Лісові системи та їх вивчення в шкільному курсі біології

Історія уявлення про ліс і лісову систему. Структура лісової екосистеми. Лісові системи України. Структурно-функціональні підходи до вивчення лісових систем. Рекомендації щодо вивчення лісових екосистем та їх компонентів в позашкільній роботі з біології.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 20.09.2010
Размер файла 346,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

18. Злобін Ю.А., Кочубей Н.В. Загальна екологія: Навч. посібник. - Суми, 2003. - 416 с.

19. Калинова Г. С., Мягкова А.Н. Методика обучения биологии. -- М.: Просвещение, 19§5.

20. Корнева И.Д., Шубкина Л.С. Хрестоматия по методике преподавания биологии. -- М.: Просвещение, 1977.

21. Кузнецова В.И. Уроки биологии. -- М.: Просвещение, 1991.

22. Мягкова О.М., Комісаров Б.Д. Методика навчання загальної біології. -- К.: Рад. шк., 1982.

23. Поварніцин В. О. Ліси українського Полісся. -- Львів: Вид-во АН УРСР, 1959. -- 207 с.

24. Пороша С. І., Пастернак В. П. Природне лісовідновлення. -- Харків: Вид-во Харк. держ. аграр. ун-ту, 1997. -- 24 с.

25. Рослинність УРСР. Ліси. - К.: Наук.думка, 1971. - 460 с.

26. Свириденко В. Є. Швиденко А. Й. Лісівництво. -- К.: Сільгоспосвіта, 1995. -- 364 с.

27. Сукачев В.Н., Дылис Н.В. Основы лесной биогеоценологии. - М.: Наука, 1964. - 374 с.

28. Физико-географическое районирование Украинской ССР. - К.: Изд-во Киев. ун-та, 1968. - 684 с.

29. Чернявский М.В. Ліси України та збереження їхнього біологічного різноманіття. Охорона пралісів України // Конвенція про біологічне розмаїття; громадська обізнаність; участь. - К.: Стилос, 1997. - С. 75-89.

30. Шеляг-Сосонко Ю. Р., Стойко С. М., Вакаренко Л.П. Ліси України. Сучасний стан, збереження, використання. - К.: Наук. еколог. центр. Укр., 1996. - 32 с.

31. Шеляг-Сосонко Ю.Р. Ліси України: біорізноманітність та збереження. - Укр. ботан. журн., 2001, т.58, №5

32. Шеляг-Сосонко Ю.Р., Устименко П.М., Вакаренко Л.П., Попович С.Ю. Ценотаксономічне різноманіття лісів України: методи оцінки та синфітосозологічна класифікація // Укр. ботан. журн. - 1999. - 56, №1. - С. 74-78.

33. Шеляг-Сосонко Ю.Р., Устименко П.М., Попович С.Ю., Вакаренко Л.П. Зелена книга України. Ліси. К.: Наук. думка, 2002. - 253 с.

34. Шухова Е.В., Лаврух Л.П., Тшяоха Л.П. Форми і методи перевірки знань учнів з біології. -- К.: Рад. шк., 1980.

Додаток 1

Виховний захід на тему „Різноманітність природи України. Мішані ліси” (6 клас)

Мета: Ознайомити учнів із рослинним і тваринним світом, багатствами надр, особливостями промислового розвитку, кліматом зони мішаних лісів. Розвивати мислення. Виховувати бережне ставлення до природи. Вчити учнів міркувати, працювати колективно.

Обладнання. Календар спостережень за природними явищами, глобус, карта природних зон України, словники, довідники, енциклопедичні видання, література за темою, ребуси, гербарій, ілюстрований матеріал - флора і фауна зони мішаних лісів, матеріали до теми « Червона книга України», картки з математичними завданнями екологічного спрямування, картки до гри «Класифікуй» (перелік назв представників флори і фауни зони мішаних лісів в довільному порядку).

Хід заняття

І. Підсумок фенологічних спостережень (фенологія - наука про сезонні явища в природі). - Сьогодні черговим синоптиком у нас працює ...

