Художньо-творча робота з папером на уроках образотворчого мистецтва

Технологічні особливості паперу. Способи використання паперу у творчості народів світу. Різноманітні види художньої роботи з папером на уроках образотворчого мистецтва та їх роль у формуванні в школярів здібностей до продуктивної художньої творчості.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 03.01.2016
Размер файла 77,9 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

9.Копцев В. П. Учим детей чувствовать и создавать прекрасное: Основы обьемного конструирования Ярославль: Академия развития: Академия Холдинг, 2001. - 144с.

10.Косминская В.Б., Халезова Н.Б. Основы изобразительного и искусства и методика руководства изобразительной деятельностью детей: Лаб. практикум. Учеб.пособие для студентов педагогических институтов по спец. 211с.

11.Мириманов В. В. Малая история искусства: Первобытное и традиционное искусство.М., 1973.С.125.,28

12.Мельник В. М. Мистецтво витинанки та аплікації: Навчальний посібник.--Тернопіль: Навчальна книга -Богдан, 2006.--256с.,173

13.Мельник В.М., Трач С. К. Витинанки на уроках образотворчого мистецтва: Навч. посібник.--Тернопіль.:Навчальна книга,--Богдан, 2005.--48с.,

14.Образотворче мистецтво: Підруч. для 5 кл. загальноосвіт. шк./ Е. В.Бєлкіна, А.А.Поліщук, Л.В.Фесенко.-- К.: Промінь,2005.--207с.: іл..,131

15.Образотворче мистецтво: Підручники для 2,3,4, класів Л. М. Любарська, М. І. Резніченко, О. М. Протопопова. - К.: Форум, 2004 - 127с.

16.Пасічний А.М. Образотворче мистецтво. Словник-довідник.--Тернопіль: Навчальна книга -Богдан, 2003.--216с,188

17.«Педагогика и психология (дошкол.)» -- М. : Просвещение, 1981.--144с.,ил.,109.

18.Педагогічна практика: методика спостереження та проведення уроків. Автор-укладач В.І.Галіна.: Навч.посібник, 2006.--с.42.,138

19.Програми для середньої загальноосвітньої школи.1-2 класи, 3-4 класи. К. : «Початкова школа». - 2003.- 296 с.

20.Рожнів Я.А. Методика трудового обучения с практикумом в учебных мастерских: Учеб. пособ. Для учащихся педагог. училищ по спец. 2001.--2-е изд., перераб.--М.: Просвещение, 1988.--240с.; ил.,137-52

21.Тягур В. Робота в техніці паперової пластики // Мистецтво та світа.--2005.-№2.--С.46.-48,47

22.Чекалова А. К. Основы понимания декоративно-прикладного искусства. Узд-во Академии художеств СССР, 1962.,С.44 23.Шпикалова Т. Я. Народное искусство на уроках декоративного рисования. Пособие для учителей.--М.:Просвещение, 1974.--159с.,ил.,10

24.Уроки образотворчого мистецтва. 1 клас: Посібник для вчителя. - Тернопіль: Навч. Книга - Богдан, 2005. - 112с.

25Уроки образотворчого мистецтва. 4 клас: Посібник для вчителя. - Тернопіль: Навч. Книга - Богдан, 2005. - 120с.

Додаток 1

Фрагмент уроку в 1 класі

Витинанка "Сніжна зіронька горить".

Мета. Розвивати уяву, фантазію. Поглиблювати поняття про симетричність форм. Ознайомити учнів з поняттям "ритм" -- чергування або повторения елементів декоративної композиції. Удосконалювати навички вирізування симетричних форм з паперу, складеного у кілька шарів. Виховувати охайність, акуратність, почуття до прекрасного.

Обладнання. Таблиці з технологічними розробками послідовного виготовлення сніжинок, зразки сніжинок, виконаних учителем і учнями, кольоровий папір, ножиці, клей.

Хід уроку

Перегляд виготовлених зразків сніжинок.

-- Діти, давайте спробуємо зробити такі чудові і нетанучі сніжинки. А скористаємось ми для цього технікою витинанки.

Словникова робота.

Витинанки -- ажурно вирізані ножицями з білого або кольорового паперу прикраси. Від назви техніки виготовлення (витинати- прибирати все зайве) походить і термін.

