Народна пісня на уроках музичного мистецтва в початкових класах

Вивчення української народної пісні в початкових класах. Її роль в розвитку творчої активності учнів молодших класів. Народна пісня як джерело дидактичних знань учнів. Методичні рекомендації щодо використання дитячого фольклору на уроках музики.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 18.11.2014
Размер файла 270,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

2.3 Розробка уроку музики для учнів четвертого класу

Тема: Народна пісня.

Мета:

- закріпити поняття «народна музика», поняття жанру, уміння розрізняти інтонаційні особливості жанрів української народної пісні;

- формувати вокально-хорові навички;

- навчати співати в ансамблі з товаришами, з акомпанементом і a capella;

- розвивати навичку сприймання шляхом збагачення різнохарактерними інтонаціями;

- розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

- виховувати такі моральні якості як, любов до музики, до народного мистецтва, любов до Батьківщини, її історії, гордість, патріотизм, вічливість.

Музичний матеріал:

1. Українські народні пісні:

- «Ой на горі та женці жнуть»

- «Подоляночка»

- «Ой ходить сон»

- «Котику сіренький»

- «Вийшли в поле косарі»

- «Сіяв мужик просо»

2. Українські народні щедрівки:

- «Темненькая нічка»

- «Добрий вечір тобі»

3. Поспівки:

- «Добрий день»

- «Вирушаєм нині…»

Використана література:

- Смоляк О.С. Українське народознавство. Тернопіль, 1996

Хід уроку

І. Музичне вітання.

Учитель: Добрий, добрий день!

Учні:

Добрий, добрий день!

Звуки лунають, серця єднають,

Кличе нас світ пісень,

Добрий день, добрий день.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні наш урок присвячений українській народній пісні. Ми поговоримо про різні жанри пісенної музики, поспіваємо і відчуємо особливості кожного жанру. Ще раз прислухаємось до краси народної пісні.

ІІІ. Робота над новим матеріалом.

- Але наш урок буде не зовсім звичайним. Вранці до школи прийшов дивний лист. Я його прочитаю, а ви послухайте.

« Добрий день вам, дітки любі,

Юлі, Олі, Саші, Люби!

Пише вам старенька скриня

Із села Мелодійне.

Чула я, що діти нині

Вчать історію Вкраїни.

Вам я хочу підсобити

Часи давні уявити.

Вас до себе кличу в гості,

Із собой пісні приносьте.

Є в старої тітки Скрині

Речі гарні, старовинні.

Я вам речі покажу,

Про звичаї розкажу.

Поспіваємо пісень!

Ох і гарний буде день!»

- Ну, що? Підемо в гості до бабусі Скрині?

- А подорож наша, звичайно, буде музичною.

(Звучить поспівка «Грицю, Грицю до роботи») (Додаток 6)

Грицю, Грицю, до роботи,

В Гриця порвані чоботи.

Грицю, Грицю, до телят,

В Гриця ніженьки болять.

ІV. Актуалізація опорних знань.

- Ось ця хатина! Заходимо! А ось і скриня! Прийшли ми до тебе, бабусю, щоб ти переконалася, що діти люблять українську пісню, намагаються більше дізнатися про неї.

- Отже,діти, якою буває музика в залежності від того, хто її автор? (композиторська і народна).

- Що ми розуміємо під словами музика нашого народу? (Народні пісні, танці, та музика українських композиторів).

- Сьогодні тема нашого уроку - «Жанри народної пісні». А як ви розумієте слово жанр? (Це різновид художнього твору).

- Виявляється, що всі пісні теж поділяються на жанри. Від чого залежить цей розподіл? (Від змісту пісні).

- Які ви знаєте жанри українських народних пісень? (Історичні, трудові, ліричні, колискові, календарно-обрядові, жартівливі та інші).

1. Виконання історичної пісні.

- Як ви гадаєте, як виникла історична пісня? Хто її склав? Про що в ній розповідається? Якого характеру вона може бути?

- А яку ви знаєте історичну пісню? («Ой. на горі та женці жнуть»).

- Давайте виконаємо цю пісню та будемо намагатися передати дух українського козацтва.

2. Виконання української народної пісні «Подоляночка».

