених на зняття емоційного навантаження, концентрацію уваги тощо.

Загалом використання комп'ютера в навчально-виховному процесі дало, на нашу думку, позитивний результат, як для вчителя, звільнюючи його час від пошуку наочних посібників, методичної бази на продумування самого уроку, методів, прийомів для кращого подання матеріалу школярам, так і для учнів, для яких такі уроки були особливо цікавими, корисними та незвичними.

ВИСНОВКИ

Сьогодні перед нами, звичайно, вже не стоїть питання: «Чи варто вчити дітей працювати з комп'ютером?». Необхідно вчити дітей грамотно «спілкуватися» з комп'ютером, з метою пропедевтики навиків його використання на роботі або у повсякденному житті. А от над запитаннями: «З якого віку слід вчити користуватися комп'ютером? Як вчити працювати з комп'ютером? Які знання і навички повинні мати діти?» - є достатньо актуальними зараз.

Проблема використання комп'ютерних технологій у навчанні молодших школярів не вирішена навіть на теоретичному рівні, а це, у свою чергу, негативно позначається на вирішенні і практичних завдань використання комп'ютера безпосередньо в навчанні. У зв'язку з цим особливу роль для інформатизації початкової освіти в нашій країні мають дослідження, спрямовані на виявлення факторів ефективного використання комп'ютера в навчанні і проектування технології навчання молодших школярів за участю комп'ютера.

Важливими аспектами комп'ютерного навчання дітей залишаються безпечність, корисність та цікавість. Можливість використання комп'ютера у навчальному процесі вимагає врахування наступних факторів:

· вплив комп'ютера на здоров'я дітей (неприпустимо вчити молодших школярів на машинах, які не відповідають основним санітарно-гігієнічним вимогам, а також перевищувати допустимі часові норми);

· відповідність програмного забезпечення, що є у наявності, санітарно-гігієнічним та психолого-педагогічним вимогам;

· наявність навчальних ігрових середовищ, а також програм, які допомагають конструювати завдання;

· забезпечення умов підготовки фахівців, які можуть на високому рівні забезпечувати навчальний процес із використанням комп'ютерів.

Вирішення цих аспектів забезпечить можливість впровадження, на відповідному рівні, комп'ютерної техніки в молодшу школу.

Колишні спроби вести регулярне навчання за допомогою комп'ютерних програм зазнавали невдачі в першу чергу тому, що через недосконалість програмних засобів не вдавалося дістати явну перевагу комп'ютерних технологій перед традиційними формами навчання.

Позитивні зміни відбуваються завдяки тому, що як кількість, так і якість навчальних програмних засобів, які випускаються на ринок, настільки велика, що комп'ютерне навчання можна вважати новою освітньою галуззю, і школа зобов'язана рахуватися з цим. Комп'ютер стає зовсім природним засобом пізнання навколишнього світу, як для попередніх поколінь ним була книга.

Серед безлічі проблем застосування інформаційно-комунікаційних технологій, варто особливо виділити проблему впливу роботи з комп'ютером на здоров'я дитини. Її значимість і актуальність визначаються стрімкістю і глибиною проникнення інформаційних технологій в усі сфери життя і діяльності сучасного суспільства.

Охорона здоровЃfя дитини-користувача персонального комп'ютера -- проблема багатогранна, котра може бути вирішена на основі збалансованого комплексного підходу, що враховує цілий ряд факторів: педагогічних, медичних, правових, технічних, організаційних. Однак, незважаючи на те що цим питанням займаються багато фахівців, їхня робота дотепер ще малоефективна. Причина цього бачиться в тім, що проблеми здоровЃfя людини в контексті комп'ютеризації вирішуються на основі принципів і підходів, що мають стосовно охорони здоровЃfя приватний або зовнішній характер. Повною мірою це належить і до педагогічних розв'язань даного питання, потенціал яких ще далеко не вичерпаний.

Педагогічно обґрунтоване використання інформаційно-комунікаційних технологій для розвитку творчості може перевести на новий рівень навчальний процес у початковій школі. Але комп'ютер потрібно використовувати тільки тоді, коли він вносить щось нове у вирішенні навчальних завдань.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Агапова Р. Про три поколения компьютерних технологий обучения в школе. //Информатика и образование. - 1994. - №2. - С.96-98.

Ананьева В.А. Искусство и музыка в компьютерном классе.// Информатика и образование. - 2003. - №1.сС.83-84.

