Інтерактивні методи навчання як засіб розвитку читацького інтересу молодших школярів

Резерви у методичних пошуках ефективності уроку читання. Розкриття сутності інтерактивних технологій, їх застосування в роботі з учнями молодшого шкільного віку. Психолого-педагогічні основи формування читацьких інтересів в молодшому шкільному віці.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 15.11.2012
Размер файла 1,1 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

( - Я думаю, що справжній друг - це той, хто завжди готовий допомогти.

Я вважаю, що справжній друг повинен бути чесним, справедливим, говорити правду, навіть якщо вона не зовсім приємна.

На мою думку, справжній друг повинен мати добре серце.)

9. Метод "Побудова асоціативного куща"

готовий допомогти

щирий хоробрий

сміливий безкорисливий

справедливий справжній друг добрий

чесний відвертий

щедрий

10. Збагачення словникового запасу дітей

Завдання: дібрати до слів синоніми з тексту

Друзі, товариші - приятелі; разом - вкупі;

швидко - вмить; вилазити - видиратися;

пішов - подався; наляканий - нажаханий;

заспокоївся - оговтався; ведмідь - бурмило;

через деякий час - невдовзі; упав на землю - упав додолу;

перестав дихати - затамував подих; важкий час - скрута;

дуже швидко - чимдуж; має рацію, правий - має слушність.

11. Робота з фразеологізмами

Завдання: підібрати фразеологізми до окремих епізодів байки. Пояснити свій вибір.

(Картки з фразеологізмами у кожного учня)

Народитися під щасливою зіркою (про приятеля, який уник небезпеки); фортуна усміхнулася (пощастило, ведмідь не зачепив);

як сніг на голову (ведмідь з 'явився раптово);

брати ноги на плечі (перший приятель втік);

душа в п'яти пішла (дуже злякалися обидва приятелі);

білий як полотно (дуже переляканий другий чоловік);

ні живий, ні мертвий (дуже переляканий);

як з-під землі (раптово);

сяйнути розумом (про другого чоловіка, який упав на землю і прикинувся мертвим).

Які стійкі словосполучення ви знаєте, де зустрічається слово "ведмідь" і що вони означають?

(Ведмежа послуга - безглузда послуга, яка замість допомоги завдає великої шкоди, неприємностей.

Ведмідь на вухо наступив - про людину, у якої відсутній музичний слух. Ведмежі обійми - міцні обійми.)

12. Метод "Постав питання"

До змісту байки поставити три типи запитань: репродуктивні, розширені і розвиваючі.

Репродуктивні питання - це питання на відтворення прочитаного.

Як вчинив перший приятель при зустрічі з ведмедем?

(Перший приятель кинувся до дерева і вмить видерся на самісінький вершечок.)

Розширені питання дозволяють дізнатися нове про об'єкт, що вивчається, уточнити відоме, але не претендують на значне ускладнення.

У якій країні відбувалися події?

(Події відбувалися в Древній Греції.)

Розвиваючі питання розкривають суть, узагальнюють, містять в собі дослідницьку зацікавленість. Відповідь на них дати нелегко. Потрібно попрацювати з додатковою літературою. Можливо, відповіді не знає ніхто. У таких випадках відповіддю може бути тільки власна думка вчителя чи учня.

У якому віці Езоп написав цю байку?

Як грецькою мовою звучить заголовок байки?

Що міг би сказати ведмідь, якби справді вмів говорити?

VIII. Підсумок уроку

Для кого з вас хвилини нашого уроку виявилися щасливими?

Чи є такі, для яких урок пройшов даремно?

Які нові знання одержали?

Який висновок зробили для себе?

IX. Домашнє завдання

Читати і переказувати байку Езопа "Двоє приятелів і ведмідь"; пофантазувати і скласти байку, у якій негативний персонаж став би позитивним.

УКРАЇНСЬКЕ ЧИТАННЯ

3 клас

Тема. "Кривенька качечка" - українська народна казка. Прислів'я.

