Франц Кафка. Особливості індивідуального стилю письменника (за оповіданням "Перевтілення")

Життєвий та творчий шлях письменника, його світобачення та стилістичні особливості творів, літературна спадщина. Робота з таблицями "Хронологія життя і творчості Ф. Кафки", "Художній світ". Трагізм "кафкіанського світу": від звичайного до абсурдного.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 09.07.2013
Размер файла 319,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Размещено на http://www.allbest.ru/

План-конспект уроку

Франц Кафка. Особливості індивідуального стилю письменника (за оповіданням "Перевтілення")

Тема уроку: Франц Кафка. Особливості індивідуального стилю письменника (за оповіданням "Перевтілення")

Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про життя і творчість Ф. Кафки;

ознайомити учнів з художнім світом та основними стилістичними особливостями письменника;

розглянути концепцію світу і людини в ньому;

розвивати вміння аналізувати, висловлювати та аргументувати власні думки.

Наочність до уроку: портрет Ф. Кафки, опорно-сигнальні схеми, картка з цитатами

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

«…Що знаєш ти про мій біль, і що я знаю про твір…Щасливим я був тільки б у тому випадку, якщо б зміг привести світ до чистоти, правди, непорушності…» (Ф.Кафка)

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття

1. Оголошення теми і мети уроку

Темою сьогоднішнього уроку є «Франц Кафка. Особливості індивідуального стилю письменника (за оповіданням «Перевтілення»)». Сьогодні ми розглянемо життєвий та творчий шлях письменника,його світобачення та стилістичні особливості його творів.

2. Вступне слово вчителя

«Митець-пророк» -- так називають критики видатного австрійського письменника Франца Кафку, засновника нового художнього мислення мистецтва XX століття. У своїх творах він показав духовний досвід, що відкрився людству в історичних катастрофах та випробуваннях тоталітарних режимів, висвітлив конфлікт між людиною та владою, беззахисність кожного перед жорстокими ударами долі, виявів абсурдного у плині повсякденного життя.

3. Постановка проблемного запитання (за епіграфом уроку)

Перед нами постає питання. Хто ж він,Франц Кафкка? Мученик? Геній? Одинак? Провидець? Пригноблений чи слабкодухий, але відомий у всьому світі ? Шукач гармонії та ладу у світі небезпеки та непорозуміння? Що може допомогти людині знайти гармонію зі світом?

II. Вивчення нового матеріалу

1.«Цитатний ланцюжок» (читання учнями по черзі висловів про Ф. Кафку)

«Франц Кафка описав властиве йому сприйняття світу, актуальне для початку ХХ століття, для періоду тоталітаризму, і для сучасності» (Курт Кролоп)

«…Що знаєш ти про мій біль, і що я знаю про твій……Щасливим я був тільки б у тому випадку, якщо б зміг привестисвіт до чистоти, правди, непорушності…» (Ф.Кафка)

«Кафка - це рідкісна і дуже цінна голуба миша, яка не їсть м'яса, а харчується самими лише цільними зернятами. Вона заворожує всіх, хто дивиться на неї, бо у неї людські очі» (Франц Бляєв)

«Творець «Процесу» і «Замку» вважав себе художником повсякденності, подібно до того, як Достоєвський стверджував, що він є письменником факту».(А.Андронік.)

«Творчість Ф.Кафки - поезія сновидінь» (Т.Манн)

«Його творчість - не що інше, як колосальний, відчайдушний і геніальний фрагмент, сколок із фрагментарного буття людства.» (Д. Затонський)

«Секрет Кафки у фундаментальній двозначності. він увесь ас балансує між природним і повсякденним, абсурдом і логікою. Ці коливання проходять через усі його твори і надають їм звучання і значущості» (А. Камю)

2. Робота з таблицею «Хронологія життя і творчості Ф. Кафки»

Таблиця 1. Хронологія життя і творчості Ф. Кафки

3 липня 1883 р.

Народився в родині достойних і цілком забезпечених членів єврейської громади Праги.

