Океани Землі
Методика проведення уроку по темі "Океани Землі", формування уявлення школярів про Світовий океан та його частини, розвиток уміння читати географічну карту і працювати з нею. Перевірка знань, умінь та навичок учнів. Допоміжний матеріал та обладнання.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 17.09.2013 |
Размер файла | 22,3 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru
Тема: Океани Землі
Мета: формувати уявлення про Світовий океан та його частини, уявлення про значення Світового океану в планетарному масштабі, уявлення про природні умови та їх різноманітність, рослинний і тваринний світ океанів, продовжувати формувати уявлення про поверхню Землі, її зображення на карті; висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; розвивати уміння читати географічну карту і працювати з нею, уміння аналізувати, логічно мислити, узагальнювати і робити висновки; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та не завдавати йому шкоди.
Обладнання: фізична карта півкуль, презентація до теми уроку.
урок океан знання географічний
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Підсумок спостережень за змінами в природі
- Який стан неба сьогодні?
- Яка температура повітря?
- Чи є вітер?
- Чи є опади? Які?
- Запишіть результати спостережень у календарі спостережень.
- За календарем спостережень проаналізуйте: яких днів було більше минулого тижня: ясних, хмарних чи похмурих; скільки днів було з опадами; скільки було вітряних днів.
- Які зміни відбулися у житті тварин і рослин із приходом осені?
- Яку роботу виконують люди на полях, у селах, на городах?
ІІІ. Перевірка знань, умінь та навичок учнів
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
Картка 1
1.Познач правильну відповідь.
Яка тварина живе лише в Північній Америці?
1. Бізон;
2. Горила;
3. Верблюд.
2. Дай відповіді на запитання.
- Як називаються просторі суші, що оточені морями та океанами? Материки
- Який материк омивається трьома океанами? Євразія
-Які ви знаєте материки? Африка, Австралія, Північна Америка, Південна Америка, Євразія, Антарктида
Картка 2
1. Познач правильну відповідь.
Який материк є найбільшим?
1.Африка
2.Антарктида
3.Євразія
2. Дай відповіді на запитання.
- З яких двох частин складається материк Євразія? Європа та Азія
- Який материк розташований у західній півкулі? Більша частина цього материка розміщена на південь від екватора. Південна Америка
- На якому материку живуть пінгвіни? на Антарктиді
2. Фронтальна робота.
-- Як називається велика ділянка суші, що оточена з усіх сторін водою?
Щоб дати відповідь на це запитання, потрібно розгадати кросворд.
(2 слайд презентації - кросворд)
1) Батьківщина картоплі. (Південна Америка)
2) Який материк є найтеплішим? (Африка)
3) Назвіть найменший та найсухіший материк на Землі. (Австралія)
4) Як називається найбільший острів? (Гренландія)
5) Який материк є найбільшим? (Євразія)
6) Який материк називають «Королевою холоду»? (Антарктида)
7) Третій за величиною материк, на якому є найродючіші в світі ґрунти. (Північна Америка)
ІV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
(3 слайд презентації - карта півкуль)
Який колір переважає на карті півкуль? (Синій і його відтінки).
Що ними позначають? (Водний простір).
Що означають різні синього кольору простору на карті? (Синім кольором на карті позначають водойми, а різні відтінки свідчать про різну його глибину).
Сьогодні на уроці ми здійснимо уявну подорож найбільшими водоймами Землі. Для того, щоб дізнатися як вони називаються, потрібно пригадати властивості води, які зашифровані у кросворді. Якщо ви правильно прочитаєте кросворд, то у виділених клітинках прочитаєте тему сьогоднішнього уроку.
(4 слайд презентації - кросворд).
1.Стан води, у якому вона є невидимою. (Газоподібний)
2.Стан, у якому найчастіше перебуває вода в природі. (Рідкий)
3.Стан, у якому воду можна носити решетом. ( Твердий)
4.Що потрібно зробити з водою, щоб вона перейшла з рідкого стану води в газоподібний? ( Нагріти).
5. Яким теплом нагрівається вода в природі? (Сонячним).
6. Що потрібно зробити з водою, щоб вона перетворилась на лід? (Охолодити).
- Прочитайте слово, яке вийшло у виділених клітинках. (Океани).
