Нетрадиційні уроки як засіб виховання молодших школярів до української мови

Психолого-педагогічна література з досліджуваної проблеми. Нетрадиційні уроки у системі навчання мови учнів початкових класів. Дослідно-експериментальна робота на уроках рідної мови в 2 класі. Організація експериментального навчання, його результати.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 24.05.2010
Размер файла 430,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Вчитель: За високими горами, за дрімучими лісами, за синіми морями живе собі стара королева Мова. В країні, де вона живе, все цікаве і зовсім незвичне. Вона живе не сама. Поряд з Мовою мешкають її вірні сини. Для кожного з них матуся спорудила величезні замки. На воротах цих замків є імена. Прочитати їх ми зможемо, якщо виконаємо завдання:

· Прочитайте текст. Дайте йому назву. Випишіть з тексту за групами:

а). слова - назви предметів;

б). слова, що означають дію;

в). слова, що вказують на ознаки предметів.

Стоїть на узліссі замріяний багряний клен, ніби сумує, що надійшов жовтень. Часом тихо зронить вирізьблений свій лист. Ось налетить вітер і почне безжально зривати осінню красу зажуреного клена, оголить його і гулятиме серед голого гілля.

Спостереження за мовним матеріалом з метою виділення різних частин мови завершилося читанням вірша Дмитра Білоуса:

Як намистини диво калинове -

Частини мови !

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло - визначати речі ….

Ну а візьмемо назву дієслово,

Саме підказує, що діє слово!

Прикметник дасть іменнику-предмету

Якусь ознаку чи прикмету….

Відчути другокласникам важливість кожної частини мови в нашому мовленні допомогло виконання творчого завдання:

· Прочитайте твір, написаний Незнайком. Чи все вам у ньому сподобалося? Спробуйте доповнити його, використавши необхідні частини мови.

Осінь.

Тихо в лісі. Червоніють клени. Пожовкли берези і дуби. Стало тихо. Зрідка заспіває синичка чи застукає дятел.

Осінь. Сонячна.. Задумана. Небо голубе. Повітря прозоре.

Цікавим, на нашу думку, виявився і урок-гра:

Тема: Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменах.

Мета: поглибити учнівські знання про різноманіття українських імен; розвивати мислення; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: таблиця «Велика буква пишеться»; демонстраційна таблиця букв, індивідуальні листи, моделі слів, плакат, малюнок, конверти зі скоромовками, карточки-листки, призи.

Хід уроку

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми будемо разом гратися, логічно мислити, обмінюватися враженнями, висловлювати свої думки, пропонувати допомогу слабшому, міркувати, заперечувати і змагатися! Вас чекає нагородження переможців, учасників гри.

Дорогі діти! Ви любите гратися?

За допомогою логіки визначимо ряд, який розпочне змагання. Моєю помічницею буде Настя.

Полічи, будь ласка, своїх однокласників по рядах.

(Учениця показує лічилку)

Котилася торба

З високого горба,

А в тій торбі хліб-паляниця,

Кому доведеться,

Той буде жмуриться.

- Спасибі, Насте!

Увага! Гра називається « Оголоси тему ».

- Назви своє ім'я та імена кількох твоїх друзів (2-3 відповіді).

- Назви ім'я по батькові своєї учительки, мами, тата.

- Назви своє прізвище та прізвище сусіда чи сусідки за партою

- Що вам відомо про написання імен, по батькові та прізвищ людей? (Імена, по батькові та прізвища людей пишуться з великої букви.)

- Оголосіть тему! (Велика буква в іменах, по-батькові та прізвищах - тема нашого уроку-гри.)

- Ваша взяла! Правильно!

Блочне ознайомлення з темою -

« Велика буква пишеться »

Щоб пограти в іншу гру, нам треба оформити класну роботу і провести каліграфічну хвилинку (зразок на дошці, поруч - демонстраційна таблиця букв Фф.)

Найкращі рядочки каліграфії - це вже перемога.

Старайтеся усі! А 3 учням, чиї роботи на шкільній виставці, - індивідуальне завдання - записати з пам'яті 5 словникових слів - назв предметів. Писати правильно і красиво!

Аргументована самоперевірка

на індивідуальному листі біля дошки

- Завдання виконано, вперед!

Усі звуки мовлення позначаються на письмі буквами.

« Відгадай слово з моделі » - наступна гра.

Слово складається з

Якщо учні не відгадують, даю підказку: « Кожен його має, але сам не називає » (ім'я).

