Іван Франко "Сойчине крило"
Дослідження композиційно-сюжетної будови новели І. Франка "Сойчине крило", її тематика та художні особливості. Роль жіночої долі в новій інтерпретації. Основний морально-етичний пафос твору та неоднозначність образу Марії. Тестове завдання по даній темі.
Рубрика | Литература |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 02.05.2015 |
Размер файла | 22,0 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема: Іван Франко « Сойчине крило»
Дідич Ірини 409 - УП
Мета: розкрити досліджуючи композиційно-сюжетну будову новели, її тематику та художні особливості, донести до учнів роль жіночої долі в новій інтерпретації; творчо осмислити основний морально-етичний пафос твору; неоднозначність образу Марії; розвивати вміння аналізувати події, факти, явища, зображені у творі, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до творчості поета як до великого надбання українського народу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Шлях аналізу уроку: цілісний
Обладнання: портрет письменника, текст новели «Сойчине крило», літературознавчий словник, кольорові олівці або фломастери.
Ланцюжок навчальних ситуацій:
1. Вступне слово вчителя
2. Евристична бесіда
3. Презентація учнів своїх доповідей-листів
4. Бесіда за змістом новели
5. Виразне читання уривків із новели «Сойчине крило» учнями
6. «Аукціон цікавих думок»
7. Словникова робота
8. Гра «За і Проти»
9. «Пошукова діяльність»
10. Тестове завдання
11. Оцінювання
12. Домашнє завдання
Хід уроку
Від любові страждають навіть боги. Петроній
1. Вступне слово вчителя
Творчість І. Франка ми вивчаємо вже не вперше, однак сьогодні ми побачимо його зовсім в новому для нас образі, в образі Франка-новеліста. Текст на який ми сьогодні звернемо уваги, чи не найкращий твір Франкової малої прози - «Сойчине крило». У рецензії А. Крушельницького на збірку "На лоні природи" (1905) "Сойчине крило" відзначене як "найбільш інтересне" оповідання, де на найвищий п'єдестал автор підніс любов.
Кохання… Про нього мріють, його чекають. Це почуття прекрасне не тільки своєю природністю, але й тим духовним збагаченням, котре наповнює серця . Кохання - одне з найсвітліших, найвеличніших людських почуттів, неповторне і вічне, як життя, всевладне, всемогутнє, прекрасне і таємниче.
2. Еврестична бесіда
Щоб підвести учнів до вивчення нової теми, вчитель пропонує учням відповісти на питання:
- В чому незвичайність часового зображення новели? (фабульний час повісті-новели триває декілька годин новорічного вечора, а сюжетний, по суті, охоплює все життя центрального персонажа).
Дітям було дано написати лист на різні теми: кохання, звертання, запрошення, привітання…
- Чому саме форму листа вчитель задав написати вдома?
Лист стає своєрідним композиційним центром-ретроспекцією; він виявляє історію кохання Хоми і Мані, відтворює життєві пригоди дівчини після її зникнення.
- Який жанр цього твору? ( Це і лист, і щоденник(записки відлюдника), і новела)
- Що ж таке лист?
3. Презентація учнів своїх доповідей (листів).
Вчитель викликає декількох учнів, ті зачитують свої листи. Після прочитання, бажаючі висловлюють свої думки.
4. Виразне читання уривків із новели «Сойчине крило» учнями
Прочитавши уривки із новели, учні ділять твір на частини, які мають ключові епізоди.
5. Бесіда за змістом новели
Після того як учні з допомогою вчителя поділили твір на окремі логічно завершені частини, вчитель пропонує дітям відповісти на запитання, які заздалегідь підготовлені: ( Кожну свою відповідь бажано учням підтверджувати уривками з тексту)
- Який підзаголовок має твір? («Із записок відлюдька».)
- Який ефективний прийом застосував І.Франко для прискорення та динамічності розповіді? (виклад у формі листа.)
- Як звати головного героя новели? (Хома)
- Як Хома готується зустрічати Новий рік цього разу? (На відміну від попередніх років - відлюдьком, самітником. Йому комфортно у його світі. )
- Який світ вибудував собі герой? Зачитайте опис кабінету?
- Чому Франко так ретельно виписав навіть святковий стіл Хоми та «меню» розваг, які герой підготував собі на новорічну ніч? (Автор так детально змальовує подробиці, щоб психологічно підготувати читача до того, що цей світ, витворення героєм є мушлею, де ховається самотність.)
- Що вносить сум'яття у розпорядок дня героя? Як це вплинуло на весь подальший хід сюжету?
- Як тон листа розкриває героїню? (насичення питальними реченнями, зокрема повторення фрази «Чи тямиш мене?», створює силове поле присутності героїні. Передається вир почуттів, «огонь пристрасті», описи страждань, випробувань героїні)
- Як змінюється психологічна реакція Хоми на прочитане з листа?