Отже, тема уроку - "Океани Землі". (5 слайд презентації)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які океани є на нашій планеті, як вони впливають на природу Землі, а також які рослини й тварини живуть у глибинах океанів. Ви навчитеся знаходити і показувати океани на фізичній карті півкуль.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди.
Космонавти розповідають, що навколо земної орбіти наша планета здається зеленувато-блакитною. Це колір морської води. (6 слайд презентації).
Вся водна поверхня Землі утворює Світовий океан. Скільки в ньому води? (1 300 000 000 км3). Це важко уявити, тому порівняємо з об'ємом суші над рівнем моря ( Св. Океан = сума об'єму суші х 10). Деякі вчені вважають, що назва планети повинна бути Океан або Океанія. (7 слайд презентації).
Що таке Світовий океан? (8 слайд презентації).
Це великі простори води, які обтікають світ з усіх боків. Довгий час глибини океану були недосяжними для людини. Минув час, люди створили спеціальні машини, що допомагають вивчити морські глибини. Але навіть у наш час вчені більше знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна Світового океану.
Для того, щоб краще вивчити океани, почала швидко розвиватися молода наука - океанологія. Вона вивчає різні явища і процеси, що відбуваються в Світовому океані.
Океан - найбільша частина Світового океану, що обмежена материками.
(9-10 слайди презентації).
- Що дає людям Світовий океан?
Крім того, що Світовий океан створює погоду, він щем нас і годує. Океани дають нам продукти харчування: рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію, одержують добрива. Вода - основа всіх живих організмів. Понад 2 млн. суден під прапорами різних держав борознять моря і океани у пошуках риби. Щороку її добувають близько 52 млн. тонн. Океани і моря дають чимало кисню, яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ, олово, залізні і мідні руди. Океан давно став зручним водним шляхом, який пов"язує між собою материки та країни. Цим водним шляхом сотні тисяч суден перевозять пасажирів та різноманітні вантажі з материка на материк.
На землі умовно виділяють чотири океани! Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий. (11 слайд).
- Виконаємо практичну роботу з підручника на ст. 99.
(12-13 слайди презентації) .
- Розгляньте карту півкуль. Знайдіть і прочитайте назви океанів Землі. Покажіть їх на карті. (Учні по одному називають і показують океани на карті півкуль).
- Визначте у яких півкулях Землі розташований кожен океан. (Тихий, Атлантичний та Індійський океани розташовані в обох півкулях, а Північний льодовитий лише в північній півкулі.)
- Визначте, якими океанами омивається кожен материк Землі. (Євразія омивається всіма океанами, Африка - Атлантичним та Індійським океанами, Північна Америка - Північним Льодовитим, Тихим та Атлантичним океанами, Південна Америка - Тихим та Атлантичним океанами, Австралія - Тихим та Індійським океанами, Антарктида - Тихим, Атлантичним та Індійським океанами).
Вода в океанах солона. Якщо висушити всі океани, з решти солі можна було б побудувати стіну висотою 230 км і товщиною майже 2 км. Така стіна змогла б обійти по екватору всю земну кулю.
Це пояснюється тим, що за мільйони років річки земної кулі виносили з суходолу в Світовий океан величезні маси розчинених у них речовин, у тому числі й солей. Завдяки кругообігу води в природі, (14 слайд) вода з Океану випаровувалася, а розчинені в ній речовини випадали в осад і накопичувалися. Вода в Океані ставала дедалі солонішою. Цей процес тривав протягом мільйонів років і продовжується дотепер.
Зараз ми здійснимо уявну подорож у глибини Світового океану і переконаємося, що в ньому живе дуже багато рослин і тварин.
Тихий океан(15 слайд). Це найбільший океан. (16 слайд) Він займає майже таку територію, як усі океани, що разом узяті. (17-18 слайд) Вперше його відкрив мандрівник-португалець Фернан Магеллан у 1520 році. Тихий океан омиває понад 50 країн світу. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану - Маріанська, глибина якої сягає 11022м.
- У якому океані на вашу думку найрізноманітніший рослинний і тваринний світ?Чому?
Найрізноманітніший рослинний і тваринний світ у Тихому океані, тому що він простягається від Північного полюса до Південного та лежить у межах різних теплових поясів. температура води в різних частинах Тихого океану різна
- Де вода в тихому океані найтепліша, а де - найхолодніша?