Друге слово - « прізвище »

Третє - « по батькові»

- Молодці! Я думаю, що ми можемо грати далі. Гра називається «Віконечко ».

Записати імена дівчаток, що виглядають у вікно. Початкові букви перед вами. Бажано, пестливі варіанти.

Взаємоперевірка. Світлофори

А зараз мовна розминка. Чергування швидкого вдиху носом і повільного видиху ротом (2-3 рази).

2. Хвилинка поезії.

Ми маленькі школярі.

І в науці нас, і грі

Сонце ясне осіває, а хмаринки про всіх дбають.

3. Етимологічна хвилинка.

- Перед вами сонечко « Твоє ім'я ». більшість з вас знає, що означають ваші імена. Поділіться вашими знаннями (оцінювання відповідей).

- А хто не знає, підходить до сонечка, промінці якого закінчуються хмаринкою-іменем, на звороті якої написано значення вашого імені, і читає його виразно, чітко, емоційно! (Діти виконують завдання.)

- Чудово! Легко грати - легко вигравати.

- У нашім класі 2 Аліни, 2 Насті, Денисів 2. як назвати ці слова?

- Чи знаєте ви, як називають людей, які мають однакові імена? (Тезки.)

(Звертаюсь до тексту на плакаті.)

- Хлопчики! Прочитайте!

Подивіться лиш хлоп'ята на луги

Тезки ваші ось - васильки навкруги,

Миколайчики й петрові батоги.

В.Кочевський

Чи зрозуміли ви, як звуть хлоп'ят, до яких звертається поет? Запишіть їхні імена. Хто найкраще виконає завдання?

(Допомагаю слабким - картки, підказки. Оформляйте роботу так: тезки: Василечки, Миколайчики, Петрики. Взаємоперевірка за допомогою світлофорів.)

- Що треба сказати про ці виділені слова? Чому вони написані з малої букви? Фізкультхвилинка

Руки в боки, нахилились вперед,

Нахилились назад,

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло

Раз, два, три, чотири -

Набираємося сили.

Нахились, повернись,

До товариша всміхнись.

- А зараз слово нашому Всезнайці.

(Для допитливих! З книги «Україна в цифрах і фактах»: найпоширеніше чоловіче ім'я на Україні - Іван, а жіноче - Ганна…)

- Дякуємо Всезнайці за цікаві факти, а ось яке завдання - сюрприз приготували наші знавці української мови з 6-В класу, ми дізнаємося під час гри «Скоро-скоро мовить Ганка скоромовку-спотиканку».

Правила цієї гри: вимовити мовчки, пошепки і, нарешті, вголос. Граємо бригадами. У якої бригади краще полічиться, та й переможе!

4. Зачитують скоромовки з конвертів. Виховний момент.

1. Дала Даша Маші сироватку з-під простокваші.

2. Не жаліла мама мила, мила мама з милом Милу.

- Пам'ятаєте з першого класу: мама милила уміло, мама мила з милом Милу.

3. Схопив Клим клин, почав Клим клином клин вибивати.

4. Улас у нас, Панас у вас.

- Розділилися, домовились.

5. Смаженю смажив, смажив Саша, замість смажені у Саші - сажа.

6. Кричав Архип, Архип охрип. Не треба Архипу кричати до хрипу.

- Бережіть горлечко, крикуни!

7. В горішнику горішинька

горішками обвішана.

Оришка і Тимішка

обтрушують горішки.

- Розумнички! Непогана техніка читання.

5. Робота з підручником.

- Тему нашого уроку продовжимо по підручнику п. 18, с. 100, вправа 215 - прочитай, спиши і підкресли прізвища (один учень біля дошки). А Яся Кузіна та Марія Оганесян виконають вправу 217 - індивідуальне завдання.

- Олівцем підрахуйте, скільки в абзаці « Гулліверів ». Хто більше?

- Поясніть, чому слова написані з великої букви?

- Прізвища яких ще письменників ти можеш назвати як найкраща читачка шкільної бібліотеки?

6. Завдання на дошці.

- Продовжуємо грати. Поміркуйте! Як утворилися ці прізвища - Коваль, Петренко, Васильченко, Луцький, Береза, Іванюк?

- Випишіть ті, які походять від імен. Для перевірки підкресліть на дошці. Правильно! Я так рада за вас! (Аналогічна вправа 218 для домашнього завдання, тільки письмово.)