Пояснения послідовності виготовлення сніжинок.

-- Згинаючи аркуш паперу прямокутної форми, дістанемо квадрат. Складаемо його по діагоналі вдвое. Одержаний трикутник згинаемо ще раз. Умовно поділимо трикутник на три частини. Спочатку згинаемо третю частину зліва направо, а потім праву згинаемо вліво. Робимо малюнок і вирізаємо його. Розгортаємо папір -- сніжинка готова. Малюнки можуть бути різні. Ось, наприклад, як на дошці. Можливо, хтось з вас захоче зробити СН1ЖИНКИ за власним задумом.

Практична діяльність учнів.

Додаток 2

2 клас

Аплікація у поеднанні з витинанкою "Стародавня фортеця"

Мета. Удосконалювати уміння учнів гармонійно заповнювати аплікацією площину паперу; розвивати зорову пам'ять, уяву, фантазію; вчити учнів вирізувати складові частини архітектурних об'ектів (стіни, бійниці, вежі тощо); виховувати охайність у роботі дотримання техніки безпеки під час користування гострими предметами.

Обладнання. Таблиці, ілюстрації, малюнки (зразки дитячих аплікацій) із зображенням старовинних фортець.

Хід уроку

I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку. ІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда.

У давнину для своїх поселень люди вибирали узвишшя поблизу водойм, обносили їх високими дерев'яними стінами. Набіги ворогів змушували людей зводити неподалік великих поселень систему укріплень, за якими у хвилини небезпеки могли сховатись не лише жителі міста--фортець, а і жителі довколишніх сіл. (Демонструються малюнки, ілюстрації.)

У зв'язку з постійною військовою загрозою широко розгорнулося оборонне будівництво. I якщо раніше укріплення, в основному, будувалися з дерева, то пізніше більшість фортець зводилися з каменю. Майже кожне місто мало замок, було обнесене стінами і ровом з водою. До наших часів збереглися замки в Кам'янці--Подільському, Луцьку, Хотині, Острозі, с. Сутківці на Хмельниччині тощо.

Розгляньте старовинні фортеці на фотографіях, ілюстраціях. Бачите, як вони відрізняються від інших споруд? У них міцні товсті стіни, вузькі бійниці, високі міцні вежі.

2. Перегляд демонстраційного матеріалу.

Покровська церква в с. Сутківці на Хмельниччині має два яруси бійниць, з яких велася стрільба. У ті часи, коли землями України одна за одною прокочувались війни, кам'яні церкви виконували іноді роль фортець. Їх так і будували з розрахунку на тривалу облогу. Покровська церква в селі Сутківці належить до таких споруд. Уздовж стін на першому і другому поверхах знаходяться бійниці. Завершуються стіни чотирма мініатюрними вежами, розрахованими на одного бійця. Церква--фортеця в Сутківцях -- видатний твір украшської оборонної архітектури.

Замок--фортеця у місті Хотин розташований на схилах правого берега Дністра, на перехресті торговельних шляхів.

Замок у смт. Меджибіж (Хмельницька область) -- важлива пам'ятка військово--інженерного мистецтва. Має кілька веж з бійницями. 3 високих стін на десятки кілометрів було видно шлях, що вів до Меджибожа.

3. Словникова робота.

Фортеця -- укріплений пункт з міцними товстими стінами, вузькими бійницями і високими вежами, призначений для оборони від ворога.

4. Послідовне виконання композиції вчителем.

5. Практична діяльність учнів.

III. Підсумок уроку.

Перегляд і демонстрування дитячих робіт.

Додаток 3

Урок в 3 класі

Тема: „Чарівні візерунки”

Декор форм, орнамент (геометричний, рослинний, змішаний), поняття про ритм.

Мета: навчальна:

- розширити знання учнів у галузі стрічкового орнаменту;

- удосконалювати навички, уміння створювати орнамент у смужці;

- дати поняття ритму як засобу композиції.

розвиваюча:

розвивати образне мислення, спостережливість, кругозір, відчуття гармонії, рівноваги та ритму.

виховна:

- виховувати старанність, охайність та культуру праці під час роботи з матеріалом та інструментами;

- виховувати естетичне ставлення до творів декоративно-прикладного мистецтва.