Найтепліша вода біля екватора, а найхолодніша - біля полюсів. Це й зумовило різноманітність його природи.
В океані живе близько 10 тисяч видів рослин. (19-25 слайди) Більшість рослин - це водорості. На глибині 100 м живуть зелені водорості, нижче - бурі, ще нижче - червоні. Тут росте найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 метрів. У водах океану налічують понад 6000 видів молюсків, мідій, устриць, кальмарів, восьминогів. Відомо 2000 видів риб(26-36 слайди). Тут є велетенські краби, морські черепахи, змії. Живуть кити, тюлені, моржі, котики. На дні Тихого океану виявлені родовища нафти і газу.
Далі ми здійснимо подорож у глибини другого за розмірами океану
- Знайдіть на карті півкуль другий океан по величині.
Атлантичний океан (37 слайд) - другий за розміром серед океанів. Він найтепліший і найсолоніший. Він теж простягається від Північного полюса до Південного. (38 слайд) Назва його пов'язана з грецьким міфом про гіганта Атланта. (39 слайд) У ньому розташоване море без берегів - Саргасове. Біля східного удбережжя Північної Америки знаходяться зарості бурих саргасових водоростей. Одне з найбрудніших його морів - Балтійське. В Атлантичному океані виловлюють до 35% світового вилову риби.
(40-44 слайди)Тут водиться скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, безліч китів, акули, скати, морські окуні, пікша тунець, летючі риби, дельфіни, тюлені, морські котики. (45-46 слайди)Із птахів-альбатроси і фрегати. На дні Атлантичного океану відкриті родовища газу і нафти.
Наступний океан у який ми здійснимо подорож знаходиться пвінстю в східній півкулі.
- Знайдіть цей океан на карті півкуль і прочитайте його назву.
Індійський океан (47 слайд) за розмірами посідає третє місце. (48 слайд)Він найтепліший. (49-50 слайди)Найбагатший органічний світ - на півночі Індійського океану, де відомі численні види риб (51-59-слайд): сардинела, тунець, скумбрія, летючі риби, багато акул, скатів. У прибережних водах багато коралів,зустрічаються морські зірки,черепахи,кити, дельфіни.
У водах цього океану можна виловити риб, які вважалися вимерлими десятки мільйонів років тому. Цей океан відомий запасами нафти і газу.
А зараз помандруємо до останнього з чотирьох океанів нашої планети який знаходиться біля Північного полюса.
- Знайдіть цей океан на карті півкуль і прочитайте його назву.
Найменший з океанів планети - Північно-Льодовитий (60-61 слайд). Він називається Льодовитим, тому що більша його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо Північним. Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне. Вода тут холодна, тому рослин і тварин небагато.(62-63 слайд) Біля берегів ростуть водорості, водяться раки, медузи. У товщі води Північного Льодовитого океану живуть мікроорганізми (64 слайд). В ньому налічуються тільки 150 видів риб. (65 слайд) Тут водяться мойва,палтус, сиг, нельма. (66-67 слайди) Риба - головна пожива для морських ссавців - тюленів, моржів, білух. (68 слайд)Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. (69 слайд)На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці, баклани) утворюють масові гніздування - "пташині базари".(70 слайд) Тут трапляється найбільша медуза - ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а щупальця її витягуються до 20 метрів. Найхолодніше море на Землі - Східно-Сибірське.
Наша мандрівка океанами Землі завершилася. Тепер ви можете уявити яким різноманітним є життя в океані. Потрібно дбати про те, щоб жителі океанічних просторів не страждали від діяльності людини, а саме від надмірного їх добування та забруднення води, яке є їх середовищем життя.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Тестові завдання. (Фронтально): (71 слайд)
Найбільший океан:
1.Індійський; 2. Тихий; 3. Алантичний.
Найменший океан:
1.Індійський; 2. Північний Льодовитий; 3. Алантичний.
Океан, що розділяє Африку та Австралію:
1.Індійський; 2. Тихий; 3. Алантичний
Океан, названий на честь міфічного героя:
1.Індійський; 2. Тихий; 3. Алантичний
Найхолодніший океан:
1.Індійський; 2. Північний Льодовитий; 3. Алантичний.
