Термінологічна робота на уроках зоології
Особливості роботи з термінами на уроках біології, яка підвищує якість освітнього процесу, полегшує підготовку школярів до уроків, збагачує їх словниковий запас, формує в них "почуття мови". Прийоми термінологічної роботи під час викладання ботаніки.
Рубрика | Педагогика |
Вид | курсовая работа |
Язык | украинский |
Дата добавления | 21.09.2010 |
Размер файла | 2,5 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
ПІ. Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 12. Будова і різноманітність квіток.
Мета: ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю квіток.
Обладнання і матеріали: колекції або зразки рослин із різними типами квіток, фіксовані квіти, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.
Хід роботи:
1. Розгляньте запропоновані вам квітки і порівняєте їхню будову з малюнками в підручнику і таблицями.
2. Знайдіть у квітках маточки, тичинки, оцвітину, квітколоже, квітконіжку.
3. Намалюйте схему будови квітки, і позначте квітконіжку, квітколоже, чашечку, віночок, тичинки, маточку.
4. Виберіть із запропонованих квіток ту, котра має тичинки і маточку.
5. Відокремте одну тичинку і знайдіть на ній тичинкову нитку і пиляк. Замалюйте тичинку і позначте на малюнку тичинкову нитку і пиляк.
6. Відокремте маточку. Використовуючи лупу, знайдіть рильце маточки, стовпчик і зав'язь. Зверніть увагу на те, що якщо зав'язь утворена декількома плодолистиками, то на рильці маточки буде видно сліди їхнього зрощення.
7. Замалюйте маточку і позначте на малюнку рильце маточки, зав'язь і стовпчик.
8. Запропоновані вам квітки розділіть на дві групи. В одну з них зберіть квітки з простою оцвітиною, а в другу квітки з подвійною оцвітиною. Порівняйте їх між собою.
9. Підрахуйте кількість членів оцвітини в запропонованих вам квітках. Зверніть увагу на те, що отримані цифри кратні 3, 4 або 5.
10. Зверніть увагу на симетрію квіток. Знайдіть правильні і неправильні квітки.
11. Зверніть увагу на квітки, у яких є тільки тичинки або тільки маточки (одностатеві квітки) і порівняєте їх із двостатевими квітками.
12. Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, які функції виконують різні частини квітки. Рекомендується розглянути 5-6 рослин.
Таблиця 2 Порівняльна характеристика квіток різних рослин
Особливості будови квітки |
|||||
Рослина |
Тип оцвітини (простий, подвійний) |
Кількість членів оцвітини |
Наявність тичинок і маточки |
Тип симетрії квітки (правильний, неправильний) |
|
IV. Домашнє завдання: § підручника.
Додаток 4
План-конспект уроку:
Будова і функції насіння
Мета: ознайомити учнів з функціями насіння, розглянути будову насіння.
Обладнання і матеріали: таблиці „Будова квітки”, „Запилення квіток”, „Подвійне запліднення у квіткових рослин”, „Плоди і насіння”, муляжі і набори насіння і плодів.
Базові поняття і терміни: насіння, білкові і небілкові насіння насінна шкірка, зародок, сім'ядолі, ендосперм.
Концепція уроку: дати визначення насіння і розглянути будову насіння квіткових рослин. Звернути увагу на різні способи запасання поживних речовин у насінні, пояснити функції ендосперму і сім'ядолі. На конкретних прикладах показати відмінності в будові насіння різних рослин. Розглянути функції різних частин насінини.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Запитання до учнів.
1. Яку роль у подвійному заплідненні відіграє центральна клітина?
2. Що таке насінний зачаток?
3. Що таке зародковий мішок?
4. Які переваги дає подвійне запліднення в порівнянні із заплідненням голонасінних рослин?
Повідомлення учнів. Насінина і її значення в житті рослин.
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя. Насінина орган статевого розмноження і розселення насінних рослин, що розвивається із насінного зачатка.