- Давайте відкриємо скриню. Вона обіцяла щось нам показати, чомусь навчити.

(Учитель дістає зі скрині вінок)

- Подивіться, що це? А чи знаєте ви, що колись дівчата були майстринями по плетінню вінків. Вони так підбирали квіти за розміром і кольором, що вінок перетворювався на витвір мистецтва і підкреслював красу дівочого обличчя. А в українській музиці є такі пісні, які виконуються переважно дівчатами. Це пісня- танець, пісня-гра.

- Що це за жанр? (Хороводні пісні).

- Так. Давайте згадаємо, як це робилося. Обиралася хороводниця - дівчина, яка знала найбільше пісень. Вона вела хоровод, вигадуючи його малюнок. (Дівчатка надівають віночки і виконують пісню «Подоляночка» з танцювальними рухами).

- Яка особливість хороводних пісень? (Помірний темп, щоб було зручно іти, спокійний характер).

3. Виконання української народної колискової пісні.

- Що там іще у скрині є? Подивіться, що це? Впізнаєте?

(Учитель загортає ляльку в дитячу пелюшку.)

- Це пелюшка. До якого пісенного жанру вона нас веде? (колискова)

- Як народилася колискова пісня? Хто був ії автором?

- Давайте зараз уявимо, як це було колись давно-давно. Електрики не було (вимикається світло, запалюється свічка). Матуся при світлі свічки колисає свою дитину.

(Учитель виконує пісню «Ой, ходить сон»)

- Які особливості колискових пісень?

- А зараз конкурс на краще виконання колискової пісні. Вам було завдання вивчити колискову, яку вам співала мама. Хто хоче просівати?

(Діти виконують по куплету пісень, оцінювання співу дітьми)

- Чиє виконання вам найбільше сподобалось? Чому?

(Звертається увага на «чистоту» інтонування, якість звуку, дикцію та створення образу)

4. Виконання трудової пісні.

- Подивлюся, що іще нам покаже скриня.

(Учитель дістає рушник)

- Що ви знаєте про український рушник?

- Так. Рушник - це оберіг дому від злого. Рушник подають молодим на весіллі, рушником зустрічають гостей, рушником колись сповивали дитину - на щастя. А можна просто витерти працьовиті руки. Про який жанр української пісні нагадав нам рушник? (Трудові пісні).

- Як склалася трудова пісня?

- Так. Навіть приказка є: «Бесіда дорогу коротає, а пісня - роботу»

- Яку ви знаєте трудову пісню?

- Давайте виконаємо її, створюючи ритмічний супровід за допомогою дитячих музичних інструментів.

(Виконання)

6. Виконання танцювальних рухів

- Зазвучали музичні інструменти, і одразу згадалося, що народна музика - це не тільки пісні, але і танці. Які ви знаєте українські танці?

- Який характер гопака?

- Давайте подивимося, як виконується гопак.

(Виконання танцю спеціально підготовленими учнями)

- А тепер спробуємо всі разом потанцювати.

7. Виконання жартівливої пісні.

- Який з пісенних жанрів завжди веселий, найчастіше в швидкому темпі?

- Подивіться на дошку. Тут три варіанти мелодій, записаних нотами. Знайдіть знайому вам жартівливу пісню.

(Діти знаходять мелодію пісні «Сіяв мужик просо») .

- Давайте виконаємо мелодію сольфеджіо.

- А тепер виконаємо зі словами.

(Виконання)

8. Виконання календарно - обрядової пісні.

- У скрині ось яка є річ. Подивіться, що це?

(Учитель дістає зі скрині різдвяну зірку)

- Про який пісенний жанр вона вам нагадує?

- Чому ці пісні так називаються?

- Які пісні відносяться до календарно - обрядових? (Колядки, щедрівки, веснянки та інші).

- Вірно. Зараз наближаються різдвяні свята. Колись ходили хлопці колядувати, і все село звучало піснями. Давайте прислухаємось, десь на тому кінці села хлопці співають.

Учитель:

О, любі діти України!

Благословення Боже вам речу -

За те, що в смутний час руїни

Ви пісню несете, а в ній і Бога, і красу!

