Розвиток логічного мислення учнів початкових класів на уроках читання
Аналіз розвитку логічного мислення учнів початкових класів в психолого-педагогічній літературі. Особливості мислення дітей на етапі молодшого шкільного віку. Експериментальне дослідження особливостей логіки школярів початкових класів на уроках читання.
Рубрика | Педагогика |
Вид | курсовая работа |
Язык | украинский |
Дата добавления | 02.01.2014 |
Размер файла | 253,9 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Герасимов С. В. Когда учение становится привлекательным/ С. В. Герасимов. - М., 2003. - 168с.
Гребцова Н.И. Развитие мышления учащихся / Н. И. Гребцова // Начальная школа. - 1994. - 127с.
Дильтей В. Описательная психология / В. Дильтей. - М.: Алетейя, 2006. - 146с.
Кулагина И.Ю. Возрастная психология: Развитие ребёнка от рождения до 17 лет: Учебное пособие третье издание/ И. Ю. Кулагина. - М.: УРАО, 1997. - 176 с.
Люблинская А.А. Учителю о психологии младшего школьника/ А.А. Люблинская. - М.: Педагогика, 2000. - 216 с.
Немов Р.С. Психология: Учебник: В 3 кн. / Р.С. Немов. - М.: Владос, 2010. - 640 с.
Обухова Л.Ф. Детская психология: теория, факты, проблемы / Л. Ф. Обухова. - М.: Тривола, 1998. - 352 с.
Ревина Е.Г. Педагогические условия развития логического мышления младших школьников / Е.Г. Ревина // Монография. - Саратов: Изд-во «Научная книга», 2006. - 140 с.
Ревина Е.Г.О возможностях развития логического мышления младших школьников в условиях целенаправленного обучения / Е.Г. Ревина // Межвузовский сборник научно-технических статей. - Вольск: ВВВУТ (ВИ), 2007. - 134с.
Ревина Е.Г. Развитие логического мышления младших школьников как педагогическая проблема / Е.Г. Ревина, А.З. Гусейнов // Гуманитарные и социально-экономические науки (научно-образовательный журнал) - Вып. 2. - № 4. - Ростов - н /Д: Северокавказский центр Высшей школы, 2006. - 118с.
Рубинштейн С.Л. Основы общей психологии в 2 т. T.I / С. Л. Рубинштейн. - М.: Педагогика, 1989. - 488 с.
Соколов А. Н. Внутренняя речь и мышление / А.Н. Соколов. - М.: Просвещение, 2008. - 239с.
Тихомиров O.K. Психология мышления / O.K. Тихомиров. - М.: Изд-во МГУ, 1984. - 272 с.
Эльконин Д. Б. Психология обучения младшего школьника/ Д. Б. Эльконин. - М., 2001. - 290 с.
Эльконин Д.Б. Детская психология./ Д.Б. Эльконин. - М., Педагогика, 2007. - 384 с.
Эльконин Д.Б. Избранные психологические труды/ Под ред. В.В. Давыдова, В.П. Зинченко.-М., 2009. - 555с.
Якиманская И.С. Развивающее обучение/ И.С. Якиманская. -- М., 2000. - 241с.
ДОДАТКИ
Додаток А
Методика "Виключення понять"
Мета: методика призначена для дослідження здібностей до класифікації та аналізу.
Інструкція: обстежуваному пропонують бланк з 17 рядами слів. У кожному ряду чотири слова об'єднані загальним родовим поняттям, п'яте донього не відноситься. За 5 хвилин обстежувані повинні знайти ці слова і викреслити їх.
1. Василь, Федір, Семен, Іванов, Петро.
2. Старезний, маленький, старий, зношений, ветхий.
3. Скоро, швидко, поспішно, поступово, квапливо.
4. Лист, ґрунт, кора, луска, сук.
5. Ненавидіти, зглянутися над, обурюватися,буркотіти, розуміти.
6. Темний, світлий, блакитний, яскравий, тьмяний.
7. Гніздо, нора, курник, сторожка, барліг.
8. Невдача, хвилювання, поразка, провал, крах.
9. Успіх, удача, виграш, спокій, невдача.
