Результативність використання різних видів усного рахунку для підвищення пізнавального інтересу до уроків математики

Методи формування у молодших школярів математичних знань в процесі дидактичної гри. Переваги використання гри на уроках математики в молодших класах, оцінка його ефективності в мовленнєвому розвитку учнів. Розробка спеціальних ігор і проведення уроку.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 14.07.2009
Размер файла 262,0 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

I - 4

II - 5?

4 + 5 = 9

Відповідь: 9 птиць

4 етап - «Спостереження і експеримент» (малюнок долоні)

- Повернемося до наших напівзавдань і проаналізуємо їх: а чи можемо ми їм допомогти перетворитися на справжні завдання? Яких частин не вистачає?

У 1_й - поставити ПИТАННЯ.

У 3_й - доповнити УМОВУ не дістають даними.

- Давайте усно вирішимо їх.

5 етап - «Узагальнення матеріалу» (намальований знак питання)

- Отже, яку інформацію ми зібрали про завдання за урок? Дивимося свої записи в листочках? (фронтальний опит)

На листочках і на дошці записані слова стовпчиком: ЗАВДАННЯ, УМОВА, ПИТАННЯ, РІШЕННЯ, ВІДПОВІДЬ

- Якщо умова неповна, не вистачає чисел - можна вирішити завдання?

- Якщо немає питання, чи можна прочитати такий запис завданням?

6 етап - «Повідомлення» (шапочка магістра)

- Поглянете на дошку. Весь зібраний матеріал у нас розташований в строгій послідовності. Це і є наш проект, який ми повинні були скласти до кінця уроку. А тепер потрібно одному учневі розповісти все те, що ми добули всім класом, тобто виступити з повідомленням, як це робить сьогодення дорослі учені.

Завдання складається з умови, питання. Завдання можна вирішити і дати відповідь на питання. Умову завдання можна записати коротко.

5. Підсумок уроку.

- Ми з вами сьогодні займалися абсолютно новою для вас роботою. Ваше враження про цю роботу - чи важко було на уроці, не дуже або легко? Хотіли б ви ще коли-небудь провести дослідження? А чи потрібно проводити такі дослідження? (можна взнати багато цікавого)

Тема: Число і цифра 7.

Цілі:

1. Закріпити уміння читати і записувати число і цифру 7; визначати склад числа 7; уміння порівнювати числа і вирішувати прості завдання.

2. Розвивати мислення.

3. Виховувати інтерес до знань, спираючись на цікавий ігровий матеріал.

План уроку:

1. Організаційний момент;

2. Актуалізація опорних знань;

3. Закріплення;

4. Контроль і самоперевірка;

5. Підведення підсумків.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Острів «Считалкін» Усний рахунок.

1. 6 + 1; 7 - 1; 6 - 1; 4 + 2; 5 + 2; 7 - 2; 5 + 1; 6 - 2 (учні спочатку показують відповіді, а потім читають приклад)

2. Веселі завдання:

Расставил Андрюша

В два ряда игрушки

Рядом с мартышкой

Плюшевый мишка.

Вместе с лисой

Зайка косой,

Следом за ними

Ёж и лягушка.

Скільки іграшок розставив Андрюшка?

На песке три медвежонка

Играли в прятки у бочонка

Один в бочонок еле влез,

А сколько убежало в лес?

Группа малышей - утят

Плавать и нырять хотят.

Пять уплыли далеко,

Два нырнули глубоко.

Сколько же утят в пруду?

Сосчитать я не могу.

2. Актуалізація

В деревушке 7 избушек,

7 крылечек, 7 старушек,

7 щенков, 7 дымков,

7 драчливых петухов,

На 7 плетнях сидят,

Друг на друга не глядят,

Распушили 7 хвостов,

Каждый хвост 7 цветов.

Чим цікаве це село? (відповідь: всіх предметів по сім) Як ви думаєте про яке число піде сьогодні мова на уроці?

Острів «Сравнялкін»

Завдання:

1. Порахувати до 7 і назад з бавовною.

2. На дошці склад числа 7 (колективно)

3. Закріплення.

3. Усний рахунок: 7

(написати цифру 7 через клітку один рядок)

4. Письмове завдання.

Порівняєте: >, <, = (по ланцюжку в дошки під диктування вчителя)

7*5 7*4 7*2

6*7 3*7 1*7

(перевірити один одного)

Острів «Отдихалкін - 1» - фізкультхвилинка (1)

«Где мы были - мы не скажем,

А что делали - покажем».

