Методика викладання теми "Різноманітність та характеристика окремих родин класу Дводольні"

Актуалізація опорних знань з біології. Вивчення нового матеріалу за темою "Дводольні рослини та їх характеристика". Особливості родин Пасльонових, Бобових, Хрестоцвітих, Айстрових. Використання ігрових методів навчання для закріплення вивченого уроку.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 11.12.2011
Размер файла 91,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема: Різноманітність та характеристика окремих родин класу Дводольні

Мета:

- ознайомити учнів з найпоширенішими представниками родини класу Дводольні, їхніми характерними ознаками, різноманітністю;

- формувати вміння порівнювати будову рослин різних видів та розпізнавати рослини вивчених родин;

- розвивати цікавість до вивчення рослинного світу;

- виховувати екологічне мислення та дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:

підручник, гербарії, комп'ютерна презентація «Дводольні рослини », малюнки, таблиці.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

біологія дводольний рослина урок

- привітання

- перевірка присутності

- перевірка робочих місць та робочої пози

- організація уваги

ІІ. Актуалізація опорних знань

Інтерактивна вправа «Гранування»

Учні висловлюють усе, що їм відомо про відділ Покритонасінні. Учитель на дошці записує їхні повідомлення, допомагає встановити зв'язки між поняттями.

Размещено на http://www.allbest.ru/

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Повідомлення

теми і мети уроку

До вивчення квіткових Я запрошую всіх вас,

Знайомитись з родинами Настав вже час.

Клас Дводольні в своєму арсеналі,

Близько 200 тис. видів має,

А однодольних є тисяч так до 50

Окремі з них вивчатимеш і ти

Їх так багато, можна все життя вивчати,

Почнемо з тих, які ми часто можемо стрічати.

Тема заняття в нас така:

«Дводольні рослини і їх характеристика».

Мета уроку - вивчити рослини

Та приналежність їх до певної родини.

Ми їх будову будем дізнаватись,

Гербарієм і з визначником вчитись користуватись.

Кожна з рослин - то є живе,

Вона є часткою природи.

Ти бережи її, шануй,

Не завдавай даремно шкоди.

Подумай над питанням цим простим:

«Що я залишу усім тим,

Хто буде після нас тут жити, -

Пустелю чи чудесні квіти?

Чим будуть милуватись і радіти?»

Учням пропонується висловити свій настрій та очікування на урок за допомогою кольорової гами

Байдужість

Попрацювати, якщо це не важко

Попрацювати так, щоб знання, отримані на уроці використати у майбутньому чи на наступних уроках

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя

До класу Дводольні входять такі родини:Букові, Березові,Жовтецеві, Півонієві, Лободові, Гречкові, Селерові, Пасльонові, Розові, Айстрові, Бобові, Капустяні, Гарбузові та багато інших. З даних родин ми будемо вивчати п'ять.

Родина Пасльонові

Вивчення класу Дводольні ми розпочнемо з родини Пасльонові:

Представники цієї родини ростуть у зонах з помірним, субтропічним і тропічним кліматом. Це трав'янисті рослини, а в тропіках можуть бути чагарники й невеликі дерева. Листя в них найчастіше просте. Квітки з подвійною п'ятичленною оцвітиною. Пелюстки зростаються в трубочку. Усередині трубочки прикріплені п'ять тичинок, у центрі міститься одна маточка. Квітки зібрані в суцвіття завиток. Плоди - ягоди й коробочки. Характерною ознакою пасльонових є наявність в їхніх органах отруйних речовин, чимало з яких використовуються в медицині.

Гра «Поле чудес».

- У німецькому місті Оренбурзі стоїть пам'ятник відомому англійському мореплавцю Френсісу Дрейку. Напис на ньому засвідчує, що саме Дрейк у 1580 році завіз цю рослину до Європи з Північної Америки, у Росії вона отримала назву «бісового яблука», бо з'ївши ягоди цієї рослини, багато людей померли. Сьогодні це цінний харчовий продукт без якого людина вже не може жити. Французи називають її помдамур, що означає «яблуко любові», а італійці ласкаво помідіфо. Про що йде мова? (про помідор)

Про те, що плоди помідорів тривалий час вважали отруйними, свідчить такий історичний факт: один із ворогів намагався отруїти першого президента Сполучених Штатів Америки Джорджа Вашингтона стравою зі смажених помідорів. «Вбивця», певний, що його чекає шибениця, наклав на себе руки, а Вашингтон упродовж багатьох десятиліть ласував цією «отрутою».

«Відгадайте загадку»

У землі вона зростає

І брунатний колір має.

Її смажать і печуть,

Її варять і товчуть.

