Патріотичне виховання молодших школярів в умовах полікультурного суспільства

Патріотичне виховання підростаючого покоління: історіографія проблеми. Психолого-педагогічні особливості патріотичного виховання учнів у сучасній початковій школі. Система формування особистості молодшого школяра у полікультурному виховному просторі.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 02.08.2012
Размер файла 785,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

57. Юньєв І.С. Бесіди про краєзнавство / Юньєв І.С. - М.: Знання, - 1986. - 185 с.

58. Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів України. Програма. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2008. - 80с.

59. Огієнко Н.М. Дидактичні умови ефективного використання краєзнавчого матеріалу на уроках / Огієнко Н.М. // Початкова школа. - 1996. - № 9. - С.43-45.

60. Петренко В.С. Проведення краєзнавчої екскурсії в початкових класах / Петренко В.С., Федотов І.М. - К.: Освіта, - 1980. - 41с.

Анотація

Стрілець Галина Йосафатівна. Патріотичне виховання молодших школярів в умовах полі культурного суспільства. - Рукопис.

Дипломна робота на здобуття спеціаліста зі спеціальності "Початкове навчання”. Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка - Тернопіль, 2010.

У роботі аналізуються особливості патріотичного виховання молодших школярів в умовах полікультурного суспільства. На основі проведеного аналізу розроблена, обґрунтована та експериментально апробована система організації патріотичного виховання учнів початкових класів, з ефективним використанням краєзнавчо-патріотичного напрямку виховання. За умов застосування такої системи учні ознайомлюються з мальовничими куточками рідного краю, вивчають їх історію виникнення, місцезнаходження на розроблені карті-мандрівок, що значно підвищує рівень патріотичної рефлексії учнів.

Ключові слова: патріотизм, патріотична рефлексія, патріотичне ставлення, краэзначо-патріотичне виховання, національне виховання, патріотичне виховання, громадянське виховання, самосвідомість, самоактивність, інтеркультурність, правосвідомість, полікультурне суспільство.

Додатки

Додаток А

Орієнтовний конспект виховного заходу

Тема: "Рід, родина, рідне”

Мета: Дати дітям визначення понять рідна земля, рідна мова, рідна пісня, рідне село (місто).

Обладнання: рушники, інші символи України, композиції з квітів, колосків і калини, малюнки художників - картини рідної природи і т. ін.

Хід уроку:

Діти, сьогодні ми з вами поведемо мову про нашу рідну землю. Давайте вдумаємось з вами у саме слово рідний. Що воно означає? - Близький, дорогий?

Так. А від якого слова воно утворилося? (Від слова рід)

Рід! Вдумаємось у це слово! Слово рідний - пов'язане з родом, з народженням.

Рідний тобі - це не лише близький, дорогий тобі, а ще й одного роду. А скажіть, хто для нас є ріднею? - (Рідна мама, рідний батько, брат, бабуня.)

Так, ми кажемо "Мої рідні”, коли говоримо про сім'ю. У кожного з нас є своя родина. Це найдорожчі нам люди, які нас найбільше люблять, жаліють, тому що ми теж для них - рідні. І ми їх також найбільше любимо, ми без них не уявляємо свого життя.

А тепер скажіть мені, чи можемо ми назвати рідними якусь хату, вулицю, якесь село чи місто? (Можемо!)

А от яку хату ми назвемо рідною? (Ту, в якій ми народилися.)

Правильно! Рідна хата, рідна домівка - кожен з вас її має. Вона найкраща, найтепліша; як би важко нам не було чи сумно, чи хто скривдить, але прийдеш додому - і відразу стане затишно. Правду люди кажуть: "У гостях добре, а вдома найліпше”. А яку ж вулицю, село (місто) ми назвемо рідними? (Ті, де ми народились, зробили перші кроки, де були перші радощі і сльози, перші друзі і перша вчителька.)

От бачите, які ми з вами багаті! Маємо рідних: найрідніших людей, рідну хату, рідну вулицю. рідне село. Все це і є наша з вами рідна земля - земля, на якій ми народились. Вона для нас найсвятіша, найкраща. Ось послухайте, будь ласка, вірш, який написав наш поет Дмитро Павличко:

Де зелені хмари яворів

Заступили неба синій став,

На стежині сонце я зустрів,

Привітав його і запитав:

Всі народи бачиш ти з висот,

всі долини і гірські шпилі.