(Сьогодні 12 грудня. Сонце зійшло о 7 год. 47 хв., а зайде о 15 год. 56 хв. Тривалість дня -- 8 год. 9 хв. Опади сьогодні ... (у вигляді ... або відсутні). Небо ... (ясне, похмуре, хмарне). Температура на 7 год. ранку ... Вітер ...).

- Грудень землю грудить і хату студить. (Продовжують учні).

Сумний грудень у свято й будень.

Грудень рік кінчає, а зиму починає.

Грудень поле грудить і поле студить.

Прийшов грудень, приніс студень.

Дим без вітру стелиться по землі - значить випаде сніг або потепліє.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Тест.

1) Яку форму має Земля: куба, кулі, піраміди?

2) Де поверхня Землі отримує найбільше сонячного світла і тепла: на екваторі, на Північному полюсі, на Південному полюсі?

3) У якій півкулі Землі відносно екватора ми проживаємо: у південній, у північній, інший варіант?

4) На якому материку розміщена Україна: Австралія, Євразія, Африка?

5) Чому на земній кулі змінюються пори року: бо Сонце обертається навколо Землі, бо Земля з нахиленою віссю обертається навколо Сонця, це залежить від Місяця?

6) Природна зона - це ... місцевість, де дуже жарко; місцевість, де дуже холодно; місцевість зі своїми природними умовами: погодою, ґрунтами, рослинами і тваринами.

Для хвилинки інформації

Найстарішим деревом в Україні вважається дуб, якому 1300 років. Цей дуб росте в Рівненській області.

А у Запорізькій області є такий дуб, обхват стовбура якого -- 8 м.

2. Бесіда.

- Які природні зони України вам відомі? (Мішаних лісів, лісостепу, степу, субтропіків у Криму)

- Як переходять природні зони одна в одну? (Не різко і одразу, а поступово)

3. Робота з картою (один учень працює біля карти на дошці, а решта -- з картами на партах).

- Назвіть і покажіть природні зони України (користуйтеся поясненнями до умовних знаків).

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

1. Відгадування загадок про ліс..

а) Загадує вчитель (показує відгадку-картинку):

Зелені капелюхи на білих стовпах. (Берези) Сини в шапках, а батько -- ні. (Дуб і жолуді)

Мишей ловить, а не кіт. Вдень сліпа, а вночі зряча. (Coва)

Влітку одягається, а на зиму одежі цурається. (Листяне дерево)

б) Загадки загадують учні.

2. Розгадування ребусів (рослини і тварини зони мішаних лісів).

3. Поетична хвилинка.

Помандруймо швидше вдаль,

Де зеленії верхівки підпирають небокрай,

Де берізка і ялина, сосон край, старих дубів.

Це є північ України -- зона мішаних лісів.

4. Повідомлення вчителя.

- Як ви вже зрозуміли, сьогодні мова піде про зону мішаних лісів. Ви ознайомитеся з особливостями цієї зо--ш, будете вчитися міркувати і працювати колективно.

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Словникова робота (підготовлені учні, користуючись словниками-довідниками, пояснюють семантику слів).

Бори -- соснові ліси;

субори - ліси із сосни і дуба;

березняки -- березові ліси із домішками сосни, осики, губа і граба;

ярус лісу - це ніби рослинні поверхи; виділяють 4 яруси:

I ярус -- хвойні дерева,

II ярус -- листяні дерева,

III ярус -- кущі (підлісок),

IV ярус -- трави, мохи, лишайники, гриби;

флора -- від латинського слова, що означало «богиня світів і краси»; це назва рослинного світу; це сукупність іидів рослин певної території;

фауна - на латинській мові означає «покровителька тварин»; це назва тваринного світу; це сукупність видів тварин певної території;

клімат -- багаторічний режим погоди в певній місцевості;

рельєф - нерівності земної поверхні, різноманітні за формою, величиною, походженням;

кераміка - гончарне мистецтво; виготовлення гончарних виробів із природних глин;

порцеляна - те саме, що й фарфор; так називають посуд. виготовлений зі спеціальної суміші пластичної глини, кварцу і польового шпату (це різні види корисних коїти н).

2. Повідомлення учнів про особливості зони мішаних лісів.