Показуємо: рухи маляра; рухи боксера; скрипаля; матері, що колише дитяти; піаніста; як треба сидіти за столом.

Острів «Задачкін»

Рішення задачі по малюнку (на дошці намальовано дерево, на дереві 6 яблук, а 1 яблуко впало).

- Як називається дерево? Чому?

- Скласти по побаченому завдання в питанні якої були б присутні слова «Скільки всього.?»

Аналізуємо завдання і по ходу аналізу робимо до завдання малюнок.

Острів «Узнавалкін» (про геометричні фігури)

Робота з підручником (с. 38)

Острів «Отдихалкін - 2»

Фізкультхвилинка (2):

Закривають очі і під музику слухають вірш.

Корабли по морю плыли,

К чудо-острову спешили.

Ждали там давно гостей,

Первоклассных малышей.

Морський вітер гладить вам щоки, волосся, яскраве сонечко посміхається і посилає вам свої жаркі промені. Галасують чайки, що летять за кораблем, вказують дорогу до наступного острова. Морська прохолода допомогла нам відновити свої сили.

Острів «Занімалкін»

1. трикутник круг квадрат

круг квадрат?

квадрат трикутник?

Знайдіть і прикріпите браковані предмети.

2. Які геометричні фігури ви бачите?

Який багатокутник вийде, якщо в цих фігур скласти кількість кутів?

3. Дні тижня

Что сказать о цифре 7?

Ты ведь знаешь дни недели.

Посчитай-ка их живей!

Если в счете не собьешься -

Ровно семь получишь дней!

Який день тижня йде першим? останнім? сьогодні? був вчора? буде завтра? у зворотному порядку?

4. Прислів'я і приказки:

Коли ми так говоримо?

- на сьомому піднебінні

- сім верст до небес

- сьома вода на киселі

7 - священне число

Острів «Всезнайкін»

Підсумок:

Скільки ми відвідали островів?

Склад числа 7?

У яких видах робіт зустрічається число 7?

Що ви взнали нового на уроці про число 7?

Тема: Множення 6 і на 6. Закріплення.

Мета: закріпити таблицю множення числа 6 і на 6.

Завдання:

- повторити таблицю множення до 6;

- відпрацьовувати обчислювальні навики; вирішення завдань на знаходження добутку і суми;

- розвивати увагу, логічне мислення;

- виховувати любов і пошану до рідної культури, уміння працювати в колективі, дружбу і взаємодопомогу.

Устаткування: маршрут подорожі (ворота, міст, хатинка, замок Кащея), листи для усного рахунку (5 шт.), листи для самостійної роботи учнів (3 шт.), казкові завдання для фронтальної роботи, підручник «Математика».

1. Постановка завдання.

Сьогодні ми з вами закріпимо знання вже вивченої таблиці множення. Але урок буде не звичайний. Ми відправимося в казку.

2. Створення настрою.

Звучить пісня про казку з к/ф «Маша і Вітя проти «Диких гітар». Діти втихомирюються.

- Поки звучить музика, запишіть в зошитах число і «Класна робота» і відкрийте підручники на с. (на дошці)

3. Усний рахунок.

- Жили-були звичайні діти Вітя і Маша. Маша вірила в казки, а Вітя в казки не вірив, він захоплювався наукою. Але одного дня сталося нещастя в казковій країні - злий Кащей викрав одну добру казкову героїню. Треба її рятувати! І хлопці вирішили це зробити. А ми з вами можемо їм допомогти. У цій небаченій казковій країні все підпорядковано законам математики. Якщо ми впораємося зі всіма завданнями, то переміг Кащея і врятуємо бідолаху.

Аби взнати, кого викрав Кащей, треба виконати перше завдання і розгадати шифр, а для цього треба пригадати таблицю множення, яку вже вивчили. Потрібно п'ять сміливців. Хто хоче спробувати?

- А ми з вами зробимо казкову математичну зарядку, аби краще справлятися з перешкодами і відкрити ворота в казку. (Для класу завдання з сигнальними картками.)