10 Грабіж, крадіжка, землетрус, підпал, напад.
11. Молоко, сир, сметана, сало, кисляк.
12. Глибокий, низький, світлий, високий, довгий.
13. Хата, курінь, дим, хлів, будка.
14. Береза, сосна, дуб, ялина, бузок.
15. Секунда, година, рік, вечір, тиждень.
16. Сміливий, хоробрий, рішучий, злий, відважний.
17. Олівець, ручка, рейсфедер, фломастер, чорнило.
Обробка результатів: підраховується кількість правильних відповідей і залежно від нього визначається рівень сформованості процесів аналізу і синтезу
16-17 правильних відповідей - високий,
15-12 - середній рівень,
11-8 - низький,
менше 8 - дуже низький.
Додаток Б
Методика "Послідовність подій" (запропонована Н.А. Бернштейном)
Мета дослідження: визначити здатність до логічного мислення, узагальнення, вміння розуміти зв'язок подій і будувати послідовні умовиводи.
Матеріал і устаткування: складені картинки (від 3 до 6) на яких зображені етапи якоїсь події.
"Подивися, перед тобою лежать картинки, на яких зображено якусь подію. Порядок картинок переплутаний, і тобі треба здогадатися, як їх поміняти місцями, що б стало ясно, що намалював художник. Подумай і переклади картинки, як вважаєш за потрібне, а потім склади по них розповідь про ту подію, яке тут зображено".
Якщо дитина правильно встановила послідовність картинок, але не змогла скласти гарної розповіді, необхідно поставити їй декілька запитань, щоб уточнити причину утруднення. Але якщо дитина, навіть за допомогою навідних запитань не змогла впоратися із завданням, то таке виконання завдання розглядається як незадовільне.
Обробка результатів:
1. Змогла знайти послідовність подій і склала логічну розповідь - високий рівень.
2. Змогла знайти послідовність подій, але не змогла скласти гарної розповіді, або змогла але за допомогою навідних питань - середній рівень.
3. Не змогла знайти послідовність подій і скласти розповідь - низький рівень.
Додаток В
Розробка уроків з читання у 2 класі за темою « Рідна домівка, рідна сім'я - тут виростає доля моя»
Урок 1. І. Гнатюк «Наша хата». Українські народні пісні
Мета: ознайомити дітей із новою темою у підручнику; навчити аналізувати прочитані верші; розвивати креативне мислення учнів; виховувати інтерес до традицій української сім'ї.
Хід уроку
1. Мовна розминка
Скоромовка «дощиком»
Ішла баба дубнячком,
Зачепилась гапличком,
сюди смик,туди смик -
Одчепися мій гаплик.
Мовна розминка.
- як гуде джміль?
- полетів комарик
- дмухнем на кульбабу
- зробимо тишу
Розчитування. Складова таблиця.
2. Повідомлення теми і мети уроку
- Який розділ ми вивчаємо? («Нема без кореня рослини,а нас, людей, без батьківщини»)
-Розпочинаємо вивчення нового розділу, прочитайте його назву.
-Як ви гадаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?
3. Робота над віршем Ф Гнатюка «Наша хата»
- читання вірша вчителем.
-словникова робота.
Ряденце - покривало із домотканого полотна.
- читання учнями самостійно.
Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
Знайдіть і прочитайте опис хати.
Як автор ставиться до своєї хати?
Які слова- назви ознак вживає автор?
Читання «ланцюжком» по стовпчику
Фізкультхвилинка
4.Опрацювання української народної пісні « Роде наш красний….»
-Слухання пісні.
- Словникова робота.
Красний - гарний,добрий, великий.
Не цураймося - не забуваймо, не відмовляймося.
Сім'я -тата, мама, я.
Рід - одне або ряд поколінь, які йшли від одного предка.
Родина - група людей (родичі), яка складається з батьків,дітей, бабусь і дідусів,які живуть разом.
-читання пісні мовчки.
-бесіда
Які розділові знаки зустрічаються у пісні?
Які ролі вони виконують?
- Хорове читання відповідно до розділових знаків.
