Урок-гра на уроках історії у загальноосвітніх школах

Гра на уроках історії як метод підвищення ефективності навчального процесу. Дидактична гра як система ігрових проблемно-пізнавальних завдань. Методика використання рольових ігор на уроках історії. Узагальнюючий урок-гра з історії України у 5 класі.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 10.04.2012
Размер файла 81,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Доберіть як найбільше прикметників, якими можна охарактеризувати козака.

(Сміливий, відважний, добрий, хоробрий, свободолюбивий, озброєний,гордий, патріотичний, веселий,загартований, кмітливий, розумний,хитрий,вмілий, працьовитий,люблячий,культурний, освічений,віруючий.)

Станція «Вірю-не вірю».

1.Резиденцією Івана Мазепи був Суботів. /Ні, Батурин./

2.Національно-визвольну війну 1648-1654 р.р. очолив Пилип Орлик./Ні, Богдан Хмельницький./

3.Останнього гетьмана звали Кирило Розумовський /Так/.

4.Григорій Сковорода народився в 1722 році./Так/.

5.Турецькі кораблі називалися чайками. /Ні, галерами/.

6.Петро Конашевич-Сагайдачний не брав участі в битві під Хотином /Ні, брав участь./

7.Другим ім*ям Хмельницького було ім*я Зіновій /Так/.

8.Покровителькою козаків вважалася Покрова /Так/

9.Перша братська школа виникла у 1722 році./Ні, то Малорос Колегія, а школа-у 1586 р./

10.Наказ зруйнувати січ віддав Петро Перший. /Ні, Катерина ІІ./

Станція «Вгадай, хто».

Вчитель показує фото історичних персон, діти називають їх ім*я і прізвище, та факти, які про них відомі.

Станція «Історична задача».

1.Якщо від дати, коли Російській Імперії було передано Крим, відняти рік підписання Андрусівського перемир*я,а потім відняти число 3, то дізнаємося, скільки років прожив Калнишевський.

1783-1667=116;

116-3=113 років.

2.У якому році святкуватимуть 400-річчя перемоги українсько-польського війська під Хотином?

1621+400=2021 р.

3.Скільки років прожив Григорій Сковорода?

1722-1794=72.

4.Якщо до року початку Нац.-Визв.війни додати 61, то отримаємо рік смерті Мазепи.

1648+61=1709 р.

6.Підсумок уроку./3 хв.//Вчитель виставляє оцінки учням за роботу і активність на уроці./

7.Домашнє завдання./1 хв./

Готуватися до контрольної роботи.Повторити параграфи 12-17.

Додаток 2

Узагальнюючий урок-гра з історії України у 5 класі

історія дидактичний рольовий гра

Тема: «Подорож у часи козацькі (XV-XVIII ст.)»

Мета: узагальнити знання учнів з даної теми, закріпити знання учнів з історичної термінології, хронології, історичних діячів України козацьких часів; продовжити патріотичне виховання на прикладах героїчної боротьби нашого народу з іноземними гнобителями; розвивати вміння швидко орієнтуватися, порівнювати та співставляти історичні події та явища. Обладнання: дошка, картки із завданнями, таблички із номерами відповідей. Тип уроку: узагальнюючий урок-гра за принципом телевізійної гри „Зоряний час".

Епіграф: Де Дніпро наш котить хвилі, Рве стрімкі пороги, Там країна вся зелена, Славний край розлогий: Там козацтво виросло, Слави, волі добувало. Україно, Україно, славний край козачий!

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Гра-конкурс „Козацький час".

