Дослідження особливостей домашньої навчальної роботи молодших школярів

Суть та значення домашньої навчальної роботи. Специфіка організації домашніх робіт молодших школярів. Правила успішного виконання домашніх завдань, особливості та сучасні способи їх перевірки. Творчі завдання, спрямованні на тренінг творчих здібностей.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 06.10.2012
Размер файла 111,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

8. Роби невеликі перерви для відпочинку: провітри кімнату, зроби щось по господарству.

9. В кінці перевір, чи все зробив правильної

10. Підготуй необхідне обладнання, підручники, зошити до завтрашніх уроків.

Додаток Б

Тема. Три типи музики -- пісня, танець, марш. Танець А. Філіпенка «Ой заграйте, дударики».

Мета. Вводити учнів в світ найпоширеніших жанрів музичного мистецтва. Розвивати музичні здібності дітей, формувати навички виконання пісень. Закріплювати навички танцювальних рухів. Розвивати творчу фантазію дітей. Виховувати естетичні почуття.

Обладнання. Грамзапис: С. Прокоф'єв «Марш», українські танці «Гопак», «Аркан», «Коломийка». Фланелеграф: зображення Палацу Ноток, нотки -- герої до казки «Країна Музики», таблички з записами музичних ребусів.

Хід уроку

І. Музичне привітання.

Діти заходять в клас під «Марш» С. Прокоф'єва.

Учитель співає.

«Добрий ранок, діти!» (до, ре, мі, фа, соль, соль)

Діти співають.

«Здрастуйте, учитель!» (соль, фа, мі, ре, до, до)

-- Діти, під яку музику ви зайшли до класу? (Діти дають відповіді).

-- Так, молодці, то був марш. А сьогодні ми познайомимось з танцем.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Під керівництвом вчителя, діти розглядають різноманітні життєві обставини, за яких звучить музика танців.

1. «Музична зарядка» проводиться на лічилці «Ходить квочка», що виконується на ступенях -ЗО-ВІ-РА-ЙО за допомогою ручних знаків.

2. Робота над виконанням раніше вивченої пісні А. Філіпенка «Ой заграйте, дударики».

III. Музична грамота.

Вчитель розповідає казочку і на фланелеграфг виставляє героїв казки, на фоні палацу Країни Музики.

КАЗКА

Жила-була сіренька пташка. Інші пташки глузували з неї, що вона не мала барвистого вбрання.

Одного разу восени полетіла пташка в Країну Музики. бо її не так приваблювало різнокольорове вбрання птахів, як дуже подобалося слухати пісні синички, іволги, жайворонка, хоч сама співати не вміла.

Багато чудових будинків побачила скромна пташка в Країні Музики, але більше за всіх їй сподобався красивий багатоповерховий палац Ноток.

Сіренька пташка дізналась, що на додатковій площадці .палацу живуть Король ДОдон-1, йому прислужував старий слуга РЕно, кімната якого знаходилась під першим поверхом палацу ноток. Кімнати першого поверху займає Королева Мілісента -- миленька, добра і мудра чарівниця. А красуня донька Короля ДОдона-1 і Королеви МІлісенти Принцеса СОЛЬвейг займає кімнати другого поверху. А ось старенька няня ФАїна живе в кімнаті між першим і другим поверхами, щоб завжди встигнути за першим покликом Королеви МІлісенти на перший поверх, чи красуні СОЛЬвейг на другий поверх.

Пташка дізналась також, що верхні поверхи палацу Ноток займають блазень Короля ДОдона-1 ЛЯно, який завжди посміхається і співає веселі пісеньки ЛЯ!ЛЯ!ЛЯ! Між другим і третім поверхами маленька затишна кімната блазня ЛЯно.

На третьому поверсі живе молодий зброєносець СІно. А сам Королевич ДОдон-2, обрав собі кімнату з балконом між другим і третім поверхами.

Сіренька скромна пташка познайомилась з жильцями палацу Ноток. .Вони потоваришували, а згодом навчили цю пташку нотній грамоті, навчили її співати. Особливо пташці вдавалися СОЛЬні партії. І в Країні Музики їй дали ім'я СОЛОвейко.

Повернувся СОЛОвейко весною в свій рідний край. Зрадів і заспівав. Це були самі мелодійні чарівні пісні, яких ніхто ще не чув. Зараз ми з вами можемо насолоджуватися співом СОЛОвейка навесні. Ця скромна сіренька пташка зачаровує всіх своїм чудовим співом.

2. Ви пригадали, діти, всі нотки.