До складу будь-якої насінини входить насінна шкірка, зародок і запас поживних речовин.
Основні елементи насінини
Назва елемента |
Особливості будови |
Функції |
|
1 |
2 |
3 |
|
Насінна шкірка |
Утворюється з покривів насінного зачатка. Представлена щільною оболонкою, що частіше має темне забарвлення |
Захист насіння від несприятливих зовнішніх впливів |
|
Зародок |
Утворюється із зиготи. Складається із зародкового кореня і зародкового пагона. У зародкового пагона виділяють зародкове стебло і зародкову бруньку. На недиференційованому зародку розвиваються перші листки -- сім'ядолі, що за своєю формою й анатомічною будовою сильно відрізняються від звичайних листків |
Із зародка розвивається доросла рослина. Сім'ядолі у різних рослин можуть виконувати різні функції (постачання зародка поживними речовинами або фотосинтез) |
|
Ендосперм (від гр.еndon - всередині насіння) |
Поживна тканина, що розвивається в насінні квіткових рослин із триплоїдної центральної клітини. Ендосперм може мати різну консистенцію (бути твердим або рідким), а також містити різні типи поживних речовин (крохмаль, олія тощо). У деяких рослин ендосперм у насінні відсутній (він поглинається зародком на ранніх стадіях розвитку) |
Забезпечує поживними речовинами зародок, що розвивається |
У насіннях рослин поживні речовини можуть бути зосереджені І сім'ядолях або в ендоспермі. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в ендоспермі, називаються білковими. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в сім'ядолях, називаються небілковими.
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Завдання для учнів для кращого запам'ятовування термінів: „Підкресли одною рискою назви, які відносяться до будови насіння, а двома до складу насінь: шкірка, крохмаль, зародок, білок, брунька з листочками, жир, сім'ядолі, мінеральні речовини, стеблинка, вода”
IV. Домашнє завдання: § підручника.
Додаток 5
План-конспект уроку:
Гриби - безхлорофільні і гетеротрофні організми. Загальна характеристика царства Гриби
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і способом живлення грибів, класифікацією царства Гриби; розвивати поняття про різноманітність живих організмів; виховувати любов до природи.
Базові поняття і терміни: мікологія, спорангій, конідії, аскоспора, базидіоспора.
Обладнання: настінні таблиці „Гриби”, натуральні об'єкти, муляжі, малюнки.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями.
1. Які царства органічного світу ви знаєте?
2. Чому гриби виділяють в окреме царство?
2. Мотивація навчальної діяльності
Повідомивши тему, мету і завдання уроку, учитель пояснює етимологію і семантику терміна „мікологія” (від грец. mikos -- гриби, logos -- учення). Учні записують новий термін до своїх зошитів.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя. 1. Гриби -- безхлорофільні, гетеротрофні живі організми.
(Учитель пояснює, а учні складають у зошитах відповідні схеми.)
.
Учитель ставить перед учнями проблемне запитання:
Чому підберезовики, підосичники, маслюки та інші гриби ростуть біля відповідних видів рослин?
Учитель пояснює явище мікоризи. Відтак розкриває семантику та етимологію нового терміна (від грец. mikos - гриби, risa - корінь).
Мікориза - це взаємовигідне співжиття гриба та кореневої системи вищих рослин. (Учні записують термін та його значення до своїх зошитів.)
Розмноження учитель розповідає за схемою
(Учні записують нові терміни до своїх зошитів.)
Етимологія та семантика термінів.
Спорангій (від грец. spora -- сім'я, насінина і angion -- посудина).
Конідія (від грец. konia -- пил і eidos -- вигляд) -- спора нестатевого розмноження.
Аскоспора -- (від грец. askos -- мішок, сумка і spora) -- спора статевого розмноження.
Базидіоспора -- (від грец. basidion -- невелика основа і spora) -- спора статевого розмноження, що утворюється на поверхні основи.