Батько (1852--1931)

Герман Кафка походив із родини сільського різника, в дитинстві бідував, по тому «вибився» у господаря галантерейного магазину та дрібної фабрики. Батько був людиною владною, для нього користь обмежувалася цінностями безпосередньої дії; батько позначав превалювання мети над плинністю життя -- принцип, якого дотримується більшість дорослих людей.

Мати (1856-1934)

Юлія Кафка (Леві) -віддавала перевагу німецькій мові

Брати

У Кафки було 2 молодших брати, обидва померли, не досягши і дворічного віку ( Францу тоді не було ще і 6 років)

Сестри

3 молодші сестри Еллі, Валлі та Оттла. ( всі троє загинули під час Другої світової війни в нацистських концентраційних таборах у Польші)

1889-1893рр.

Кафку водить до початкової школи їхня кухарка. Потім він навчається у гімназії..

1901р.

Закінчив гімназію.Кафка починає навчання юриспруденції у Празі ( Празький університет Карлов) і Мюнхені.

Мови

Пише німецькою, знає чеську, прекрасно говорить французькою. Практично не володіє їдишем. Інтерес до вивчення іврита виник тільки в кінці життя.

1906

Кафка здобуває звання доктора юриспруденції Керівником роботи Кафки над дисертацією був професор Альфред Вебер). Юнацькі твори, написані ним у цей період, здебільшого втрачені. Взагалі родина не підтримувала захоплення юнака літературою.

1907

- Написано «Опис однієї битви» і «Підготовку до сільського весілля»

1908

Кафка починає працювати у бюро страхування праці. Тут він працював на скромних посадах до передчасного - через хворобу - виходу на пенсію у 1922р.

Робота для письменника (пізніше побачимо із щоденників) була заняттям обтяжливим та другорядним, а своїх товаришів по службі, начальника та клієнтів він просто ненавидів.

Хоча роботу Кафка, м?ягко кажучи мав нескладну: все життя працював на половину ставки страховим агентом, не докладаючи особливих зусиль і не витрачаючи багато часу. Інтелігентний шеф майже обожнював Кафку, і навіть коли той захотів піти на пенсію через хворобу, дуже довго виплачував йому відпускні.

Друзі

І з друзями Францеві пощастило. У Празі склалося літературне товариство, де молоді люди могли ділитися своїми думками й знаходили достойних слухачів.

Окремої розповіді заслуговує Макс Брод ( музикант, диригент) - найкращий друг Кафки. Він вважай Кафку генієм, у всьому допомагав і щиро прагнув видавати його твори. (та зовсім інше ми бачимо з його щоденників - перед читачем проступає зовсім далекий від цього благополуччя світ, у якому Франц виступає справжнім страждальцем.

Здоров?я

З дитинства у хлопчика не було хронічних захворювань, часом він навіть займався спортом. Та безсоння, нагодившись до письменника в ранній юності, так і не покинуло його до кінця життя. Біль і страждання, описані у щоденнику, були нестерпні… але при всіх страждання Кафка ніколи серйозно не боровся з безсонням. Складаєтся враження, що цей стан йому навіть подобався і він його провокував і сам підтримував. Без страждання не було б і творчості. Одного разу він навіть зізнався, що коли б не було цих безсонних ночей, то не було б і творів. Він мав і купу інших хвороб, об?єктивних причин цьому не було. Але Кафка розпадався на очах.

Проблеми зі шлунком довели його до хворобливого страху перед їжею і при досить високому зрості 1,82 він мав вагу 55 кг, і його вигляд йому ніколи не приносив задоволення.

Один знайомий, побачивши якось на прогулянці Франца, який лежав на дні човна і відпочивав від веслування, написав: «Це було як перед Страшним Судом - труна вже відкрилася, але мрець іше не встав…»

1910 (У 27років)

Починає писати свої щоденники і подорожні щоденники (подорожі з Максом і Отто Бродом)

1912

Починає писати «Америку”», «Перевтілення» і «Вирок».

1913

«Спостереження» і «Скупий», а також перший розділ «Америки» вийшли книгою.