5. Опрацювання вірша «В цьому двірку, як у вінку…»
- З яким віршем перегукується цей вірш? (Наша хата)
- прочитайте порівняння
- гра «Актори», прочитати вірш з захопленням.
6. Робота над українською народною піснею «Дорогі гості»
- слухання пісні
- бесіда
Які гості найдорожчі?
Чому у вірші згадуються жито, овес? (Хліб - це життя, достаток.)
- гра «Дощик».
Діти читають хором: накрапає дощ (тихо); дощ пускається сильніше (голосніше); злива (голосно);
дощ слабішає (тихіше); дощ перестав ( читання припиняється).
7. Підсумок уроку
Чи сподобалося вам на уроці?
Як повинні жити між собою всі члени родини?
8. Домашнє завдання
Виразно читати вірші.
Намалювати малюнок до вірша який найбільше сподобався.
Урок 2. В.Гринько « Сім. Лічилка». А. Костецький «Все починається з мами».
В. Лучук «Тільки мама», «Кріп в окріп».
Мета: удосконалювати навички виразного, правильного, свідомого читання; працювати над образними висловами; розвивати творче мислення дітей;виховувати почуття любові та пошани до матері.
Хід уроку
1. Мовна розминка
- розчитування за складовою таблицею
- чистомовка
Ба-ба-ба,ба-ба-ба! Он на березі верба!
Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Доглядаємо вербу!
Бі-бі-бі, бі-бі-бі! Сидить голуб на вербі.
Би-би-би,би-би-би! Голуб полетів з верби!
Бу-бу-бу,бу-бу-бу! Я люблю свою вербу.
2.Перевірка домашнього завдання.
- презентація малюнка до вірша.
Чим сподобався вірш?
Що хотів відобразити в малюнку?
-конкурс кращого малюнка.
3.Повідомлення теми і мети уроку
Розгадайте ребус.
(Сім'я)
Cьогодні ми продовжимо опрацьовувати художні твори про сім'ю.
4. Опрацювання лічилки В. Гринько «Сім»
-розгляд малюнка у підручнику
Хто зображений на малюнку?
Як гадаєте про кого буде йти мова у лічилці?
- Читання лічилки самостійно
З яким настроєм читається лічилка? (Весело, бадьоро)
Фузкультхвилинка
5.Робота над віршем А. Костецького «Все починається з мами»
-бесіда
Хто для дитини сама мила, добра,дорога і рідна?
Якими ще словами можна назвати маму?
Мама -порадниця і рятівница, її сердечність, ніжність,душевна теплота - особливі. Таких немає ні в кого.Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істинна. Скільки років нам би не було - 10,20,30 чи 40, ми для неї залишаємось дітьми.
- Читання вірша вчителем
Як ви розумієте назву вірша?
- Читання вірша учнями, знайти невідомі слова.
- Словникова робота :
Здолати - підкорити, приборкати.
Хащі -густі зарості кущів, дерев.
6. Опрацювання вірша В. Лучука «Тільки мама»
- читання вірша вчителем
Назвіть дійових осіб у вірші?
- читання учнями напівголосно
Які близькі за значенням слова до слова лагідно?
- читання вірша за особами
А що ти скажеш про інтонацію своїх розмов з мамою?
7. Опрацювання скоромовки «Крім в окріп»
- гра «Відшукай риму»
8.Підсумок уроку
Що спільного у творах, які ми сьогодні прочитали?
Чого вони нас вчать
9.Домашнє завдання.
Підготуватись до виразного читання віршів.
Знайти прислів'я та приказки про маму.
Урок 3. Д. Павличко « Мамина рука». «Приховала» (з народного).
О. Орач «Вчуся я у мами…»
Мета: удосконалювати навички читання поетичних творів; вчити аналізувати віршовані твори; розвивати творче мислення школярів; виховувати почуття поваги і любові до всіх членів сім'ї.
Хід уроку
1. Мовна розминка
-Вправи для розвитку артикуляції дихання.
«Цокання» язиком в ротовій порожнині.
Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово «ні» з поступовим видихом (тричі)
«Маятник» - ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (10 разів).