Далі учні складають таблицю „Подібність грибів до рослин і тварин”, працюючи з відповідним матеріалом.)
Таблиця. Подібність грибів до рослин і тварин
Ознаки рослин |
Ознаки тварин |
|
1. Прикріплений спосіб життя |
1. Відсутність хлорофілу |
|
2. Необмежений ріст |
2. Наявність хітину в клітинній оболонці |
|
3. Міцна клітинна оболонка |
3. Гетеротрофний спосіб життя |
|
4. Запасна речовина -- глікоген |
||
5. Наявність сечовини в обміні речовин |
Висновок: Гриби -- своєрідна група живих організмів, які поєднують ознаки рослин і тварин.
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
(Учитель перевіряє учнів на знання нових термінів.) Завдання. Заповніть клітини, давши правильні відповіді. Царство органічного світу.
(Відповідь: гриби.)
Наука про гриби. (мікологія). Симбіоз грибів і вищих рослин (мікориза). Вегетативне тіло гриба. (міцелій.)
Який буває міцелій? (неклітинний, клітинний)
Запитання для бесіди з учнями
Чому гриби виділять в окреме царство? На які відділи поділяють царство Гриби? Як називається вегетативне тіло грибів? Що означає поняття «міцелій»? Що таке «гіфи»? Як живляться гриби? На які групи поділяють гриби за типом живлення? Як розмножуються гриби?
ІV. Домашнє завдання: § підручника
Додаток 6
План-конспект уроку:
Нижчі гриби. Вищі гриби
Мета: поглибити знання учнів про особливості будови, живлення та розмноження грибів, які викликають хвороби рослин, тварин і людини; ознайомити учнів з практичним значенням грибів;
розвивати навички роботи з мікроскопом та уміння виготовляти мікропрепарати грибів; виховувати в учнів правила особистої гігієни.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання: таблиця „Гриби”, мікроскопи, мікропрепарати, гриб-мукор, предметні скельця, покривні скельця, препарувальні голки.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань
На цьому етапі уроку можна запропонувати учням термінологічну роботу.
1. Робота з картками.
Варіант 1
Які гриби живляться відмерлими рештками? (Сапротрофи.)
Назвіть орган спороутворення у нижчих грибів. (Спорангій.)
Назвіть один із відділів царства Гриби. (Слизовики.)
Назвіть один із способів розмноження грибів. (Статевий.)
Як називається спеціальна клітина для нестатевого способу розмноження? (Спора.)
Варіант 2
Назвіть спосіб нестатевого розмноження. (Конідій.)
Як називається спеціальна клітина для нестатевого розмноження? (Спора.)
Як називається спора статевого розмноження сумчастих грибів? (Аскоспора.)
Назвіть один із відділів царства Гриби. (Слизовики.)
Яку назву має тіло слизовиків? (Плазмодій.)
Варіант 3
Назвіть орган спороутворення у нижчих грибів. (Спорангій.)
Як називається спеціальна клітина для нестатевого розмноження? (Спора.)
Як називається спора статевого розмноження, що утворюється на поверхні основи? (Базидіоспора.)
Яку назву має вегетативне тіло гриба? (Грибниця.)
Назвіть відділ царства Гриби. (Слизовики.)
Варіант 4
Спора статевого розмноження, що утворюється в спеціальних сумках. (Аскоспора.)
Назвіть орган спороутворення у нижчих грибів. (Спорангій.)
Як називається наука про гриби? (Мікологія.)
Який термін співжиття грибів з коренями рослин? (Мікориза.)
Яку назву має тіло слизовиків? (Плазмодій.)
2. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
ІІ Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя з використанням таблиць, відповідних малюнків підручника.
(Учитель складає схеми на класній дошці. Учні переписують їх усвої зошити.)
Будова: міцелій без перегородок (одноклітинний), простий або розгалужений.
Живлення: сапротрофи і паразити.