а) В Україні зона мішаних лісів знаходиться на півночі показується на карті), займає близько 20 відсотків території. З півночі на південь простягається приблизно на !00 км. Ця зона називається Поліссям.

б) До зони мішаних лісів входять п'ять областей: Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська та невеликі території чотирьох областей: Львівської, Тернопільської, Хмельницької, Сумської.

в) Рельєф -- рівнинний, низовинний. Землі перезволожені, є болота. Протікають такі річки та їхні притоки: Прип'ять, Горинь, Стир, Жерев, Случ, Уж, Тетерів, Десна.

г) Клімат Полісся помірно-континентальний з теплим і вологим літом та м'якою зимою. Середня температура січня --8?, липня +19?. Безморозний період -- близько 180 днів. Тут найбільше в Україні випадає опадів -- 700 мм (найчастіше -- влітку).

д) Весна -- затяжна, часто змінюється холодна і тепла погода. Сніг тане довго.

Літо -- тепле, але не жарке, дощове. Буває багато гроз.

Осінь - перехід до осені поступовий, з частими поверненнями теплої погоди.

Зима -- м'яка, хмарна, з частими відлигами. Висота снігового покрову у лютому досягає 20--30 см.

є) У зоні мішаних лісів переважають бори, субори, березняки.

Бори - соснові ліси. Вони двоярусні, бо підлісок відсутній. В трав'янисто-чагарниковому покрові є мохи, лишайники, чорниця...

Субори -- це ліси із сосни та дуба. Тут є три яруси. У підліску ростуть кущі ягід. А у трав'янистому покрові -- копитняк, зірочник, папороть-орляк.

Березняки -- це березові ліси з домішками сосни, дуба і граба. З чагарників тут ростуть горобина, калина, малина. Трав'янисті рослини -- верес, плаун, звіробій.

У 1968 р. на Поліссі створено Поліський заповідник.

є) У зоні мішаних лісів водяться такі дикі тварини:

звірі птахи комахи інші тварини

лось рябчик шовкопряд гадюка

козуля шпак вусач ящірка

кабан синиця короїд черепаха

білка дрізд комар вуж

куниця дятел ґедзь

борсук

вовк

лисиця

ж) Оскільки земля Полісся заболочена і надмірно зволожена, тут є багато торфовищ і запасів керамічних глин. Тому промисловість Полісся розвивається у таких напрямках: деревообробна, целюлозно-паперова, торфова, фарфорово-фаянсова...

Фізкультхвилинка (учні виконують довільні вправи, паралельно готуючи по 2--3 репліки діалога-«ланцюжка»).

V. Осмислення учнями знань.

1. Вправа «Вичлени зайве»: що здається вам недоречним серед ілюстрацій? Чому? (Вчитель знімає недоречні ілюстрації тропічних рослин і тварин).

2. Вправа «Знайди невідоме»: читати мовчки матеріал підручника. Знайти думки, які не згадувалися в ході уроку.

3. Вправа «Ставимо запитання»: поставити запитання за прочитаним.

Наприклад:

У якій частині зони мішаних лісів тепліше? (У південній)

Чому тут зростають бук, граб, береза, липа, осика? (Бо тут тепліше)

Що росте під деревами? (Підлісок із кущів шипшини, барбарису, терну, вовчих ягід)

Де ростуть трав'янисті рослини? (На галявинах)

Які рослини першими зацвітають ранньою весною? (Підсніжним, проліски, сон)

Які тіньовитривалі рослини зацвітають пізніше? (Конвалія, фіалка, квасениця)

Які рослини не бояться морозів і зимують зеленими під морозом? (Суниці, копитняк, барвінок)

5. Вправа на встановлення ситуативно-причинних зв'язків та прогнозування подій (робота в парах з переходом в групову).

-- Поміркуйте, порадьтеся, підготуйте узгоджену точку зору щодо наступних запитань:

а) чи можна на Поліссі отримати високі врожаї баштанних культур? (Ні, бо баштанні культури -- кавуни і дині -- ростуть там, де жарко і сухо);

б) які заходи ви би порадили жителям Полісся та куди б ви вклали більші суми -- у добування вугілля, торфу чи нафти9 (У добування торфу, бо на Поліссі немає великих запасів нафти)

6. Гра «Класифікуй». (Робота в групах. Див. Додаток 3).