Мета: опрацювати українську народну казку "Кривенька качечка"; формувати навички правильного і свідомого читання, удосконалювати вміння швидко орієнтуватися в тексті, виділяти дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас; поглиблювати знання про етику людських стосунків; виховувати почуття справедливості.

Обладнання: О.Я. Савченко. Читанка, таблиці для читання, грамзапис пісні В. Демиденка і О. Морозова "Дитинство" у виконанні М. Гнатюка, ілюстрація до казки, відео про качок, плакати зі словами.

Тип уроку: комбінований, з використанням інтерактивних технологій.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Дзвоник всім нам дав наказ -

До роботи, швидше клас.

Біля парти станем чемно,

Час хай лине недаремно!

Всі почули ми дзвінок,

Він покликав на урок!

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп'ятка.

А щоб на уроці реалізувати всі наші заплановані завдання, то ми:

міркуємо швидко,

відповідаємо точно.

ІІ. Мовна розминка

1. Читання таблиць.

А

О

У

И

І

Е

вбр

вбра

вбро

вбру

вбри

вбрі

вбре

взд

взда

вздо

взду

взди

взді

взде

вкл

вкла

вкло

вклу

вкли

вклі

вкле

впр

впра

впро

впру

впри

впрі

впре

всм

всма

всмо

всму

всми

всмі

всме

вст

вста

всто

всту

всти

всті

всте

втр

втра

втро

втру

втри

втрі

втре

збр

збра

збро

збру

збри

збрі

збре

здр

здра

здро

здру

здри

здрі

здре

скл

скла

скло

склу

скли

склі

скле

скр

скра

скро

Скру

скри

скрі

скре

спр

спра

спро

спру

спри

спрі

спре

стр

стра

стро

стру

стри

стрі

стре

шкр

шкра

шкро

шкру

шкри

шкрі

шкре

нтр

нтра

нтро

нтру

нтри

нтрі

нтре

а)"хвилею"

б)"барабаном"

в)"скоромовкою"

г)"мелодією"

Учні зупиняються за сигналом учителя.

2. Скоромовки

- Що потрібно для того, щоб наша мова була чіткою і зрозумілою?

(Вчити та промовляти скоромовки.)

- Розкажіть скоромовки з відповідними емоціями.

Дві ґави зранку

гасали по ґанку.

Ґави просили

На ґанку сніданку.

Ґава ґаву запитала:

- Ти на ґанок не літала?

- Не літала я на ґанок,

Та й проґавила сніданок.

Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби.

Ішла баба дубнячком,

Зачепилась гапличком:

Сюди смик, туди смик -

Одчепися мій гаплик.

Віл везе важучий віз -

Вовну, вату, верболіз.

Вперся віл, і впало з воза

Вісім в'язок верболозу.

Ніс Ґриць пиріг через поріг,

Став на горіх, упав на поріг.

В ямі не спиться вусатому сому,

Сому вусатому сумно самому.

Небом зоряну карету

Мчать ке коні, а ракети

У кареті на кларнеті

Грає місяць кашкеті.

Обережний жовтий жук

З жита виліз на межу.

Покружляв окруж, питає:

- Хто з нас довші вуса має?

Семен сіно віз - не довіз.

Лишив сани - узяв віз.

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису -

Лис лисички ніс із лісу.

Дівчинка Люба всім людям люба,

Тому що Любі, всі люди любі.

Гавкав у дворі Пушок,

Не на кицю - на сніжок,

Бо сніжок холодним пухом,

Впав на носик і на вухо.

У ранці Уляна Уласа

Ураз умивать узялася.

Улас утікав, ухилявся:

Учора уже умивався.

Наварили смакоти

Будем їсти я і ти.

А сороки і ворони

Будуть їсти макарони!

Два дельфіна десять днів

Дивували дітлахів.

3. Читання анаграми

ВІРБАКОН - барвінок

АКЛАНИ - калина

ТРІВЕ - вітер

БЕВАР - верба

- Яке слово зайве?