1914

Знайомство і перші заручини з Феліцою Бауер. «Листи до Феліци». Кафка починає писати «Процесс» і «Замок». Розрив перших заручин із Феліцою Бауер.

1915

Кафка отримує премію імені Теодора Фонтане.

1917

Другі заручини з Феліцою Бауер та їх розрив. Пише «Афоризми». Лікарі встановлюють діагноз: туберкульоз.

1920

Кафка знайомиться із Міленою Єсенською. Починається інтенсивне листування і бурхливий роман, у ході якого батько Мілени навіть віддав її до психіатричної клініки, щоб запобігти шлюбові. Вона перекладає його твори чеською.

1923

Кафка знайомиться із Дорою Дімант(19-річна дівчина). З нею їде на декілька місяців у Берлін, в надії віддалитися від сім?ї та сконцентруватися на письменництві. Потім повертається до Праги. здоров?я все погіршується.

1924

3 червня.

Кафка їде до санаторію у Відні, де й помирає (ймовірно від виснаження).

Там він пише «Листи до батьків», які знайдуть аж 1985 році.

«Я розбився об самого себе». Франц Кафка.

«Лікарю, дайте мені смерть, інакше ви - вбивця», - говорив Франц Кафка незадовго до смерті.

Тіло перевезли до Праги.

10 червня

11 червня

З?явилось оголошення про похорон Кафки.

Похований на Новому Єврейському Кладовищі в районі Страшніце, в спільній сімейній могилі.

Творчість

За життя Кафки було опубліковано всього декілька коротких розповідей, що склали малу частку його робіт, і його творчість приваблювала мало уваги, доки посмертно не були видані його романи. Перед смертю він доручив своєму другові та літературному агенту - Максу Броду - спалити без виключення все ним написане.

Його коханка Дора Дімант дійсно знищила рукописи, якими володіла, але Макс Брод не підкорився волі покійного та опублікував більшість робіт, які почали привертати до себе увагу.

3. Складання таблиці «Художній світ Франца Кафки»

Таблиця 2. Художній світ Франца Кафки

№ з/п

Художні домінанти

Особливості творчості письменника

1

Тематика

1. Тема «маленької людини».

2. Тема митця і мистецтва.

2

Проблематика

1. Нездоланна відчуженість особистості.

2. Знецінення індивідуума.

3. Абсурдне покарання людини за невідому їй провину.

4. Конфлікт людини з таємничою і абсурдною владою.

5. Недосяжність життєвої мети.

3

Герої

1. Надто слабкі, щоб чинити опір.

2. Приречені на страждання і муки.

3. Безмежно самотні й нещасні

4

Особливості стилю

1. Поєднання трагічного й іронічного, жорстокого й безглуздого.

2. Синтез фантастичних елементів та натуралістичних деталей.

3. Ускладнена, затемнена символіка.

4. Інтонація точна, злагоджена.

5. Мова зрозуміла.

6. Виключення однозначної інтерпретації

5

Світобачення письменника

1. Трагічне.

2. Метафоричне

IІІ. Підсумок уроку

1. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

- На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було..

Закінчіть речення:

1) На сьогоднішньому уроці для мене відкриттям було те…

2) На цьому уроці мені найбільше сподобалося…

3) Я для себе зробила висновок, що життя…

4) Я вважаю, що закоханий у страждання Кафка - це…

2. Домашнє завдання

1) Інтерактивний прийом « Дайте поради Ф.Кафці». Уявіть, що ви - друг Франца Кафки і ви, бачачи, як руйнується його життя, хочете дати йому пораду, як віднайти гармонію зі світом. Напишіть твір-мініатюру.

2) Прочитайте новелу Ф. Кафки «Перевтілення».