Тип уроку: комбінований (засвоєння нових знань, умінь, навичок; творче застосування знань, умінь, навичок на практиці).

Обладнання та матеріали:ілюстрації із зображенням рослин, зразки творів декоративно-прикладного мистецтва на яких зустрічається стрічковий орнамент, малюнки і таблиці із зображенням рослинного, геометричного і змішаного орнаменту.Дидактичний матеріал (шаблони геометричних фігур, рослин);Зоровий ряд, аркуш білого та кольорового паперу, ножиці, клей-олівець.

ХІД УРОКУ

I Організаційна частина

II Вступна бесіда - актуалізація опорних знань учнів

Ще з давніх-давен наші предки прагнули прикрасити своє житло: розписували вибілені стіни й печі, різьбили ложки, віконниці, малювали ікони й картини, плели мереживо, вишивали рушники, серветки, скатертини, доріжки, клали візерунки на глиняний полив'яний посуд. Кожен народ має свої улюблені художні образи, що відображають його ідеали, уявлення про добро і зло. Художньо виконані та оздоблені предмети побуту, які мають не тільки практичне а й естетичне значення називаються предметами декоративно-прикладного мистецтва.

Питання: Діти, як ви думаєте, що означає слово декоративний?

Відповідь: Так це прикраса, оздоблення.

Питання: А як ви думаєте, як одним словом можна назвати ту деталь, якою оздоблюється, прикрашається виріб?

Відповідь: Орнамент.

Так, орнамент. „Орнамент” зображення побудоване на ритмічному повторенні геометричних фігур. У народному орнаменті розкривається традиційне уявлення про красу, тісно пов'язане з історією народу, його побутом, умовами життя, особливостями культури.

А тепер діти, ми познайомимося ближче з художніми творами, на яких використано орнамент.

Демонстрація побутових предметів: серветка, тарілка, хустка тощо.

Діти, зверніть, будь-ласка, увагу на те, що ці предмети прикрашені орнаментом, виконаним у смужці певного розміру. Цей орнамент називається стрічковий.

III Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів

„Чарівні візерунки”. Засоби виразності декоративного мистецтва. Декор форм, орнамент (рослинний, геометричний, змішаний), ритм.

IV Викладення нового матеріалу

Діти, у мене на столі лежать 2 конверти. Давайте поглянемо, що в них знаходиться.

- Погляньте, в першому конверті - геометричні фігури - назвіть їх будь-ласка.

Відповіді: квадрат, коло, трикутник, прямокутник.

А в другому конверті - квіти. Які квіти вони вам нагадують?

Відповіді: маки, волошки..

А тепер давайте спробуємо викласти орнамент у смужці з геометричних фігур і квітів. Викладати потрібно способом повтору і чергування елементів.

Ось ми з вами і виконали завдання. Зверніть увагу, що орнамент, який викладений з геометричних фігур, називається геометричним, а якщо елементом орнаменту є рослини - рослинним.

Діти, а як ви думаєте, який орнамент буде називатися змішаним?

Так, молодці, змішаний - це коли використовують геометричні і рослинні елементи.

Отже, ми бачимо, що стрічковий орнамент створюється за допомогою ритмічного повторювання одного або чергування кількох елементів у смужці певного розміру. А тепер наше з вами завдання створити стрічковий орнамент у техніці витинанки. Пригадайте, які ми вже з вами виконували композиції у цій техніці?

У минулому однією із складових культури і побуту укр. народу були витинанки. Витинанки - орнаментальні і фігурні прикраси, ажурно вирізані ножицями, чи спеціально загостреним ножем, з білого або кольорового паперу. Від назви техніки виготовлення походить сам термін.

Перші паперові прикраси, які можна вважати своєрідними аналогами традиційних витинанок в Україні, виникли в Китаї після виникнення та розповсюдження там паперу. На передодні свята жінки наклеювали на вікна паперові віконні візерунки, які виготовляли заздалегідь, узимку. Це були зображення божеств, героїв народних легенд, феніксів, квітів, винограду, метеликів, риб. Існує досить велика класифікація витинанок. Зараз на дошці ви бачите три її види: стрічкова, кругла, симетрична.

