Система воспитания гражданственности и патриотизма школьников

Теоретическое обоснование проблемы гражданского воспитания старшеклассников. Понятие патриотизма и гражданственности. Сущность воспитательной и опытной работы в школе. Возможности английского языка в формировании гражданского воспитания старшеклассников.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык русский
Дата добавления 20.10.2014
Размер файла 188,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Две головы орла поддерживают две части обширной Российской империи - европеец и азиат, которые, как полагают, являются важной частью России. Таким образом, анализ национальных символов России дает нам общее представление о богатом историческом наследии страны.

И так, заключительным этапом нашего путешествия являются впечатления о нашем путешествии и вопросы команд друг другу и в том числе и мне, как представителя России.

Я надеюсь, вы помните название нашего урока: «Восток ли, запад ли, а дома лучше?». Сегодня мы навестили много стран и теперь мне бы хотелось знать ваше мнение: «Где бы вы хотели жить, если бы перед вами стоял выбор?»

Вы можете ответить следующим образом:

«Мне бы хотелось жить в Британии, потому что там много развлечений и город не спит.»

Что касается меня, мне бы хотелось работать в Британии или Америке, но мне бы не хотелось жить. Я люблю свою страну и никогда не покину ее. И исходя из этого моим девизом является:

Существует очень много названий на карте:

Ростов, Санкт Петербург, Севастополь,

Богатых и известных с древнейших времен,

Но я люблю каждую тополь в своей стране.

Людмила Кутнякова

И на последок я скажу, что для меня действительно: Восток ли, запад ли, а дома лучше.

А теперь, представим слово жюри и узнаем, какая команда лучше представила свою страну.

Я поздравляю победителей и в заключение нашего урока хотела бы вам подарить буклеты, которые позволят тщательнее изучить ту или иную страну и возможно привлечет вас туда как туристов.

У: Мир - книга, и те, кто не путешествует, читает только страницу”.

Ps….

Уч.1: Россия

Уч.2:…

Уч.3:…

Уч.4: Символами России являются: герб, гимн, флаг.

Уч-и: Конечно!

Уч-и: I'd like to live in Britain because there is a lot of entertainment and this city never sleeps.

IV. Итог урока

Вы все были активны. Откройте дневники и запишите домашнее задание: написать сочинение на тему: «Страна, в которую я бы хотел поехать в путешествие». Ваши оценки: команда победителей получают отлично.

Спасибо за работу на уроке. Урок наш окончен

Скажем Доброе утро, когда утро,

Спокойной ночи, когда ночь,

А когда приходит время прощаться, мы говорим, До свидания, до свидания, до свидания!

Уч-и: До свидания!

Topic: HOW DIFFERENT THE WORLD IS!

Topic: East Or West - Home Is Best?

Цель: Совершенствование навыков говорения.

Задачи:

Обучить навыкам монологической речи;

расширение кругозора;

Формирование уважения учащихся к культурам разных стран.

Grammar: Cause and effect relations.

Оборудование: компьютер, раздаточный материал.

Ход урока.

Teacher

Pupil

I Оргмомент

Good morning boys and girls.

I'm very glad to see you too. Take your seats, please.

How are you today?

Who is absent today?

What is the day today?

What's the weather like today?

Your week-end is over. It seems to me that they are always great. Young people have free time to do what they want and just to relax. Let's start our work with your news.

Where did you go on Sunday?

What did you do at the weekend?

Do you often travel at the weekend?

Do you like traveling?

And today will have a shot trip to.

Ps: Good morning, good morning, good morning to you,

Good morning, good morning, we are glad to see you.

Ps: We are fine

Petrov….

Today is the 14th of September.

P1….

P2…..

P3…..

P4…..

II Основная часть

Well, the subject matter of our lesson is `'East Or West - Home Is Best?''. Today we are going to visit different places I hope that we'll speak about any country and its famous sights. It seems to me that our world is a book, and those who do not travel, read only a page. Can you explain the following words: “The world is a book, and those who do not travel, read only a page”.