Анкитон Р. Человеческая память и процесс обучения. - М., 1980.

Асмолов А.Г. Принципы организации памяти человека. Системно-деятельностный подход к изучению познавательных процессов: Учебно-методическая помощь. - М., 1983.

Багленова А.Л. Принципи навчання школярів основам екранної грамотності. //Фахівець. - 1992 - №5.

Белавина И.Г. Психологические последствия компьютеризации детской игры. // Информатика и образование. - 1991. - №3.

Белавина И.Г. Сприйняття дитиною комп'ютера й комп'ютерних ігор. // Питання психології. - 1993. - №3.

Блонский П.П. Избранные педагогические сочинения. - Т.2. - М., 1979.

Бочкин А. И. Методика преподавания инфоматики: Учеб. пособие. -- М.: Высш. шк., 1998. -- 431 с.: ил.

Буцин Е.С. Обучение младших школьников началам информатики. // Информатика и образование. - 1991. - №3.

Варченко В.І. Веселка в комп'ютері. // Початкова школа. - 1997. - №10. - С. 292.

Вейн А.М., Каменецкая Б.И. Память человека. - М., 1973.

Веккер Л.М. Психические процессы: В 3 т. - Т.3. - Л., 1981.

Вєтрова І. Г., Вербунко В. А. Використання комп'ютера у навчанні молодших школярів і його вплив на формування їхньої психіки // Комп'ютер у школі та сім'ї - 2001 - № 2. - С. 22 - 25.

Видерхольд К.А. Компьютер в начальной школе. // Информатика и образование. - 1993. - №2.

Видинеев Н.В. Природа интелектуальных способностей человека. - М., 1989.

Витухновская А.А., Марченко А.С. Проектирование технологии подготовки к обучению младших школьников с использованием компьютера. // Информатика и образование. - 2004.-№8. - С.83-87.

Возрастные и индивидуальные особенности обучения младших школьников. - М., 1989.

Волков И.П. Учим творчеству. - М., 1988.

Волков Б.С. Психология младшего школьника: Учебное пособие. 3-е Изд., испр. и доп. -- М.: Педагогическое общество России, 2002. -- 128 с.

Воронцова Ю.Л. Компьютер и эстетическое воспитание. - Информатика и образование. - 2000. - №8. - С.93-94.

Выготский Л.С. Собрание сочинений в 6 т. - Т.6 - М., 1984.

Выготский Л.С. Собрание сочинений в 6 т - Т.3 - М., 1984.

Выготский Л.С. Собрание сочинений в 6 т - Т.2. - М., 1982.

Гальперин П.Я., Котик Н.Р. К психологии творческого мышления // Вопросы психологии. - 1982. - №5.

Гальперин П.Я., Марютина Т.М., Мєшкова Т.А. Внимание школьника - М., 1987.

Гершунский Б.С. Компьютеризация в среде образования. - М., - 1987.

Глушко А.И. Компьютерный класс в школе. // Информатика и образование. - 1994. - №4.

Гончаров В.С. Типи мишления и учебная деятельность: Помощь по спецкурсу. - Свердловск, 1988.

Грамолин В.В. Обучающие компьютерные игры. // Информатика и образование. - 1994 . - №4.

Гребенев И.В. Методичні проблеми комп'ютеризації навчання в школі. //Педагогіка - 1994. - №5.

Давыдов В.В. Проблемы розвивающего обучения. - М., 1986.

Дворчик, Шейла, Василенко Л., Медвежонок-программишка в стране Информатике. - М., 1990.

Доналдсон М. Умственная деятельность детей. - М., 1989.

Опыт компьютерной педагогической диагностики творческих способностей. - Казань, 1989.

Дрига, Рах. Технические средства обучения в общеобразовательной школе. - М., 1985.

Жалдак М.І. Яким бути шкільному курсу «Основи інформатики» //Комп'ютер у школі та сімї. -- №1. --1998. --с. 3-8.

Загальна психологія. - М., 1986.

Задо А.З. Развитие интилектуальных способностей у детей 6-7 л. - М.,1996.

Задо А.З. Развитие умственных способностей младших школьников. - М., 1994.

Задо А.З. Развитие теоретичного мышления у младших школьников. - М., 1984.

Заничковский Е.Ю. Проблемы информатики - проблемы интилектуального развития общества. // Информатика и образование. - 1994. - №2.

Ипполитов Ф.В. Память ученика. - М., 1978.