7. Самостійна робота.

- І на завершення попрацюємо самостійно. Гра « Ваша візитна карточка » - з якої букви записують на карточках своє прізвище, ім'я, по-батькові?

Диференційоване завдання

І група

ІІ група

ІІІ група

Прізвище

Прізвище

Прізвище

Ім'я

Ім'я

По батькові

8 .Підведемо підсумок уроку-гри.

Нагородження переможців, учасників гри.

Під час проведення експериментального навчання у 2-А (Е) класі нами було проведено інтегрований урок-подорож:

Тема: «Червона книга» та її таємниці (природознавство),

Слова, що називають ознаки предметів (рідна мова),

В.Струтинський « Річ чина хвороба » (читання).

У ході уроку каліграфічна хвилинка проводилася у ігровій формі:

Вчитель: Сьогодні на урок до нас завітала поважна гостя. Без неї не можна вивчати українську мову.

Це охайна і красива дівчинка - панночка Каліграфія. Прийшла вона не просто так, а буде весь урок спостерігати, як каліграфічно ми пишемо в зошитах:

Вивчення нового матеріалу на станції « Текстова »розпочалося проблемною ситуацією (запис на дошці):

… вуха, … хвіст,

… сам на зріст.

На городі побував,

нам капусту попсував.

Вчитель: Ось загадка, але, мабуть, вітерець-пустунець повіяв і деякі слова зникли. Вставимо їх і відгадаємо, хто це?

(довгі, куций, невеличкий)

- Прочитайте загадку ще раз. Які слова допомогли нам її відгадати? На які питання вони відповідають?

(учні вільно висловлювали свої власні думки, підкріплювали їх прикладами).

Вивчення нової теми з рідної мови завершилося роботою в парах:

Завдання: створіть цікаву правило-таблицю про чистину мови, що називається прикметником (див. додаток 1).

Наступна станція « Джерельна ».

1. Читання вчителем оповідання В.Струтинського « Річ чина хвороба».

2. Робота над змістом тексту (колективний аналіз).

3. Робота в групах.

Завдання (за власним вибором учнів):

· Поставити кілька запитань до прочитаного.

· Підготувати стислий переказ.

· Скласти діалог за описаною в оповіді ситуацією.

· Продовжити текст.

Слід зазначити, що робота школярів на уроці в групах чи парах заохочувала до активного спілкування й співпраці, уважного ставлення один до одного, допомоги слабшим.

Тому в процесі спілкування в 2-А (експериментальному) класі склалися правила співробітництва:

На станції « Флора і фауна » цікавою виявилася словникова робота:

· Які нові слова вам зустрілися? Що вони означають?

(Флора - це сукупність усіх видів рослин на планеті.

Фауна - сукупність усіх видів тварин на планеті.)

· Скласти прислів'я про природу (робота в парах).

Наступна зупинка « Червонокнижна ».

Довідкове бюро:

Червона книга - це список рідкісних видів тварин та рослин, що перебувають під загрозою зникнення.

Уперше видана в 1966 році. В Україні видана в 1980 році (докладно див. додаток 4).

Ефективним прийомом виявилося об'єднання учнів 2-А (експериментального) класу у групи за інтересами. У такий спосіб учні мали змогу виконувати різні ролі (лідер, слухач, коментатор тощо). Ознайомлення молодших школярів з правилами « етикету » (див. додаток 2) дозволяє підготувати їх до уроку-дискусії. Саме на таких уроках молодші школярі мають змогу самостійно зробити необхідні висновки. Наші спостереження показали, що особливо корисними є підказки, що містять допомогу для чіткого власного висловлювання:

2.3 Аналіз результатів експериментального навчання

Після завершення експериментального навчання у 2-А (експериментальному) класі, в обох класах було зроблено контрольний зріз.

Його мета полягала в тому, щоб отримати нові дані (ранжування навчальних дисциплін, рівень навчальних досягнень учнів 2-х класів з української мови) та порівняти їх з попередніми.

Результати було занесено до таблиць:

Таблиця 2.4

Ранжування навчальних дисциплін

учнями 2-х класів (%)

№ п/п

Шкільні предмети

Класи

2-А (Е) (30учнів)

2-Б (К) (29 учнів)

Початок

експерим.

Кінець

експерим.

Початок

експерим.

Кінець

експерим.