Представники: синхітрум, ольпідій капустяний, фітофтора, мукор.
Будова: вегетивне тіло здебільшого ниткоподібне, багатоклітинне.
Живлення: сапротрофи і паразити.
Розмноження: вегетативне, нестатеве, статеве.
Представники: пеніцил, аспергіл, дріжджі, домовий гриб, трутовики, сажкові, іржасті гриби.
Виконання лабораторної роботи „Будова мукора”
Мета: вивчити особливості будови нижчих грибів на прикладі мукора.
Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати мукора, шматочок хліба з цвіллю, препарувальні голки, предметні та покривальні скельця, скло, вода.
(Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки.)
Хід роботи
1. Розгляньте цвілеві гриби на продуктах, опишіть їх зовнішній вигляд.
2. Розгляньте мікропрепарат білої цвілі мукора за допомогою мікроскопа при збільшенні у 56 разів. Що являє собою міцелій мукора?
3. Приготуйте мікропрепарат мукора і розгляньте його під мікроскопом.
4. Намалюйте в зошиті будову мукора (мал. 1) і підпишіть його частини.
Рис. 1. 1. Міцелій. 2. Спори. 3. Головки зі спорами.5.
Зробіть висновок:
а) Чому мукор належить до царства Гриби?
б) Чим відрізняються нижчі гриби від вищих?
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Бесіда з учнями за такими питаннями:
* За якими ознаками гриби поділяють на нижчі та вищі?
* Чи є серед нижчих грибів паразити? Відповідь обґрунтуйте.
* До якої групи належить мукор? Чому?
* Чим характеризуються вищі гриби?
* Назвіть гриби-паразити. Якої шкоди вони завдають рослинам?
* Які ви знаєте методи боротьби з грибами-паразитами?
ІV. Домашнє завдання
Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про дріжджі (на бажання).
Додаток 7
План-конспект уроку:
Шапкові гриби
Мета: вивчити будову, живлення, розмноження шапкових грибів, указати на їх екологічне і практичне значення; розвивати вміння порівнювати будову грибів; навчити учнів надавати першу допомогу потерпілому в разі отруєння грибами.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання: муляжі грибів, натуральні об'єкти, таблиця «Гриби», дидактичний матеріал, роздатковий матеріал для лабораторної роботи.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
І. Актуалізація опорних знань
1. Біологічний диктант.
Вегетативне тіло гриба називається ... . Грибниця складається з ... . Гіфи нижчих грибів ... , а вищих ... . Гриби всмоктують воду з розчиненими.....За способом живлення гриби поділяються на ... і....
2. Робота з картками. Завдання
* Замалюйте гриб-мукор і зробіть відповідні підписи (виконують два учні на класній дошці).
* Замалюйте цвільовий гриб і зробіть відповідні підписи
2. Мотивація навчальної діяльності
(Учитель повідомляє тему, мету, завдання уроку.) На дошці написано загадку:
І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс -- улюблений їх край,
А як звуться -- відгадай.
Учитель демонструє учням шапкові гриби і пропонує відповісти на запитання: з чого складається надземне плодове тіло шапкових грибів? (З шапки і ніжки.)
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Будова грибів.
Учні розбирають будову шапкових грибів за муляжами і записують у свої зошити назви частин гриба: шапка і ніжка.
2. Середовище існування.
Учитель пропонує учням прочитати загадку і підкреслити слова, які свідчать про середовище життя шапкових грибів.
3. Живлення.
Учитель пояснює семантику терміна «мікориза» (співжиття грибів з коренями рослин) та розкриває значення шапкових грибів.
4. Гра «Грибник-знавець».
Учитель. Грибник у лісі в кошик назбирав грибів, а саме: сироїжки, маслюки, лисички, мухомори, опеньки, бліді поганки, печериці, підберезовики, боровики, підосичники тощо.
(Учні записують назви грибів до своїх зошитів.)