1) Кащей замкнув викрадену дівчину в своєму замку далеко, за тридев'ять земель. Три дев'ять земель - це скільки? (27)

2) А тепер казка про Незнайку. Ось його задачка: кришка столу має 4 кути. 1 кут Незнайка відпиляв. Скільки кутів залишилося? (5)

3) У пошуках Царівни-жаби Іван-царевич обстежував 4 болота, в кожному з яких зустрів по 10 жаб. Скільки жаб перецілував Іван-царевич перш, ніж знайшов Царівну? (40)

- Ну ось, одну стулку ми відкрили, а на ній приклади, якщо правильно вирішите приклади, то хлопці зможуть попасти в чарівну країну. Записуйте лише відповіді. А потім перевіримо.

- Ну що, розім'ялися, давайте поглянемо, чи впоралися із завданням наші сміливці. Здайте листочки. Кого ж викрав Кащей?

4. Повторення.

- Хлопці попали в казкове царство. Перед ними молочна річка з киселевими берегами. Як же через неї перебратися? Можна перебратися по камінчиках. Але вони теж математичні. Для того, щоб перебратися по ним, треба пригадати множення числа 6 і на 6 і ділення.

На дошці:

- Запишіть приклади в зошиті і вирішите їх (один за дошкою).

Колективна перевірка.

4. Робота по темі

- Хлопці з нашою допомогою перебралися через річку. А за нею - ліс. Лісова стежина привела Вітю і Машу до хатинки на курячих ніжках. Увійшли вони в хату і бачать - сидить на лавці Баба-яга з підручником математики в руках. Побачила Царевича і говорить: «Знаю, навіщо прийшов. Але спочатку допоможи мені розібратися з прикладами. Умножати я умію, і складати, і віднімати начеб теж, а ось результат виходить неправильний.

На дошці (виконують по рядах)

1 ряд

39-15:5+14

7*(12-4)

2 ряд

56-8+4*9

8*(25-20)

3 ряд

30-16:2+12

10: (11-9)

В дошки працюють учні (з поясненням.)

- «Ось тепер», - говорить Баба-яга, - «можу дати вам чарівний клубочок, який вкаже дорогу до Кощія».

«Ні, - говорить Маша, - нам треба швидше. Дайте нам краще ступу».

- Що ж, бери. Та лише замість палива працює вона на «математичному прискорювачі».

- Аби ступа змогла злетіти, треба правильно вирішити завдання. Але в ній три кнопки і аби взнати, на яку натискувати, аби завести ступу, треба знову розгадати шифровку. А аби швидше завести ступу, всі вирішуватимуть задачу, а троє учнів розгадають шифровку (по одному учневі від кожного ряду)

«Літр бензину коштує 6 грн. Скільки грошей треба сплатити Івану-царевичу за 7 літрів бензину?» (один в дошки з поясненням).

Шифровка 1

82-36:4

81:9

48:8*7

7*5

3*8:6

7*1

73 - Н

42 - Ж

4 - Т

9 - А

35 - А

7 - Ь

Шифровка 2

52+27:3

56:8

45:5 * 6

8 * 5

2 * 9:3

8 * 0

61 - Ж

54 - Л

6 - У

7 - Ё

40 - Т

0 - Ю

Шифровка 3

94+24:4

54:6

36:6*4

9 * 5

3 * 4:2

8 - 0

100 - К

24 - 0

6 - К

9 - Н

45 - П

8 - У

Перевірка шифровок - зібрати пропозицію.

- Завели ступу. Відлетіли хлопці. Приземлилися прямо перед підземеллям Кащея.

- А перш ніж увійти, вирішили вони гімнастику зробити, аби легко впорається з Кащеєм. Давайте і ми зробимо гімнастику.

«Фізмінутка».

- Пробралися хлопці в підземеллі. А Кащей злякався, що смерть його прийшла. І вирішив добреньким прикинутися. І говорить Віті і Маші:

- «За Белосніжкою прийшли? Давайте мирно домовимося: задам я вам всього одне завдання. Вирішите її - забирайте Белосніжку, а не вирішите - навіки-вічні в підземеллі моєму залишитеся».

- Робити нічого. Погодилися хлопці. Говорить Кощій:

«Бачите ви, що підземелля у мене велике, але полягає воно всього з двох залів. Довжина залу, в якому ми зараз 50 м, а інший на 15 м довше. Скільки метрів довжина другого залу?»

- Допоможемо хлопцям виконати це завдання.

У зошитах самостійно.

- Виконали хлопці і це завдання. Але обдурив їх Кащей. Кинувся він на хлопців, але вони спритними виявилися, ухилилися від старика Кащея, недаремно вранці зарядку робили. А ви не забуваєте робити зарядку?