- Скоромовка
Слова спокійно жили в книжці, В яку вдалось пробратись мишці. Вона початки відкусила, У себе в нірці схоронила.
(Р)…омашка, (б)…абуся, (н)…енька, (ж)…інка, (м)…ісяць.
2. Перевірка домашнього завдання
- зачитування прислів'я про маму.
Гра «Мікрофон» учні пояснюють,як вони розуміють прислів'я - виразне читання віршів
3. Опрацювання вірша Д. Павличка «Мамина рука»
Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі. - Із чим порівнюють дотик маминої руки? Як ви розумієте виділені слова?
- Гра «Актори».
Прочитати заголовок: здивовано, ніяково, радісно, лагідно.
-Гра «Відшукайте риму».
4. Опрацювання усмішки «Приховала»
- читання усмішки «луною» за вчителем
- Між ким відбулася розмова?
- Як слід читати слова мами?
- А донечки?
- гра «Сніжинка»
Читає той учень, на парту якого впала сніжинка
- гра «Незнайко»
Вчитель читає вірш, замінюючи деякі слова.Учні повинні почути і виправити помилково прочитане слово.
Фізкультхвилинка
5. Опрацювання вірша «Вчуся у мами»
-Читання вірша вчителем.
З якою інтонацією слід читати вірш? (Із ніжністю, любов'ю, захопленням)
- Словникова робота.
Агроном - спеціаліст у галузі сільськогосподарського виробництва.
Туситься працює
Турботливий рідненької
Зелененький української
До слова турботливість дібрати слова-родичі ( Турбота,потурбуватися, турботливий)
- Самостійне читання вірша учнями
- Виконання тесту
1. До хати тулиться:
а)поле; б)річка; в)ліс.
2. Мама знає коли:
а)готувати обід ; б)співати; в) сіяти і жати
3. Мама працює :
а) агрономом; б)дояркою; в) вчителькою
4.Дівчинка разом з мамою :
а)вишиває рушники; б)готує вечерю; в)миє посуд
5.Мама з донькою разом співають:
а)колядки; б) щедрівки; в)українські пісні.
6. У доньки і у мами схожі
а)очі; б)голоси; в) обличчя
6.Підсумок уроку
-Який висновок можна зробити з сьогоднішнього уроку?
- Який твір вам найбільше сподобався?Чому?
7. Домашнє завдання
- Виразно читати вірші.
- Відповідати на запитання.
Урок 4. П. Осадчук «Я навчаюсь у тата», «Наш Андрійко вищий Гната»(скоромовка). В. Багірова «Бабця спить». Т. Коломієць «На роботу». О. Буцень «Помічниці»
Мета: удосконалювати навички читання прозових творів; збагачувати словниковий запас; формувати образне мислення; навчати бути правдивими, працелюбними.
Хід уроку
1. Мовна розминка
- чистомовка
Усь - усь - усь - розповів казку
На - на - на - казочка смішна.
Ще - ще - ще - хочем казку ще.
Ся - ся - ся - любимо ми дідуся.
Ар - ар - ар - він найкращий казкар.
- Читайте , запам'ятовуйте!
Чому я весела?
Бо мама хвалила -
Я в хаті прибрала
І посуд помила.
2. Перевірка домашнього завдання
- Гра « Хто краще?»
Конкурсне читання вірша напам'ять .
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над темою « Рідна домівка, рідна сім'я - тут виростає доля моя».
- Розгадування кросворда.
1. Дочка моєї мами…
2. Син мого дідуся - мій…
3.Своїх онуків розуму навчає старенький …
4.Найбільше пестить і голубить свою дитину…
5.Батькам на втіху росте здоровий, розумний їхній…
6. Твоя матусю донечкою кличе твоя…
1С |
Е |
С |
Т |
Р |
А |
|
2Т |
А |
Т |
О |
|||
3Д |
І |
Д |
У |
С |
Ь |
|
4М |
А |
Т |
И |
|||
5С |
И |
Н |
||||
6Б |
А |
Б |
У |
С |
Я |
4. Робота над віршем П. Осадчука «Я навчаюся у тата»
- читання вірша вчителем
Від чийого імені ведеться мова? Як хлопчик ставиться до свого тата?