Завдання: А. 1. Д. Вишневецький; 2. П. Орлик, 3. К. Розумовський, 4. Б. Хмельницький; 5, П. Сагайдачний; 6. П. Калнишевський: 7. І. Богун; 8. П. Полуботок до А.: 1. Козацький гетьман, високоосвічена людина, закінчив Острозьку академію, записався з військом запорізьким до Київського братства, боровся з польсько-католицьким засиллям, при цьому в Києві було висвячено митрополита і кількох українських єпископів. (5) 2. Був обраний гетьманом на чужині після смерті І.Мазепи, написав першу конституцію України, (2) 3. Наказний гетьман, зібрав кілька тисяч підписів під проханням до царя Петра І про повернення Україні давніх прав, за що був ув'язнений у Петропавлівській фортеці, де і помер. (8) 4. Останній гетьман України, (3) 5. Останній кошовий Запорізької Січі. (6) 6. Перший козацький гетьман, засновник першої Січі, оспіваний у народній творчості як козак Байда, (1) 7. Один із сподвижників Б.Хмельницького, полковник, у битві під Берестечком очолив військо і вивів з оточення (7). 8. Керівник визвольної війни українського народу 1648-1654 рр. (4) Б. 1. Хотин; 2. Чигирин; З.Корсунь; 4. Переяслав; 5. Конотоп; 6. Батурин; 7, Умань; 8, Суботів. До Б.: 1. Родовий хутір Хмельницького. (8) 2. Місто, біля якого гетьман Виговський розбив російське військо. (5) 3. Столиця України за гетьманування Б.Хмельницького. (2) 4. Столиця України за гетьманування І. Мазепи, зруйнована російськими військами під командуванням Меншикова. (6) 5. Місто, де відбувалася козацька рада з питання входження України до складу Російської держави, (4) 6. Під цим містом в 1621 році гетьман і П.Сагайдачний з козацьким військом допоміг полякам перемогти турецьке військо (1) 7. Місто, де відбувалася друга битва визвольної війни. (3). 8. Місто, пов'язане з подіями Коліївщини. (7) В 1. Гетьман 2. Кошовий отаман 3. Генеральний суддя 4. Генеральний писар 5. Полковник 6. Сотник 7. Генеральний обозний 8. Генеральний осавул до В.: 1. Посада в козацькій державі, відповідальний за артилерію і ВІЙСЬКОВІ припаси. (7) 2. Посада в козацькій державі, яку займав за гетьманування Б. Хмельницького І. Виговський. (4) 3. Посада в козацькій державі, помічник гетьмана у військових справах. (8) 4. Яку посаду в козацькому війську займав Б. Хмельницький перед початком визвольної війни. (6) 5. Посада в козацькому війську, яку займав В. Кочубей. (З) 6. Посада в козацькому війську, яку займав І. Богун. (5) 7. Посада в козацькому війську, яку займав І. Сірко. (2) Г І. Козак 2, Фігура 3. Чайка 4 Магнат 5. Сейм 6. Опришок 7. Гайдамака 8. Реєстровець до Г.: 1. Учасник повстанського руху на Правобережжі. (7) 2 Учасник повстанського руху на Закарпатті, (6) 3. Великий землевласник у Польщі. (4) 4. Козак на службі у короля і Польщі. (8) 5 Козацький човен. (3) 6. Висока дерев'яна вежа з бочкою смоли на самому верху. (2)

Гра „Четвертий зайвий" І. Карл ХП 2. Петро І 3. Кр. Косинський 4. І. Мазепа І. Батурин 2. Чигирин 3. Черкаси 4. Київ 1. Гонта 2, Верлан 3. Залізняк 4. Довбуш і. М. Кривоніс 2. С. Наливайко 3. Д. Нечай 4. І. Богун 1. Жовті Води 2. Берестечко З. Корсунь 4. Хотин І. Гетьман 2. Генеральний писар 3. Митрополит 4. Полковник 1. Оселедець 2. Шаровари 3. Жупан 4. Кунтуш

Гра «Логічний ряд». І.Д. Вишневецький 2. Б. Хмельницький 3. І. Виговський 4. П. Сагайдачний (розставити в порядку гетьманування) 1. Сотник 2 Генеральний осавул 3. Полковник 4. Гетьман (розставити в порядку старшинства) 1. Пилявці 2. Корсунь З. Жовті Води 4. Берестечко (розставити битви в хронологічній послідовності) 1. Кр. Косинський 2. П. Дорошенко З.П. Сагайдачний 4. І. Мазепа (розставити в порядку гетьманування) ІІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання найбільш активних учнів.

Додаток 3

Зразок гри на уроці історії в 6 класі

Гра №1.

- У чому полягає основна відмінність найдавніших людей від тварин?

- Коли жили неандертальці?

- Що таке рід?

- Із яких занять виникли землеробство і скотарство?

- Що таке історія?

- Кого вважають ”батьком історії”?

- Як називався найдавніший предок людини?

- Коли на Землі проживали пітекантропи?

- Що було найбільшим здобутком первісної людини?

- Який період в історії людства називають кам`яним віком?

- Що називають продуктом праці?

- Де знайшли перші сліди життя неандертальців?

- Як вчені назвали сучасну людину?

- Де в Україні знайдено сліди поселень неандертальців?

Гра №2.

- У яке море впадає Ніл?

- Чому під час розливів Нілу вода в ньому робилася каламутною, зеленою, а через десять днів ставала червоною?

- Чому єгиптяни жили тільки вздовж річки Ніл?

- Як самі єгиптяни називали свою країну?

- Чому в давнину Єгипет називали “Чорна земля”?

- Які сільськогосподарські культури вирощували на своїх ланах єгиптяни?

- Що єгиптяни робили після того як кинули зерна пшениці і ячменю в землю?

- Як називали області на які поділявся Єгипет?