(Дітям пропонується завдання відгадати музичні ребуси).

3. Виконання пісні А. Філіпенка «Ой заграйте, дударики» з характерними їй танцювальними рухами: ДІВЧЗТКА тримаються за фартушки на грудях і погойдуються в такт музики, хлопчики тримають руки за спиною, піднімаються на носочках і опускаються.

IV. Слухання українських народних танців (гопак, аркан, коломийка) у виконанні троїстих музик.

V. Музичні ігри.

а) «Естафета» -- вчитель дає ритмічний малюнок, діти повторюють його оплесками.

б) «Музична луна» -- вчитель оплесками дає ритм, а діти визначають склад (та-та-ті-ті-ті-ті-).

VI. Підсумок уроку.

Висновок. Танець -- вид мистецтва, в якому художні образи створюються за допомогою пластичних рухів. Танець нерозривно пов'язаний з музикою, емоційно-образний зміст якої втілюється в хореографічні композиції, танцювальних рухах.

VІІ. Домашнє завдання: підготувати музичні ігри.

Додаток В

Музичні ігри

1. Сам пустий, голос густий,

Дріб вибиває, дітей збирає, (Барабан)

2. Не людина, а співає.

Не карусель, а крутиться. (Програвач)

3. В лісі народилась,

В майстерні робилась,

А в руках плаче. (Скрипка)

4. Є дерево, не полінце.

Шість дірочок має,

Весело співає. (Сопілка)

5. Сам із вільхи та із дуба,

В роті білі й чорні зуби.

Ти до них торкнись -- готово,

Ти почуєш спів чудовий. (Рояль)

6. То товстішає, то худне,

На всю оселю голосить. (Гармошка, баян)

7. Хто зі мною дружбу має,

Ноти швидко всі впізнає. (Нотний стан)

8. Хто стоїть, як вартовий,

Перед нотними рядками?

Хто рядок нам відкриває,

Місце нам розподіляє? (Скрипковий ключ)

9. Жили знаки-нотки

Сумні та самотні.

Я заграв їх разом -- Звеселив одразу.

Мама раді, папа гордий, Бо заграв я їм... (акорди).

10. На нашім інструменті є струни та педаль,

Хто ж він? Безперечно, це знайомий наш... (рояль).

11. Всі танцюють люди

Під співочу гілочку,

Ніжну та веселу Подружку... (сопілочку).

12. Наші ноти вище, нижче

В різних комбінаціях

Допоможуть нам зробити... (знаки алітерації).

13. За перше ноту пошукай,

Число -- за друге ти візьми.

Докупи все це ти з'єднай,

На карті ціле пошукай. (Місто)

14. До ноти приєднайте зелене насадження,

щоб вийшла частина будинку. (Фасад)

15. Дві ноти завершило «но». Назвіть цю гру. (Доміно)

Чайнворд «Музична змійка».

1. Вид театрального мистецтва, що поєднує танець, музику і драматургічний задум. (Балет)

2. Швидкість руху музики; (Темп)

3. Збірник пісень. (Пісенник)

4. Струнний смичковий музичний інструмент, найбільший за розміром і найнижчий за звучанням, інструмент скрипкового сімейства, (Контрабас)

5. Гнучка, пружна, туго натягнута нитка, яка застосовується в деяких музичних інструментах. (Струна)

6. Перерва між діями спектаклю або відділеннями концерту. (Антракт)

7. Гуцульський духовий мундштучний музичний інструмент. (Трембіта)

8. Низький дитячий голос у хлопчиків). (Альт)

9. Духовий мундштучний музичний інструмент. (Тромбон)

Чайнворд «Від Фа до Соль».

1 варіант. Від першого слова „фа” підібрати такі музичні терміни, щоб вони співали з останнім словом «соль». Виграє той, у кого ланцюжок музичних слів буде довшим.

2 варіант. Ланцюжок музичних слів від «фа» до «соль» вписати в запропоновані ноти.

1. Вокальний колектив. (Хор)

2. Сукупність творів, що виконуються музикантом.

(Репертуар)

3. Швидкий віртуозний пасаж у співах. (Рулада)

4. Музичний супровід. (Акомпанемент)

5. Ударний музичний інструмент з роду бубнів.(Тамбурин)

6. Ансамбль з дев'яти музикантів або співаків. (Нонет)

7. Високий чоловічий голос. (Тенор)

8. Струнний ударно-клавішний музичний інструмент з горизонтально розташованими струнами та корпусом у формі крила. (Рояль)

Головоломка-піраміда «Композитори світу».