Запитання до учнів
* Які з цих грибів ви порадили б грибникові викинути з кошика і чому? (Мухомори, бліді поганки.)
* Які ще гриби, крім названих, є отруйними?
(Учні перелічують отруйні гриби, які їм відомі. Учитель доповнює їх, пропонуючи учням записати отруйні представники шапкових грибів до зошитів.)
Отруйні гриби: мухомор червоний, мухомор білий, мухомор смердючий, мухомор пантерний, опеньок сірчано-жовтий несправжній, опеньок цегляно-червоний, дощовик несправжній, хрящ -- молочник неїстівний.
5. Ознаки отруєння грибами і перша допомога потерпілому. (Учитель ознайомлює учнів з ознаками отруєння грибами і правилами надання першої допомоги потерпілому.)
Виконання лабораторної роботи № „Будова плодових тіл шапкових грибів”.
Мета: вивчити особливості будови плодового тіла і навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.
Обладнання: муляжі плодових тіл шапкових грибів, таблиця, підручник.
(Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки.)
Хід роботи
1. Розгляньте схему будови плодового тіла шапкових грибів. Знайдіть його основні частини, підпишіть.
2. Розгляньте будову нижньої частини шапки. Поділіть гриби на пластинчасті та трубчасті з урахуванням будови їх шапок і заповніть таблицю:
3. Узагальнюванні запитання
* За якими ознаками шапкові гриби належать до царства Гриби?
* Які особливості будови нижнього шару шапки?
* Чому можна отруїтися шапковими грибами?
IV. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу
1. Бесіда за запитаннями: 1. Які гриби називаються шапковими? Чому? 2. На які групи поділяються гриби за будовою шапки? 3. Що таке плодове тіло? 4.Що таке мікориза? 5. Як живляться і розмножуються шапкові гриби? 6. Які отруйні гриби трапляються у вашій місцевості?
2. Термінологічна робота: заповніть порожні клітинки, вписавши назви грибів-паразитів (кросворд.
(Відповіді: 1- сажкові, 2 - іржасті, 3 - чага, 4 - трутовики, ріжки.)
Кросворд
V. Домашнє завдання
Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про неїстівні шапкові гриби.
Додаток 8
План-конспект уроку
Лишайники - симбіотичні організми. Роль та значення лишайників і грибів у природі й житті людини
Мета: вивчити особливості будови лишайників; визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі; далі розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати, робити висновки; виховувати в учнів екологічну культуру.
Обладнання: таблиця „Лишайники”, гербарні екземпляри накипних, листуватих і кущистих лишайників.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
На цьому етапі уроку можна запропонувати термінологічну роботу (для окремих учнів):
1. Заповніть схему „Царство гриби” (робота з карткою):
2. Визначте систематичне положення:
а) білого гриба: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ...;
б) хлібних дріжджів: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ... .
2. Мотивація навчальної діяльності
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Учитель пропонує розглянути колекцію лишайників і дати відповіді на запитання: Що це за організми? Що вам про них відомо? Де вони вам траплялися?
(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна „ліхенологія”. Ліхенологія (від грец. leikhen - лишайник і logos - наука) - наука про лишайники.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Відділ Лишайники (25 тисяч видів).
Лишайники -- дуже своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття грибів із ціанобактеріями та зеленими водоростями. Тобто це організми, які утворені симбіозом гриба і водорості.
(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна «симбіоз».) Симбіоз (від грец. symbiosis - спільне життя) - взаємокорисне для різних форм організмів співжиття.
2. Особливості будови, живлення, розмноження лишайників.
* Будова. (Учитель пояснює етимологію та семантику слова «талом».)
Талом (від грец. tabs - паросток), слань - вегетативне тіло лишайників, не диференційоване на органи.
(Учитель пояснює будову лишайника, демонструючи настінну таблицю.)
* Живлення. (Учні заповнюють міні-таблицю за допомогою вчителя.)