Добралися вони до трону, схопили скриньку, в якій смерть Кащеєва, але аби відкрити її, треба завдання виконати, яке на скриньці написане. А часу мало, Кащей все ближче. Давайте швидко допоможемо хлопцям впоратися з останнім завданням.

Перемогли Кащея! Звільнили Белосніжку!

5. Підсумок уроку

А що допомогло нам впоратися з труднощами, що ми робили, аби допомогти хлопцям врятувати казкову героїню?

Домашнє завдання: вивчити напам'ять таблицю множення 6 на 6.

Шифровка №1

82-36:4

81:9

48:8 х 7

7 х 5

3 х 8:6

7 х 1

73 - Н

42 - Ж

4 - Т

9 - А

35 - А

7 - Ь

Шифровка №2

52+27:3

56:8

45:5х6

8 х 5

2 х 9:3

8 х 0

61 - Ж

54 - Л

6 - У

7 - Ё

40 - Т

0 - Ю

Шифровка №3

94+24:4

54:6

36:6х4

9 х 5

3 х 4:2

8 - 0

100 - К

24 - 0

6 - К

9 - Н

45 - П

8 - У

2х6 Ж 25:5 Л

3х5 Б 12:4 С

8х2 Е 18:2 О

6х4 К 16:2 Н

4х4 Е 20:4 А

15

16

5

9

3

8

16

12

24

5

2х6 Ж 25:5 Л

3х5 Б 12:4 С

8х2 Е 18:2 О

6х4 К 16:2 Н

4х4 Е 20:4 А

15

16

5

9

3

8

16

12

24

5

2х6 Ж 25:5 Л

3х5 Б 12:4 С

8х2 Е 18:2 О

6х4 К 16:2 Н

4х4 Е 20:4 А

15

16

5

9

3

8

16

12

24

5

2х6 Ж 25:5 Л

3х5 Б 12:4 С

8х2 Е 18:2 О

6х4 К 16:2 Н

4х4 Е 20:4 А

15

16

5

9

3

8

16

12

24

5

2х6 Ж 25:5 Л

3х5 Б 12:4 С

8х2 Е 18:2 О

6х4 К 16:2 Н

4х4 Е 20:4 А

15

16

5

9

3

8

16

12

24

5

Урок математики з використанням технології розвиваючого навчання

Цілі уроку:

1) освітні: закріпити знання таблиці множення і ділення 2-7, про збільшення чисел на декілька одиниць і у декілька разів, про порядок виконання дій, відробіток уміння вирішувати завдання не дістають даними і завдань на розвиток логіки, закріплення умінь і навиків в роботі за зразком і в схожих умовах, перенесення знань в нові умови, продовжити роботу по формуванню обчислювальних навиків.

2) що розвивають: розвивати логічне мислення, уміння аналізувати запропоновані завдання і виділяти головне, логічно будувати план рішення, розвиток самостійності, уміння долати труднощі, волю, здібності, навик спілкування.

3) виховні: продовження роботи по вихованню взаємодопомоги, культури спілкування, сприяючої створенню сприятливого психологічного клімату, вихованню уваги, самоконтролю, акуратності, інтересу до предмету.

Обладнання:

наочні посібники для дошки - малюнок Знайка і Незнайки; капелюх з широкими полями; шарфик для того, щоб зав'язувати очі; магнітофонний запис пісні «Двічі два чотири»; картки із записаними на них прикладами; геометричні фігури - квадрат, трикутник, прямокутник, круг,· на звороті яких записані математичні вирази; робочі зошити;

Організаційний момент.

Вітання, перевірка готовності.

У.: Сьогоднішній урок ми почнемо з музики. (звучить запис пісні «двічі два чотири»).

У. Хто мені скаже тему нашого уроку?

Д. Ми продовжуватимемо вивчення таблиці множення.

В. Правильно, наш урок присвячений таблиці множення.

Повідомлення цілей і завдань уроку.

У. Значення яких виразів ви знаєте?

Д. Ті, в яких один з множників менше або рівний 7.

У. Розв'яжіть ті завдання, які зможете:

Робота в групах:

8х4 = 3х7=

7х5= 7х4 =

9х3= 7х9=

3х8= 7х7=

8х8= 9х9=

7х6= 9х7=

(таблиця на дошці)

В. Значение яких виразів важко знайти?

Д.

9х9=

8х8=.

В. - Чому?

Д. - Не вивчали таблицю на 8 і на 9.

В. - Як вирішили 9х3?