( Виконання щедрівки «Добрий вечір тобі…»)

V. Підсумок уроку.

- Добре нам у гостях, але час додому повертатись. Але спершу дайте мені відповідь на останнє питання: про що народна пісня? (Про життя)

- Вірно, народна пісня - дзеркало життя, з його радощами та печалями. А тепер - додому.

В ході проведення уроку діти приймали активну участь у всіх запропонованих діях. Діти активно аналізували запропоновані їм твори, висловлювали власні думки та робили висновки. З практичної точки зору поставлена мета виконана. Щодо морально-виховної роботи, діти проникли змістом пісень, про що свідчить аналіз та висловлювання щодо наданого матеріалу. Атмосфера уроку була дуже урочистою та насиченою національним духом, що викликало у дітей почуття патріотизму, гордості за культуру власного народу.

ВИСНОВКИ

Виховна сила народних пісень зумовлена передусім тим, що своїм змістом, мелодією вона спрямована на формування почуттів людини.

Ознайомлення зі змістом величезного масиву народних пісень дає підстави стверджувати, що в них зосереджено величезний потенціал для виховання морально-духовних цінностей молодого покоління. Це невмируще багатство українського народу, яке треба активно відроджувати, розвивати, користуватися ним у процесі родинного виховання, діяльності загальноосвітніх навчально-виховних, професійних освітніх закладів, а також у засобах масової інформації. Прикро, що в засобах масової інформації в Україні має місце очевидне засилля масової культури сумнівного ґатунку, позбавленої ознак конкретної національної культури, загальнолюдських морально-духовних цінностей.

Дослідивши використання дитячого фольклору на уроках музики в початкових класах, можна зробити наступні висновки:

1. Пріоритетним напрямком розвитку сучасної педагогічної теорії і практики є створення системи національної освіти і виховання, системи, адекватної потребам українського державотворення й формування високоосвічених, духовно багатих і морально стійких особистостей, гідних громадян демократичної європейської держави. Створення такої виховної системи націлює на істотні зміни в системі народної освіти, зокрема в суспільному дошкільному вихованні. У реалізації сучасних навчально-виховних завдань дитячого садка, на які вказано в перспективній Державній національній програмі "Освіта" ("Україна XXI століття") [8] і Концепції національного виховання, визначну роль має відіграти народна педагогіка, етнопедагогіка, національна культура й духовність.

2. Одним з напрямів реалізації концепції національної освіти в Україні виступає гуманізація й гуманітаризація навчання і виховання школярів, перебудова й вдосконалення роботи навчально-виховних закладів, у тому числі й нового типу. Цей шлях сприятиме вирішенню проблем, накопичених у системі національного музичного виховання і навчання.

3. Важливою проблемою сучасної школи є різні підходи до визначення національної компоненти у змісті освіти. Це призводить, з одного боку, до вульгаризації ідеї національного відродження, етнографізму освіти внаслідок відсутності наукового підходу до синтезу цінностей національної культури в змісті навчання і виховання. З іншого боку, використання національної етнічної компоненти для затвердження культу однієї нації веде до того, що школа нехтує інтересами особистості на користь національним ідеям. Очевидно, що соціальна місія школи полягає саме у збагаченні й примноженні національної культури, а не в консервації минулого. Вирішення цієї проблеми вбачаємо у розкритті суті національного характеру освіти, національної та регіональної своєрідності школи, яка має бути відкритою для усіх культур, не розчиняючись, а співпрацюючи з ними через використання кращих досягнень, традицій, ідей. Слід прагнути не лише до реалізації можливостей усталених напрямів, типів і форм музичного виховання презентувати національну культуру, реалізовуватись у контексті їх традицій, а й до орієнтації музичної педагогіки на пошук нових шляхів і засобів розвитку особистості.

4. Урок музики та позакласна музично-виховна робота у школі залежить від багатьох умов і принципів, які визначають успішність роботи вчителя музики і якими йому необхідно керуватись в процесі художньо-естетичної діяльності. В сукупності своїй ці умови і принципи утворюють міцну навчально-методичну базу.