Овоч цей всі люблять дуже,

Як же він зоветься, друже?

(Картопля)

Картопля - найважливіша продовольча, кормова й технічна культура. Батьківщина картоплі - Південна Америка. Індіанці її вирощують вже 10 тисяч років. До Європи картоплю привезли в другій половині XVI сторіччя й довго вважали декоративною рослиною. Квітками картоплі жінки навіть прикрашали свої сукні й капелюшки. І тільки набагато пізніше, через півтора сторіччя, європейці почали споживати бульби, зокрема й українці.

Зараз існує близько 1000 сортів картоплі, які відрізняються за величиною, формою та кольором бульб (білі, рожеві, фіолетові). Бульби містять багато крохмалю, багаті вони й на вітамін С.

Рослини картоплі отруйні, не містять отруйних речовин тільки бульби.

Окрім харчових сортів картоплі, існують кормові й технічні. Перші використовують як корм для худоби, другі - для отримання крохмалю та спирту.

Робота в групах

За допомогою підручника та комп'ютерних слайдів пропоную записати в зошит назви основних представників Пасльонових та скласти «візитну картку» картоплі (І група) та помідора (ІІ група) за планом

1. Родина:

2. Місце народження:

3. Місце проживання:

4. Коренева система:

5. Листкова пластинка:

6. Плід:

7. Вітаміни:

8. Лікарські властивості

Презентація роботи груп

Крім картоплі та помідорів важливими харчовими овочевими рослинами є баклажан синій, перець солодкий та гіркий та ін. Цілющі властивості мають: беладона, скополія, дурман тощо, які походять зі Східної півкулі. Серед пасльонових є також бур'яни: паслін чорний та рожевий, блекота.

Родина Бобові

«Відгадайте загадку»

Ця широколиста пані

На землі і на паркані.

У стручки, як у торби

Заховала всі скарби.

(Квасоля)

Квасоля, горох, соя, арахіс - усім вам добре відомі рослини. Ці рослини належать до родини Бобові. Це трави, кущі, рідше дерева, з перистими, трійчастими, пальчастими, рідше простими листками. Квітки п'ятичленні; чашолистки зрослі, неоднакові; віночок метеликоподібний, в якого верхня (найбільша) пелюстка називається вітрилом, дві бічні - весла, або крила, дві нижні, що зростаються, - човник; тичинок десять, які частіше зростаються нитками в трубочку (однобратні), або дев'ять зрослися, а одна вільна (двобратні); біля їхньої основи є нектарники. Маточка одна, з одного плодолистика, з верхньою зав'яззю; плід - біб, що розкривається зазвичай двома стулками, рідше розпадається на окремі однонасінні членики.

Бобові - велика родина, що охоплює понад 12 тисяч видів. Серед них є багато цінних зернобобових (горох, квасоля, сочевиця, нут, соя, арахіс та ін.), кормових (конюшина, кормові боби, люцерна, вика, еспарцет, середела; безалкалоїдні люпин, чина тощо), лікарських, технічних, пряних (солодка, трагакантові астрагали, індиго, тригонела, венесуельське дерево та ін.); є також отруйні рослини (зіновать), багато декоративних (робінія, карагана, або жовта акація, гліцинія, золотий дощ, пухирник тощо). Характерною особливістю Метеликових (Бобових) є утворення на їхніх коренях бульбочкових бактерій, які засвоюють атмосферний азот і збагачують ґрунт азотними сполуками, що помітно збільшує вміст білка в насінні та зеленій масі бобових. Саме з цієї причини бобові використовують як зелене добриво.

Презентація слайдів на комп'ютері вчителем. Учні записують в зошит головних представників Бобових.

Родина Капустяні

Ця родина має подвійну назву - Капустяні або Хрестоцвіті. До родини належать однорічні, дворічні та багаторічні трави, які ростуть в основному в зоні помірного клімату. Деякі представники родини мають потовщене м'ясисте коріння (редиска, хрін, редька). Нижнє листя часто зібране

в прикореневу розетку. Квітки хрестоцвітих двостатеві, з подвійною оцвітиною. Чашечка складається з чотирьох чашолистків, віночок - з чотирьох пелюсток, які розташовані навхрест. Звідси й походить назва родини.

У квітці шість тичинок, дві з яких коротші за інші, і одна маточка. Квітки зібрані в суцвіття китицю. Вони найчастіше жовті або білі, але бувають рожеві й фіолетові. У квітках є нектар, тому багато хрестоцвітих є медоносами. Плоди - стручки або стручечки дуже різноманітної форми.

Робота з підручником

Прочитайте в підручнику інформацію про різноманітність капустяних.