1

Фізкультура

100 %

100 %

100 %

100 %

2

Художня праця

90,0 %

100 %

100 %

100 %

3

Малювання

100 %

100 %

100 %

100 %

4

Читання

80,0 %

86,7% (26)

93,1 %

93,1 %

5

Природознавство (Я і Україна)

86,7 %

86,7

100 %

100 %

6

Математика

40,0 %

33,3 %

68,9 %

68,9 %

7

Іноземна мова

100 %

100 %

100 %

100 %

8

Музичне виховання та співи

46,7 %

40,0 %

55,2 %

51,7 % (15)

9

Українська мова

33,3 %

80,0 % (24)

62,1 %

68,9 % (20)

10

Російська мова

23,3 %

26,7 % (8)

37,9 %

48,3 % (14)

Із таблиці 2.4 видно, що у 2-Б (контрольному) класі суттєвих зрушень не відбулося; у 2-А (експериментальному) класі значно зросла увага школярів до уроків української мови і читання.

За поточними показниками навчальних досягнень учнів з української мови було виявлено зміни, що відбулися в обох 2-х класах.

Результати занесено до таблиці:

Таблиця 2.5

Динаміка показників рівня навчальних

досягнень з української мови учнів 2-х класів (%)

Рівні

Високий

(10-12 балів)

Достатній

(9-7 балів)

Середній

(6-4 бали)

Низький

(3-1 бал)

Класи

Почат.

експ.

Кінець

експ.

Почат.

експ.

Кінець

експ.

Почат.

експ.

Кінець

експ.

Почат.

експ.

Кінець

експ.

2-А (Е)

30 уч.

-

16,7 %

(5)

26,7 %

(8)

46,7 %

(14)

50,0 %

(15)

30,0 %

(9)

23,3 %

(7)

6,6 %

(2)

2-Б (К)

29 уч.

-

3,5 %

(1)

27,6 %

(8)

37,9 %

(11)

58,6 %

(17)

48,3 %

14()

13,8 %

(4)

10,3 %

(3)

Із таблиці 2.5 видно, що показники рівня навчальних досягнень з української мови в учнів 2-А (експериментального) класу значно вищі, ніж в 2-Б (контрольному): учнів з високим рівнем на 13,2 % більше; відбулося збільшення кількості учнів з достатнім рівнем успішності (46,7 % проти 37,9 %); зменшення кількості учнів з низьким рівнем навчальних досягнень як у межах свого експериментального класу (було 23,3 %, а залишилося 6,6 %), так і в порівнянні з 2-Б (контрольним) класом: 6,6 % проти 10,3 %.

Враховуючи результати порівняння, можемо зробити висновок про те, що наша програма експериментального навчання є результативною, а гіпотеза доведеною

Висновки до другого розділу

За результатами дослідно-експериментальної роботи, що проводилася поетапно, можна зробити висновки про те, що:

· вчителі початкових класів у навчально-виховному процесі використовують нетрадиційні уроки; разом з тим, більшість педагогів-практиків надають перевагу традиційним типам уроків з відповідною структурою;

· експериментальним шляхом доведено, що нетрадиційні уроки дозволяють значно активізувати пізнавальну діяльність молодших школярів, виховати у них інтерес до уроків української мови, а згодом і любов до рідного слова;

· нетрадиційні уроки дозволяють молодшим школярам подолати труднощі, що виникають у процесі навчання; свідомо й легко засвоїти мовний матеріал; набути стійких комунікативних та мовленнєвих умінь і навичок.

Висновки

Вивчення теоретичних основ виховання інтересу молодших школярів засобом нетрадиційних уроків та апробація дослідно-експериментальної програми, дозволили нам зробити наступні висновки.

1. Розвиток психологічних чинників навчальної успішності, внутрішні функціональні зміни в структурі пізнавальної сфери учня, динаміка інформаційної ваги психічних функцій навчальної успішності молодших школярів залежить від ефективності розвитку їх пізнавальних інтересів.

2. Стійкий пізнавальний інтерес - ознака готовності дитини до навчання. Знання сприяють виникненню, розширенню і поглибленню зацікавленості до дійсності. Важливо збуджувати пізнавальну активність учня, що проявляється у запитаннях та діях.

3. У школі дитина поглиблює і розширює свої пізнавальні інтереси. У неї виникає бажання змістового і досконалого вивчення певних навчальних дисциплін, коли матеріал виходить за межі навчального. Такий інтерес має стійкий характер.