V. Пояснення завдань уроку

Наше з вами завдання - відродити і зберегти традиції стародавнього художнього промислу. Давайте уявимо, що ми працюємо з вами в графічній майстерні, де кожен з вас виконує роль дизайнера і виготовляє свій шедевр - декоративно орнаментовану стрічкову композицію в техніці витинанки.

Учитель проводить інструктаж техніки безпеки при роботі з ножицями.

Після демонстрації кращих робіт учні з вчителем обговорюють послідовність виконання стрічкової орнаментальної композиції.

Завдання

Етапи роботи над витинанкою

1. вибрати сюжет візерунку.

2. скласти аркуш навпіл кольором всередину а потім в чотири, вісім разів залежно від малюнка.

3. Олівцем намалювати на зворотному аркуші складеного паперу ?, ?, 1/8 малюнка, залежно від осі симетрії.

4. Акуратно вирізати за малюнком.

5. Наклеїти вирізану витинанку на кольорове тло.

VI Самостійна практична робота учнів

Учні складають папір у декілька разів. Олівцем намічають ті місця, які будуть вирізати. Маленькими ножицями витинають малюнок. Розкладають і отримують стрічкову орнаментальну витинанку. Підбирають колір паперу який би підходив до цієї стрічкової витинанки за контрастом. Наклеюють стрічкову витинанку на картон.

VII Підведення підсумків уроку

1. Оцінка практичної діяльності учнів.

2. Показ кращих дитячих робіт враховуючи оригінальність роботи, акуратність витинанки, правильність композиційного й кольорового рішення.

3. Домашнє завдання.

4. Проголошення уроку закінченим.

5. Прибирання робочого місця.

Додаток 4

Фрагмент уроку в 4 класі

Аплікація з кольорового паперу "Квіти у вазі”

Мета. Розвивати кольоросприймання, окомір, увагу до характерних елементів форми, зорову пам'ять, зосередженість, уяву, почуття пропорційності в зображенні предметів. Звернути увагу учнів на особливості будови квітів, вміння передавати їх форму і колір на малюнку. Знайомити учнів з технікою стилізації рослинних елементів у композиції. Виховувати інтерес і любов до мистецтва.

Обладнання. Ваза з квітами, малюнки, таблиці із зображенням квітів у вазі, репродукції картин К. Білокур "Цар-колос", "Польові квіти", "Квіти за тином", "Жоржини".

Хід уроку

I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесща.

-- Напевно, немае жодної людини на світі, яка б не зупинила хоч на мить свій погляд на чудових, ніжних, духмяних, різнокольорових квітах. Назвіть квіти, які ви знаете.

2. Відгадування загадок.

Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає. Хоч мороз усе побив -- його не займає. (Барвінок)

Стоїтъ півень на току в червоному ковпаку. (Мак)

Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

Стоять у лузі сестрички, золотеньки очі, білі вії. (Ромашки)

3. Декламування вірша М. Познанської "Мій квітник".

Я візьму граблі і лопату

Та зроблю грядки в саду,

Посаджу на них я м'яту,

Чорнобривці, резеду.

Ще и пахучего горошку

Тут насію два рядки.

Посаджу тюльпанів трошки,

А скраєчку -- нагідки!

Пройде теплий дощ весняний,

Гляне сонце золоте,

Тепле літечко настане --

I квітник мій розцвіте!

Практична робота учнів.

Розгадування чайнворда "Квіти".

Гра-завдання "Квіти" складаеться з ланцюжка слів, в якому остання буква попереднього слова повинна бути першою наступного.Відповіді: 1. Тюльпан. 2. Незабудка. 3. Анемон. 4. Нарцис. 5. Соняшник. 6. Конвалії.

Розгадування кросворда "Квіти".

1. На сонечко я схожий і сонце я люблю.

До сонця повертаю голівоньку свою.

Стою стрункий, високий, в зелених штанях я,

I золотом убрана голівонька моя.

2. Блакитна квітка з народних пісень.

3. Перша квітка весни.

4. Квітка, яка цвіте наприкінці літа.

5. Кущ -- символ України.

Відповіді: 1. Соняшник. 2. Барвінок. 3. Підсніжник. 4. Айстра. 5. Калина.

III. Підсумок уроку.

Размещено на Allbest.ur


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.