Гра «Рухливе доміно»

Учні виходять до дошки й беруть доміно. Отримавши назву рослини, учні підходять до відповідної ланки застосування рослин.

Основних представників випишіть в зошит.

Родина Айстрові

Це найбільша родина дводольних. Вона налічує близько 20 тисяч видів.

Складноцвіті заселили всю Землю - від тундри до тропіків, від рівнин до межі снігів у горах. Зазвичай, це - трав'янисті рослини, тільки в тропіках 139 зустрічаються чагарники та невеликі дерева. Листя найчастіше просте, різноманітної форми.

Характерною ознакою складноцвітих є суцвіття кошик. Основу кошика утворює розширене квітколоже, плоске або опукле. Зовні кошик оточений обгорткою із зеленого видозміненого листя. На квітколожі розміщуються окремі квітки, кількість яких може бути різною. Розміри кошиків також різні - від кількох міліметрів до 40-50 см у діаметрі. Дрібні кошики зібрані в складні суцвіття - волоті, щитки (полин, пижмо, деревій). У кошиках складноцвітих зустрічаються квітки трьох типів: трубчасті, лійкоподібні та язичкові. У всіх квіток п'ятичленна оцвітина. Чашечка або відсутня, або перетворюється на пучок волосків чи в лусочку. Пелюстки зростаються в трубочку, і їх число можна визначити тільки за зубчиками нагорі віночка. П'ять тичинок також зростаються пиляками в трубочку, через яку проходить одна маточка. Її приймочка здіймається над тичинками. Це трубчасті квітки. Лійкоподібні квітки являють собою розширену догори трубочку неправильної форми й справді схожі на лійку. Зазвичай, це - безстатеві квітки, тобто не мають тичинок і маточок. Вони розташовані по краях кошика й служать для того, щоб приваблювати комах (волошка). У язичкових квіток пелюстки знизу утворюють трубочку, а вище всі п'ять зростаються в одній площині, внаслідок чого утворюється виріст, схожий на язичок.

Для того, щоб дізнатися, які рослини належать до Айстрових пропоную розгадати кросворд. Ця робота виконується в парах.

Кросворд «Родина айстрові»

1. На її пелюстках ворожать, використовують суцвіття.

2. Росте на пустирях, використовують коріння.

3. З кольором її суцвіть порівнюють колір очей, використовують пелюстки.

4. Колючий велетень, використовують суцвіття, кореневища.

5. Квітка з клумби, використовують траву.

6. Квітка сонця, використовують пелюстки, олію.

7. Весняна квітка лугів, використовують кореневище, суцвіття, листя.

8. Злісний бур'ян на полях.

Відповіді:1. Ромашка. 2. Лопух. 3. Волошка. 4. Будяк. 5. Айстра. 6. Соняшник. 7. Кульбаба. 8. Осот.

Родина Розові

Рослини дуже різноманітні за будовою квіток, суцвіть, плодів, листків. Характерна особливість - своєрідна будова гінекею та квітколожа. Квітколоже має тенденцію до розростання. У деяких видів рослин частина квітки, які оточують маточку, зростаються своїми основами й утворюють зі зрослим квітколожем м'ясисту чашу - гіпантій (наприклад, яблуко).

Квітки циклічні, з подвійною п'ятичленною оцвітиною, тичинок багато, розташовані вони по колу (кількість їх кратна 5), маточка одна або кілька. Зав'язь верхня, нижня чи середня. Плоди - кістянки, горішки, часто несправжні або збірні. Комахозапильні рослини.

Дерева, кущі, трави, здебільшого з черговими листками з прилистками, зрощеними з основою листка. Стебла прямостоячі, виткі, повзучі.

Розові - велика родина, яка налічує до 100 родів і понад 3000 видів, поширених по усій земній кулі, але переважно вони зростають в помірних і субтропічних областях Північної півкулі.

За допомогою слайдів презентації випишіть основних представників Розових в зошит.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Міні-конкурс «Реклама» (робота в групах)

Оберіть будь-яку з вивчених родин Дводольних, яка вам найбільше сподобалась. Ваша задача - довести, що саме обрана вами родина є найкращою.

VІ. Підсумок уроку

А зараз давайте перевіримо, чи змінився ваш настрій порівняно з тим, який був на початку уроку, і знову використайте кольорову гамму.

Байдужість

Попрацювати, якщо це не важко

Попрацювати так, щоб знання, отримані на уроці використати у майбутньому чи на наступних уроках

Визначте, що цікавого та корисного ви дізналися на уроці.

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати §. Скласти ребуси до теми «Дводольні рослини».

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.