Методика формування у молодших школярів навичок живопису у процесі малювання натюрморту

Завдання естетичного виховання молодших школярів. Виявлення та експериментальна перевірка педагогічних умов забезпечення ефективності вдосконалення навичок живопису у процесі виконання натюрморту на уроках образотворчого мистецтва у початкових класах.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 12.11.2009
Размер файла 1,0 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

28. Задорожний В.І., Боровиков О.Я. Уроки образотворчого мистецтва. 1-3 класи. - К.: Рад. шк., 1972. - 151 с.

29. Кальнинг А.К. Акварельная живопись. - М.: Искусство, 1968. - 76 с.

30. Кириченко М.А. Учіться малювати. - К.: Рад. шк., 1987. - 58 с.

31. Кузин B.C. Основы обучения изобразительному искусству в школе. - М.: Просвещение, 1977. - 207 с.

32. Кузин В.С. Изобразительное искусство и методика его преподавания в начальных классах. - М.: Искусство, 1977. - 264 с.

33. Лепикаш В.А. Живопись акварелью. - М.: Изд-во Акад. художеств СССР, 1961. - 114 с.

34. Лунячек Й. Основы изображения с натуры. - К.: Изд-во АН УССР, 1961. - 127 с.

35. Любарська Л. Уроки образотворчого мистецтва // Початкова школа. - 2002. - №9. - С. 50-55.

36. Любарська Л.М. Виховні можливості образотворчого мистецтва // Поч. школа. - 1986. - №2. - С. 55-59.

37. Люблінська Г.О. Дитяча психологія. - К.: Вища школа, 1974.- 354с.

38. Масленникова З.Д. Работа красками в школе.-Л.: Учпедгиз, 1959.-80 с.

39. Милюков А.А. Организация натурных постановок на уроках изо-бразительного искусства в школе. - М.: Просвещение, 1978. - 112 с.

40. Никанорова Н.П. Наглядное пособие и оборудование для занятий изобразительным искусством. - М.: Педагогика, 1975. - 136 с.

41. Павлинов П.Я. Каждый может научиться рисовать. - М.: Педагогика, 1966. - 216 с.

42. Павлов В.П. Сучасна українська акварель. - К.: Мистецтво, 1978. -39 с.

43. Парнах М. Уроки изобразительного искусства // Искусство в школе. - 2001. - №3. - С. 57-60.

44. Програма для загальноосвітніх закладів: Образотворче мистецтво: 1-4 кл. - К.: Шкільний світ, 2001. - 84 с.

45. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. - К.: Початкова школа, 2006. - 432 с.

46. Процив В.И., Кириченко Н.А. Уроки изобразительного искусства. - К.: Рад. школа, 1984. - 368 с.

47. Проців В.I., Кириченко М.А. Уроки образотворчого мистецтва в 1-3 класах. - К.: Рад. шк., 1984. - 188 с.

48. Рагозіна В. Особистісно зорієнтований підхід до діагностики розвитку учнів у процесі художнього виховання // Рід. шк.- 2001.- №1.- С.50-53.

49. Ревякин П.П. Техника акварельной живописи. - М.: Госстройиздат, 1959. - 221 с.

50. Ростовцев Н.Н. Методика преподавания изобразительного искусства в школе. - М.: Агар, 1998. - 251 с.

51. Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К.: Абрис, 2002.-368с.

52. Сизова А. Формирование цветовосприятия как проблема художествен-но-эстетического воспитания школьников // Мир образования - образование в мире.- 2002.- №1.- С.187-192.

53. Сухомлинський В.О. Вибрані твори: У 5 т. - К.: Рад. шк., 1973. - Т 3. - 464 с.

54. Трач С.К. Уроки образотворчого мистецтва. 1 клас. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2007. - 112 с.

55. Трач С.К. Уроки образотворчого мистецтва. 2 клас. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2007. - 96 с.

56. Трач С.К. Уроки образотворчого мистецтва. 3 клас. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2007. - 104 с.

57. Трач С.К. Уроки образотворчого мистецтва. 4 клас. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2005. - 120 с.

58. Ушинський К.Д. Вибрані твори у 2-х т. - К.: Педагогіка, 1976. - Т. 1.- 124 с.

59. Щолокова О. Концепція художньо-естетичного розвитку школярів в системі освітньої галузі “Мистецтво” // Мистецтво і освіта. - 1999.- №8.- С.62-63.

Додатки

Додаток А

Тема. Малювання натюрморту з натури "Овочі і фрукти".

Мета. Провести бесіду про один із жанрів образотворчого мистецтва -- натюрморт; вчити дітей малювати натюрморт з натури, правильно розміщуючи предмети і передаючи розміри, форми, пропорції і колір предметів; розвивати уміння самостійно працювати з фарбами, вільно їх змішувати, правильно користуватися пензлями, палітрою.

