Зовнішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори

Загальна характеристика зовнішніх процесів, що виконують одночасно руйнівну і створювальну (творчу) роботу. Процеси вивітрювання, робота вітру, роль та значення поверхневих і підземних вод. Визначення та оцінка виливу діяльності людини на земну поверхню.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 07.12.2014
Размер файла 22,5 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

УМАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ПАВЛА ТИЧИНИ

Інститут природничо-математичної та технологічної освіти

Природничо-географічний факультет

Кафедра географії та методики її викладання

План-конспект уроку

Методика викладання географії

на тему: «Зовнішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори»

Підготувала:

Студентка IV курсу 3 групи

Дідура Руслана Володимирівна

Перевірив :

Вчитель Гонтарук Катерина Сергіївна

Груповий керівник Браславська Оксана Володимирівна

Умань - 2014 р.

Мета

навчальна: ознайомити учнів із зовнішніми процесами, що впливають на земну кору;

розвиваюча: розвивати в учнів науковий погляд на літосферу;

виховна: виховувати почуття дбайливого господаря й охоронця природи.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: за типом уроку

Методи: інформаційно-рецептивний: мовний (бесіда, розповідь, пояснення ), наочний (малюнки, схеми, фотографії )

Обладнання: атлас, настінна карта, ілюстративний матеріал.

Хід уроку

вивітрювання вода земний

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

«Бесіда за запитаннями»

1. У яких районах налічується багато вулканів, чому?

2. Які вулкани називають згаслими?

3. Яку будову має вулкан?

4. Що таке гейзер?

5. Що таке магматизм?

6. Які види магматизму ви знаєте?

7. У яких районах зустрічаються гейзери і гарячі джерела?

III. Мотивація навчальної діяльності

«Учитель». Вам усім знайомий процес ліплення фігурок з пластиліну або глини. Людину, що ліпить професійно, називають скульптором. Як працює скульптор? Незалежно від того, правша він чи лівша, завжди ліпить двома руками. Природу Землі можна порівняти зі скульптором: вона невтомно «ліпить» і створює образ поверхні нашої планети.

IV. Вивчення нового матеріалу

План:

1.Загальна характеристика зовнішніх процесів

2.Вивітрювання

3.Робота вітру

4.Робота поверхневими і підземними водами

5.Діяльність людини

ЩО ТАКЕ ЗОВНІШНІ ПРОЦЕСИ. Земну поверхню формують не тільки внутрішні, а й зовнішні процеси. До них належать вивітрювання, робота вітру, поверхневих і підземних вод, моря, льодовиків, діяльність людини. Зовнішні процеси, на відміну від внутрішніх, відбуваються на поверхні або у верхній частині земної кори.

Відрізняються зовнішні процеси від внутрішніх і тим, що черпають енергію не всередині планети, а зовні. Вони «використовують» енергію Сонця (сонячне тепло), силу земного тяжіння, життєдіяльність організмів. На перший погляд, ці сили видаються значно слабшими. Проте це тільки здається. Недарма в народі кажуть: «Вода камінь точить». Зовнішні процеси виконують одночасно і руйнівну, і створювальну (творчу) роботу.

ВИВІТРЮВАННЯ. Воно охоплює майже всю поверхню планети і є найпоширенішим з усіх зовнішніх процесів. Розрізняють фізичне, хімічне й органічне вивітрювання.

Фізичне вивітрювання -- це руйнування гірських порід до уламків під впливом коливань температури та замерзання води в їх тріщинах. Особливо активно воно відбувається там, де великі контрасти температур протягом доби:у пустелях і горах. У пустелях температура піску і скель удень може сягати +80 °С, а вночі спадає майже до 0 °С.

Багаторазове нагрівання й охолодження призводить до швидкого розтріскування порід. Руйнівна дія замерзлої води особливо поширена у полярних районах. Вода під час замерзання у тріщинах збільшується в об'ємі й розширює їх. Згодом суцільна брила руйнується.

Органічне вивітрювання- це руйнування гірських порід організмами. Найчастіше його починають бактерії, мохи і лишайники, які оселяються на породах. Коріння рослин, потрапляючи у тріщини порід, сприяє розтріскуванню. Серед тварин відчутно впливають на породи землерийні (миші, кроти), дощові черв'яки, мурашки та ін.