- самостійне читання вірша учнями
- Гра «Хто краще?» Конкурс найкращого декламатора
5.Опрацювання скоромовки « Наш Андрійко вищий Гната»
- заучування скоромовки - читання скоромовки на одному диханні
Фізкультхвилинка
6. Робота над віршем В.Багірової « Бабця спить»
- читання вірша вчителем Чи сподобався вам вірш? Про кого йдеться мова у вірші?
- читання вірша учнями. Гра « Хвилі»
7.Опрацювання вірша Т. Коломієць « На роботу»
- Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями. Про кого розповідається у вірші?
- словникова робота над віршем
- читання вірша в голос Як поетеса описує ранок? В який словах висловлена головна думка вірша? Яку роботу робите ви? Як допомагаєте батькам?
8.Робота над оповіданням О.Буценя « Помічниці»
- читання оповідання вчителем Де гуляла дівчинка? Що побачила Оля? Як Оля допомагала мамі? А як - Ліда? Кого з дівчаток можна назвати справжньою помічницею?
- гра « Бджілки». Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі.
- читання оповідання за особами
9. Підсумок уроку
- Із кого з героїв з сьогоднішнього уроку слід брати приклад, щоб не засмучувати своїх рідних?
- Що вас найбільше вразило?
10. Домашня робота
- Читати , відповідати на запитання.
Урок 5. Б.Вовк « З кого песик приклад бере». В. Осєєва «Сини»
Мета: вчити учнів свідомого, правильного, виразного читання в голос і мовчки; формувати мовленнєві уміння; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати працелюбність, бажання по справжньому допомагати мамі
Хід уроку
1.Мовна розминка -чистомовка.
Енька-енька-енька - донечка маленька. Ає-ає-ає - маму все чекає. Ила-ила-ила - посуд перемила. Ла-ла-ла - квіти помила. Иця - иця- иця - росте в мами помічниця
- Прочитай вислів. Як ви його розумієте?
будь не щасливим
бути лінивим Хочеш
(Хочеш бути щасливим - не будь лінивим)
розчитування за складовою таблицею
2. Перевірка домашнього завдання
Гра «Дуель»
Учні об'єднуються у групи і ставлять запитання. Виграє та група, яка точніше і докладніше відповідатиме на запитання.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- продовжуємо вивчення нашої теми «Рідна домівка, рідна сім'я - тут виростає доля моя»
- прочитаємо твори і подивимося, як вони розкривають тему яку ми вивчаємо.
4.Опрацювання оповідання Б.Вовка «З кого песик приклад бере» - гра «Бджілки» Напівголосне читання оповідання учнями.
- назвіть дійових осіб оповідання
-аналіз змісту оповідання
Що намагався приховати Олесь? З яких слів зрозуміло, що він усвідомлював що чинить погано? Чи повірила Олесеві бабуся? Чому ви так думаєте? Що запитує автор у заголовку? Як би ви відповіли на це запитання? Чи усвідомив Олесь свою помилку?
- читання оповідання за особами.
Фізкультхвилинка
5.Опрацювання оповідання В.Осєєвої «Сини»
- читання оповідання сильним учнем
- назвіть дійових осіб оповідання
- словникова робота
Жінки старенький дідусь розпліскується камінчик перевертається соловейком заслухались заливається камінчик
Знайдіть «зайве» слово в кожному із стовпчиків. Як ви розумієте слово спритний? Доберіть синоніми. ( Проворний, прудкий, меткий, жвавий)
Читання тексту вголос
Гра «Сніжинка». Читає той учень, на парту якого впаде сніжинка
Робота над аналізом змісту оповідання ( вибіркове читання)
Хто був біля криниці? Про кого говорили жінки? Що сказала про свого сина перша жінка? Друга? Третя?
Як жінки несли воду? Що зрозуміло в цього опису? Що всі побачили, коли з'явився перший син? Другий? Що зробив третій син? Що запитали жінки у дідуся? Чого дідусь побачив тільки одного сина? Якого? Яким ви уявляєте кожного з хлопчиків?