(Вітер.)

- Чому?

(Тому що барвінок, калина, верба - це рослини. А вітер - це явище неживої природи.)

- Що вам відомо про дані рослини?

(Вони є народними символами України.)

4. Гра "Фотооко"

- Вам потрібно швидко прочитати слова, намагаючись якомога більше запам'ятати.

ДІДУСЬВОДА

БАБУСЯЛІС

ДІВЧИНАБОРЩ

ДЕРЕВАГРИЬИ

- Назвіть слова, які запам'ятали.

- Складіть речення, використовуючи слова, які запам'ятали.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

- Що вам було задано додому?

(Виразно читати українську народну казку "Кирило Кожум'яка".)

Перевірка домашнього завдання здійснюється шляхом написання тесту.

В учнів на парті лежать чисті аркуші паперу.

Тест

1. Колись був у Києві:

А) Цар

Б) Принц

В) Князь

2. Послав князь свою дочку в дань:

А) Бабі Язі

Б) Змієві

В) Вовкові

3. От того чоловіка тільки й мені:

А) Школа

Б) Лячно

В) Страшно

4. А при ній не було ні душі, - тільки один:

А) Голубок

Б) Журавель

В) Лелека

5. … глядь, аж під крильцем:

А) Перстень

Б) Карточка

В) Лист

6. Бились-бились, аж іскри:

А) Скачуть

Б) Летять

В) Падають

Відповіді:

1 В

2 Б

3 В

4 А

5 Б

6 А

Чим закінчилась казка?

(Добро перемогло зло.)

IV. Мотивація навчальної діяльності

- Послухайте пісню у виконанні М. Гнатюка.

(Звучить пісня "Дитинство".)

- Про що співається у пісні?

(Про дитинство.)

Побудуйте асоціативний кущ. (Завдання виконується на дошці.)

братиклюбов теплосестричкасім'ядрузі

мамаДИТИНСТВОдобро

тато бабуся дідусь казка дім ігри

- Кожна людина завжди з ніжністю у серці згадує своє дитинство, адже всі ми родом із дитинства. А дитинство неможливе без казки.

Вечір. На столі горить лампа. Тиша.

Завиває вітер, падає лапатий сніг, чи січе холодний дощ.

- Бабусю, прочитайте казочку! - маленька дитинка простягає книжечку.

- Добре. - каже бабуся, - Сідай біля мене і уважно слухай.

Бабуся бере книжку, одягає окуляри.

І починається казка …

- Пригадайте, чи так відбувалося у вашому домі?

- Можливо, замість бабусі казку читав дідусь, або мама чи тато, коли ви самі ще не вміли читати.

- А що таке казка?

(Повідомлення учня, який підготувався заздалегідь.)

(Казка - це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини і тварини в ній вміють розмовляти і робити все те, що й люди. У казках трапляються незвичайні чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.)

- А ось спробуйте прочитати прислів'я, яке склав народ:

Казвика, в ній, повнезу

ка гад та щосьчаль ро мій.

- Які ж бувають казки?

(Побутові, про тварин, чарівні.)

V. Сприймання й осмислення нового матеріалу

1. Сьогодні ми завітаємо в гості ще до одної казочки, а ось до якої саме, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.

лаваПла, ласякупа, коньсуюхе лазосяста.

(Плавала, купалася, сухенькою зосталася.)

- Хто це?

(Це качка.)

- Що ви знаєте про качок?

(Вони бувають свійські та дикі.)

- Ось розгляньте на екрані свійських качок.

(Перегляд відео про качок.)

- Що ви знаєте про диких качок?

(Відлітають у теплі краї.)

- І сьогодні ми прочитаємо казку "Кривенька качечка". Це українська народна казка.

- А яка це казка - народна?

(Та, яку склав народ.)

2. Підготовка учнів до сприймання казки

Словникова робота

- Перш ніж прочитати казку, познайомимося із словами, які вам, можливо, будуть незрозумілі.