Відповіді: Ліст, Ліллі, Лядова, Лисенко, Людкевич, Леонтович.

Додаток Г

Творчі завдання, спрямованні на тренінг творчих здібностей

Вправи-порівняння.

Завдання першого рівня складності:

1. Дивитися у дзеркало перед собою і зображати мімікою різні почуття -- радість, сум, гнів, подив та інші.

2. (Учитель пояснює, що музика, колір можуть виражати почуття: роздає дітям кольорові квадратики). «Просигналізувати» свій настрій (веселий, сумний, похмурий тощо) кольоровими квадратиками.

Завдання другого рівня складності:

«Музичний світлофор».

1. (Діти одержують шість карт із графічним зображенням на них дитячого обличчя з мімікою: радості, суму, гніву, подиву, уваги, задумливості). Послухати музичну п'єсу, просигналізувати її настрій картками.

2. Виразити музикою (мелодією на інструменті чи голосом) настрій двох чарівників -- доброго і злого. Придумати, як їх звуть, які вони, як себе поводять.

Завдання третього рівня (ускладнені):

1. Розповісти, які почуття виникли у процесі слухання контрастних музичних п'єс і зіставити їх з картками настроїв.

Набір полярних визначень:

сумний -- веселий

схвильований -- спокійний

сердитий -- добрий

холодна -- тепла

важка -- легка

сумна -- радісна

2. Придумати, які казкові герої могли затанцювати або заспівати під ці музичні твори (Баба-Яга, П'єро, Незнайка, Карабас-Барабас, Дюймовочка, Снігова Королева).

Завдання на творчу уяву, фантазію.

«Мажор і Мінор».

Завдання першого рівня складності:

1. (Вчитель читає вірш «До мінор і До мажор» С. Басіної). Намалювати Мажор і Мінор. Розповісти, які вони, як себе поводять.

2. (Учитель грає два музичні фрагменти). Сказати, коли звучав Мінор, а коли Мажор, Що робили ці герої кожен під свою музику?

Завдання другого рівня складності:

1. (Учитель пропонує ігрову ситуацію: «Мажор і Мінор сфотографувалися. Але прийшов Злюка, розрізав фотографії і втік. Що ж робити?»). Необхідно зібрати і склеїти фотографії до приходу господарів.

2. Швидко домалювати деталі до малюнків: волосся, вуха, одяг для голови, фон малюнку тощо.

Образно-асоціативні тренінгові вправи.

Вправа 1

Учитель пропонує початок гри-казки: «За сімома горами, за сімома морями, за сімома лісами існує країна Вітрів. У ній живуть різні вітри. Зараз кожен з вас буде мешканцем цієї країни і розповість про себе»).

1-й рівень:

-- Який я вітер? Описати свій характер, придумати своє ім'я.

2-й рівень:

Виразити свій настрій вітру у рухах, створити «німий» танець.

3-й рівень:

Задумати образ вітру і відтворити його у рухах так, щоб інші діти розгадали характер образу.

Вправа 2

1-й рівень:

Впізнати чи уявити ім'я, характер, настрій казкового героя за їх музичними портретами. (Наприклад, Карабас -- марш, Маль-віна -- вальс, Буратіно -- полька).

2-й рівень:

Вибрати героя з казки і створити танцювальний образ («Ми на репетиції у театрі: хто з героїв вийшов на сцену?»).

Завдання на образно-асоціативне мислення.

Перший рівень складності:

1. Впізнати характери музичних інструментів за їх тембром.

2. Порівняти характер інструментів з характерами тварин, пташок.

Другий рівень складності:

1. Визначити настрій запропонованих віршів і підібрати до них музичні твори з тих, що грає вчитель. Пояснити свій вибір.

2. Зіставити музичні п'єси з творами живопису.

Третій рівень складності:

Учитель знайомить дітей з байкою І. Крилова «Слон і Моська», показує ілюстрації до книги. Створити музичні образи героїв твору на інструменті чи голосом.

Вправи-порівняння.

«Співзвучність настроїв: природа -- людина».

Учитель читає дітям «Казку про рибака і рибку» О. С. Пушкіна і пояснює, що діти працюватимуть художниками-фотографами).

Замалювати, яким було море у казці трьома фотографіями-картинами.

Пояснити свої зображення. Відповісти на питання бесіди:

1. Чи змінювався стан моря?

2. Чи змінювався настрій моря?

3. Якими виражальними засобами ви користувалися при зображенні?

«Предмет, що ожив».