Обладнання. Таблиці з методичними розробками виконання натюрморту аквареллю та дитячі малюнки, репродукції творів художників З. Хеди "Сніданок із крабами", П. Сезанна "Натюрморт із драпіровкою", А. Матісса "Червоні риби", Ф. Мапайла "Новий хліб, овочі і фрукти".

Хід уроку

I.Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

На цьому уроці ми ознайомимося з одним із жанрів образотворчого мистецтва -- натюрмортом. Дізнаємося, що означає це слово, розглянемо натюрморти відомих художників і самі спробуємо створити натюрморт.

II. Робота над темою уроку.

1.Вступна бесіда.

Подивіться на ці репродукції картин. (Учні переглядають картини протягом 1--2 хв.) На них зображено звичайні речі. Ті, що оточують людину, з якими вона має справу кожен день; квіти, плоди, їжа, предмети побуту -- ось що найчастіше опиняється у центрі натюрмортів. У перекладі з французької слово "натюрморт" означає "мертва натура". На таких картинах речі самі розповідають про себе, запрошують глядача помилуватися їхньою красою, формою, кольором.

Світ речей у натюрморті -- це завжди і світ людини, бо речі розповідають про свого хазяїна, його думки, почуття, відношення до життя. Малюючи натюрморт (якісь предмети побуту), художник може відтворити характер їхнього власника, зовнішні риси життя певної Історичної епохи.

Натюрморти виконуються в різноманітних техніках: мозаїкою, аквареллю, гуашшю, кольоровими і простими олівцями, тушшю, олійними фарбами.

А тепер ще раз подивіться на репродукції картин художників, що працюють у жанрі натюрморту. Слово "репродукція" -- латинського походження і означає відтворення поліграфічними (друкарськими) та іншими засобами творів образотворчого мистецтва.

2.Сприймання творів мистецтва.

Федір Манайло. "Новий хліб, овочі і фрукти ".

У натюрморті "Новий хліб, овочі і фрукти" відтворено народні традиції. Урочиста подія -- поява хліба нового урожаю на столі -- відзначається, за народним звичаєм, з особливою святковістю. У центрі натюрморту хліб, основа всього сущого. Він -- в оточенні городини, фруктів і меду. Колорит і барви полотна гарячі, сповнені радості життя. Розгляньте інші репродукції.

Що на них зображено? (Квіти, фрукти, овочі, посуд, різні речі, акваріум з рибками.)

Як ви гадаєте: чи можна, дивлячись на зображені на картині предмети, розповісти про людину, що живе в цій кімнаті?

-- Скажіть, яким чином ці деталі виділено із загальної маси предметів?
(Головні предмети знаходяться в центрі, чітко промальовані, світліші або темніші за інші, на них акцентується увага.)

3.Дидактична гра "Чарівна торбинка".

Беремо невелику торбинку, овочі і фрукти, які відрізняються формою і розмірами. Вчитель кладе овочі і фрукти в торбинку й пропонує комусь із дітей, не заглядаючи у торбинку, взяти в руку якийсь предмет, назвати його і показати дітям. Вчитель може запропонувати знайти те, що він назве. Декілька учнів по черзі виконують завдання.

4.Продовження бесіди.

Сьогодні ми теж малюватимемо натюрморт, але, звичайно, не такий складний як у знаних художників. У нас є різні овочі і фрукти. Давайте складемо з них натюрморт, взявши декілька предметів, як показано на таблиці.

5.Перегляд таблиці з методичними розробками малювання натюрморту.

6.Відгадування загадок.

Я кругленький хлопчик, Як у мишки -- хвостик, Червоненький я на вроду. Хочу в борщик із городу. (Буряк.)

Я червоний, я гіркий

Відгадайте, хто такий? (Перець.)

Порівняйте ці овочі за кольором І розміром.

У якому форматі краще виконати цей натюрморт -- у горизонтальному чи вертикальному?

7.Словникова робота.

Натура -- дійсність; те, що малює художник.

Поетапне виконання композиції вчителем.

Практична діяльність учнів.

-- Спочатку визначте розташування предметів, потім намітьте їхню загальну форму. Порівняйте малюнок з натурою і, уточнивши його, переходьте до деталізації (плями, смуги, корінці, стебла, листя та ін.).

Потім почніть малювати фарбами. Спочатку на палітрі підберіть найсвітліший колір натури, а вже потім нанесіть його на всю поверхню малюнка. Затінені частини натури перекрийте тими ж кольорами, але темнішого тону з холоднішими відтінками. Коли потрібно підсилити той чи інший колір малюнка, вкрийте його тією ж фарбою ше раз. Проте пам'ятайте, що зловживати перекриванням не слід, бо акварель втрачає свіжість, прозорість, яскравість.

III. Підсумок уроку.

1.Підсумкова бесіда.

Що ми малювали на уроці?

Що означає слово "натюрморт" у перекладі з французької?

Що таке репродукція?

А що таке натура?

2.Демонстрування й аналіз дитячих робіт.

Додаток Б

Тема. Натюрморт типу букета з гілочками верби. Малювання композиції "Вербна неділя".