Гра « Згадання речення»
З'єднати частини речення.
І старенький дідусь… …три хлопці вибігли.
Набрали жінки… …сів відпочивати на камінь.
Аж раптом… …повні відра води й пішли.
Закінчіть речення.
Хто щиро любить матір, той…
6.Підсумок уроку
- Чи сподобались вам оповідання які ми сьогодні читали?
7.Домашнє завдання
- Читати оповідання.Відповідати на запитання.
Урок 6. В.Сухомлинський « Сьома дочка». А. Григорук «Той ще не музика, хто в дудку дме»
Мета: вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати; спонукати дітей до словесної творчості; розвивати зв'язне мовлення; переказувати прочитане, оцінювати вчинки героїв; виховувати любов до праці.
Хід уроку
1. Мовна розминка
Скоромовка
Охт рпо юлзем аєбд, онав муот єатрпоев
(Хто про землю дбає, вона тому повертає)
Прочитати прислів'я на одному мовному видиху.Після короткого видиху, паузи і вдиху прочитати прислів'я повністю.Повторити 2-3 рази.
2. Перевірка домашнього завдання
Тести 1 Варіант
Борис Вовк « З кого песик приклад бере»
1. Бабуся запитала:
а) котра година; б)хто їй допоможе; в)хто наляпав на скатертину.
2. Олесь сказав, що це зробив
а)він; б)песик; в) тато.
3. Що зробила бабуся?
а) Насварилась на Пушка; б)вибачила Олеся; в) позвала маму.
4. Що сталось за кілька днів ?
а) У Олеся пропали капці; б)хтось пошматував капці; в) пропав Пушок.
5. На кого вказав песик?
а) На Олеся; б) на бабусю; в)на сестричку Віру.
6. З кого ж песик брав приклад?
а) З Олеся; б) з бабусі; в) З Віри.
Тести 2 Варіант
Валентина Осєєва « Сини»
1. Що робили жінки?
а)Розмовляли на вулиці; б)працювали на городі; в) брали воду з криниці.
2. Перша жінка хвалилась, що її син:
а) красивий; б) сильний; в) розумний.
3. Друга жінка хвалилися, що її син:
а)гарно співає; б)гарно танцює; в) швидко бігає.
4. Що сказала третя жінка?
а) Що її син найкращий; б) що її син завжди допомагає їй; в) нічого не сказала.
5. Що зробив третій син?
а) Колесом крутився; б) співав соловейком; в) допоміг матері.
6. Дідусь помітив:
а) всіх синів; б)тільки одного; в) двох синів.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось ще з двома творами з розділу «Рідна домівка рідна сім'я - тут виростає доля моя» А тепер прочитайте прислів'я і подивимось, яке з прислів'їв розкриває зміст цих оповідань.
(Без роботи день роком стає)
4. Робота над оповіданням В. Сухомлинського «Сьома дочка»
- Робота над назвою твору Чи можна із заголовка дізнатися, про кого це оповідання? Гра « Мікрофон» учні висловлюють свої припущення.
- Читання оповідання учителем Чи сподобалося вам оповідання? Назвіть головних героїв оповідання.
- Гра « Диктор телебачення» Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
- Робота над аналізом змісту оповідання (вибіркове читання). Куди поїхала мати? Як довго не було її вдома? Що говорила кожна з дочок, коли мати повернулася? Що зробила сьома дочка? Прочитайте порівняння, які є тексті. Хто із доньок по-справжньому любить матір? Чому ви так вважаєте?
- читання оповідання за особами
Фізкультхвилинка
5. Опрацювання оповідання А. Григорука « Той ще не музика, хто в дудку дме»
- читання оповідання вчителем
Чому від дудочки нікому не було спокою?
Що в цьому оповіданні смішного, а що - повчального?
- Словникова робота
Розбігаються, невдовзі, розкотисті, знервовані, церемонно.( читання слів «буксиром» за вчителем) Обійстя - садиба, двір.
Церемонно - підкреслено ввічливо.
- читання тексту учнями «ланцюжком»
- Знайдіть в тексті прислів'я і поясніть один одному як ви їх розумієте?