5. Виходячи з вище названих принципів та з метою ефективного проведення музично-естетичної роботи з учнями на уроках музики та в позаурочний час вчитель повинен взяти за основу музичний фольклор, який є основним засобом художньо-естетичного впливу на духовний світ школярів, на сферу їх емоцій і почуттів, на їх морально-естетичне виховання. Народна музична культура повинна визначати зміст музично-естетичного розвитку молодших школярів, тобто стати основою знань, умінь і навичок, оволодіння якими необхідне для їх повноцінного духовного і інтелектуального розвитку.

6. Пошук шляхів ефективного розвитку музичних здібностей молодших школярів спонукає звернутися до досвіду народної педагогіки, до дитячого музичного фольклору, який є випробуваним засобом прилучення дітей до прекрасного, увібравши естетичний, моральний, світоглядний досвід багатьох поколінь. Народна практика музичного виховання виробила чимало засобів розширення естетичного й художнього досвіду дітей, пробудження творчих здібностей у різних видах музичної діяльності.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Вивчення музики в 1-4 класах: Навч.-метод. посіб. для вчителів. В 2 ч. Ч. 1 / Масол, Людмила Михайлівна, Очаковська, Юлія Олександрівна, Беземчук, Лариса Валентинівна, Наземнова, Тетяна Олексіївна. - Х.: Скорпіон, 2003. - 141 с.

2. Виховання української еліти в системі національної освіти України: матеріали науково-практичної конференції (19-20 червня 1997) / Під ред. В. Вовка, І.Б. Ковальчука. - Львів: За вільну Україну, 1997. - 146 с.

3. Вишневський О. Сучасне українське виховання. - Львів, 1996.

4. Гнутель Я.Б. Виховна робота в сучасних умовах: теорія і методика. - Тернопіль.: АСТОН, 1998. - 264 с.

5. Гумінська О.О. Уроки музики: [Метод. посіб.] / Гумінська, Оксана Олексіївна; Худож. В.А.Басалига. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2003. - 104 с.

6. Державна національна програма "Освіта". - К., 1994.

7. Дроб'язко П.І. Українська національна школа: витоки і сучасність. - К.: Видавничий центр "Академія", 1997. - 184 с.

8. Етнонаціональний розвиток України (терміни, визначення, персоналії). За ред. Ю.І. Римаренка, І.Ф. Кураса. - К., 1993.

9. Жулинський М. Двомовність? Ні - загроза дволикості // Вечірній Київ. - 1995. - 23 груд.

10. Зайченко І.В. Питання української національної школи в педагогічному журналі "Світло" // Педагогіка і психологія. - 1994. - № 3.

11. Іванишин Б. Надія. Державність. Націоналізм. - Дрогобич, 1992.

12. Ігнатьєва Н. Обжинковий обряд: Урок музики в 3-му класі // Мистецтво та освіта. - 2001. - №3. - С. 52-53.

13. Карпенко В. Як повернути манкурту пам'ять. - К., 1997.

14. Кошиць О. Про українську пісню і музику // Народна творчість та етнографія. - 1999. - №1. - С. 2-3.

15. Марттюк І.В. Національне виховання: теорія і методологія. - К., 1995.

16. Мороз Р.М. І прадіди в струнах бандури живуть: Знайомство з українським народним інструментом - бандурою. Методична розробка уроку-концерту з музики у 4 класі // Розкажіть онуку. - 1998. - №20. - С. 58-60.

17. Національне виховання дітей і молоді: Концепція // Рідна школа. - 1995. - №6.

18. Олійник І. Колискові пісні: Розробка уроку // Мистецтво та освіта. - 2002. - №4. - С. 19-20.

19. Осипець Р. Українська народна пісенна культура як засіб формування національної самосвідомості: Українознавство // Рідна школа. - 1999. - №11. - С. 11-14.

20. Основи національного виховання. - К., 1993.

21. Очаковська Ю.О. Музика: Метод. розробки уроків для 2 кл. серед. загальноосвіт. шк. / Очаковська, Юлія Олександрівна, Смаглій, Галина Артемівна. - Х.: Факт, 2002. - 103 с.

22. Павлова Е.В. Диалоговые уроки музыки: (метод. разраб. для шк. с рус. яз. преподавания) / Национальный педагогический университет. - К., 2001. - 121 с.

23. Печерська Е.П. Уроки музики в початкових класах: Навч. посіб. для студ. вищих пед. навч. закл. / Гол. ред. В.М.Куценко. - К.: Либідь, 2001. - 271 с.