Де ж найбільший на землі народ?

Де ж найкраще місце на землі?

А тепер подумаємо, що б сонечко відповіло поетові? (Діти відповідають.) Саме так відказало і сонечко. Послухайте:

Сонце усміхнулося здаля:

Правда, все я бачу з висоти.

Всі народи рівні, а

земля там найкраща,

де вродився ти!

(Д. Павличко. Де найкраще місце на землі)

Але ця земля нам, діти, рідна ще й тому, що тут народилися наші батьки, бабусі і дідусі, тобто в цій землі - коріння нашого роду.

А що ж ми знаємо про що святу землю? Якою вона була в минулому, чим славилась? Про це нам розповість шановний наш гість. (Розповідь)

А чим ви прикрасите цю землю, коли виростете, якими справами? (Діти розповідають)

Є і ще, діти, велике багатство у кожного з нас. Ми його можемо не помічати, але без нього не можемо жити. Це - рідна мова. Ви ніколи над цим не замислювались? Чому українську мову ми називаємо рідною?

Ось послухайте, що я вам скажу. (Учитель каже кілька фраз іноземною мовою) Зрозуміли мене? - Ні.

А чому? Тому що я говорила чужою мовою. А тепер:

Котик ранком уставав,

Хвостом хату замітав,

А як хатку вимів,

То хвостика вимив.

Доки хвіст його сушивсь.

Без обіду кіт лишивсь.

Усе вам зрозуміло? - А чому?

Тому що я говорила рідною мовою. Отже, рідна мова - та, якою ми думаємо, і яку чули змалку, якою говорять наші батьки, якою і ми сказали перше слово. Ця мова зрозуміла і рідна всім українцям так само, як польська - полякам, чеська - чехам. Бо кожен народ має свою рідну мову, і так само, як мама, мова в нас одна. Її не можна ні вибрати, ні купити, бо вона дається нам разом з народженням на все життя. І ще, діти, її, як і маму, не можна ніколи зрадити, проміняти на чужу. А ще, діти, наша рідна земля багата і славна своїми піснями; кожен народ, крім мови, має свою рідну пісню. А чи є у нас рідна пісня? Що це за пісня?

Та, яку співали мама, бабуся.

Давайте ж заспіваємо таку пісню. (Діти співають пісню про рідний край.)

Ця пісня, діти, як і ви, народилась в Україні, бо кожна пісня, так само, як і людина, має свою батьківщину. А ще - вона має свого творця. Хто ж він. цей творець?

Це наш рідний народ.

Народ, який створив і мову, і пісню, і казку, і дивовижні рушники, і все, що зараз у вас перед очима. А ви спитаєте: хто ж це такий прекрасний і мудрий, чиє ім'я народ?

Давайте знову вдумаємось у це слово. Кожен про себе тихенько скажіть народ. Що воно вам нагадує, які ще слова? (Народжуватися, родина, родичі, рід, рідний)

Отже, бачите, слова народ, рід - близькі. Народ - це люди, багато-багато людей. Вони розмовляють одною мовою, співають одні пісні, живуть на одній землі. Це ніби великий могутній рід.

А чи можемо ми жити без свого рідного народу? (Ні).

Так! Адже і маленька краплина відразу висихає, а коли їх багато, коли вони разом - тоді вони могутні, як море.

А як ви думаєте, ви, такі маленькі, потрібні своєму народові. (Звичайно, кожний з нас потрібний своєму народові, своїй рідній землі. Ми - їхнє майбутнє).

А тепер, діти, я скажу вам найголовніше. Рідна земля, рідна мова. рідний народ - це найсвятіше, що є в кожного з нас. Людина, яка відцуралася своєї землі, мови, народу, - сирота; вона не знаходить собі місця у цілому світі. Це людина без роду, без батьківщини. То ж ростіть добрими, вмійте любити і берегти своє, найрідніше.

