Вивчення макраме на уроках трудового навчання в 4 класі

Аналіз літератури трудового навчання у початкових класах. Вивчення практичного стану проведення уроків трудового навчання. Психолого-дидактичні основи уроку. Розробка методики проведення занять трудового навчання в 4–му класі з розділу "Макраме".

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 23.01.2011
Размер файла 1,7 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

1) Складаємо нитку навпіл, і на місці згину дістаємо петлю. Правою рукою підводимо петля до планки так, щоб планка була зверху над петлею. Потім перехиляємо петлю на себе через планку і протягуємо через неї вільні кінці ниток. Нитки добре затягуємо. Петля буде за двома кінцями ниток і утворить "замочок" знизу.

2) Складаємо нитку навпіл, як описано в першому способі, беремо правою рукою петлю, прикладаємо її зверху на планку. Два вільні кінці ниток протягуємо в петлю знизу вгору через планку. Затягуємо туго нитку. Тепер петля на двох кінцях ниток зверху і утворює "замочок" зверху.

3) Прикріплюємо нитки до планки так, як описано в першому способі. Потім правий кінець нитки накидаємо через планку зверху вниз. Утворюється петля, в яку протягується кінець нитки. Те саме робимо і з лівою ниткою.

7. Виконання практичної роботи.

7.1. Контроль вчителя за виконанням практичної роботи з метою виявлення недоліків у роботі учнів та своєчасного їх виправлення.

7.2.Поточний інструктаж з показом трудового прийому.

7.3. Самоконтроль та взаємоконтроль учнів під час виконання роботи.

7.4. Підведення підсумків практичної роботи: Демонстрація кращих робіт.

Аналіз недоліків та шляхи їх усунення.

8. Підведення підсумків заняття. Рефлексія.

Вчитель звертається до дітей, задаючи питання: Що сподобалося вам на сьогоднішньому уроці? Чи є у вас бажання і надалі займатися макраме?

9. Мотивація оцінок та виставлення їх у журнал.

Урок 2 (1 год.)

Тема: Вузликовий ланцюжок. Техніка виконання вузликового ланцюжка.

Мета:

навчальна: сформувати в учнів поняття про мистецтво плетіння макраме, ознайомити з основними групами вузлів, навчити працювати з найпростішими матеріалами - нитками та мотузками, закріпити знання з історії виникнення та розвитку макраме;

розвиваюча: розвивати в учнів фантазію, художній смак, логічне мислення, творче становлення до праці;

виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, формувати в учнів художній смак, та естетичний підхід до творчої праці, виховувати терплячість, охайність і старанність.

Обладнання: ножиці, шпильки, голки, гачок, нитки, зошит,

Дидактичне забезпечення уроку: інструкційні картки, послідовності виконання вузлів, колекція плетених виробів із макраме.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, математика, історія.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційна частина:

* привітання,

* перевірка наявності учнів в класі,

* готовності їх до уроку,

* правильної організації робочого місця.

II. Мотивація навчання.

III. Активізація опорних знань (повторення вивченого матеріалу).

- Звідки походить слово "макраме"?

- Яка історія походження макраме?

- Які ви знаєте види вузликового плетіння?

- Які техніки виконання вузлів вам відомі?

- Які інструменти використовують для виконання макраме?

- Для чого використовували вузликове плетіння в давнину?

- Яке значення має макраме для нас сьогодні?

IV. Пояснення нового матеріалу.

1. Вступний інструктаж.

Перед тим як виконувати роботу, давайте повторимо правила безпечної праці при користуванні ножицями, голками та шпильками:

- Ножиці повинні лежати на парті із зімкнутими кінцями.

- Передавати ножиці слід кільцями вперед.

- Голки та шпильки повинні знаходитися у спеціальній подушечці.

- Брати голки можна тільки для роботи.

- Не гратися голками та шпильками.

Для занять макраме потрібні такі інструменти: ножиці, сантиметр, шпильки, голки, гачок.