Із безсистемного переліку представників флори і фауни Полісся кожній групі пропонується вибрати і зачитати назви: дерев, кущів, трав'янистих рослин; звірів, птахів чи комах.

7. Пізнавальні завдання.

-- Поміркуйте, порадьтеся (в парах) і дайте відповідь:

а) чому такі тварини, як лось, кабан, лисиця, дятел, шишкар можуть жити тільки у лісі? (Ліс дає їм спокій, захист, їжу, житло, можливість розмножуватися);

б) чому взимку під листяними деревами снігу більше, ніж під хвойними? (Хвоя на зиму не опадає і затримує сніг на собі, а голі гічки листяних дерев пропускають сніг до землі)

VI. Узагальнення та систематизація знань.

1. Підсумкова бесіда.

-- Про що йшла мова на сьогоднішньому уроці? (Про зону мішаних лісів)

-- Що нового для себе ви запам'ятали? (Дізналися значення слів, які рослини і тварини на Поліссі, який там клімат і промисловість)

-- Покажіть на карті зону мішаних лісів.

2. Вправа «Чернетки письменника».

Ви -- письменник. Повернулися з прогулянки по мішаному лісу і хочете викласти свої враження на папері. Підготуйте робочі матеріали (епітети, порівняння, метафори) для опису одного з представників флори чи фауни Полісся. (Робота в парах з переходом у групову: «Ми обрали для опису ... Епітети ... Порівняння ... Метафори ...» За наявності часу -- скласти кілька речень за цими робочими матеріалами. Див. додаток).

3. Змагання «Кращий друг природи».

-- Ми часто чуємо: «Ліс потрібно оберігати». Але поміркуймо -- від кого і від чого слід оберігати ліс? Складіть свої правила поведінки в лісі. (Робота в групах. Учні зачитують складені ними правила).

-- Хто більше записав, яка група є кращим другом природи?

VII. Домашнє завдання.

Підготувати матеріал підручника та зошита з природознавства. Для бажаючих -- за додатковою літературою опрацювати тему «Мішані ліси» і повідомити факти, які оминули увагою на уроці. Підготуватися до змагання «Хто більше знає?» -- за матеріалами «Червоної книги України».

Додаток 2

Загадки про представників флори і фауни мішаних лісів

Зимою -- як літом, літом -- як зимою. (Ялина, сосна)

Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

Білі дзвіночки висять, гойдаються, як називаються? (Конвалія)

Вірно людям я служу, їм дерева стережу. Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним здобуваю. (Дятел)

Які ноги, такий ніс. По болоту ходить скрізь. Ще й на хаті хату має. Жаб і черв'яків збирає. (Лелека)

Повзун повзе, на базар голки везе. (їжак)

Цвіте синьо, лист зелений,

Землю прикрашає:

Взимку все мороз поб'є,

Його не чіпає. (Барвінок)

Діалог-«ланцюжок» (промірні діалоги учнів)

-- Тобі доводилося бувати у зоні мішаних лісів?

-- Так, мої бабуся і дідусь проживають на Поліссі. А ти бачив мішані ліси?

-- Ні, і дуже жалкую. Які дерева ростуть у мішаних лісах?

-- Різні: і хвойні, і листяні. А ти знаєш, чим вони відрізняються?

-- Так, у хвойних дерев замість листя -- голки-хвоїнки. А тварини тобі у мішаному лісі зустрічалися?

-- Звірів я бачив мало -- тільки зайчика та лисичку, і то -- здалеку. Вони дуже полохливі. А ти знаєш, як добувають і використовують торф?

-- Так, ми вчили на уроці природознавства, що торф - це і паливо, і ліки, і добриво, і підстилка для тварин на фермах. Чи є там рослини, які схожі на наші?

-- Багато. Із дерев. -- сосни, ялини, дуби, берези. Із чагарників -- чорниця, горобина, шипшина, глід, ліщина. А які ти трав'янисті рослини знаєш?