Гіфи гриба |
||
Клітини водорості |
* Розмноження. (Учитель ознайомлює учнів з основними способами розмноження лишайників: вегетативне -- частинами слані; нестатеве -- спорами.)
3. Різноманітність лишайників. (Учні працюють з роздатковим гербарієм, малюнками та текстом підручника за завданнями.) Завдання
* Розгляньте гербарій лишайників.
* Виберіть кущисті лишайники; поясніть, чому вони так називаються.
* Розгляньте накипні лишайники і встановіть, чим вони відрізняються від листуватих.
* Розгляньте листуваті лишайники; поясніть, чому вони дістали таку назву.
Дані потрібно занести до таблиці „Різноманітність лишайників”.
4. Поширення. Учитель разом з учнями визначає місця поширення лишайників: каміння, скло, залізо, ліси, тундра, скелі, стовбури дерев, грунт.
5. Значення лишайників у природі та житті людини.
а) Учитель розповідає про лишайники як індикатори чистоти повітря, повідомляє про їх бактерицидні властивості.
Учитель пояснює етимологію і семантику терміна „бактерицидність” (від бактерія і лат. sedere - вбивати) - вбивати бактерії.
б) Робота учнів з текстом підручника і складання у зошитах таблиці „Значення лишайників”.
У природі |
У житті людини |
|
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу 1. Учитель пропонує учням роботу з термінами «Розв'яжи кросворд». (Виконуючи завдання, учні можуть користуватися підручником.)
а) Наука про лишайники. (Ліхенологія.)
Відділ царства Гриби. (Лишайники.)
Їстівний лишайник. (Леканора.)
б) 1. Спеціальна клітина для нестатевого розмноження. (Спора.)
2. Їстівний лишайник. (Леканора.)
3. Група лишайників. (Накипні.)
4. Симбіотичні організми. (Лишайники.)
5. Накипний лишайник. (Пельтігера.)
2. Біологічний диктант. Закінчіть речення:
1. Лишайники поділяються на такі групи: .... (Кущисті, листу-ваті, накипні.)
2. На каменях оселяються лишайники, схожі на брунатно-сірий накип, це ... . (Накипні лишайники.)
3. Ксанторія належать до .... (Листуватих лишайників.)
4. Ягіль належить до .... (Кущистих лишайників.)
5. Тіло лишайників -- слань складається з двох організмів: .... (Грибів і водоростей.)
6. Лишайники вбирають воду .... (Усією поверхнею тіла.)
7. Співжиття двох організмів називається .... (Симбіозом.)
VI. Домашнє завдання.
Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про лишайники (на бажання).
Додаток 9
План-конспект уроку:
Загальна характеристика царства Дроб'янки.
Будова і різноманітність бактерій
Мета: дати загальну характеристику царства Дроб'янки, ознайомити учнів з особливостями будови і морфологічними формами бактерій.
Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”
Базові поняття і терміни: дроб'янки, бактерії, ціанобактерії, оболонка, прокаріоти, коки, бацили, вібріони, спірили, спірохети.
Концепція уроку: сформулювати визначення дроб'янок. Розглянути особливості будови і життєдіяльності бактерій. Звернути увагу на відмінність бактерій від інших груп живих організмів. Розповісти про значення бактерій у природі і житті людини.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів.
1. Які царства живих організмів ви знаєте?
2. Як побудована клітина рослин?
3. Опишіть будову клітини одноклітинних водоростей.
4. Яке значення в клітинах рослин має ядро?
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Групу прокаріот (дроб'янок) звичайно виділяють у ранг царства або надцарства. Вони відрізняються від інших клітинних організмів більш примітивною будовою клітин, зокрема відсутністю сформованого ядра. У клітинах прокаріот є рибосоми, джгутики і плазматичні мембрани. Генетичний матеріал їх представлений бактеріальною хромосомою -- кільцевою молекулою ДНК. Зовні клітини прокаріот покриті міцною клітинною стінкою, що містить речовину муреїн. Часто зовні клітини прокаріот оточені капсулою або слизуватими шарами.