Слова записані на плакаті

(слова читаємо "луною", тлумачення слів читають вголос кращі учні).

Починок - пряжа намотана на веретено.

Кужілочка - частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

Веретенце - ручне знаряддя для прядіння.

Іва-діва - звертання до дівчини.

Полинули - полетіли.

Жалували - жаліли.

(По можливості вчитель демонструє предмети стародавнього вжитку.)

3. Комбіноване читання казки

Розгорніть підручники на с.70 і уважно послухайте казку.

Хто дійові особи?

(Дід, баба, дівчина, каченята.)

4. Перевірка первинного сприймання.

Які ще слова незрозумілі для вас?

Чи сподобалася казка? Чим?

Як закінчується казка?

Ви мабуть, трішки стомилися, тому настав час відпочити, виконавши фізкультхвилинку.

Високо каченята летіли,

На лужок тихенько сіли,

Посиділи, подзьобали, покрутились

(Присівши, діти імітують рухи каченят.)

1. Читання казки учнями

- Для того, щоб ви краще зрозуміли зміст казки перечитаємо її ще раз різними видами читання.

Ш "ланцюжком" (1 ряд);

Ш "буксиром" (всі);

Ш "краплинками" (окремі учні);

Ш "небо-земля";

Ш "очима";

Ш "губами";

Ш "пошепки".

2. Бесіда з приводу прочитаного

- Чому сумували дід та баба? (Бо в них не було дітей.)

- Хто їм трапився у лісі? (Вони знайшли гніздечко, у якому сиділа качечка.)

- Що було з качечко? (У неї була переломана ніжка.)

- Як вчинили дід та баба? (Принесли качечку додому.)

- Що здивувало діда та бабу, коли вони наступного разу повернулися з лісу? (Що в них було все прибрано, хліба напечено, борщик зварений.)

- Кого помітили сусіди? (Сусіди помітили гарну дівчину, тільки трошки кривеньку.)

- Чи здогадувалися дід з бабою хто це був? (Вони довго думали, але не вгадали.)

- Як вони вирішили діяти? (Заховатися за коморою і стежити.)

- Чим це закінчилося? (Вони спалили гніздечко.)

- Як відреагувала дівчина? (Вона дуже плакала.)

- Чи схвалюєте вчинок діда та баби? (Ні.)

- Чому? (Тому, що не можна діяти хитро та підступно.)

3. Вибіркове читання

- Відшукайте і прочитайте речення про те, як дід з бабою принесли качечку додому?

- Знайдіть речення, яке починається словами: "Зробимо так: скажемо, …"

- З відповідною інтонацією зачитайте слова каченят.

- Зачитайте слова дівчини, передаючи голосом її душевний стан.

4. Читання в особах

Хто дійові особи? (Автор, дід, баба.)

9. Гра "Навпаки"

Бере - дає

Стоїть - лежить

Гарна - погана

Зварений - сирий

Пішли - прийшли

VI. Узагальнення прочитаного

- Хто є головними героями казки? (Качечка, яка стає дівчиною.)

- Чому дівчина більше не хотіла залишатися у діда і баби? (Тому, що вони заподіяли їй зло.)

- Як би ви вчинили з головною героїнею казки?

- Прочитайте прислів'я, що після казки. (За добро платять добром.)

- Як ви його розумієте?

- Кому з героїв казки воно могло бути порадою? (Дідові та бабі.)

VІI. Підсумок уроку

- Яку казку читали на уроці?

- До якої групи казок можна віднести її? (До чарівних.)

- Чому? (Качечка перетворюється на дівчину.)

- Що народ засуджує у цій казці? (Поведінку та вчинки діда і баби.)

- Чого нас навчає ця казка? (Не можна діяти проти волі інших. Потрібно завжди приходити на допомогу один одному і віддячувати за добро лише добром.)

VІІI. Завдання додому

Детально переказувати казку с.70-73. Усно скласти характеристику дійових осіб.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.