- Яке питання ставить Хома? Яку відповідь дає він собі на нього? (Що таке чоловік для чоловіка? І кат, і бог! З ним живеш - мучишся, а без нього ще гірше! Жорстока, безвихідна загадка! )
- Як закінчується новела? (У двері дзвонять. Хомі повідомляють, що на нього у передпокої чекає жінка у червоному у білий горошок платті. )
- Чому автор акцентує увагу на цьому платті? ( Марія була в цій сукні в день їхньої розлуки. Увесь час вона берегла його «як святість, як найдорожчу пам'ятку, як запоруку кращого майбутнього».)
- Чому саме так закінчується новела?
Приклади уривків, які діти читають відповідаючи на запитання:
· «У душі ще не вмерла була та мала дитинка, що плаче до мами. Тепер се вже скінчилося. Давні рахунки замкнені, давні рани загоєні. Де колись хвилювало та бушувало, тепер тихо та гладко.»
· «Ось тут, у тім затишнім кабінеті, обставленім хоч і не багато, та по моїй уподобі, я сам свій пан. Тут світ і поезія мого життя. Тут я можу бути раз дитиною, другий раз героєм, а все самим собою. Зо стін глядять на мене артистично виконані портрети великих майстрів у штуці життя: Гете, Емерсона, Рескіна. На поличках стоять мої улюблені книги в гарних оправах…»
· «Чи тямиш мене? Тямиш ту весну з її пурпуровими сходами сонця, з її теплом і ясністю, з її бурями, мов сварки закоханих, з її громами, мов крики любих дітей, що пустують у широких покоях? Се я була.
Тямиш той ліс із його полянами і гущавинами, з його стежками й лініями, з його зрубами та хащами, і а скрізь розлита була велична гармонія, і життя йшло рівним могутнім ритмом, що передавався душам людським?...»
· «Ти весь думками й душею буяв у будущому, в громадській праці, а не знав, що діється ось тут коло тебе… У мене перед очима миготіли, мерещилися та іскрилися інші, широкі, чудові світи. Світи, про які тобі й не снилося, бідний мій Массіно. Світи, повні невимовної розкоші, вольної волі, палкого кохання»
· «Невже одна поява отих кількох аркушів, записаних її рукою, одного засушеного крильця давно вбитої пташини може вивести тебе з рівноваги?» до вигуків: «Женщино, демоне! Чого тобі від мене треба? Женщино, комедіантко, прокляття на тебе! Всі твої слова. І сміх, і сльози - все це комедія, все роля, ошука!..» І нарешті: «Де мої сподівані радощі? Де мої естетичні принципи? Де моє тихе задоволення? Пропало, пропало все! Ось де життя!»
6. «Аукціон цікавих думок»
Як ми вже знаємо Франко у тексті зобразив саме пташку сойку. Задаючи запитання, учні висловлюють свої думки:
· Як ви вважаєте, чому саме цю пташку? (Образ сойки - символ самої героїні, символ волі, свободи . Сойчине крило - символ душі)
· Що це за пташка?
· Яке вона має значення для тексту?
7. Словникова робота
Учні діляться на групи і працюють з літературознавчим словником, записують у зошит визначення понять, що стосуються цієї теми: імітація, новела, оповідання, повість, модернізм.
8. Гра « За і Проти»
Вчитель пропонує учням дискусійні питання, щодо змісту твору, таким чином висловлюється думка учня і його розуміння тексту:
Ш Хто винен у тому, що Хома та Марія розлучилися?
Ш Чи зустрілися б вони, якщо б Марія не надіслала листа?
Ш Як ви розцінюєте той факт, що вона першою пішла на примирення?
Ш Які якості повинні виробити в собі закохані, щоб не розлучатися?
9. «Пошукова діяльність»
Вчитель пропонує учням знайти і виписати з тексту новели важливі факти з життя Відлюдька у вигляді тез.
10. Тестове завдання
Для того щоб краще зрозуміти, чи учні освоїли новий матеріал, вчитель пропонує виконати тестове завдання:
1. До якої збірки увійшов твір?
А) «Із літ моєї молодости»
Б) «Зів'яле листя»
В) «В поті чола»
Г) «На лоні природи»
2. Яку другу назву має твір?
А) «Легенда про вічне»
Б) «Із записок відлюдька»
В) «Перехресні стежки»
Г) «Украдене щастя»
3. Повістевим жанровим компонентом твору є:
А) спогади героя
Б) розлогий лист
В) сон
Г) бажання героя
4. Напередодні якого свята відбуваються події?
А) Різдво Христове
Б) Великдень
В) Новий рік
Г) Ноий рік за старим стилем
5. Звідки надійшов лист?
А) зі Львова
Б) з Порт-Артура
В) з Києва
Г) з Борислава
6. Страх перед невідомим у листі герой намагається подолати:
А) кинувши листа в огонь
Б) через сумніви, що лист призначений комусь іншому
В) через сміх
Г) сміливим відкриттям конверта
7. Лист від Сойки є композиційним центром і відтворює:
А) страждання Хоми
Б) зародження кохання
В) самозаспокоєння Сойки
Г) життєві пригоди Мані після її зникнення
8. Скільки років не бачилися закохані?