Для зручності роботи з нитками бажано приготувати таке обладнання. Для плетіння невеликих виробів знадобиться напівм'яка подушечка розміром 100x200 мм, яку можна пошити з цупкої тканини і наповнити тирсою або піском. До неї зручно прикріплювати голками або шпильками нитки для плетіння.

Щоб добре і зручно працювалося, треба правильно організувати робоче місце. При плетінні невеликих виробів на подушечці краще працювати за столом, тримаючи подушечку на колінах. Верхньою частиною вона повинна опиратись на край стола.

Зразок, малюнок чи схема повинні лежати на столі зліва, а інструменти краще поставити справа, щоб зручніше було ними користуватися.

Матеріалом для плетіння можуть бути різноманітні нитки: шнур, тасьма, лляна мотузка, джут, конопляний шпагат та ін. Найкращі в роботі бавовняні нитки. Вони міцні, м'які і добре в'яжуться у вузли. Для плетіння використовують нитки, як природного кольору, так і фарбовані.

Дуже важливо правильно підготувати нитки до роботи. Це означає, що треба визначити їх довжину і кількість. Кількість ниток залежить від самого виробу і повинна обов'язково бути парною. Довжина ниток залежить від їх товщини. Товстіші нитки повинні бути довшими, ніж тонкі, тому що під час роботи вони швидше укорочуються. Нитки повинні бути в 3-8 разів довші від готового виробу.

Нарізані нитки можна кріпити до дерев'яної чи пластмасової планки чи кільця, а також до товстої нитки.

У ході плетіння не всі нитки виконують однакову функцію. Нитки, навколо яких плетуть, виконують роль основи, а нитки, якими плетуть вузли -- це робочі нитки.

2. Практична робота учнів.

2.1. Поточний інструктаж:

Вузликовий ланцюжок - це простий вузол з двох ниток - лівої і правої. При зав'язуванні першого вузла ліва нитка є вузликовою, тобто такою, на якій зав'язують вузол, а права - робочою, тобто такою, якою зав'язують вузол.

Після утворення кожного вузла нитки міняють своє значення. {Вчитель демонструє технологію виконання вузликового ланцюжка). Лівою рукою тримаємо нитку 1, трохи натягуючи її. Правою рукою беремо нитку 2, кладемо на нитку 1 і витягуємо її в петлю способом знизу вгору. Це ж саме робимо лівою ниткою. Утворені вузли повинні лежати по різні боки.

2.2 Самостійне виконання учнями практичної роботи.

Учні на додаткових нитках виконують вправи по засвоєнню технології плетіння ланцюжка. Плетуть зразок довжиною 10 см, щоб вирахувати необхідну довжину мотузки-заготовки для виготовлення вузликового ланцюжка для підвіски-прикраси.

Нарізають мотузки визначеної довжини, складають їх разом, знаходять середину, кріплять на подушці і плетуть вузликовий ланцюжок згідно інструкційної карти.

2.3.Індивідуальний інструктаж:

Під час уроку підходжу до кожного учня окремо і ще раз пояснюю незрозуміле.

V. Підсумок уроку, аналіз та оцінювання робіт.

VI. Домашнє завдання.

Принести необхідні інструменти і матеріали для плетіння макраме.

VII. Прибирання робочих місць.

Висновки

На уроках трудового навчання дитина розвиває свої творчі здібності, відкриває для себе незнайомий досі світ.

Дитина сприймає навколишній світ найбільш повно, яскраво й адекватно завдяки різноманітним відчуттям, які виникають при безпосередньому контакті з предметами й матеріалами. Робота з останніми змушує учнів глибше вивчати їх властивості, аналізувати зразки, планувати й коректувати свої дії, вивчати зв'язки між окремими предметами. Таким чином, у ході практичної роботи, правильно організованої трудової діяльності відбувається інтенсивний розвиток особистості дитини і в першу чергу її інтелектуальних та емоційно-вольових якостей, закладаються риси людини як майбутнього майстра.