(Звучить пісня П. Пашкевича на слова В. Симоненка "Синові”) [20, С.112-115].

Додаток Б

Орієнтовний конспект виховного заходу для 3-го класу з використанням краєзнавчо-патріотичного напряму патріотичного виховання на тему:

"Наша Батьківщина - ми її маленькі громадяни”

Мета: Формувати уявлення дітей про нашу Батьківщину, про рідний край - Тернопільщину. З'ясувати історико-етнографічну назву свого краю. Розвивати емоційно-чутливу сферу дитини, словотворення, поетичне сприймання і естетичний смак. Виховувати почуття любові та поваги до рідного краю, прищеплювати бережливе ставлення до природи, до пам'яток минулого.

Обладнання. Фотомонтаж "Рідний край - неначе рай" (малюнки, ілюстрації, фото пам'ятних місць Тернопільщини); карта, герб області, вишиті рушники.

Хід уроку

I. Організація класу.

Допитливим, цікавим будь, Та тільки не байдужим. В Країну Знань велику путь долай уперто, друже. Урок - це Країна Знань, будьте ж допитливими, цікавими, але тільки не байдужими. Кожен з нас несе відповідальність за той світ, в якому він живе.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Інсценізація вірша П. Воронька "Журавель". Виходить журавель: Облітав журавель Сто морів, сто земель. Облітав, обходив, Крила, ноги натрудив. Ми спитали журавля:

Де найкраща є земля? - (всі діти промовляють разом.)

Журавель відповідає:

Краще рідної немає.

2. Гра "Мікрофон".

Вчитель: Діти, подумайте, чому так відповів журавель і продовжіть міркування: "Батьківщина - це. "

Батьківщина походить від слова батько.

Батьківщина - це земля, на якій я народився, де народилися мої батьки.

Батьківщина - це рідна мова, якої навчили мене тато і мама.

Батьківщина у нас єдина, як мати.

Батьківщина - це казки, які розповідала мені бабуся, це зелена травичка і блакитна річка Дніпро.

Батьківщина - це моє рідне місто, вулиця і будинок, в якому я живу. Батьківщина - це труд і свято,

Батьківщина - це мама й тато,

Це твої найщиріші друзі,

Це бджола у веснянім лузі.

Батьківщина - це рідна мова,

Це дотримане чесне слово.

А. Костецький

III. Ознайомлення з темою і метою уроку.

Слово вчителя. Буває часом сліпну від краси.

Спиняюсь, не тямлю, що воно за диво,

Оці степи, це небо, ці ліси

Усе так гарно, чисто, незрадливо.

Усе, як є, - дорога, явори,

Усе моє - все, все що зветься Батьківщина.

У кожної людини є свій рідний куточок на землі - це край, де вона народилася, живе. І називається він Батьківщина.

Наша мала Батьківщина - це місто Тернопіль. Наш рідний край - Тернопільщина.

Кожна людина повинна знати минуле своєї країни. Дізнавшись про історичне минуле Тернополя ви зрозумієте, що це місто не тільки стародавнє, а й прекрасне. І всі прекрасні пам'ятки, споруди створили українці - люди, які тут жили і проживають у наш час. Нам є чим пишатися, є що берегти, є де вчитися.

IV. Усвідомлення навчального матеріалу.

1. Слухання пісні "Лебеді материнства" на слова поета Василя Симоненка.

2. Надання необхідної інформації. Рольова гра: "Назви міст - це не

просто слова. Це історія краю жива".

Журавель: - Звідки ви діти?

Хлопчик: Ми із Шевченкового краю,

Учениця (в українському національному костюмі)

Знаєш ти, що таке Батьківщина?

Батьківщина - це ліс осінній,

Це домівка твоя і школа,

Це гаряче сонячне коло.

Де лани широкополі,

Де шумлять стрункі тополі.

Дівчинка: Де врожаї немалі.

Ми з Тернопільської землі.

Журавель: Не вгадаю я відразу

Чому місто звуть Тернопіль?

Хлопчик. Колись на його місці було тернове поле.

Дівчинка. Над Дністром широкополім, вільнім,

Де луги й степи цвіли,

Наші прадіди-поляни

Оселились і жили.