- З якого матеріалу будувалися всі будинки в Єгипті?

- Якими були особливості одягу єгипетських чоловіків?

- У якому вигляді малювали бога Озіріса?

- Скільки років будували піраміду Хеопса?

- Хто такий Анубіс?

- Яка подія сталася в Єгипті у 1750 році до н.е.

Додаток 4

Ігри на уроках історії в 6 класі

Гра №1.

Мотика - серп зерно

(їх об`єднує землеробство)

Надприродні істоти - ідоли - молитва

(виникнення релігії)

Ніл - Євфрат - Тигр

(ріки, у долинах яких зародилося поливне землеробство)

612 рік до н.е. - Ніневія - YIII-YI ст. до н.е.

(все це пов`язано з державою Ассірія)

Тутмос ІІІ - Хаммурапі - Кір

(правителі стародавніх держав)

Сірія- Фінікія - Ізраїль та Іудея

(стародавні держави, що знаходились на Близькому Сході)

Зіккурат - “висячі сади” - висоти стін 22 метри

(все це пов`язано з Вавілоном)

Папірус - Фіви - мумія

(все це пов`язано з Єгиптом)

Хаттусі - Мемфіс - Ніневія

(столиці стародавніх держав)

2600 рік до н.е. - 150 метрів - 30 років

(будівництво піраміди Хеопса)

1500 рік до н.е. - Тутмос ІІІ - Близький Схід

(завойовницькі війни єгиптян під прводом Тутмоса ІІІ)

Камбіс - Дарій І - Ксеркс (перські царі)

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Пам’ять, мислення та їх розвиток на уроках історії. Діагностика уваги учнів та способи її посилення. Основні шляхи розвитку уяви. Методика використання відеоматеріалів на уроках історії. Пізнавальні завдання як засіб розвитку когнітивних процесів учнів.

    методичка [38,0 K], добавлен 19.09.2013

  • Суть та ефективність ігрових методів навчання. Підготовка учнів до взаємодії з соціальним середовищем, особистісної самореалізації. Роль гри в організації навчальної діяльності на уроках історії. Розробки уроку з використанням вікторини, КВК, подорожі.

    курсовая работа [945,8 K], добавлен 07.01.2016

  • Підлітковий вік - період розвитку критичного мислення дитини. Ігровий компонент на уроках історії. Гра як засіб всебічного розвитку особистості дитини. Інтелектуальна діяльності учнів середнього шкільного віку. Використання нетрадиційних уроків.

    курсовая работа [40,9 K], добавлен 21.02.2015

  • Психолого–педагогічні засади використання ігрової діяльності в процесі навчання історії. Вживання дидактичних ігор на уроці. Підготовка вчителя до застосування інтерактивних технологій навчання. Формування у учнів навичок до пошуково-дослідницької роботи.

    курсовая работа [88,4 K], добавлен 09.04.2015

  • Психолого-педагогічні особливості методики проведення дидактичних ігор для школярів різного віку на уроках економіки. Етапи розробки ділової гри. Вивчення досвіду використання навчальних ігор. Основні фактори ефективності економічних ігрових ситуацій.

    курсовая работа [53,7 K], добавлен 15.09.2014

  • Дидактична гра як спосіб залучення молодших школярів до активної розумової діяльності. Структура дидактичної гри та особливості її застосування на уроках в початковій школі. Приклади проведення дидактичних ігор на уроках математики і української мови.

    курсовая работа [41,7 K], добавлен 04.06.2015

  • Характеристика основних методів навчання - одних з найважливіших компонентів навчального процесу. Визначення прийомів, які використовує викладач при використанні проблемно-пошукових методів навчання. Аналіз основ розвиваючих технологій навчання історії.

    контрольная работа [24,0 K], добавлен 13.06.2010

  • Психолого-педагогічні передумови використання дидактичних ігор на уроках математики та систематизація досвіду класоводів щодо їх використання. Розробка системи дидактичних ігор на уроках математики у першому класі, її призначення та оцінка ефективності.

    дипломная работа [87,1 K], добавлен 14.07.2009

  • Вивчення процесу розробки і методики проведення уроків по історії України на тематику національно-визвольної війни українського народу XVII ст. Мета, типи, форми роботи, устаткування і структура уроків. Організація уроку-екскурсії і уроку-вистави.

    разработка урока [49,1 K], добавлен 14.12.2010

  • Сутність індивідуального підходу на уроках історії України. Дидактичні умови підвищення якості знань учнів. Організація навчально-виховного процесу щодо підвищення якості знань учнів у застосування індивідуального підходу. Розробка конспекту уроків.

    курсовая работа [293,0 K], добавлен 22.05.2012

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.