At the end of our lesson you will say your opinion where you would like to live in?

Well, it's time for our sightseeing tour. Can be ….. one of the judges at our lesson? The team which will be the best will get good marks. The first team represents Britain, The second team represents Australia and the Third team represents America. And I represent Russia. Your representation will consist of four parts: 1) Represent your team; 2) Geographical position and famous sights of your country; 3) Symbols of your country; and Questions.

Let's start if you are willing!

(Используя свои проекты о достопримечательностях города, учащиеся совершают воображаемое путешествие по странам)

Russia

Representation team and country

Don't try to get it with your mind,

Don't try to fit in your dimension:

There is no Russia of your kind -

Here your belief is only mention. Geographical position and famous sights of your country

The Russian Federation is the largest of the 21 republics that make up the Commonwealth of Independent States. It occupies most of eastern Europe and north Asia, stretching from the Baltic Sea in the west to the Pacific Ocean in the east, and from the Arctic Ocean in the north to the Black Sea and the Caucasus in the south. It is bordered by Norway and Finland in the northwest; Estonia, Latvia, Belarus, Ukraine, Poland, and Lithuania in the west; Georgia and Azerbaijan in the southwest; and Kazakhstan, Mongolia, China, and North Korea along the southern border.

Famous sights of Russia is:

RED SQUARE, ST. BASIL CATHEDRAL, NOVODEVICHY CONVENT, POKLONNAYA MOUNTAIN, PARK OF ARTS MUSEON

KREMLIN

The Kremlin at the center of Moscow is an outstanding historical and architectural monument that serves as a symbol for the whole Russia. In Old Russia the word "kreml" meant the central, fortified part of a city.The Moscow Kremlin that originally was made of wood was mentioned in the chronicles in 1156 as "Moscow fortress". At that time it occupied only the south-western part of the Borovitsky Hill.

National Flag of Russia

The national flag of Russia is a tri color flag-white color which lies on the top, blue in the middle and red on the bottom. White stands for nobility and frankness; blue symbolizes loyalty, honesty, chastity and scarlet represents self-sacrifice, generosity and love. While some Russians believe that red means the land, blue stands for sky, and white symbolizes heaven.

Two-headed Eagle

The two-headed eagle first appeared in Russia, during the time of Moscovia, in the 15th century. Two-headed eagle has been the symbol of the monarchy of Russia for more than four hundred years. But with the advent of Russian revolution and dethroning of the Tsar Empire, it was on the verge of extinction. In 1993, under the initiative of President Boris Yeltsin it was again adopted on 30th November 1993.

The two heads of the eagle stands for the two parts of vast Russian empire - European and Asian, which are believed to be an important part of the country of Russia.

Thus, an analysis of the background of the national symbols of Russia gives you an idea of the rich historical heritage of the country.

Questions….

I hope that you remember the subject matter of our lesson. It is “East Or West - Home Is Best?”. Today we have traveled around different country. I want to know your opinion. Could you tell me where you would like to live in, please?

As for me, I'd like to go to work in Britain or may be America, but I wouldn't live in. I love my native country and I never leave it. That's why my motto is:

There are a lot of great names on a map:

Rostov, St. Petersburg, Sevastopol,

Rich and famous from most ancient times,

But I like each your poplar, my country.

Ludmila Kutnyakova

Now we will present a word to our jury and we'll know what command has proved best

P: Мир - книга, и те, кто не путешествует, читает только страницу”.

Ps….

P1: I'd like to live in Britain because there is a lot of entertainment and this city never sleeps.

IV. Итог урока

You were active today. Open your mark books. Your home task will be the next: Your home task for the next lesson is write a composition “An ideal country for travelling”

. Your marks are: satisfactory, good, excellent

Thank you for your work. The lesson is over. Good morning, when it's morning,

Good night, when it's night,

And when it's time to go away

Good-bye, Good-bye, Good-bye.

Ps: Good-bye!

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.