4. На сучасному етапі роботи початкової школи в основу педагогічної практики кожного вчителя слід покласти, насамперед, творчий підхід.

5. Слід пам'ятати, що новації - не самоціль: вони мусять бути педагогічно виправданими та відповідати основним вимогам навчання і виховання.

6. На уроці необхідно досягти органічного поєднання ігрової і навчальної форм діяльності.

7. Нетрадиційні заняття дозволяють урізноманітнювати форми і методи роботи на уроці, позбавлятися шаблонів, виховують творчу особистість школяра, розширюють функції вчителя, дають можливість враховувати специфіку певного матеріалу та індивідуальність кожного учня.

8. Вивчивши наукову та методичну літературу, досвід роботи вчителів-практиків, ми з'ясували, що всі вчителі початкових класів розуміють важливість використання нетрадиційних уроків як активної форми виховання інтересу до навчання, але у практичній роботі більшість надають перевагу все ж таки традиційним урокам.

9. Дослідно-експериментальна програма, розроблена з метою виховання пізнавального інтересу учнів до української мови передбачала проведення 9, переважна більшість із яких 6 уроків (66,7 %) - нетрадиційні («урок-подорож», «урок-гра», «урок-казка», «урок-віночок», «урок «Поле чудес»»).

10. Апробація дослідно-експериментальної програми показала, що використання нетрадиційних уроків значно підвищує інтерес учнів до вивчення учбових дисциплін та покращує показники рівня навчальних досягнень. Зокрема, після формувального експерименту зросла увага школярів експериментального класу до уроків української мови (з 33,3% до 80,0%). Відбулося збільшення кількості учнів з високим (з 0% до 16,7%) та достатнім (з 26,7% до 46,7%) рівнем успішності з цього предмету, при одночасному зменшенні кількості учнів із середнім (з 50,0 % до 30,0 %) та низьким (з 23,3 % до 6,6%). Тим самим було доведено висунуту на початку дослідження гіпотезу.

Список використаної літератури

1. Антипова О.Й., Румянцева Д.І., Паламарчук В.Ф. У пошуках нестандартного уроку // Радянська школа. - 1991. - № 1. - С. 65-69.

2. Артемова Л. Щоб дитина хотіла і вміла вчитися // Дошкільне виховання. - 2005. - № 5. - С. 6-7.

3. Бабанский Ю.К. Оптимизация учебно-воспитательного процесса. - М.: Просвещение, 1982. - 192 с.

4. Бабанский Ю.К. Анализ эффективности современного урока // Народное образование. - 1979. - № 9. - С. 7 - 9.

5. Бібік Н.М. Формування пізнавальних інтересів молодших школярів. - К.: Віпол, 1987. - 96 с.

6. Вашуленко М.С. Українська мова. 2 клас (І частина). - К.: Освіта, 169 с.

7. Волошина В., Лохвицька Л. До школи зі стійкими пізнавальними інтересами // Початкова школа. - 2002. - № 7. - С. 5-17.

8. Выготский Л.С. Педагогическая психология. - М.: Педагогика, 1991. - 131с.

9. Гончаренко С.У. Український педагогічний словник. - К.: Либідь, 1997. - 376 с.

10. Гордуз Н. Нестандартні форми навчання молодших школярів на уроках рідної мови // Початкова школа. - 2003. - № 4. - С. 1-4.

11. Гусак Т. Нестандартні уроки: формування відповідального ставлення школярів до навчання // Рідна школа. - 1999. -№9. - С. 49-50.

12. Демчук Д.А., Гукач І.Я. Нетрадиційні форми навчання // Рідна школа. - 1995. - № 9. - С. 65-67.

13. Державна національна програма „Освіта”. Україна ХХІ століття. - К.: Райдуга, 1994. - 104 с.

14. Дидактика современной школы / Под ред. В.А. Онищука. - К.: Высшая школа, 1987. - 238 с.

15. Друзь Б.Г. Виховання пізнавальних інтересів молодших школярів у процесі навчання. - К.: «Радянська школа», 1978. - 126 с.

16. Друзь З.В., Бай І.О. Формування в учнів зацікавленості до учіння: Знання - це скарб, а вміння вчитися - ключ до нього. - Кривий Ріг, 2005. - С.10-12.

17. Дьоміна С. Майстри будувати гнізда. Урок - подорож // Початкова освіта. - 2003. - № 9 (201). - С. 6.