Перший рівень складності:

Назвати якнайбільше відтінків характеру предмета (годинник, ваза, драбина, праска, голка, макітра тощо).

Другий рівень складності:

1. Уявити, що предмет (наприклад, овочі -- цибуля, морква) живий. Розповісти, яким би був його характер, про що він міг би говорити, як би себе поводив, у яких відношеннях був би з іншими предметами, яку б пісню заспівав.

2. Описати, яким бачать один і той самий предмет різні люди чи казкові герої:

Яблуко -- Здорова людина, хвора людина.

Квіти -- Мальвіна, Буратіно, Карабас-Барабас.

Третій рівень складності:

Учитель пояснює, що композитор К- Хачатурян створив балет, у якому головними героями є «живі» овочі й фрукти.

Послухати музичні фрагменти з балету К. Хачатуряна «Чипо-ліно» і розповісти про характери героїв: Чиполіно, Сеньйора Помідора, Груші, Гарбуза.

У процесі ігрових завдань серед творів музичного репертуару рекомендуємо використовувати «Дитячий альбом» П. Чайковського, «Альбом для юності» Р. Шумана, «Дитячий альбом» М. Степаненка, 24 дитячі п'єси для фортепіано В. Косенка, дитячі твори; Е. Гріга, Д. Кабалевського, С. Прокоф'єва, В. Сасько, Б. Тобіса, М. Дюбуа та інших.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Проблема організації домашньої роботи в педагогічній теорії і практиці. Стан організації домашньої роботи з учнями початкових класів у педагогічному досвіді. Дослідження ефективності виділених дидактичних умов організації домашньої навчальної роботи.

    дипломная работа [105,2 K], добавлен 15.07.2009

  • Аналіз психолого-педагогічної літератури з питання самостійної роботи учнів. Видатні педагоги про значення домашніх завдань у навчанні молодших школярів. Сучасні дослідження про домашні завдання. Дослідницько-експериментальна робота. Методичні матеріали.

    курсовая работа [7,5 M], добавлен 22.09.2008

  • Лінгвістичні особливості тексту, структура й зміст творчих здібностей учнів, процес їх розвитку як психолого-педагогічна проблема. Методика роботи з текстом та розвиток творчих здібностей молодших школярів. Види та приклади вправ для роботи над текстом.

    магистерская работа [260,1 K], добавлен 23.11.2009

  • Теоретичні основи організації самостійної роботи учнів у початковій школі. Врахування вікових особливостей молодших школярів під час проведення самостійної роботи. Аналіз навчальної програми і підручнику з курсу "Основи здоров'я" для третього класу.

    дипломная работа [1,5 M], добавлен 24.09.2009

  • Загальна характеристика стимулювання навчальної діяльності молодших школярів у практиці роботи вчитель початкових класів. Аналіз ефективності різних методів стимулювання навчальної активності учнів, напрями та методи їх подальшого удосконалення.

    курсовая работа [348,0 K], добавлен 23.03.2015

  • Особливості розвитку творчих здібностей учнів (віковий та психо-фізіологічний аспекти). Творча лабораторія вчителя музики. Результати діагностичного етапу з визначення рівня креативності, розвиненості творчих здібностей молодших школярів на уроках музики.

    курсовая работа [97,5 K], добавлен 02.10.2014

  • Особливості навчальної діяльності молодших школярів. Темперамент в індивідуальному стилі навчальної діяльності молодшого школяра. Методика та організація дослідження. Діагностика впливу темпераменту на ефективність навчальної діяльності молодших школярів.

    курсовая работа [1,9 M], добавлен 15.06.2010

  • Суть, мета та завдання позаурочної роботи з трудового навчання, її місце та значення в сучасній школі, принципи та форми організації. Основні види трудової діяльності в позаурочній роботі молодших школярів, дослідження ступеню її впливу на дітей.

    курсовая работа [67,6 K], добавлен 15.06.2010

  • Суть і значення ігрової діяльності на уроках музичного мистецтва в початкових класах. Творчі аспекти розвитку здібностей молодших школярів у процесі ігрової діяльності. Методика застосування творчих занять у музично-естетичному вихованні школярів.

    курсовая работа [67,5 K], добавлен 21.02.2014

  • Розвиток творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку. Основні педагогічні напрями, завдання та методи з розвитку творчої активності дітей на уроках української мови. Напрямки та зміст роботи вчителя. Навчально-пізнавальна діяльність школярів.

    дипломная работа [68,6 K], добавлен 05.05.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.