- Роз'єднай слова і прочитай прислів'я.
Птицюпізнаютьпопір'ю,алюдинупословах.
- Підготовка до читання в особах
Скільки треба читців? Знайди в тексті слова, що підказують, з якою інтонацією слід читати слова дідуся, мами, тата, Дениска, Мар'янки.
- Читання оповідання за особами.
Доведіть, що в цій сім'ї добре знають і люблять рідну мову.
6. Підсумок уроку.
- Який розділ закінчили читати?
- Чого нас навчили оповідання, над якими ми сьогодні працювали?
7.Домашнє завдання
- підготувати відповіді на запитання ( с.91)
- повторити весь розділ
- по бажанню знайти вірш на дану тему за розділом, і вивчити його.
Урок 7. Підсумок з теми «Рідна домівка рідна земля - тут виростає доля моя»
Мета: систематизувати знання дітей з даної теми; перевірити знання, вміння навички учнів; виховувати доброту, гостинність, працелюбність, чесність.
Хід уроку
1.Організація класу
Встали , діти, підтягнулись,
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько, будем працювати.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами , згадаємо все що ми читали по темі « Рідна домівка рідна земля - тут виростає доля моя», та підведемо підсумки. Згадаємо всіх героїв, проаналізуємо їх вчинки, і звичайно, вчитимемося бути хорошими людьми.
3.Робота над матеріалом уроку
- Пригадай, у яких творах ти читав, що українці цінують працю і навчають цьому своїх дітей.
-Прочитайте акровірш та скажіть про кого він.
Ми вічно прагнемо вирости.
А вона - за нас радіти.
Ми - без неї сироти.
А для неї завжди діти.
Мама, матінка…
- Продовжте, як ще ми називаємо маму.
Згадайте твори в яких розповідається про маму.
- З яких віршів ці слова: в світі усе починається з мами; тільки мама збудить так лагідно дитину; наче те весняне сонце, мамина рука? Хто автори цих віршів?
- Розшифрує прислів'я.
Нота - та + к - ок + а (На)
Сніг - ніг + онк - к + ці( сонці)
Темрява - ява - мр + плд (тепло)
Білка - ка + я(біля)
Маска -ска + те + рі(матері)
Доба - а + ре(добре)
( На сонці тепло, біля матері добре.)
Як ви розумієте це прислів'я?
- Гра «Сонечко»
Впишіть слова у промінці.
В якому творі згадується бабуся?
-У яких оповіданнях ідеться про справжніх помічників? А в якому оповіданні розповідається про родину, де цінують не лише працю, а й влучне, дотепне слово? Хто автор цього твору?
- До поетичних рядків у лівому стовпчику добери назви віршів з правого стовпчика.
Тихо й затишно.Квіти коло хати цвітуть. «Вчуся у мами»
Не спиняйте, бо зіб'ються : мама,тато, дід, « Я навчаюсь у тата»
бабуся…голос і в мене такий, як у мами. «Сім»
Мої руки незупинні , то у фарбі, то у глині. «Наша хата»
- Конкурс віршів, що підготували діти.
Мій рід
Погляньте: це моя сім'я: Матуся, батько, брат і я.
Також я знаю, весь наш рід:
Є дві бабусі,є і дід,
І другий дід, і дядько Клим -
Ми по гриби ходили з ним.
Є тітка Віра з Воркути,
Є два двоюрідних брати
І п'ять двоюрідних сестер.
Ще дядько Віктор є, шофер.
Він за баранкою щодня.
Усі ми - родичі, рідня.
Єдині пращури у нас.
Ми - рід, і кров єдина у нас!
В.Буртім
Мої обереги
Я на них із ніжністю дивлюся.
Це - скарби, коштовності мої.
Рушничок цей вишила бабуся,
Бачу в нім красу душі її.
Цю серветку мама вишивала,
Цю поличку вирізав татусь.
Цих скарбіву мене є чимало,
І, коли до них я доторкнусь,
Рідних рук тепло в них відчуваю,
Сила в них якась магічна є,
Сила, що мене оберігає
Від невзгод, енергію дає. В.Буртім
Своїми руками
Хоч не вигадуй,
хоч не крути -
Самі не приходять
Поштові листи.