18. Киричук О.І. Навчальні інтереси молодших школярів. - К.: Радянська школа, 1982. - 128 с.

19. Конаржевский Ю.А. Анализ урока. - М.: Общеобразовательный центр «Педагогический поиск», 1999. - 366 с.

20. Копосов П. Казкова граматика. Мовний ранок // Початкова школа. - 2000. - № 2. - С. 60-63.

21. Костюк Г.С. Навчально-виховний процес і психічний розвиток особистості. - К.: Рад. школа, 1989. - 634 с.

22. Леонтьев А.Н. Избранные психологические произведения: В 2 т. - Т.2. - М.: Педагогика, 1990. - 374 с.

23. Лернер И.Я. Процесс обучения и его закономерности. - М.: Знание,, 1980. - 96 с.

24. Логачевська С.П. Дійти до кожного учня. - К.: Рад. школа, 1991. - 194 с.

25. Логачевська С.П. Диференціація у звичайному класі. - К.: Освіта, 1997, - 312 с.

26. Лозова В., Москаленко П., Троцко Г. Педагогіка. Розділ «Дидактика». - К.: ІСДОУ, 1993. - 140 с.

27. Лухтай Л.К. Нестандартний урок // Початкова Школа. - 1992. - № 3. - С. 31-35.

28. Митник О. Шпак В. Народження нестандартного уроку // Початкова школа. - 1997. - № 12. - С. 11-23.

29. Мохова И. Урок - исследование в начальной школе // Начальная школа. - 1997. - № 12. - С. 95.

30. Навчання і виховання учнів 2 класу. Методичний посібник для вчителів / Упор. Савченко О.Я. - К.: Початкова школа, 2002. - 606 с.

31. Нетрадиційні уроки в початковій школі. 2 клас / Укладач Л.І.Нечволод. - Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2006. - 96 с.

32. Нестандартні уроки української мови в 2 класі // Початкове навчання. - 2006. - № 6(82) лютий. - С. 8-11.

33. Новак Л.І. Система нестандартних уроків з української мови // Бібліотечка вчителя початкових класів. - 2003. - № 3 (липень). - С. 1-10.

34. Олефіренко Г. Мистецтво збуджує інтерес до знань // Початкова школа. - 2001. - № 12. - С. 50-51.

35. Онищук В.О. Типи, структура і методика уроку в школі. - К.: Радянська школа, 1973. - 198 с.

36. Онищук В. Шлях до глибоких знань. - К.: Знання, 1969. - 240 с.

37. Паламарчук В.Ф. Школа учит мыслить. - М.: Просвещение, 1983. - 214 с.

38. Паламарчук В., Рудаковська С. Від творчої особистості до нових технологій навчання // Рідна школа. - 1998. - №2. - С.15-20.

39. Педагогика / Под ред. П.И. Пидкасистого. - М.: Педагогическое общество России, 1998. - 640 с.

40. Педагогика в вопросах и ответах / Л.В.Кондрашова, А.А.Пермяков, Н.И.Зеленкова, А.Ю.Лаврешина. - Кривой Рог: КГПУ, 2003. - 234 с.

41. Педагогика / Под ред. Ю.К.Бабанского. - М.: Просвещение, 1988. - 349 с.

42. Педагогический поиск: Сб. / Амонашвили Ш.А., Лысенкова С.Н., Волкова И.П. и др. / Амонашвили Ш.А. В школу в шесть лет. - М.: Педагогика, 1988. - 40с.

43. Печерська Е.П. Уроки різні та незвичайні // Радянська школа. - 1995. - № 4. - С. 62-65.

44. Подласый И.П. Педагогика начальной школы. - М.: Владос, 2000. - 400 с.

45. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 - 4 класи. - К.: Вид-во «Початкова школа», 2006. - 637 с.

46. Резніченко Н.І. Нестандартні уроки української мови в 2 класі // Початкове навчання. - 2006 (лютий). - № 6(82). - С. 8-11.

47. Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К.: Абрис, 1997. - 416 с.

48. Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах: Посібник для вчителя. - К.: Магістр, 1997. - 256 с.

49. Савченко О.Я. Розвиток пізнавальної самостійності молодших школярів. - К.: Радянська школа, 1982. - 176 с.

50. Скрипченко О.В. Зміна динаміки розумового розвитку учнів 1-2 класів залежно від змісту навчання // Психологія: Респ. наук. метод. зб. -Випуск 4. - К.: Радянська школа, 1967. - С. 3-20.