Психологи експериментальне довели, що у молодшому шкільному віці предметна трудова діяльність одночасно є і пізнавальною. Отже, праця, яка передбачає обробку різних матеріалів, стає для дітей формою мислення,

джерелом їх інтелектуального розвитку.

Підводячи підсумок нашої курсової роботи по ознайомленню учнів 4-го класу з основами макраме на уроках трудового навчання слід сказати про те, що до уроку трудового навчання учителю треба сумлінно готуватися, докладно продумувати методику проведення кожного заняття.

Адже, ознайомлення учнів з макраме на уроках трудового навчання, і потребує певних зусиль, знань та вмінь, особливого підходу. Діти насамперед повинні знати завдання, які стоять перед ними на уроках трудового навчання. Тому, що діти приходять до школи не привченими до праці, не володіючи елементарними вміннями. Тож учитель зобов'язаний виявити терпіння і майстерність, організаторський талант.

Навчання проводиться від простого до складнішого: спочатку історія виникнення макраме, підготовка робочого місця, підготовка дітей до виконання виробу, тощо.

На уроці треба забезпечити дотримання гігієнічних норм, правил безпеки праці, не допускати перевтомлення дітей, тривалого перебування їх у тому самому положенні, проводити фізкультхвилинки. Уроки трудового навчання з дітьми доцільно проводити на початку або всередині робочого дня, коли вони ще не стомилися. Чергування розумової і фізичної праці позитивно впливає на засвоєння інших предметів.

Підвищення ефективності навчання учнів початкових класів немислиме без наочних посібників, дидактичних матеріалів. Важливо також використовувати художнє слово, ігрові прийоми, тому, що гра надає заняттю емоційного забарвлення, тобто різні методи та прийоми.

Отже, цей розділ цікавий для учнів, розвиває їхнє вміння, розширює кругозір і мислення, і я впевнена, що стане в пригоді на протязі всього життя. Тому, що останніми роками „Мистецтво макраме” переживає своє чергове відродження. Не дивлячись на старовину воно не втратило своєї привабливості в наші дні. Сучасний інтер'єр, що склався багато в чому із стандартних речей, зажадав пошук нових оригінальних рішень в убранні вдома. На допомогу прийшло старе мистецтво макраме. Панно, килимки, скатертини, абажури виконані в цій незвичайній техніці з масивних шнурів, вірьовок бавовняних та лляних, синтетичних ниток, додають сучасному інтер'єру особливий затишок і оригінальність.

Література

1.Програма для середньої загальноосвітньої школи. 3-4 класи. К.: „ Початкова школа”. - 2003 - 145-146 с.

2. Прикрась свій дій / Л.П. Гура, Л.Є. Гоголь, Н.М. Ісупова - П 75 та ін. - 2-ге вид. - К. : Техніка, 1990. - 31- 48 с.

3. Макраме (альбом). Изд."Мона" в серии "Лотос",

Прага, 1977.

4. Соснина Т.М. Макраме. Художественное плетение. Лениздат, 1985.

5. Л.В. Теренова „ Трудове виховання дітей у сім'ї, - К.: Рад. Школа, 1990 - ( Бібліотека для батьків). - 91-94 с.

6. Журнал „Позакласниёй час” Юным мастерицам. Макраме - 44-45 с.

7. Соколовская М.М. Знакомьтесь с макраме. М.,Просвещение, 1990.

8. Секунова Т.Н. Волшебные узоры. Самарский дом печати, 1994.

9. Краузе Анна. Макраме (альбом). Ташкент,1986.

10. Полная энциклопедия женских рукоделий. Плетение: каймы, бахромы, шнуры.

11.Додаток до журналу „ Радянська жінка” №6 -1988.

12. К.В. Філоненко „Азбука макраме.: Київ: Рад. школа.,1988. - 64 с.

Додаток

Інструкційна карта до практичної роботи

Вивчення найпростішого прийому макраме - вузликового ланцюжка. Виконання вузликового ланцюжка для підвіски-прикраси

Прилади і матеріали: мотузки для виконання тренувальних вправ, мотузки для плетіння вузликового ланцюжка, подушка, шпильки, ножиці.