-- У нашій місцевості ростуть папороть-орляк, проліски, сон-трава, конвалія, мати-й-мачуха, ряст, дзвоники... А у мішаних лісах є такі рослини?

-- Там теж є ці рослини. Ще й багато грибів і лікарських рослин. Тобі батьки дозволять навідатися до мене, щоб подивитися мій гербарій?

-- Я спитаю дозволу і прийду з книгою про комах. Там є багато інформації про їхній спосіб життя. Ти цікавишся цим питанням?

-- Так, на Поліссі я спостерігав за такими комахами: жук-олень, лимонниця, кропив'янка, адмірал, павичеве око...

Додаток 3

Гра «Класифікуй»

Хто у лісі живе (фауна) і що у лісі росте (флора)!

Сосна, чорниця, зірочник, заєць, сорока, хрущ, береза, горобин, копитняк, зірочки жовті, лисиця, синиця, жук-олень, дуб, шипшина, папороть-орляк, підсніжник, миша, їжак, дятел, краснотіл, граб, барбарис, пролісок, борсук, шпак, кропив'янка, терен, сон-трава, ондатра, зозуля, трясогузка, лимонниця, липа, вовчі ягоди, конвалія, зубр, мухоловка, павичеве око, осика, калина, фіалка, білка, адмірал, клен, малина, квасениця, лось, кулик, ведмедиця, ясен, глід, суниця, дикий кабан, лелека, мурашка, тополя, ліщина, барвінок, первоцвіт, кіт лісовий, дикий голуб, коник, мати-й-мачуха, ряст, куниця, тхір, соловей, голуб'янка, вільха, медунка, бобер, кріт, бджола дика, вероніка, дзвоники, кажан, джміль, ялина, олень, махаон, звіробій, козуля, сова, бронзівка, цмин, вовк, оса, верес, ведмідь. (91)

Рослини (флора)

Дерева

Кущі

Трави

(11)

(10)

(22)

Тварини (фауна)

Звірі

Птахи

Комахи

(20)

(12)

(16)

Епітети, порівняння, метафори (які можуть підібрати учні в процесі складання опису).

Епітети порівняння метафори

Жук-олень

- найбільший і найкрасивіший жук;

верхні щелепи самця,

-- жук-олень любить ласувати

- жук коричневого кольору,

як роги оленя

дубовим соком

блискучий

мухомор

-- висока ніжка;

-- яскраво-червона шапка;

-- шапка вигинається,

-- у дорослого гриба шапка

- шапка з білими цятками;

наче тарілка

вигинається;

-- корисний мухомор

-- мухомором лікуються лосі

конвалія

-- пишне зелене листя;

-- білі духмяні квіти;

- червоні отруйні ягоди

- квіти наче фарфорові

-- піднімаються квіткові стрілки;

дзвоники

-- конвалії дзвенять чарівним

дзвоном;

-- конвалія лікує людей від

серцевих хвороб;

-- конвалія чарує нас своєю

красою

Сон-трава

-- шовковисті волоски;

- квітка ніби невеликий

-- сон вбрався в сріблясту теплу

- чарівна квітка фіолетового

тюльпан;

шубку;

кольору;

- сріблясті волоски наче

-- сон не боїться весняних

-- пряме стебло;

шубка

приморозків;

-- пухнастий комірець

-- пухнастий комірець гріє

пелюсточки

Підсніжник

-- ніжні невеличкі білосніжні

-- підсніжники наче

- підсніжники сповіщають квіти;

-- пелюсточки видовжені

розвідники красуні-весни

про весну;

-- квіти підсніжників

прикрашають ліс;

-- підсніжники ростуть під

сніговою ковдрою;

-

-- земля прокидається від

зимового сну;

-- у цибулинці запасає поживні

речовини

Глід (кущ)

- темпо-коричневі гілки;

- червоні плоди наче

- вкривається квітами;

-- колючі гілки;

намистинки

- глід прикрашає ліс;

-- білі запашні квіти;

- приносить користь

-- чудовий аромат;

-- солодкий сік

Додаток 4

Математичний дидактичний матеріал екологічної спрямованості

1. Чисте повітря - здоров'я природи. Люди насаджують ліси, які очищають повітря від пилу. Із 100 кг шишок можна отримати 2 кг насіння. Скільки потрібно шишок, щоб отримати 6 кг насіння? 3 кг?