А) 1 рік
Б) 2 роки
В) 3 роки
Г) 4 роки
9. Марія ( за її логікою ) не покинула Хому, тому що:
А) це він не зумів удержати її
Б) це він утік від неї
В) вона любила його
Г) батько не забороняв зустрічатися
10. Посилаючи Массіно сойчине крило, Марії здавалося, що:
А) це буде її помста
Б) це летіла половина її душі
В) це налякає його
Г) вона зникне з його пам'яті
11. Про кого так написала в листі Манюся: «І в міру того, як я гордувала ним, ненавиділа його, знущалася над ним, він усе м'як та м'як, запалювався дужчою пристрастю до мене, тратив свою волю й силу»?
А) про Зигмунта
Б) про Генрися
В) про Володимира Семеновича
Г) про Свєтлова
12. Про кого так пише Маня: «Я дивувалася не раз, відки в Росії беруться такі мужчини»?
А) про Зигмунта
Б) про Генрися
В) про Володимира Семеновича
Г) про Свєтлова
13. Про яку подію говориться у листі?
А) про революцію 1905 року
Б) про російсько-японську війну
В) про революцію 1917 року
Г) про жорстокий державний терор 1908 року
14. У творі є дві деталі, якими позначаються межові ситуації. Вкажіть їх.
А) сойка і крило
Б) дзвінок і сукня героїні - червона з білими цятками
В) світ і поезія життя
Г) старинна статуя хлопчика і квіти на столиках
11. Оцінювання
12. Домашнє завдання:
· Прочитати новелу, знайти образи-символи і пояснити, яке вони несуть навантаження
· Створити кольоровий портрет героїні
· Вивчити визначення понять, що розглядалися на уроці.
франко сойчине крило
Список використаної літератури:
1. Ганич Д.І., Олійник І.С. Словник лінгвістичних термінів. - К.: Вища школа, 1985. - С. 360
2. Денисюк І. Про родово-видові особливості "Сойчиного крила"// Українське літературознавство. - 1968. - Вип.3.
3. Наєнко М. Іван Франко : тяжіння до модернізму / М. Наєнко. - К., 2006. - 96 с.
4. Оновлення душі відлюдька /матеріали для вчителя під час вивчення повісті - новели І. Франка «Сойчине крило»
5. Франко І. Сойчине крило / І. Франко // Повне зібрання творів : у 50 т.- Т. 22. - С. 53-92
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Шкільні роки письменника, успіхи в навчанні. Перші твори Франка, їх тематика та ідеї. Участь поета в громадському житті країни, видання книжок. Літературна спадщина Івана Франка, найвідоміші твори та збірки. Увічнення пам'яті великого українського поета.
презентация [3,6 M], добавлен 20.03.2014Духовний доробок та широта творчого діапазону видатного українського письменника Івана Франка. Спроби створення бібліографії з франкознавства. Пам’ятка читачеві "Іван Якович Франко". Дослідження спадщини Франка напередодні його 100-літнього ювілею.
реферат [21,7 K], добавлен 27.01.2010Життєві віхи життя Івана Франка. Документи до історії докторату Івана Франка. Життєпис письменника. Біографія Івана Франко. Пробудження національної гідності та поступ до омріяної незалежності. Відповідальність перед майбутніми поколіннями.
реферат [358,9 K], добавлен 21.10.2006Тема трагічної долі підгірського селянина у прозі І. Франка. Руйнування селянських господарств Галичини, пролетаризація селянства, первісне капіталістичне нагромадження. Тяжке життя робітників на нафтових промислах і експлуатація їх підприємцями.
реферат [21,9 K], добавлен 06.06.2011Місце видатного українського письменника, поета, філософа Івана Франка в українському національному русі, розвитку української культури, соціально-політичної та філософської думки. Роки життя та навчання. Літературна та просвітницька діяльність.
презентация [534,1 K], добавлен 09.12.2013Біографія та творчість відомого українського письменника та публіциста Івана Франка, його літературна та громадська діяльність. Перші літературні твори. Історична повість "Захар Беркут": образ громадського життя Карпатської Русі в XIII столітті.
презентация [294,5 K], добавлен 02.11.2014Дослідження літературного образу жінки як хранительки "домашнього огнища" та "основи суспільства" в повісті Франка "Для домашнього огнища". Особливості гендерного переосмислення в повісті. Опис простору щасливого дому що перетворюється на дім розпусти.
статья [24,3 K], добавлен 31.08.2017Кінець ХІХ ст. – поч. ХХ ст. – період зближення національних літератур України і Польщі. Критичні оцінки Івана Франка щодо творчості Юліуша Словацького. Висновки І. Франка про польську літературу. Українська школа романтиків в польській літературі.
дипломная работа [67,8 K], добавлен 15.10.2010Дослідження особливості образу головної героїні роману Уласа Самчука "Марія". Порівняльна характеристика Марії Перепутько і Богоматері. Опосередкованість образу. Піднесення події останньої частини роману до рівня трагедійного національного епосу.
курсовая работа [39,4 K], добавлен 28.11.2010Питання дружніх стосунків і співпраці між І. Франком та духовенством. Фактори, що зближували І. Франка та деяких священиків. Плідна співпраця І. Франка зі священиками на полі етнографічної наукової діяльності, збиранні старих історичних документів.
статья [21,3 K], добавлен 14.08.2017