Мета. Поглибити знання учнів про звичаї та обряди українського народу, святкування Вербної неділі; відроджувати звичаї та обряди нашого народу, примножувати його традиції; розвивати вміння дітей правильно розмішувати малюнок на аркуші паперу, передавати особливості забарвлення гілки та бруньок; удосконалювати навички роботи олівцем, акварельними фарбами; формувати уміння вирішувати композиційну будову малюнка.

Обладнання. Таблиця, малюнки (зразки робіт) Із зображенням композиції "'Вербна неділя", вербові котики.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Повідомлення теми і завдань уроку.

1.Вступна бесіда.

-- Україна -- країна смутку і краси, радості й печалі, розкішний вінок з польових квітів та різнобарвних стрічок, над яким світять яскраві зорі; це історія мужнього народу, що віками боровся за волю, за щастя.

Історію свого народу можна пізнати, вивчаючи його звичаї та прикмети, за якими виокремлюється народ. В усіх народів світу існує повір'я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він вештається по світу, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку, бо він -- втрачений для свого народу. Тож давайте сьогодні продовжимо вивчати народні традиції, пов'язані з весняним святом, яке передує Великодню, -- Вербною неділею.

2.Декламування вірша І. Калинця "Квітна неділя".

Квітна неділя

Ми на сонечко святе

маємо надію:

все росте, все росте

у квітну неділю:

сонце засвітило --

базьки розпустились!

Бо лоза звістує --

вона свято чує,

що вже недалечко

свячене яєчко:

крашанки, крапанки,

скробанки, дряпанки,

писанки, галунки --

сонячні пустунки!

Лоза б'є, лоза б'є,

делікатно, ґречно.

І хоч в мене сила є --

не велить сердечко:

лозу ж посвятили --

базьки розпустились.

3.Продовження бесіди.

-- До Великодня готуються заздалегідь. Неділя за тиждень перед Великоднем називається Вербною, Шутковою або Квітною. Цього дня у церквах освячують лозу або вербу, що нагадує нам урочистий в'їзд Ісуса Христа до Єрусалиму. Саме такого дня Ісус востаннє увійшов до Храму Божого. Дорогу йому встеляли пальмовими гілками (його вітали, як справжнього царя), В Україні пальми не ростуть, тому люди, щоб відзначити цей день, ставили у своїх оселях вербові гілочки.

У Вербну неділю християни освячують вербу, легенько б'ють один одного вербовими гілками, примовляючи; "Не я б'ю, верба б'є, віднині за тиждень Великдень". Вважається, що освячена верба повинна зберігатися вдома цілий рік. Чим же пояснюється така популярність верби? Очевидно, її красою, значною користю, яку приносить вона людям, невибагливістю. На початку весни, коли всюди ще лежить сніг, а дерева тільки прокидаються від зимового сну, на вербі з'являються пухнасті котики, схожі на маленьких курчат. Вони блискучо-білявим усміхом випромінюють не тільки тепло і ласку, а й запах весни. Зацвіла верба, кажуть у народі, -- прийшла весна. Верба, як І калина, є своєрідним символом нашого народу. Це ніжне дерево миле й дороге серцю українця. З давніх-давен люди вірили, що воно охороняє людину і її житло від злих духів і пожеж, береже худобу.

Про вербу, як і про калину, складено багато пісень, прислів'їв. "Без верби і калини нема України" -- саме в цьому прислів'ї найбільш влучно виражене ставлення українців до цього дерева...

4.Декламування віршів.

1-ий учень.

Вербна неділя

Тоненьким прутиком

з вербовим котиком

себе вітаємо

легеньким дотиком...

Радісну звістку

собі говоримо,

щодень великий

не поза горами,

що вже за тиждень

буде Великдень (М. Хоросницька).

2-ий учень.

Вербові котики

Ніжним котикам вербовим

Справила весна обнови --

Сірі кожушки м'якенькі,

Щоб було їм уночі

Тепло так, мов на печі,

Щоб зненацька холоди Не принесли їм біди.

5. Перегляд демонстраційного матеріалу(з коментарем учителя).

6.Поетапне виконання композиції вчителем,

Вербову гілочку ми малюватимемо сьогодні не пензликом, а ... квачиком. Запитаєте, що це таке? Клаптик тканини, згорнутий у конус і обв'язаний ниткою. Квачиком малюємо так само, як і звичайним пензликом, Для малювання необхідно приготувати фарби -- акварельні або гуашеві, баночку з водою, білий або кольоровий папір -- аркуш довільних розмірів та форми (альбом для малювання).

Для виготовлення квачика необхідно:

а)взяти м'який квадратний клаптик тканини;

б) згорнути його так, щоб він набрав форми конуса;

в) обмотати цей конус ниткою та зав'язати.

Квачик для малювання готовий.

Перегляд таблиці з поетапним зображенням композиції.

Практична діяльність учнів.

III. Підсумок уроку.

Перегляд малюнків і виправлення помилок.

Демонстрування дитячих робіт.


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.