Д. - 3х9

В. - Яке правило застосовували?

Д. - Від перестановки множників добуток не міняється.

В. - Що допомагає швидко вирішити приклади?

Д. - Колективне обговорення. Знання таблиці множення

Хором: Таблицю множення вивчаємо з повагою!

У. Сьогодні ми закріплюватимемо наші знання таблиці множення в усному рахунку, при вирішенні завдань, прикладів, в самостійній роботі. Почнемо?

Усний рахунок.

Нумо, убік олівці!

Ні кісточок, ні ручок, ні крейди.

Усний рахунок. Ми творимо цю справу

Лише силоміць розуму і душі.

У. Перед тим, як почати усний рахунок, відкриємо гостям секрет: які дії ховає привід в?

Д. - Множення і ділення.

В. - Привід на?

Д. - Складання і віднімання.

В. - Якщо відповідь вірна, ви посміхнетеся, ми рады за товариша; якщо немає - ви спохмурнієте, оскільки жалюгідні за друга.

- синові 8 років, батько в 4 рази старше, скільки років батьку? 32 роки.

- бабусі 60 років, внук в 10 разів молодше, скільки років внукові? 6 років.

- висота берези 9 м, будинок на 3 м вищий, чому дорівнює висота будинку? 12 м.

- на полиці 16 книг, а на столі - 4, в скільки разів менше книг на столі? у 4 рази.

- знайди четверту частину від 8; третю частину від 9; восьму частину від 48? 2, 3, 6.

Молодці!

Повторення.

В. - Перед вами казковий «живий» капелюх. З якого вона добутки?

Д. - «Живий капелюх».

В. - Хто автор?

Д. - Микола Миколайович Носів.

В. - Да, Н. Носов написав розповідь «Живий капелюх».

Ми сьогодні ще зустрінемося з його героями, а зараз ви діставатимете з капелюха фігури, очі зав'язані, на дотик визначати, що це за фігура. Якщо відгадаєте вірно, то вирішуєте на дошці приклад з капелюха.

В. Повторимо порядок дій.

Д. Повторяють порядок дій у виразах з дужками і без них.

У міру діставання з капелюха трикутника, прямокутника, круга і квадрата, на звороті яких приклеєні записи виразів, на дошці з'являється запис:

32: 8: 2= 2

60 - 36: 6: 2 = 57

32: (8: 2) = 8 (60 - 36):6: 2 = 2

В. - Розглянете уважно вираження. Чому різні відповіді?

Д. - Змінився порядок дій.

В. - Чому змінився порядок дій?

Д. - В записі виразів з'явилися дужки.

В. - придумай сам приклад:

_: _ - _: _ = _ х _ + _ х _ = (Робота в групах.)

Фізкультхвилинка.

Руки ставимо все урозліт

Отримуємо вертоліт

В гвинта кручення

Знайдемо добуток!

Вирішення завдань.

В. А добуток ми зараз знайдемо при вирішенні завдань.

З чого складається завдання?

Д. Із умови, того, що відоме, і питання, того, що потрібно знайти.

У. Прочитайте уважно текст завдання:

Запис на дошці:

«Маляру видали для білення 24 кг мела в двох пакетах, причому в одному пакеті мела у два рази менше, ніж в іншому.

Скільки кілограмів мела в кожному пакеті?

У. Незнайка зробив схему так: (малюнок)

1. ___

2. ___ ___ ___

А Знайко по-іншому:

1. ___

2. ___ ___

У. Хто з них прав?

Д. Знайко.

В. Чому?

Д. Знайка правильно показав, що в другому пакеті в 2 рази більше.

У. Об'ясните Незнайці його помилку.

Д. Треба прибрати один зайвий відрізок, тоді буде в 2 рази більше.

У. Визначте питання.

Колл. рішення. Перевірка.

У. Використовуємо добуток?

Д. Так, в другій дії, оскільки сказано, що в 2 рази більше.

Самостійна робота.

В. А тепер ви самостійно вирішите завдання. Ви беріть те, що вам зручне: схему або коротку запис.

На першій полиці стояли 4 книги, а на другій в два рази більше. Скільки книг було всього?

Фронтальна перевірка.

У. Як вирішити завдання однією дією?

Д. 4 треба помножити на 3. Так вирішити допомагає схема.

Підведення підсумків.

У. Наш урок підійшов до кінця. Ви працювали дружно, злагоджено, організовано. Удома ви ще раз повторите таблицю множення.


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.