51. Сторожев С. Віршовані правила // Початкова школа. - 1998. - № 12. -С.52.

52. Стяглик Н.І. Нетрадиційні форми навчання і їх вплив на якість навчального процесу в школі / Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук. - ХДПУ, 1994. - 184 с.

53. Сухомлинський В. Вибрані твори.-К.: Радянська школа, 1973. Т. 3.- 664 с.

54. Турищева Л.В. Психолого-педагогічні аспекти уроку. - Харків: Вид. група «Основа», 2004. - 128 с.

55. Фридман Л.Ф., Кулагина И.Ю. Психологический справочник учителя. -М.: Совершенство, 1998. - 432 с.

56. Хрестоматия по возрастной и педагогической психологии. Работы советских психологов периода 1946-1980 гг. / Под ред. И.И.Ильясова. - М.: Издательство Московского университета, 1981. - 304 с.

57. Чекіна О.Ю. Нестандартні форми проведення уроку // Початкова освіта. - 2004. - № 5. - С. 2 - 13.

58. Чекіна О.Ю. Нестандартні уроки у початковій школі: Методичний посібник для вчителів. - Х.: «Скорпіон», 2005. - 96 с.

59. Щукина Г.И. Активизация познавательной деятельности учащихся в учебном процессе: Учебное пособие для студентов педагогических институтов. - М.: Просвещение, 1979. - 160 с.

Додаток 1

Додаток 2

Правила мовного етикету

· коли висловиш свою думку, запитай однокласників: «Ти згоден?», «А яка твоя думка?»;

· якщо всі згодні, можна діяти далі;

· якщо є різні міркування, запитай один в одного: «Чому ти так гадаєш?», «А це можна довести?».

Додаток 3

Прикметник - це частина мови,

Без нього нам не обійтись.

Ти вслухайсь в слово пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

Земля - ласкава, люба, рідна,

А сонце - щире, золоте,

А небо - лагідне й погідне,

Життя - прекрасне, дороге.

А очі в мами - добрі, ніжні,

А голос - чистий і дзвінкий.

А руки - теплі і надійні,

А погляд - сонячний, ясний.

Л.Лужецька

Додаток 4

Розповідь Червоної книги

Червона книга - це список рідкісних тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення.

Уперше видана в 1966 році. У нашій країні видана в 1980 році.

Червона книга. Рослини і тварини занесені на мої сторінки, охороняються законом, їх не можна знищувати. Щороку я поповнююся новими видами рослин і тварин.

Як ви думаєте, чому мене назвали Червоною? Про що свідчить червоний колір?

Червоною назвали так тому, що червоний колір - це сигнал, який попереджує про небезпеку, що нависла над великим багатством природи. Я звертаюся до людей: зупиніться! Подумайте, що робите, і до чого це призведе! У мене є такі сторінки:

- чорні;

- червоні;

- оранжеві;

- зелені.

Як не сумно, але в мене є і « чорні » сторінки. Що означає чорний колір?

Це колір трауру. На чорних сторінках записані назви тварин і рослин, які вже зовсім зникли з лиця землі.

Це - дикий кінь, біла куріпка, соболь.

На « червоних » сторінках записані рослини і тварини, які є рідкісними або перебувають під загрозою знищення. Це - шульга, лісовий кіт, підсніжник.

На « оранжевих » сторінках відзначено ті рослини і тварини, що можуть скоро зникнути.

Це - тритон карпатський, горний лелека, сон-трава, конвалія, пролісок.

Учитель: Діти, добре те, що люди не просто заносять до книги цих тварин чи рослин. Люди допомагають зберегти, відновити втрачені види. Тому в Червоній книзі є зелені сторінки.

Червона книга. На цих сторінках записані назви рослин і тварин, кількість яких збільшилася завдяки турботі людей.

Це - зубр, дрофа, бабак, фазан.

Бесіда

Ми занесли до Червоної книги рідкісні рослини і тварини і робота на цьому скінчилась?

Ні, це тільки початок. Потрібно ще багато робити для їх охорони і збереження.

У справі охорони природи велика заслуга належить заповідникам, які створені і працюють у нашій країні. У різних куточках України є 15 заповідників.

Найбільші - Асканія-Нова, Карпатський, Поліський.

Та про це ми будемо говорити на наступних уроках.

Тому читайте, знайомтеся з літературою, готуйте повідомлення про рослину чи тварину, яка охороняється.


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.