3. Вчитель. Багато віків на берегах річки Серет, наче могутнє дерево росло і міцніло наше місто.

А тепер заплющіть очі і уявіть нашу Тернопільщину могутнім деревом. Вулиці-віти нашого стародавнього краю більше подібні на сади. І в цьому чудо-саду живемо ми. Тож давайте це дерево прикрасимо яблуками, які ви зараз виготовите з паперу і прикріпите там де знаходяться відомі замки і пам'ятки нашого краю. Зараз учні нам розкажуть про ці неповторні і цікаві скарби природи.

Гра - подорож на основі розповідей про тернопільські визначні місця (замки і фортеці). Учні по черзі підходять до карти тернопільською області, приклеюють прапорець на місці знаходження пам'ятки, про яку розповідають.

Таблиця

Населений пункт

Район

Замок

Рік спорудження

Зображення

1. Тернопіль

Тернопільський

Тернопільський замок

1540-1548

2. Бережани

Бережанський

Бережанський замок

1554

3. Скала-Подільська

Борщівський

Скала-Подільський замок

1518-сер.18 ст.

4. Бучач

Бучацький

Бучацький замок

14 століття

5. Золотий Потік

Бучацький

Золотопотоцьк-ий замок

17 століття

6. Підзамче

Бучацький

Підзамочок замок

1600

7. Сидорів

Гусятинський

Сидорівський замок

17 століття

8. Нирків

Заліщицький

Червоногородський замок

Замок 14 ст., палац 19 століття

9. Вишнівець

Збаразький

Вишнівецький палац

Замок 15 століття і палац 1720

10. Кременець

Кременецький

Кременецький замок

13-16 століття

З поданими пам'ятками учнів краще ознайомлювати частинами, тобто краще буде провести 2-3 таких уроки, для ефективнішого вивчення молодшими школярами історичних місць рідного краю.

Робота над створенням карти мандрівок.

Вчитель. Ми з вами по праву можемо пишатися нашою малою Батьківщиною.

Саме ви майбутнє нашого міста нашого краю. То ж ростіть, міцнішайте, примножуйте славу нашого рідного дому.

А для того, щоб жити в благоденстві і гармонії, необхідно створювати простір Любові. А хто ж його буде створювати, як не ми з вами? Тільки через любов до себе і світу, який ми створимо, можна змінити себе і оточуючий світ.

4. Фізкультхвилинка "Козацька розминка".

Швидко стали по порядку,

Розпочнемо мерщій зарядку.

Покрутили головою,

Стали всі немов до бою,

Весла в боки розвели,

Мов на "Чайках", попливли.

Ліва, права, ліва, права,

Роблять руки наші вправи.

Ми веселі козачата,

Любим дружно танцювати,

Не лінуйтесь, присідайте

І здоров'ячко зміцняйте,

Руки всі вперед поклали,

Ковирячку станцювали,

Ніжками затупотіли,

На стільці тихенько сіли.

Герб м. Тернопіль

5. Розповідь учня-козака про Тернопіль.

Численні яскраві історичні події та видатні особистості прикрашають історію нашого краю. Тернопіль - центр Тернопільської області у складі України. Існують різноманітні версії походження назви міста. Одні припускають, що назва пов'язана із володіннями графа Тарнавського, які лежали західніше, а поль - результат латинізації. Але з найбільш ранньої із документальних згадок (1550 рік) назва відома у формі Tarnopole, тому можливе походження від терен і поле, тобто значення - "степ, який заріс терном" - саме у такій місцевості в 1540 році закладена фортеця, біля якої виросло це місто.

В минулому наше місто знаходилося у Галичині. Етнографічні межі Волині та Поділля знаходилися за 25-30 кілометрів від міста. Тернопіль знаходився на вигідних торгівельних шляхах, за рахунок чого його територія швидко збільшувалася. Тепер це - важливий транспортний вузол України.

Найбільшою водоймою та окрасою міста є Тернопільський став, розташований на річці Серет. Раніше під самим Тернополем протікала річка Рудка (але впродовж другої половини ХІХ століття вона повністю висохла).