24. Печерська Є.П. Уроки музики в п/школі. - Київ, "Либідь" 2001.

25. Попович М.В. Національна культура і культура нації. - К., 1991.

26. Ростовський О.Я. Методика викладання музики в основній школі: Навч.-метод. посіб. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2001. - 271 с.

27. Ростовський О.Я. Методика викладання музики у початковій школі: Навч.-методич. посіб. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2001. - 215 с.

28. Русова С. Вибрані педагогічні твори. - К.: Освіта, 1996. - 304 с.

29. Стельмахович М.Г. Народна педагогіка. - К., 1985.

30. Стельмахович М.Г. Українська родинна педагогіка: Навч. посібник. - К.: ІСДО, 1996. - 228 с.

31. Стельмащук З.М. Урок музики в сільські школі (методичні рекомендації). - Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, 2002.

32. Ступак Ю.П. Виховне значення українського фольклору. - К., 1960.

33. Сухомлинський В.О. Вибрані твори: в 5-ти т. - К., 1976.

34. Сявавко Е.І. Українська етнопедагогіка в її історичному розвитку. - К., 1974.

35. Таран І.М. Народні музичні традиції у розвитку молодших школярів // Початкова школа. - 1993. - №11. - С. 19-22.

36. Традиції української етнопедагогіки і їх використання в навчально-виховній роботі в школі. - К., 1993.

37. Уроки музики в початковій школі: [Добірка статей] // Бібліотечка вчителя початкової школи. - 2001. №18. - С. 2-40.

38. Уштсъкий К.Д. Про народність у громадському вихованні // Вибр. пед. твори. В 2-х т. К., 1983, т. 2.

39. Фрайт О. Фольклорні мотиви в музичних творах для дітей // Народна творчість та етнографія. - 1993. - №4. - С. 67-70.

40. Художня освіта і проблеми виховання молоді: Збірник наукових статей / Кол. авт.: Рудницька О.П., Уланова С.I., Ростовський О.Я. та ін. - К.: ІЗМН, 1997. - 164 с.

41. Черненко А.М. Українська національна ідея. - Дніпропетровськ, 1994.

42. Шинкаренко А.І. Позакласна музично-виховна робота з учнями початкових класів (методичні рекомендації) . - Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, 2002.

43. Шульгіна В.Д. Музична україніка: Моногр. / Національна музична академія України. - К.: Національна музична академія України, 2000. - 231 с.

44. Щербань П. Національне виховання в сім'ї. - К.: Либідь, 2000. - 254 с.

ДОДАТОК

А В НАШОГО ОМЕЛЕЧКА

А в нашого Омелечка

Невеличка сімеєчка:

Тільки він та вона,

Та старий та стара,

Та дві ляльки в колисці,

Та дві няньки колише,

Та по хаті двоє лазить,

А третього возком возять.

Та дві Христі в намисті,

Та дві Насті в запасці,

Та дві дівки косаті,

Та два парубки вусаті,

І Андрон, і Харитон,

Парамон і Антон,

І Прутас, і Панас,

І той парубок, що в нас;

І Горпина, і Уляна,

Що полюбила Дем'яна,

І низенькая Килина,

Що полюбила Мартина.

І зовиця білолиця,

І ще якась молодиця,

І ще ота мички миче,

Що всякого за чуб смиче;

І ще отой Герасим,

Що чоботи усім шив.

Отака сімеєчка

У нашого Омелечка.

ГЕЙ ГОЛОВОНЬКО Ж МОЯ БІДНАЯ

Гей головонько ж моя бідная,

Гей, а плач, дочко, та на воленьку,

В мене мати та й не рідная.

Що втопила та головоньку."

Гей в мене ненька та й не рідная,

А свекруха неймовірная.

Гей, сами сіли та вечеряти,

Мене молодую та шлють по воду.

Гей, шлють по воду по криничную,

Мене молодую, непривичную.

Гей, по йоду йшли через батьків двір,

А з водою під віконечком.

Гей, сидить батько край віконечка,

Держить руку коло серденька.

"Гей, дитя ж моє, ти коханеє,

Життя твоє препоганеє.

Гей, в мене була за хазяєчку,

А в свекрухи та за наймичку.