Царство Дроб'янки часто поділяють на два відділи - бактерії і ціанобактерії..
При вивченні бактерій, повідомивши учням про два способи їх харчування (у зв'язку з чим бактерії поділяються на групи паразитів і сапрофітів), учитель може висунути проблему: „Як харчуються бактерії-сапрофіти?”, яку діти повинні вирішити в процесі роботи з терміном сапрофіт. Учні проводять його аналіз, відзначають, що термін складається зі слів „сапро” „”фітон”. Учитель повідомляє їх переклад із грецької мови: сапро - гнилий, який розклався, фітон - рослина. З'єднавши зміст цих слів, учні правильно пояснюють понятійне значення терміна і тим самим вирішують поставлену проблемну задачу.
За особливостями зовнішньої будови виділяють декілька типів
Морфологічні типи бактерій
Назва типу |
Опис |
|
Коки |
Клітини кулястої форми. Можуть утворювати колонії, що мають вигляд пари клітин (диплококи), ланцюжка клітин (стрептококи), кубічного пакета клітин (сарцини) або гроноподібної маси (стафілококи) |
|
Палички |
Клітина має витягнуту циліндричну форму. Паличкоподібні бактерії, здатні утворювати внутрішньоклітинні спори, часто називають бацилами |
|
Вібріони |
Рухливі бактерії з полярно розташованими джгутиками, що мають вид коми |
|
Спірили |
Клітини мають форму спірально звитих паличок. Пересуваються за допомогою полярно розташованих джгутиків |
|
Спірохети |
Клітини мають гвинтоподібну форму. Зовні клітина оточена оболонкою (чохлом). Між клітинною стінкою і чохлом розташовані фібрили (за будовою і складом подібні з джгутиками), що забезпечують пересування клітини. Спірохети можуть згинатися і пересуваються змієподібно або поштовхами |
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу
Запитання до учнів. 1. Що таке дроб'янки? 2. На які відділи поділяється царство Дроб'янки? 3. Які особливості будови клітин бактерій? 4. Як живляться бактерії? 5. Яке значення мають бактерії в природі? 6. Яке значення мають бактерії в житті людини?
IV. Домашнє завдання. § підручника
Додаток 10
План-конспект-уроку:
Будова і різноманітність ціанобактерій. Значення дроб'янок у природі і житті людини
Мета: розповісти про будову і різноманітність ціанобактерій, розглянути їхню роль у природі і житті людини.
Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”
Базові поняття і терміни: гетеротрофи, сапротрофи, паразити, автотрофи, ціанобактерії, цисти, анабена, осциляторія, спіруліна, носток, бактеріальні захворювання, профілактичні щеплення, ботулізм, «цвітіння води».
Концепція уроку: розглянути особливості будови і життєдіяльності ціанобактерій. Звернути увагу на відмінність ціанобактерій від бактерій. Розповісти про значення ціанобактерій у природі і житті людини.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Запитання до учнів.
І.Що таке дроб'янки?
2. На які відділи поділяється царство Дроб'янки?
3. Які особливості будови клітин бактерій?
4. Як живляться бактерії?
Повідомлення учнів.
1. Хвороботворні бактерії.
2. Різноманітність і значення ціанобактерій.
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Розповідь учителя.
Ціанобактерії -- це фотосинтезуючі прокаріоти. Вони представлені одноклітинними, колоніальними і багатоклітинними формами. У багатоклітинних форм тіло особини складається з декількох або багатьох клітин, між якими існує плазматичний зв'язок. Забарвлення клітин або колоній часто має характерний синьо-зелений колір, але, у залежності від комбінацій пігментів, зустрічаються майже зелений, жовтувато-зелений та інші типи забарвлення.
Клітинна оболонка багатошарова з внутрішнім муреїновим шаром. До складу оболонки входять пектини, вуглеводи, амінокислоти, жирні кислоти, ліпополісахариди.