1.Технологія виконання вузликового ланцюжка.

Це простий вузол з двох ниток.

Опис прийому

Лівою рукою тримаємо нитку 1, трохи натягуючи. Правою рукою беремо нитку 2, кладемо на нитку 1 і витягуємо її в петлю способом знизу вгору.

Це ж саме робимо лівою ниткою.

2. Виконання вузликового ланцюжка для підвіски-прикраси.

Для виконання ланцюжка необхідно дві нитки такої довжини, щоб зав'язавши 70 см вузликового ланцюжка, залишилися кінці довжиною приблизно 27 см.

(Довжину нитки діти визначають індивідуально, в залежності від того матеріалу, який вони мають)

Находимо середину двох, складених разом, ниток, укладаємо їх вертикально на подушці, закріпляємо за середину. Плетемо по 35 см вузликового ланцюжка в обидва боки від центру.


Подобные документы

  • Теоретичні основи використання міжпредметних зв’язків в процесі трудового навчання. Методика вивчення розділу "Техніка і технологічні процеси виготовлення виробів з конструкційних матеріалів" у 5 класі. Експериментальна перевірка розробленої методики.

    курсовая работа [51,8 K], добавлен 27.09.2008

  • Теоретичні основи виконання начерків та ескізів та їх використання на заняттях трудового навчання. Аналіз літератури та педагогічного досвіду. Методичні основи навчання з виконанням ескізів та начерків з розділу "Проектування виробів" в 8-9 класах.

    курсовая работа [785,6 K], добавлен 27.09.2008

  • Колективізм як засіб підвищення ефективності уроку трудового навчання в початкових класах, основи його формування, обґрунтування дієвих форм і методів. Причини негативного емоційного настрою у співтовариствах дітей. Організація і зміст дослідження.

    дипломная работа [727,9 K], добавлен 06.11.2009

  • Сутнісна характеристика поняття дитячої творчості. Особливості проведення уроків трудового навчання в початковій школі. Визначення та обґрунтування ефективних шляхів і засобів формування дитячої творчості на уроках трудового навчання в початкових класах.

    курсовая работа [70,7 K], добавлен 03.10.2012

  • Методика формування загально-трудових умінь і навичок учнів на заняттях з трудового навчання в загальноосвітній школі. Розробка занять у сфері контролю знань учнів до знань з трудового навчання в процесі викладання розділу "Електротехнічні роботи".

    курсовая работа [48,2 K], добавлен 01.02.2011

  • Теоретичні основи використання різнорівневих завдань в процесі трудового навчання. Методичні основи використання різнорівневих завдань у 7 класі при вивченні розділу "Техніка і технологічні процеси виготовлення виробів із конструкційних матеріалів".

    дипломная работа [88,8 K], добавлен 27.09.2008

  • Дослідження процесу проведення уроків трудового навчання у початковій школі з використанням прикладного програмного забезпечення. Методична система вивчення модуля "Людина і природа". Конспект уроку з трудового навчання за методикою Міщенка та Ботюка.

    курсовая работа [125,1 K], добавлен 17.06.2009

  • Місце уроків трудового навчання у початковій школі загальноосвітнього навчального закладу. Планування уроків, принципи та методи реалізації даного процесу. Практичні рекомендації до навчання молодших школярів різанню паперу. Варіанти контрольних робіт.

    курсовая работа [561,1 K], добавлен 30.11.2015

  • Застосування методу проектів у процесі трудової підготовки учнів. Розробка проведення занять за темою "Технологічне конструювання виробів". Зразки проекту на уроках трудового навчання за темою "Проект" в 9 класі на прикладі виготовлення виробу "Солонка".

    курсовая работа [50,8 K], добавлен 03.02.2011

  • Зміст, аналіз самостійної роботи учнів. Види самостійної діяльності учнів. Методика організації самостійної роботи на уроках трудового навчання в основній школі. Методична розробка уроку трудового навчання на тему "Світильники й електроприлади в побуті".

    дипломная работа [78,1 K], добавлен 02.02.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.