Саме неспроможне
Змолоти зерно,
Із пряжі саме
Не зітчеться сукно.
Самі не позводяться Новобудови,
Самі не напишуться
Вірші чудові.
Ми все це так само,
Як тата і мами,
Повинні робити
Своїми руками
В Лунін
Що роботи?
В країні нашій стільки справ
І все таке цікаве ,
А я ще досі не добрав,
Яка ж найкраща справа.
Літак між хмарами водить,
У шахті працювати,
Хліба ростить, сади садить,
Будинки будувати.
Просторі стеляться путі,
Навкруг широкий обрій.
Нам все відрито в житті,
Аби учились добре.
І я учитимусь , як слід.
Я буду вірним сином
Найкращої на цілий світ
Моєї Батьківщини.
Н. Забіла
4. Так який розділ ми закінчила з вами вивчати? Що вам найбільше сподобалось з цього розділу? Що ви навчилися ? З яких героїв можна брати приклад? Чи сподобався підсумковий урок?Що найбільше сподобалось? Чому?
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Роль математики у розвитку логічного та алгоритмічного мислення, зміст завдання математичної освіти. Особливості мислення молодших школярів. Характеристика логічного та алгоритмічного мислення, методи їх розвитку. Ігри та вправи, що розвивають мислення.
курсовая работа [38,9 K], добавлен 10.06.2011Впровадження навчання, орієнтованого на розвиток критичного мислення в систему освіти України. Огляд особливостей формування екологічної компетентності майбутнього вчителя початкових класів. Систематичне включення критичного мислення у навчальний процес.
статья [27,0 K], добавлен 24.04.2018Сутність, форми та особливості логічного мислення молодших школярів. Умови розвитку логічного мислення учнів за допомогою системи розвиваючих завдань. Діагностика рівня розвитку логічного мислення за методиками "Виключення понять" та "Визначення понять".
курсовая работа [1,4 M], добавлен 23.12.2015Сім'я як модель суспільства на конкретному історичному етапі розвитку суспільства. Процес спільної роботи сім’ї і школи у вихованні дітей молодшого шкільного віку. Форми і методи взаємозв’язку школи та сім’ї у системі виховання учнів початкових класів.
курсовая работа [38,4 K], добавлен 29.12.2009Проблема формування самостійності мислення учнів, спроможності отримувати, аналізувати інформацію і приймати адекватні рішення. Теоретичне обгрунтування методичної системи організації самостійної діяльності учнів на уроках математики в початкових класах.
дипломная работа [146,4 K], добавлен 20.10.2009Логічне мислення і його складові. Традиційні методи навчання. Методи проблемнорозвиваючого навчання і логічно-дидактичних ігор на уроках геометрії. Роль основних елементів шкільного учбового процесу вивчення геометрії у розвитку логічного мислення учнів.
курсовая работа [1,9 M], добавлен 18.07.2010Особливості розвитку мислення в дітей молодшого шкільного віку. Практика розв’язання проблеми розвитку мислення молодших школярів під час роботи над українським текстом. Розробка власних підходів щодо розвитку логічного мислення молодших школярів.
дипломная работа [149,0 K], добавлен 15.07.2009Сутність та розвиток мовленнєвої діяльності молодших школярів. Можливості уроків читання у формуванні мовленнєвих умінь і навичок учнів початкових класів. Перевірка ефективності розвитку мовленнєвої діяльності школярів в експериментальному дослідженні.
дипломная работа [316,0 K], добавлен 24.09.2009Обґрунтування на теоретичному та емпіричному рівнях системи педагогічного забезпечення розвитку елементів національної свідомості учнів початкових класів. Особливості моделі процесу свідомого оволодіння учнем початкових класів національними цінностями.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 27.08.2013Психолого-педагогічні основи самовиховання учнів молодшого шкільного віку. Структурно-логічна модель процесу самовиховання. Програма самовиховання для учнів початкових класів. Методика на визначення рівня самооцінки, самопізнання та саморегуляції.
курсовая работа [537,2 K], добавлен 19.01.2013