Хімічне вивітрювання-- де руйнування гірських порід під дією повітря і води з розчиненими в ній речовинами. Вони здатні роз'їдати породи, утворюючи з них нові мінерали і породи. Так, твердий польовий шпат перетворюється на м'яку глину. Найактивніше хімічне вивітрювання відбувається в районах, де переважає волога й тепла погода.

Унаслідок вивітрювання утворюються пухкі відклади, які легко розвіюються вітром і розмиваються текучими водами.

РОБОТА ВІТРУ. Вітер виконує три види роботи: руйнівну, транспортну і нагромаджувальну.

Руйнівна робота вітру виявляється у видуванні й розвіюванні пухких порід. Вітер може здувати величезні маси порід і грунту. Наприклад, у США під час бурі в 1934 р. тільки за один день звіяло близько 300 млн. тонн грунту.

Підхоплені вітром піщинки вдаряються об скелі та обточують, шліфують кам'яні виступи.

У результаті утворюються не лише подряпини, а й чудернацькі скульптурні форми, які називають останцями. Часто вони нагадують стовпи, гриби, фігури людей. Химерні останці, наприклад, є в Криму: на гірському масиві Демерджі вони утворили Долину привидів.

Транспортна робота вітру полягає у перенесенні уламків порід на великі відстані. Так, пилова буря у 1926 р. з півдня України занесла пил і чорнозем на північ Європи аж до Балтійського моря.

Створювальна (нагромаджувальна) робота вітру - це відкладання перенесених уламків і утворення різноманітних еолових форм поверхні.

Всюди, де є пісок, формуються брижі - ланцюги дрібних піщаних валиків. У пустелях, долинах річок, на узбережжях морів вітер нагоргає дюни -- піщані горби заввишки 10-20 м, рідко -- 100 м. В Україні вони поширені в долині Дніпра, на узбережжях Чорного й Азовського морів. У піщаних пустелях утворюються бархани -- горби з піску висотою 70--150 м у вигляді півмісяця. Дюни і бархани постійно переміщуються і за рік можуть «пройти» сотні метрів. Відомі випадки, коли через «наступ пісків» були повністю засипані міста.

РОБОТА ПОВЕРХНЕВИХ І ПІДЗЕМНИХ ВОД. Воду, як і вітер, називають невтомною трудівницею. Поверхневі води -- річки і тимчасові потоки (після сильних дощів або танення снігу) -- здійснюють велику роботу, змінюючи поверхню. Їх руйнівна дія полягає у розмиванні порід. Таке руйнування називають ерозією. У породах річки прорізають собі видовжені заглиблення -- річкові долини. Кожна річка розмиває береги, переносить і відкладає зруйнований матеріал на вигинахрусла і в гирлі.

Тимчасові потоки прорізають на поверхні вимоїни -- заглиблення 1-2 м. Якщо вони не закріплені корінням рослин, то після чергових злив поглиблюються і розширюються. У результаті вимоїни перетворюються на яри. Яри після кожного дощу збільшуються. З часом ерозія згасає, зменшується.

Схили яру стають пологими. На них виростають трави і кущі. Тоді яр поступово перетворюється на балку й ерозія припиняється. Вимоїни та яри виникають через рясні опади і наявність порід, що легко розмиваються.

Підземні води здатні розчиняти деякі гірські породи, наприклад: вапняки, крейду, гіпс, сіль. Унаслідок їх розчинення і вимивання під землею утворюються порожнини -- печери.

ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ. До зовнішніх природних процесів належить і діяльність людини. Її вплив на земну поверхню стає дедалі відчутніший. Як і сили природи, вона руйнує поверхню, коли видобуває корисні копалини, обробляє землі, будує різні споруди і шляхи. Людина утворює на поверхні штучні (неприродні) форми -- заглибини-кар'єри, насипи.

Отже, зовнішні процеси руйнують підвищення, заповнюють відкладами западини, згладжують нерівності земної поверхні. Водночас вони розчленовують її, утворюючи яри та долини. Зовнішні процеси відбуваються постійно й одночасно з внутрішніми. У результаті їх взаємодії поверхня Землі набуває складного вигляду й неперервно змінюється.