2. Підрахували, що соснова посадка увібрала (очистила повітря) за рік 32 тонни пилу, а дубова - 54 тонни. На скільки тонн пилу більше увібрала дубова посадка, ніж соснова?

3. Птахів слід оберігати, бо вони захищають рослини від шкідливих комах. Маленька пташка мухоловка приносить у гніздо 1 кг комах за 15 днів. За скільки днів вона принесе 2 кг комах?

4. Для лісових мешканців приготували 29 кг солі-лизун-ця. 15 кг солі злизали лосі, 8 кг - козулі, а решту - інші мешканці лісу.

5. Маленьке ведмежа має масу 800 кг. Яка маса двох маленьких ведмежат? Чотирьох?


Подобные документы

  • Аналіз змісту шкільного курсу "Країнознавство" та дидактичні засади вивчення. Комплексна характеристика країн та макрорегіонів Африки. Поурочне планування та методичні рекомендації до проведення уроків географії. Актуальність вивчення теми Африка.

    дипломная работа [140,4 K], добавлен 25.02.2009

  • Особливості інтегрованої системи навчання. Застосування міжпредметних зв’язків, як основи інтегрованого навчання. Вплив проведення інтегрованих уроків з біології на якість знань учнів. Розробка інтегрованого уроку з біології, його мета та принципи.

    курсовая работа [70,3 K], добавлен 15.06.2010

  • Опис цільового, змістового, операційно-діяльнісного та емоційно-вольового компонентів навчального процесу. Специфіка дидактичних закономірностей процесу вивчення предмету "Біологія". Забезпечення принципів науковості та доступності на уроках біології.

    реферат [524,0 K], добавлен 20.10.2010

  • Значення демонстраційних дослідів в шкільному курсі біології. Забезпечення матеріалом і обладнанням для їх проведення. Приклади проведення демонстраційних дослідів з розділу "Рослини": з'ясовування фізіологічних процесів у коренях, листку і насінні.

    курсовая работа [985,5 K], добавлен 24.10.2010

  • Мета і завдання введення елементів стереометрії у курсі математики основної школи, їх роль у розвитку просторового мислення школярів. Загальні методичні рекомендації вивчення елементів стереометрії у курсі геометрії 9 класу, шляхи їх поліпшення.

    дипломная работа [2,1 M], добавлен 12.06.2010

  • Значення та місце нетрадиційних уроків в шкільному курсі біології. Класифікація альтернативних занять та їх характеристика: лекція, семінар, конференція, диспут, залік, лабораторна робота і гра. План-конспект інтегрованого уроку, подорожі та інсценізації.

    курсовая работа [142,6 K], добавлен 24.10.2010

  • Місце стереометричного матеріалу в курсі математики основної школи та вимоги до його засвоєння. Аналіз методів вивчення елементів стереометрії у курсі геометрії 9 класу за новими підручниками з геометрії. Методичні рекомендації. Методика розв’язування.

    контрольная работа [37,2 K], добавлен 29.03.2014

  • Методологічна роль законів збереження енергії, імпульсу, заряду. Особливості вивчення законів збереження в середній та старшій школі. Аналіз вікових особливостей учнів. Розкриття можливостей вдосконалення навчання фізики, розробка методичних вказівок.

    курсовая работа [155,3 K], добавлен 18.03.2013

  • Місце факультативу в шкільному курсі біології. Патогенні мікроорганізми і здоров`я людини. Факультатив, як одна із ефективних форм роботи вчителя в позаурочний час. Методика проведення занять з факультативного курсу "Мікроорганізми і здоров’я людини".

    курсовая работа [823,0 K], добавлен 24.10.2010

  • Місце і значення екскурсії як однієї з форм організації навчальної роботи з біології. Визначення місця екскурсії при вивченні програмового матеріалу. Ознайомлення з деревами, кущами і травами в різні пори року. Методика спостереження за тваринним світом.

    курсовая работа [27,1 K], добавлен 26.12.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.