Гей, не плач, дочко, ні на батенька,

Не плач, дочко, та й на матінку.

ДОЛЯ КОЗАКА

Їхав козак степом по-під хутірцем,

Зустрів дівчиноньку - вербове гільце.

Дівчинонько люба, гарна, як весна,

Дай же мені руку, стань мені жона!

Не піду, козаче, навіть і не клич,

Бо твій батько - вітер, мати - темна ніч,

Рідний брат це коник, що іде услід,

А сестриця бурка - от і весь твій рід!

Приспів:

Вибиває в полі вітер гопака,

Ой, не легка доля, доля козака!

Вибиває в полі вітер гопака,

Ой, не легка доля, доля козака!

Не піду, козаче, ти і не проси,

Щоб не змарнувати ніжної краси,

Бо життя з тобою згіркне, як полин,

Адже твоя хата - у степу курій!

Приспів.

В козака багатство - люлька та кесет,

А ще - гостра шабля та отой узел,

Милий мій козаче - весняний розмай |

Зичу тобі щастя - з Богом прощавай! | (2)

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Роль народної пісні в розвитку творчої активності учнів. Вивчення української народної пісні в школі. Пісня як джерело дидактичних знань. Формування патріотичних почуттів, любові до рідного краю, поважного ставлення до праці засобами народної пісні.

    курсовая работа [1,1 M], добавлен 06.10.2012

  • Педагогічне значення українського дитячого фольклору, його роль у музично-творчому розвитку дітей. Методичні рекомендації по залученню молодших школярів до українських народних пісень через ознайомлення їх з давньослов'янськими календарними обрядами.

    курсовая работа [369,7 K], добавлен 13.10.2012

  • Процес музичного виховання учнів молодшого шкільного віку. Суть і значення ігрової діяльності на уроках у початкових класах. Теоретичні аспекти ролі музичних ігор у розвитку особистості, а також методичні рекомендації щодо їх проведення на уроках музики.

    курсовая работа [712,4 K], добавлен 09.10.2009

  • Дидактична гра як один із способів залучення молодших школярів до активної розумової діяльності. Структура дидактичної гри. Формування граматичних понять в початкових класах засобами дидактичних ігор. Вивчення іменника та займенника в молодших класах.

    курсовая работа [50,8 K], добавлен 30.01.2010

  • Гра як основна діяльність дитини в ранньому і молодшому шкільному віці. Основні етапи проведення ігор. Музично-дидактичні, сюжетно-рольові та проблемно-моделюючі ігри. Ефективність використання ігор на уроках музичного мистецтва в початкових класах.

    курсовая работа [615,9 K], добавлен 28.04.2015

  • Значення дидактичної гри як однієї із найголовніших способів формування пізнавальної активності молодших школярів. Структура та види дидактичних ігор. Формування граматичних понять на уроках читання та письма в початкових класах засобами дидактичних ігор.

    курсовая работа [58,8 K], добавлен 27.04.2014

  • Розгляд питання формування національної свідомості на уроках трудового навчання. Історія виникнення та орнаменти української народної вишивки. Методологічні рекомендації щодо роботи вчителя з учнями під час вивчення тем з вишивання у початкових класах.

    курсовая работа [4,2 M], добавлен 04.03.2014

  • Проблеми мотивації навчальної діяльності учнів на уроках рідної мови в початкових класах. Психолого-педагогічні умови формування пізнавального інтересу в молодшому шкільному віці. Лінгво-дидактичні основи вивчення прикметника в початкових класах.

    дипломная работа [3,0 M], добавлен 24.09.2009

  • Вікові особливості молодших школярів. Музичний фольклор як невід'ємна частина навчально-виховного процесу молодших школярів на уроках музики. Розвиток уяви дітей засобами казки, формування ритмічно-мовно-рухової координації, чіткої дикції, артикуляції.

    курсовая работа [90,6 K], добавлен 11.02.2014

  • Самостійна робота як дидактична категорія; її контролюючої функції. Рівні, форми і види самостійної діяльності учнів на уроках української мови у початкових класах. Застосування інноваційного методу проекту за програмою "Intel. Навчання для майбутнього".

    курсовая работа [61,9 K], добавлен 13.10.2012

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.