Океан, який не підтверджує свою назву
1.Індійський; 2. Тихий; 3. Алантичний
Найглибший океан
1.Індійський; 2. Тихий; 3. Алантичний
2. Робота з картою півкуль та контурними картами.(Діти на карті півкуль позначають океани)
3.Робота в зошиті з друкованою основою (с.59).
1. Користуючись фізичною картою півкуль, дай відповіді на запитання.
Скільки океанів є на Землі? Чотири
Який океан розташований лише в східній півкулі? Індійський океан
Які океани простягаютсья в обох півкулях? Тихий, Атлантичний, Північний Льодовитий.
2. Запиши назви океанів - від найбільшого до найменшого.
1.Тихий океан.
2. Атлантичний океан.
3. Індійський океан.
4. Північний Льодовитий океан.
3. Запиши назви рослин і тварин океанів. (72 слайд)
4. Отже, тепер ви можете відповісти на проблемне питання: « Яке значення Світового океану?» (слайд 73).
Створює погоду планети - зберігає тепло і регулює температуру моря і суші
Водорості океану виділяють в атмосферу Ѕ всього кисню
Годує людину
На дні сховані величезні запаси природних копалин
Зручний водний шлях, що пов'язує між собою материки і країни
VII. Підсумок уроку.
- Куди ми сьогодні мандрували на уроці?
- Що нового дізналися? Що вам сподобалося? Що ні?
- Що вам найбільше запам'яталося?
VIIІ. Завдання додому
Опрацювати статтю в підручнику на ст. 99-101. Дати відповіді на запитання після тексту. Підготувати (за бажанням) розповідь про одного із жителів океану, який найбільше запам'ятався.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Визначення і розкриття сутності поняття знань, умінь і навичок. Характеристика рівнів засвоєння навчальної інформації (по В.П. Беспалько). Методи навчання та їх види. Роль і функції перевірки знань, умінь і навичок учнів з математики у початкових класах.
курсовая работа [431,5 K], добавлен 03.03.2016Особливості конструктивних, організаційно-технологічних та трудових знань і вмінь. Дидактичні принципи і методичні прийоми формування умінь і навичок. Фронтальна та індивідуальна перевірка набутого в навчально-виховному процесі досвіду у школярів.
курсовая работа [51,7 K], добавлен 24.10.2010Теорія і практика, психолого-педагогічні та методологічні основи, шляхи формування комунікативних умінь і навичок молодших школярів. Організація та зміст експериментального дослідження ефективності формування умінь і навичок учнів на уроках рідної мови.
дипломная работа [93,9 K], добавлен 27.09.2009Формування навичок читання як психолого-педагогічна проблема, швидкого й свідомого читання як засобу успішного навчання дитини в школі. Відбір вправ з удосконалення навички швидкочитання, ефективність їх застосування. Уміння читати і працювати з книжкою.
дипломная работа [145,9 K], добавлен 14.07.2009Особливості розвитку комунікативних умінь розумово відсталих школярів. Аналіз сформованості комунікативних умінь і навичок учнів спеціальної школи. Вплив дидактичних ігор географічного змісту на мовленнєвих розвиток учнів з особливими потребами.
курсовая работа [62,3 K], добавлен 10.09.2012Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.
разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011Мовленнєвий розвиток молодших школярів. Формування комунікативних умінь в учнів початкових класів. Система завдань для формування мовленнєвих умінь і навичок з розвитку зв’язного мовлення. Методика формування комунікативних умінь на уроках рідної мови.
дипломная работа [124,8 K], добавлен 12.11.2009Сутність поняття "організаційні уміння і навички", стан питання їх формування у педагогічному досвіді. Обґрунтування способів формування організаційних умінь і навичок на уроках у початкових класах. Розробка власної методики та оцінка її ефективності.
дипломная работа [4,5 M], добавлен 21.10.2009Мета, методи проведення та обладнання уроку з теми "Основи овочівництва". Мотивація навчальної діяльності учнів, сприймання і усвідомлення нового матеріалу, розробка структури уроку та домашнього завдання, форми контролю засвоєння та знань учнів.
разработка урока [25,4 K], добавлен 11.07.2011Поняття і класифікація умінь в психолого-педагогічній літературі. Характеристика навчальних умінь і навичок. Дидактичні принципи і етапи формування умінь і навичок. Методичні рекомендації формування пізнавальних умінь, можливостей та інтересу учнів.
курсовая работа [61,8 K], добавлен 15.12.2015