Калмыкова З.Н. Продуктивное мышление как основа учёности. - М., 1987.

Концева М.П. Здоровье и компьютер. - Информатика и образование. - 2000. - №1. - С.89-91.

Кржен Дж. Компьютер в доме. - М., 1996.

Кубичев Е.А. ЕОМ в школе. - М.: Педагогика, 1986.

Лепский В.Е., Лепская Н.А. Компьютер в художественном образовании. - М.: Научно-практический центр непрерывного художественного образования, 1995 г.

Лурия А.Р. Внимание и память. - М., 1973.

Машбиц Е.И. Психолого-педагогические проблемы компьютеризации обучения. - М.: Педагогика, 1988.

Неменский Б.М. Мудрость красоты: о проблеме эстетического воспитания. - М.: Просвещение, 1987 г.

Основи нових інформаційних технологій навчання: Посібник для вчителів /Авт. кол.; За ред. Ю. І. Костюка АПН України. -- К.: ІЗМН, 1997. -- 264 с.

Пейперт С. Переворот в сознании: Дети, компьютеры и плодотворные идеи. -- М.: Педагогика, 1989.

Первин С.П. Дети, компьютеры й комуникации. // Информатика и образрвание. 1994. - №4.

Первин Ю.А. Курс «Основы информатики» для начальной школы. //Информатика и образование. -- 2002. -- №12. -- с. 7-12.

Підласий І. П. Як підготувати ефективний урок. -- К., 1989.


Подобные документы

  • Фактори, що сприють більш активному і ефективному використанню нових інформаційних технологій у початковій школі. Проблема використання комп’ютера на уроках мистецтва у початковій школі. Система уроків з використанням комп’ютера на уроках малювання.

    курсовая работа [126,5 K], добавлен 11.06.2009

  • Робота з підручником як метод навчання. Особливості побудови підручників для початкової школи, аналіз педагогічного досвіду з їх використання. Технологія організації роботи з підручником у початковій школі, результативність експериментальної методики.

    магистерская работа [152,5 K], добавлен 23.11.2009

  • Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі. Вплив комп’ютера на психічне і фізичне здоров’я дитини. Проблеми та шляхи їх вирішення. Методичні рекомендації щодо використання НІТ в роботі вчителя початкових класів.

    курсовая работа [48,5 K], добавлен 17.06.2009

  • Гра як форма навчання у початковій школі. Особливості використання ігрової форми на уроках математики. Використання комп’ютерної техніки у процесі навчання молодших школярів. Опис навчальних ігрових програм. Результати експериментального дослідження.

    дипломная работа [270,7 K], добавлен 13.07.2009

  • Використання комп’ютера на уроках математики. Проведення тестування за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. Впровадження презентацій у навчально-виховний процес. Методика використання презентацій на різних етапах уроку, технологія досвіду.

    курсовая работа [1,9 M], добавлен 20.06.2012

  • Теоретичне обґрунтування використання інформаційних технологій в початковій школі. Освітні, виховні й розвивальні завдання навчання математики в початкових класах. Дидактичні можливості комп’ютера в навчально-пізнавальній діяльності молодших школярів.

    курсовая работа [59,0 K], добавлен 06.10.2012

  • Впровадження в навчальний процес нових інформаційних технологій навчання, що базуються на комп’ютерній підтримці. Використання комп’ютерів під час вивчення навчальних предметів в початковій школі як важливий чинник особистісно-орієнтованого навчання.

    реферат [1,4 M], добавлен 14.11.2010

  • Особливості проведення уроків української мови в початковій школі, їх зміст. Переваги та недоліки використання персонального комп’ютера, розробка дидактичних засобів на уроках української мови. Методика проведення уроків із застосуванням комп'ютера.

    курсовая работа [470,5 K], добавлен 17.06.2009

  • Методика та психолого-педагогічні особливості проведення уроків читання в початкових класах з використанням комп’ютерів та засобів мультимедіа. Переваги і недоліки використання комп’ютера на уроках у початковій школі. Дидактичні засоби для уроків читання.

    курсовая работа [38,2 K], добавлен 17.06.2009

  • Особливості вивчення комп’ютерних дидактичних засобів для навчання грамоти на уроках української мови в початковій школі. Психолого-педагогічні аспекти використання комп’ютера. Урок читання і письма в добукварний, букварний та післябукварний періоди.

    курсовая работа [360,7 K], добавлен 17.06.2009

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.