кафка письменник творчий

Трагізм «кафкіанського світу»: від звичайного до абсурдного

Цитати про Франца Кафку:

«Франц Кафка описав властиве йому сприйняття світу, актуальне для початку ХХ століття, для періоду тоталітаризму, і для сучасності» (Курт Кролоп)

«…Що знаєш ти про мій біль, і що я знаю про твій……Щасливим я був тільки б у тому випадку, якщо б зміг привестисвіт до чистоти, правди, непорушності…» (Ф.Кафка)

«Кафка - це рідкісна і дуже цінна голуба миша, яка не їсть м'яса, а харчується самими лише цільними зернятами. Вона заворожує всіх, хто дивиться на неї, бо у неї людські очі» (Франц Бляєв)

«Творець «Процесу» і «Замку» вважав себе художником повсякденності, подібно до того, як Достоєвський стверджував, що він є письменником факту».(А.Андронік.)

«Творчість Ф.Кафки - поезія сновидінь» (Т.Манн)

«Його творчість - не що інше, як колосальний, відчайдушний і геніальний фрагмент, сколок із фрагментарного буття людства.» (Д. Затонський)

«Секрет Кафки у фундаментальній двозначності. він увесь ас балансує між природним і повсякденним, абсурдом і логікою. Ці коливання проходять через усі його твори і надають їм звучання і значущості» (А. Камю)

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Життєвий, творчий шлях, педагогічна діяльність Модеста Пилиповича Левицького. Загальнолюдські якості і цінності вченого, лікаря, письменника, викладача. Національна свідомість і громадянськість М. Левицького, його внесок у діяльність в гімназії м. Луцька.

    статья [13,2 K], добавлен 27.08.2017

  • Мотивація навчальної діяльності школярів. Життєвий і творчий шлях Василя Андрійовича Симоненка. Матеріал для написання твору "Лебеді материнства", його ідейно-художній та символічний зміст, жанр, образи. Художні особливості вірша: метафори, епітети.

    конспект урока [26,1 K], добавлен 14.04.2014

  • Становлення людини у освіті як неповторної індивідуальності з притаманною їй високою духовністю. Особливості морального виховання у педагогіці В. Сухомлинського. Любов до дитини як головна засада морального виховання. Аналіз основних творів письменника.

    курсовая работа [61,3 K], добавлен 20.05.2011

  • Методичні закономірності роботи з художніми творами у початкових класах. Особливості роботи над оповіданням, байкою, казкою, віршем, науково-пізнавальними статтями. Психологічні основи сприймання творів молодшими школярами, формування почуття дійсності.

    дипломная работа [138,8 K], добавлен 13.11.2009

  • Відомості про життя і творчість видатного письменника, ученого, перекладача І. Франка. Теми та особливості лірики Франка. Багатогранність діяльності Великого Каменяра, його роль у розвитку української літератури. Головні питання теорії віршування.

    лекция [30,1 K], добавлен 15.03.2011

  • Поняття "творчий розвиток особистості". Психологічні механізми, вікові особливості та функціональні компоненти творчої діяльності молодших школярів. Творчо-розвивальні можливості засобів трудового навчання у початковій школі, його критерії та рівні.

    дипломная работа [87,6 K], добавлен 13.11.2009

  • Життєвий шлях видатного українського філософа, письменника, гуманіста, педагога Г.С. Сковороди. Формування педагогічного світогляду Г.Сковороди під впливом народної педагогіки. Формування особистості в педагогічній спадщині. Питання освіти та виховання.

    курсовая работа [40,0 K], добавлен 29.03.2016

  • Технологічні особливості паперу. Способи використання паперу у творчості народів світу. Різноманітні види художньої роботи з папером на уроках образотворчого мистецтва та їх роль у формуванні в школярів здібностей до продуктивної художньої творчості.

    курсовая работа [77,9 K], добавлен 03.01.2016

  • Специфіка педагогічної діяльності. Поняття індивідуального стилю педагогічної діяльності, фактори його формування. Визначення особливостей індивідуальних стилів педагогічної діяльності майбутнього вчителя, організація диференційованого навчання студентів.

    курсовая работа [267,6 K], добавлен 16.06.2010

  • Й.Г. Песталоцці як видатний швейцарський педагог-демократ, його життєвий та творчий шлях, головні методологічні положення теорії. Основні моменти та принципи педагогічної системи А. Дістерверга. Педагогічна теорія Й.Ф. Гербарта, його ідеї та методи.

    реферат [35,2 K], добавлен 21.04.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.