V. Закріплення вивченого матеріалу

«Знайди пару»

Форми поверхні

Зовнішня сила

1.

1.Яри

А) Вивітрювання

2.

2.Балки

Б) Робота льодовиків

3.

3.Дюни

В) Робота вітру

4.

4.Бархани

Г) Робота текучих вод

5.

5.Розтріскані глинисті пустелі

Д) Робота підземних вод

6.

6.Терикони

Є) Робота людини

7.

7.Пляжі

Ж) Робота морів

8.

8.Вали

9.

9.Кам'яні осипи

1

10.Котловани

1

11.Печери

1

12.Кар'єри

Відповіді: 1 -- Г, 2 -- Г, 3 -- В, 4 -- В, 5 -- А, 6 -- Є, 7 -- Ж, 8 -- Б, 9 -- А, 10 --Є, 11 -- Д, 12 -- Є.

VI. Підсумок уроку

«Роблю висновок»

VII. Домашнє завдання Опрацювати параграф

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Аналіз психологічної літератури про процеси пам'яті. Процеси пам'яті та їх характеристика. Розвиток процесів пам'яті учнів різного віку. Психологічні особливості удосконалення процесів пам'яті у шкільній практиці. Методи удосконалення процесів пам'яті на

    курсовая работа [40,4 K], добавлен 08.01.2005

  • Мета виробничої практики студентів-бакалаврів. Зміст практики та складання звіту. Визначення видів робіт до виконання під час проходження практики в банківській установі. Процеси формування та збільшення капіталу банку, його пасивні та активні операції.

    контрольная работа [24,0 K], добавлен 03.11.2012

  • Самостійна робота як вид навчальної діяльності, при якій учні під керівництвом вчителя виконують індивідуальні навчальні завдання. Розгляд питань удосконалення організаційних форм і методів самостійної роботи. Особливості розвитку самостійності учнів.

    курсовая работа [583,7 K], добавлен 16.04.2019

  • Психологічні основи самомоніторингових процесів, саморегуляції своєї поведінки старших дошкільників. Індивідуальні особливості розвитку самоконтролю та саморегуляції дошкільників, вплив, що роблять самомоніторингові процеси на розвиток їх інтелекту.

    курсовая работа [193,9 K], добавлен 15.06.2010

  • Аналіз умов реалізації професійної діяльності фахівця за фахом "Інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів". Визначення кваліфікаційних вимог та трудових процесів. Технічні і дидактичні засоби навчання. Активізація навчальної діяльності.

    курсовая работа [222,3 K], добавлен 30.03.2012

  • Основні процеси та механізми терморегуляції, визначення її ролі в загартуванні організму. Правила і умови тренування імунної системи. Особливості загартовування повітрям, сонцем, водою, холодом. Розгляд гігієнічних факторів як засобу фізичного виховання.

    курсовая работа [1,8 M], добавлен 26.09.2010

  • Загальна характеристика позакласної роботи з біології. Навчально-виховне значення та організація позакласної роботи. Форми та види роботи гуртків юних ботаніків. Специфіка навчально-дослідницької діяльності з живими об’єктами на пришкільній ділянці.

    курсовая работа [64,3 K], добавлен 23.02.2012

  • Особливості інноваційних процесів у фізичній культурі. Характеристика варіантів впровадження інноваційних технологій на уроках фізичної культури. Процеси виникнення оздоровчих інновацій і розвитку фізичної культури та фізкультурної освіти молоді.

    статья [19,6 K], добавлен 15.01.2018

  • Значення творчого розвитку молодшого школяра для оволодіння навиками образотворчої діяльності. Значення особистісно-зорієнтованого підходу у роботі з творчо-обдарованими дітьми на уроках образотворчого мистецтва у початкових класах. Позакласна робота.

    курсовая работа [45,3 K], добавлен 16.05.2016

  • Розкриття особливостей державотворчих процесів незалежної України в 1991—1994 роках, з’ясування їх здобутків і прорахунків. Характеристика перебігу політичної боротьби. Виховування учнів у дусі поваги до історії свого народу під час вивчення теми.

    презентация [1,6 M], добавлен 03.04.2013

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.