Споконвіків надихала наша земля співців і літописців своєю красою, своїм багатством, мужністю і мудрістю людей. Скільки пісень складено! Скільки захоплених слів сказано про неповторну красу мальовничого куточка України.

V. Узагальнення вивченого.

Вчитель. Багатовікова історія міста сповнена яскравих сторінок, які ми будемо гортати протягом навчального року.

Тест - "Мій рідний край" (робота в парах)

1. Напиши, як називається отча земля, рідний край, де ти народився.

2. Визнач головне місто твоєї малої Батьківщини а) Харків в) Тернопіль

б) Львів г) Черкаси

3. Визнач, на березі якої річки розташоване твоє рідне місто.

а) Дністер б) Дніпро в) Десна г) Серет

4. Назви вулицю твого рідного міста, на якій ти живеш. Про що розповідає її назва?

Закінчити речення. Я впевнений, що мій рідний край у майбутньому буде. Для того, щоб мій край став багатим, потрібно.

VI. Підсумок уроку.

Які види роботи більше сподобались?

Що вас найбільше зацікавило?

Про що ви б хотіли дізнатися більше?

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Сутність, значення і зміст еколого-патріотичного виховання в початковій школі. Основні принципи еколого-патріотичного виховання молодших школярів. Використання еколого-патріотичних понять і уявлень при вивченні курсу природознавства в початковій школі.

    курсовая работа [36,1 K], добавлен 26.10.2014

  • Психолого-педагогічні умови, вікові особливості та закономірності патріотичного виховання у молодшому шкільному віці. Критерії та рівні розвитку патріотичних якостей особистості молодших школярів засобами трудового навчання, обґрунтування їх необхідності.

    дипломная работа [185,5 K], добавлен 20.10.2009

  • Розкриття проблеми патріотичного виховання молоді та його концептуальних ідей в системі освіти. Практика патріотичного виховання школярів у сучасній школі. Вікові особливості підлітків і юнаків, їх використання педагогом в процесі патріотичного виховання.

    курсовая работа [127,2 K], добавлен 31.10.2014

  • Критерії та рівні розвитку патріотичних якостей особистості школярів засобами навчання. Психолого-педагогічні умови, вікові особливості та методичні закономірності патріотичного виховання молоді; концептуальні ідеї, форми, методи і засоби виховання.

    курсовая работа [72,8 K], добавлен 11.08.2014

  • Теоретичні основи патріотичного виховання, вікові особливості підлітків та юнаків, їх застосування педагогом. Краєзнавча робота як форма патріотичного виховання. Програма національно-патріотичного виховання. Структура нового шкільного самоврядування.

    курсовая работа [43,5 K], добавлен 25.03.2010

  • Психолого-педагогічні основи правового виховання молодших школярів, його сутність і завдання. Шляхи, умови та засоби формування правової поведінки учнів молодшого шкільного віку. Розробка експериментальної методики правового виховання молодших школярів.

    дипломная работа [90,4 K], добавлен 07.08.2009

  • Необхідність активізації патріотичного виховання студентської молоді на сучасному етапі розвитку українського суспільства. Роль дисциплін соціально-гуманітарного циклу в сучасній освіті. Напрями патріотичного виховання у вищих навчальних закладах.

    статья [43,9 K], добавлен 31.08.2017

  • Поняття та завдання морального виховання молодших школярів. Методи і прийоми виховання моральних цінностей у початкові школі. Показники та рівні моральної вихованості особистості молодшого школяра. Перевірка та оцінка ефективності педагогічних умов.

    курсовая работа [50,7 K], добавлен 16.03.2017

  • Аналіз формування нового свідомого покоління, українців XXI ст., виховання молоді у національно-патріотичному дусі. Національно-патріотичне виховання, як основа формування українського менталітету, вагомого чинника збереження національної ідентичності.

    статья [23,9 K], добавлен 14.08.2017

  • Сутність естетичного виховання, визначення його ролі та значення в сучасній системі освіти. Шляхи і засоби естетичного виховання молодших школярів. Естетичні властивості в учбово-виховному процесі, їх місце в навчальній та позанавчальній діяльності.

    курсовая работа [44,2 K], добавлен 21.07.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.