У циклах розвитку відсутні рухливі стадії. Розмноження вегетативне або нестатеве. Статевий процес не виявлений.
Живуть ціанобактерії частіше в прісних водах, але зустрічаються й у морях, на поверхні ґрунту, на скелях. Можуть жити як при низьких температурах на снігу і льоду, так і при високих температурах (до 80 °С) у гарячих джерелах. Характерними представниками є хроокок, осцилярія і носток. У ряді випадків ціанобактерії можуть викликати «цвітіння води».
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу
Запитання до учнів.
1. Які особливості будови клітин ціанобактерій?
2. Як живляться ціанобактерії?
3. Яке значення мають ціанобактерії у природі?
4. Яке значення мають ціанобактерії у житті людини?
IV. Домашнє завдання: Складіть список ціанобактерій, що живуть у вашій місцевості.
Подобные документы
Методичне забезпечення процесу словникової роботи при засвоєнні граматико-орфографічних знань. Словниковий склад лексики сучасної літературної української мови. Ефективні шляхи збагачення словникового запасу молодших школярів. Розробка системи вправ.
курсовая работа [143,3 K], добавлен 28.04.2015Самостійна робота з підручником та використання тестових завдань на уроках математики. Нестандартні форми роботи на уроках і в позакласній роботі. Індивідуальне навчання і диференційний підхід до учнів на уроках. Способи перевірки самостійної роботи.
курсовая работа [35,7 K], добавлен 06.09.2012Психофізіологічні прийоми говоріння. Лінгводидактичні основи роботи зв’язного мовлення на уроках української мови. Вплив мовленнєво-ігрової діяльності на розвиток комунікативних умінь та навичок учнів. Види мовленнєвих помилок і робота над їх подоланням.
курсовая работа [78,1 K], добавлен 25.12.2014Особливості та умови використання інтерактивних методів навчання на уроках з англійської мови, основні прийоми та методики, оцінка їх практичної ефективності. Характер впливу роботи з інтерактивними методами на рівень знань учнів, розробка уроку.
курсовая работа [62,8 K], добавлен 03.01.2011Сутність поняття самостійної роботи як форми організації навчальної діяльності. Особливості організації самостійної роботи на уроках у масовому педагогічному досвіді, дидактичні умови її ефективності. Методика самостійної роботи в початковій школі.
дипломная работа [594,5 K], добавлен 27.09.2009Загальне уявлення про самостійну роботу як виду навчальної діяльності школяра. Дидактичні умови формування в молодших школярів досвіду пошукової діяльності. Організація самостійної роботи на уроках рідної мови. Структура уроку початкової школи.
курсовая работа [92,9 K], добавлен 09.06.2011Оцінка словника молодшого школяра. Словникова робота в початковій школі. Види образотворчого мистецтва, їх роль на уроках навчання грамоти. Педагогічна ефективність використання засобів образотворчого мистецтва, їх вплив на словниковий запас учнів.
курсовая работа [1,7 M], добавлен 26.08.2014Історичне-педагогічні витоки проблеми організації самостійної роботи учнів, її психолого-педагогічні аспекти. Види та форми самостійної роботи молодших школярів. Технологія організації та керівництва самостійною роботою учнів на уроках у початковій школі.
дипломная работа [176,1 K], добавлен 19.09.2009Особливості організації позакласної роботи з математики. Види позакласної роботи з математики. Цікава математики у хвилини відпочинку й на групових заняттях після уроків. Математична газета і математичний куточок в газеті.
курсовая работа [36,1 K], добавлен 24.05.2002Історія виникнення пейзажного жанру, його види. Розвиток та досягнення українського живопису. Вікові особливості та здібності молодших школярів. Зміст, форми і методи роботи з дітьми по образотворчій діяльності та специфіка викладання уроків малювання.
дипломная работа [2,9 M], добавлен 13.11.2009